Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler Listesi

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler 2021

Bu yazıyı yazdığım gün itibariyle 1 Dolar olmuş 7,77 TL, 1 Euro olmuş 9,07 TL. Eee bir de korona virüs etkisi derken tüm faktörler yurtdışına çıkmayalım diye mücadele veriyor. Döviz kurları bir yandan, yurt dışı çıkış harcı bir yandan, pasaport masrafı bir yandan her şey gezgin ruhumuza darbe vurmaya çalışıyor. Bırakın arkadaşım bizi rahat bırakın, gezgin ruhumuz özgürlüğüne kavuşsun diyeceğim ama ne yazık ki parasal sorunlar peşimizi bırakmıyor. Ben de bu sorunların üstesinden bir nebze gelebilmek ve bir kaç ülke görebilmek için Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesini sıralamak istedim. Seyahat masrafları sorununun çözümü için aşağıdaki yazılarıma da göz atmayı unutmayın.

NOT: Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesi sürekli değişen kurlar nedeniyle değişkenlik gösterebilir. Bu yazı 28.09.2020 günü kurları baz alınarak yazılmıştır. Yani bu listede Türk Lirasının Değerli olduğu ülke sayısı 14 iken bu sayı seneye 10 ya da 25 ülke olabilir. 10 olmasın da.:)

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Böyle bir ülke kalacak mı bilmiyorum ama durumlar çok iç açıcı değil. Dolar ve Euro maşallah son 1 aydır soluksuz yükseliyor. Frene basma ihtiyacı bile duymuyorlar. Umarım kurlar arası uçurum çok fazla açılmaz.

Benim kabullenemediğim İngilizler, Almanlar ülkemizde paralarıyla kral gibi yaşarken biz Avrupa’ya gittiğimizde bazen 3-5 Euro’nun hesabını yapıyoruz. Gerçekten bu durum gezme hevesimize bir darbe daha indiriyor. Bu konuda yaramız büyük ama biz konu dışına çıkmayalım. Gelelim Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesine. Bu listemizde ilk olarak Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeleri sıralamaya çalışacağım. Kur hesabı yaparken bir de vize derdini düşünmeyin. Daha sonrada vize isteyen ve TL’nin değerli olduğu ülkeleri sıralarım.

NOT: Dediğim gibi kurlar sürekli değişkenlik gösteriyor. Kur hesaplamaları için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bir de kur hesaplama konusunda Google’u da kullanabilirsiniz. Mesela Google aramaya istediğiniz ülkenin kurunu soru sorarak yazın Google hemen cevap verir. Örneğin 100 Dolar Kaç TL ya da 100 Hindistan Rupisi Kaç TL yazın Google otomatik kuru hesaplar ve sonucu size çıkarır. Oldukça pratik bir yöntem bilginiz olsun.

Türk Lirası Hangi Ülkelerde Değerli ?

Dünyanın en değerli para birimi hangisi, Türk Lirası değer bakımından dünyada kaçıncı sırada diye düşünüyorsanız onu da söyleyeyim. Türk Lirası dünyada 193 ülke arasında 38’inci sırada bulunuyor. Dünyanın en değerli para birimleri listesinde ise ilk sırada Kuveyt Dinarı yer alıyor. Kuveyt Dinarını Bahreyn Dinarı, Umman Riyali, Ürdün Dinarı ve İngiliz Sterlini takip ediyor. 

Hadi şimdi listemize giriş yapıyoruz. Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesindeki ilk 3 ülkeye (Ukrayna – Gürcistan – Moldova) vizesiz hatta pasaportsuz yeni çipli kimliklerinizle gidebilirsiniz. İlk durağımız güzeller güzeli Ukrayna.

1- Ukrayna

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesi

Ukrayna’ya pasaportsuz şekilde seyahatin önünün açılmasıyla birlikte Türkler için Ukrayna (Kiev GezimizLviv Gezimiz) favori tatil noktası oldu. Vize yok, pasaport yok, kimlikle giriş derken bir de para birimi TL’ye göre daha değersiz olunca Ukrayna ucuz tatil noktası oldu. Ucuz olunca gerçekten insanın para harcayası geliyor. Kiev’e gittiğimizde bunun rahatlığını yaşamıştık. Eskiden Ukrayna Grivnası’nın TL’ye göre değeri çok daha düşükken şimdi TL’yi yakalamaya çalışıyor.

1 Türk Lirası = 3,63 Ukrayna Grivnası
1000 Türk Lirası = 3630 Ukrayna Grivnası

2- Gürcistan

TL'nin Değerli Olduğu Yerler

Bir çok listede Türk Lirasının Gürcistan’da değerli olduğu yazar ama 2020 Eylül ayı itibariyle söylüyorum Gürcistan Larisi bizim TL’den daha değerli oldu. Gürcistan Larisini bu listeye almamın nedeni tüm listelerde Gürcistan Larisinin TL’den daha değersiz olarak geçmesidir. Ne yazık ki Gürcistan’ın parası bile bizden daha değerli oldu.:(

1 Türk Lirası = 0,43 Gürcistan Larisi
1000 Türk Lirası = 430 Gürcistan Larisi

3- Moldova

TL nerede değerli

Moldova ve Türkiye arasında yapılan son anlaşma ile iki ülke vatandaşları artık vizesiz, pasaportsuz sadece kimlikle karşılıklı olarak seyahat edebiliyor. Yüz ölçümü olarak oldukça küçük olan Moldova, Ukrayna ve Romanya’nın arasında kalıyor. Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan Moldova’nın para birimi Moldova Leyi. Bir çok noktada avantajlı olan Moldova tatil için tercih edilebilir.

1 Türk Lirası = 2,17 Moldova Leyi
1000 Türk Lirası = 2170 Moldova Leyi

4 -Sırbistan

TL vizesiz hangi ülkelerde değerli

Türk Lirası hangi ülkede değerli sorusunun bir diğer cevabı da Sırbistan. Başkenti Belgrad olan Sırbistan gerçekten çok güzel bir ülke. Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği Sırbistan’ın para birimi Sırbistan Dinarı. Eskiden paramız burada da çok daha değerliyken Sırp Dinarı yakında bizi yakalar gibi geliyor.

1 Türk Lirası = 12,93 Sırp Dinarı
1000 Türk Lirası = 12930 Sırp Dinarı

5- Makedonya

TL vizesiz hangi ülkelerde değerli

Başkenti Üsküp olan ve Balkanlarda yer alan Makedonya Türk Lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde yer alıyor. Makedonya deyince aklıma bol bol heykel geliyor. Neden diye sorarsanız Üsküp’e gidince ne demek istediğimi anlarsınız.:) Makedonya’nın para birimi Makedonya Dinarı.

1 Türk Lirası = 6,77 Makedonya Dinarı
1000 Türk Lirası = 6770 Makedonya Dinarı

6- Tayland

türk lirası hangi ülkelerde değerli

Bangkok mu desem Phuket Adası mı desem nere desem bilmiyorum ama Tayland hakkında sayfalarca yazı yazılır. Türk lirasının değerli olduğu Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı. Her ne kadar TL değerli olsa da buraya gitmek uçak bileti noktasında biraz masraflı.

1 Türk Lirası = 4,06 Tayland Bahtı
1000 Türk Lirası = 4060 Tayland Bahtı

7- Endonezya

türk lirası hangi ülkelerde değerli

Gözde balayı destinasyonlarına sahip Endonezya Bali gibi önemli bir tatil noktasına sahip. Endonezya’da örneğin 100 TL karşılığında baya yüklü bir para alıyorsunuz. Endonezya’nın para birimi bizim TL’den değersiz ama oraya ulaşmak ana mesele. Onu da ucuz bileti yakalayarak çözmelisiniz.

1 Türk Lirası = 1.910,20 Endonezya Rupisi
1.000 Türk Lirası = 1.910.197,62 Endonezya Rupisi

8- Kamboçya

türk lirası hangi ülkelerde değerli

Tapınaklar ülkesi olan Kamboçya dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Kamboçya denilince akla ilk Angor Vap Tapınağı gelir. Kamboçya’nın para birimi Kamboçya Rieli. Türk lirası ile bu ülkede krallar gibi geçinebilirsiniz.

1 Türk Lirası = 524,30 Kamboçya Rieli
1.000 Türk Lirası = 524.304,19 Kamboçya Rieli

9- Vietnam

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler Listesi

Gitmek istediğimiz ülkelerden biri de Vietnam. Maşallah bizim de gitmek istemediğimiz ülke hiç yok.:) Amerikan filmlerinden sıkça duyduğumuz Vietnam ormanlık açısından oldukça zengin bir ülke. Vietnam’a tatil planı yapmak bize göre ucuz. Burada da Türk Lirasıyla krallar gibi takılabilirsiniz. Şunu da belirteyim 3-5 yıl öncesi paramız çok daha değerliydi !

1 Türk Lirası = 2.974,06 Vietnam Dongu
1.000 Türk Lirası = 2.974.056,50 Vietnam Dongu

10- Filipinler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesine Filipinler ile devam ediyoruz. Tam tamına 7641 adadan oluşan Filipinler doğal güzellikler cenneti gibi bir ülke. Başkenti Manila olan Filipinlerin para birimi Filipinler Pesosu. Filipinler’de Türk vatandaşlarından 30 güne kadar turistik seyahatlerde vize istenmiyor.

1 Türk Lirası = 6,21 Filipin Pesosu
1000 Türk Lirası = 6210 Filipin Pesosu

11- Nepal

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler

Nepal denilince akla ilk ne gelir; tabi ki Everest Tepesi. Başkenti Katmandu olan Nepal yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip. Burası hep bize böyle gizemli bir ülke gelmiştir. Her yere gitmek istediğimiz gibi bir gün umarım buraya da gideriz ve buraya Nepal Gezi Rehberi yazımızı yazarız.:) Nepal’in para birimi Nepal Rupisi.

1 Türk Lirası = 15,10 Nepal Rupisi
1000 Türk Lirası = 15101 Nepal Rupisi

12- Hindistan

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler

Hindistan’ı anlatmaya ansiklopediler yetmez. Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’da gezilecek yerler gez gez bitmez. Herhalde listeyi tamamlamak için bi 6 ay lazım. Neyse ki Hindistan Rupisi’nin değeri bizim TL’den daha düşük. Hindistan Türk vatandaşlarından vize istiyor aklınızda bulunsun.

1 Türk Lirası = 9,46 Hindistan Rupisi
1000 Türk Lirası = 9460 Hindistan Rupisi

13- Rusya

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler

Tarihsel olarak her zaman yakın ilişkimizin olduğu Rusya sarayları, müzeleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle güzel bir tatil seçeneği. Biz de ilerleyen zamanlarda özellikle Moskova ve St. Petersburg’a gitmek ve oraları keşfetmek istiyoruz. Rusya’nın para birimi ruble ve TL’den daha değersiz.

1 Türk Lirası = 10,14 Rus Rublesi
1000 Türk Lirası = 10142 Rus Rublesi

14- Arjantin

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler

Arjantin deyince akla futbol ya da tango gelir. Erkeklerin Messi, kadınların tango desek daha doğru olur.:) Para değeri konusunda ucuz tatil yeri arıyorsanız Arjantin ideal tabi ki ama Amerika kıtasına geçmeniz lazım. Yani uçak biletiniz çok da uygun olmayabilir.

1 Türk Lirası = 9,75 Arjantin Pesosu
1000 Türk Lirası = 9750 Arjantin Pesosu

Yazımı sonlandırmadan önce toplu olarak Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler listesini aşağıya bırakıyorum sizin için daha kolay olur.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

  • Ukrayna
  • Moldova
  • Sırbistan
  • Malezya
  • Filipinler
  • Arjantin
  • Endonezya

Vizesiz gidilen veya kapıda vize isteyen ülkeler için VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER | VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER – EN GÜNCEL LİSTE başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listemiz bu kadar. Bu listeye genel olarak gidilen ve bilinen ülkeleri yazmaya çalıştım. Örneğin Pakistan, Afganistan ve diğer küçük ülkeleri yazmadım. Umarım faydalı bir liste olmuştur. En büyük temennimiz tabi ki para birimimiz TL’nin Dolar ve Euro karşısında değer kazanması ve bizleri bolca seyahat planı yapması…

11 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.