Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Bu yazıyı yazdığım gün itibariyle 1 Dolar olmuş 29 TL, 1 Euro olmuş 32 TL. Başta döviz kurları olmak üzere ülkemizdeki tüm faktörler yurtdışına çıkmayalım diye mücadele veriyor. Döviz kurları bir yandan, yurt dışı çıkış harcı bir yandan, pasaport masrafı bir yandan her şey gezgin ruhumuza darbe vurmaya çalışıyor.

Bırakın arkadaşım bizi rahat bırakın, gezgin ruhumuz özgürlüğüne kavuşsun diyeceğim ama ne yazık ki parasal sorunlar peşimizi bırakmıyor. Ben de bu sorunların üstesinden bir nebze gelebilmek ve bir kaç ülke görebilmek için Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesini sıralamak istedim. Seyahat masrafları sorununun çözümü için aşağıdaki yazılarıma da göz atmayı unutmayın.

NOT: Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesi sürekli değişen kurlar nedeniyle değişkenlik gösterebilir. Bu yazı 01.01.2024 günü kurları baz alınarak yazılmıştır. Yani bu listede Türk Lirasının Değerli olduğu ülke sayısı 14 iken bu sayı seneye 10 ya da 20 ülke olabilir. Bu gidişle 20 olacağını hiç düşünmüyorum !

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Böyle bir ülke kalacak mı bilmiyorum ama durumlar çok iç açıcı değil. Dolar ve Euro maşallah son 1 aydır soluksuz yükseliyor. Frene basma ihtiyacı bile duymuyorlar. Umarım kurlar arası uçurum çok fazla açılmaz.

Benim kabullenemediğim İngilizler, Almanlar ülkemizde paralarıyla kral gibi yaşarken biz Avrupa’ya gittiğimizde bazen 3-5 Euro’nun hesabını yapıyoruz. Gerçekten bu durum gezme hevesimize bir darbe daha indiriyor. Bu konuda yaramız büyük ama biz konu dışına çıkmayalım.

Şimdi gelelim Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesine. Bu listemizde ilk olarak Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeleri sıralamaya çalışacağım. Kur hesabı yaparken bir de vize derdini düşünmeyin. Daha sonrada vize isteyen ve TL’nin değerli olduğu ülkeleri sıralarım.

NOT: Dediğim gibi kurlar sürekli değişkenlik gösteriyor. Kur hesaplama konusunda Google’u kullanabilirsiniz. Mesela Google aramaya istediğiniz ülkenin kurunu soru sorarak yazın Google hemen cevap verir. Örneğin 100 Dolar Kaç TL ya da 100 Hindistan Rupisi Kaç TL yazın Google otomatik kuru hesaplar ve sonucu size çıkarır. Oldukça pratik bir yöntem bilginiz olsun.

Türk Lirası Hangi Ülkelerde Değerli ?

Dünyanın en değerli para birimi hangisi, Türk Lirası değer bakımından dünyada kaçıncı sırada diye düşünüyorsanız onu da söyleyeyim. Türk Lirası dünyada 193 ülke arasında 44.üncü sırada bulunuyor. Dünyanın en değerli para birimleri listesinde ise ilk sırada Kuveyt Dinarı yer alıyor. Kuveyt Dinarını Bahreyn Dinarı, Umman Riyali, Ürdün Dinarı ve İngiliz Sterlini takip ediyor. 

Hadi şimdi listemize giriş yapıyoruz. Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesindeki ilk 3 ülkeye (Ukrayna – Gürcistan – Moldova) vizesiz hatta pasaportsuz yeni çipli kimliklerinizle gidebilirsiniz. İlk durağımız güzeller güzeli Ukrayna.

Ukrayna

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listesi

Ukrayna’ya pasaportsuz şekilde seyahatin önünün açılmasıyla birlikte Türkler için Ukrayna (Kiev GezimizLviv Gezimiz) favori tatil noktası oldu. Vize yok, pasaport yok, kimlikle giriş derken bir de para birimi TL’ye göre daha değersiz olunca Ukrayna ucuz tatil noktası oldu. Ucuz olunca gerçekten insanın para harcayası geliyor. Kiev’e gittiğimizde bunun rahatlığını yaşamıştık. Eskiden Ukrayna Grivnası’nın TL’ye göre değeri çok daha düşükken şimdi TL’yi yakalamaya çalışıyor.

Gürcistan

TL'nin Değerli Olduğu Yerler
Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler: Gürcistan

Bir çok listede Türk Lirası’nın Gürcistan’da değerli olduğu yazar ama 2023 Eylül ayı itibariyle söylüyorum Gürcistan Larisi bizim TL’den daha değerli oldu. Gürcistan Larisini bu listeye almamın nedeni tüm listelerde Gürcistan Larisinin TL’den daha değersiz olarak geçmesidir. Ne yazık ki Gürcistan’ın parası bile bizden daha değerli oldu.:(

Moldova

TL nerede değerli

Moldova ve Türkiye arasında yapılan son anlaşma ile iki ülke vatandaşları artık vizesiz, pasaportsuz sadece kimlikle karşılıklı olarak seyahat edebiliyor. Yüz ölçümü olarak oldukça küçük olan Moldova, Ukrayna ve Romanya’nın arasında kalıyor. Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan Moldova’nın para birimi Moldova Leyi. Bir çok noktada avantajlı olan Moldova tatil için tercih edilebilir.

Sırbistan

Türk Lirasının Değerli Olduğu Avrupa Ülkeleri
Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler : Sırbistan

Türk Lirası hangi ülkede değerli sorusunun bir diğer cevabı da Sırbistan. Başkenti Belgrad olan Sırbistan gerçekten çok güzel bir ülke. Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği Sırbistan’ın para birimi Sırbistan Dinarı. Eskiden paramız burada da çok daha değerliyken Sırp Dinarı yakında bizi yakalar gibi geliyor.

Makedonya

TL vizesiz hangi ülkelerde değerli

Başkenti Üsküp olan ve Balkanlarda yer alan Makedonya Türk Lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde yer alıyor. Makedonya deyince aklıma bol bol heykel geliyor. Neden diye sorarsanız Üsküp’e gidince ne demek istediğimi anlarsınız.:) Makedonya’nın para birimi Makedonya Dinarı.

Tayland

türk lirası hangi ülkelerde değerli

Bangkok mu desem Phuket Adası mı desem nere desem bilmiyorum ama Tayland hakkında sayfalarca yazı yazılır. Türk lirasının değerli olduğu Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı. Her ne kadar TL değerli olsa da buraya gitmek uçak bileti noktasında biraz masraflı.

Endonezya

türk lirası hangi ülkelerde değerli

Gözde balayı destinasyonlarına sahip Endonezya Bali gibi önemli bir tatil noktasına sahip. Endonezya’da örneğin 100 TL karşılığında baya yüklü bir para alıyorsunuz. Endonezya’nın para birimi bizim TL’den değersiz ama oraya ulaşmak ana mesele. Onu da ucuz bileti yakalayarak çözmelisiniz.

Kamboçya

türk lirası hangi ülkelerde değerli
Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler : Kamboçya

Tapınaklar ülkesi olan Kamboçya dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Kamboçya denilince akla ilk Angkor Wat Tapınağı gelir. Kamboçya’nın para birimi Kamboçya Rieli. Türk lirası ile bu ülkede krallar gibi geçinebilirsiniz.

Vietnam

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler Listesi

Gitmek istediğimiz ülkelerden biri de Vietnam. Maşallah bizim de gitmek istemediğimiz ülke hiç yok.:) Amerikan filmlerinden sıkça duyduğumuz Vietnam ormanlık açısından oldukça zengin bir ülke. Vietnam’a tatil planı yapmak bize göre ucuz. Burada da Türk Lirasıyla krallar gibi takılabilirsiniz. Şunu da belirteyim 3-5 yıl öncesi paramız çok daha değerliydi !

Filipinler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesine Filipinler ile devam ediyoruz. Tam tamına 7641 adadan oluşan Filipinler doğal güzellikler cenneti gibi bir ülke. Başkenti Manila olan Filipinlerin para birimi Filipinler Pesosu. Filipinler’de Türk vatandaşlarından 30 güne kadar turistik seyahatlerde vize istenmiyor.

Nepal

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler

Nepal denilince akla ilk ne gelir; tabi ki Everest Tepesi. Başkenti Katmandu olan Nepal yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip. Burası hep bize böyle gizemli bir ülke gelmiştir. Her yere gitmek istediğimiz gibi bir gün umarım buraya da gideriz ve buraya Nepal Gezi Rehberi yazımızı yazarız.:) Nepal’in para birimi Nepal Rupisi.

Hindistan

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler
Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler : Hindistan

Hindistan’ı anlatmaya ansiklopediler yetmez. Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’da gezilecek yerler gez gez bitmez. Herhalde listeyi tamamlamak için bi 6 ay lazım. Neyse ki Hindistan Rupisi’nin değeri bizim TL’den daha düşük. Hindistan Türk vatandaşlarından vize istiyor aklınızda bulunsun.

Rusya

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler

Tarihsel olarak her zaman yakın ilişkimizin olduğu Rusya sarayları, müzeleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle güzel bir tatil seçeneği. Biz de ilerleyen zamanlarda özellikle Moskova ve St. Petersburg’a gitmek ve oraları keşfetmek istiyoruz. Rusya’nın para birimi ruble ve TL’den daha değersiz.

Arjantin

Türk Lirasının Değerli Olduğu Yerler
Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler : Arjantin

Arjantin deyince akla futbol ya da tango gelir. Erkeklerin Messi, kadınların tango desek daha doğru olur.:) Para değeri konusunda ucuz tatil yeri arıyorsanız Arjantin ideal tabi ki ama Amerika kıtasına geçmeniz lazım. Yani uçak biletiniz çok da uygun olmayabilir.

Yazımı sonlandırmadan önce toplu olarak Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler listesini aşağıya bırakıyorum sizin için daha kolay olur.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

Türk Lirasının değerli olduğu veya geçerli olduğu ülkeler genellikle ekonomik ve politik faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Ancak, Türk Lirası genellikle dünya genelinde pek çok ülkede doğrudan kullanılmıyor ve genellikle döviz değişimine ihtiyaç duyuluyor. Türk Lirası’nın değerli olduğu vizesi ülkeler aşağıdaki gibi. Bu liste kurların güncelliğine göre değişebilir.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

  • Ukrayna
  • Moldova
  • Sırbistan
  • Malezya
  • Filipinler
  • Arjantin
  • Endonezya
  • Tayland

Vizesiz gidilen veya kapıda vize isteyen ülkeler için Vizesiz Gidilen Ülkeler başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Avrupa Ülkeleri

Türk Lirası’nın değeri son yıllarda çok düştü. Buna bağlı olarak da insanların hem alım gücü düştü hem de yurt dışına gitme imkanı azaldı. Avrupa’daki gelişmiş ülkeler olan Almanya, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerin para birimi olan Euro ile TL’yi karşılaştırmıyorum bile. Yine de Türk Lirasının Değerli olduğu Avrupa ülkeleri bir kaç tane var. Bunlar sırasıyla Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Ukrayna gibi ülkelerdir.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler Sıkça Sorulan Sorular

Türk Lirası hangi ülkelerde en çok değersiz?

Türk Lirası son yıllarda ciddi değer kaybına uğradı. En çok da gelişmiş ülkelerin para birimine kıyasla TL’nin değeri çok düştü. Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro ve İsviçre Frangı gibi daha güçlü döviz birimleri karşısında değersiz kaldı.

Türk Lirası hangi ülkede çok değerli?

Türk Lirası eskiden bazı ülkelerde çok değerli iken son yıllarda gelişmemiş ülkelerin para birimi bile Türk Lirasını yakaladı. Eskiden Tayland’da ve Gürcistan’da Türk Lirası değerliydi. Fakat şimdi o değerinden eser kalmadı.

1 Türk Lirası dünyada kaçıncı sırada?

Dünyanın en değerli para birimi hangisi, Türk Lirası değer bakımından dünyada kaçıncı sırada diye düşünüyorsanız onu da söyleyeyim. Türk Lirası dünyada 193 ülke arasında 44.üncü sırada bulunuyor. Dünyanın en değerli para birimleri listesinde ise ilk sırada Kuveyt Dinarı yer alıyor. Kuveyt Dinarını Bahreyn Dinarı, Umman Riyali, Ürdün Dinarı ve İngiliz Sterlini takip ediyor. 

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler listemiz bu kadar. Bu listeye genel olarak gidilen ve bilinen ülkeleri yazmaya çalıştım. Örneğin Pakistan, Afganistan ve diğer küçük ülkeleri yazmadım. Umarım faydalı bir liste olmuştur. En büyük temennimiz tabi ki para birimimiz TL’nin Dolar ve Euro karşısında değer kazanması ve bizleri bolca seyahat planı yapması…

13 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.