seyahat sağlığı önerileri

Seyahat Sağlığı Önerileri : En Önemli 7 Tavsiye

Heyecan verici bir seyahatin eşiğindesiniz ve bavullarınız hazır. Ancak unutulmaması gereken en önemli detaylardan birini hesaba kattınız mı; seyahat sağlığı ? Yeni yerler keşfetmek için çıktığınız yolda heyecanınız işkenceye dönüşmesin istiyorsanız sağlığınızı korumak en önemli göreviniz olmalı. İşte size, seyahat sağlığı önerileri ile dolu bir rehber. Yolda geçen saatleri daha keyifli ve sağlıklı kılmak için bu önerilere bir göz atın.

Seyahat Sağlığı Önerileri: Nelere Dikkat Edilmeli ?

Seyahat sağlığı, yolculuk sırasında keyifli bir deneyim yaşamak için önemli bir faktör. İlk olarak, seyahat öncesinde sağlık durumunuzu değerlendirmeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Seyahatten önce, hedef ülkenin sağlık koşullarını araştırarak orada karşılaşabileceğiniz riskleri önceden belirlemeniz, aşı ve koruyucu tedbirleri almanız sağlığınızı güvence altına alabilir. Ayrıca, seyahat sırasında sıkça karşılaşılan mide rahatsızlıkları gibi sorunları önlemek için hijyen kurallarına özen göstermek ve su tüketimine dikkat etmek de oldukça önemli.

Seyahatte sağlık için önceden planlama yapmak ve bilinçli bir şekilde hareket etmek, unutulmaz anılar biriktirirken sağlığınızı da ön planda tutmanın anahtarı. O zaman seyahat sağlığı önerileri listeme daha yakından bakalım ve mutlaka dikkat etmeniz gereken maddeleri birer birer ele alalım.

Seyahat Öncesi Doktor Muayenesi

seyahat sağlığı önerileri
Seyahat Sağlığı Önerileri

Seyahat öncesi doktor muayenesi, planlanan bir seyahatin sağlığınızı korumak adına kritik bir başlangıç ​​adımı. Bu muayenede mevcut sağlık durumunuz ve kronik rahatsızlıklarınız varsa, seyahatinizin bu durumları nasıl etkileyebileceği konusunda doktorunuzla detaylı bir görüşme yaparak gerekli önlemleri alabilirsiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa yenilerini yazdırabilir, doktorunuzla gideceğiniz destinasyona özel bir sağlık görüşmesi yapabilirsiniz. E boşuna dememişler; ‘bir bilene sor’ diye. 😊

Aşı Durumu

seyahat sağlığı önerileri

Seyahatten önce, hedef ülkede görülebilecek hastalıklara karşı koruyucu aşıları güncellemek ve eksik aşıları tamamlamak çok önemli. Seyahat edeceğiniz coğrafi bölgenin sağlık risklerine karşı vücudu hazırlamak adına bu kritik adımı sakın atlamayın. Özellikle tropikal bölgeler veya bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız, hepatit, tifo, sarı humma gibi aşılar önceden alınmalı.

Aşı durumu aynı zamanda uluslararası seyahat kuralları ve ülkelerin giriş gereksinimleri açısından da dikkat etmeniz gereken bir kriter. Bazı ülkeler, belirli aşıları yaptırmış olmanızı ve belirli hastalıklara karşı bağışıklık kazanmış olmanızı şart koşabiliyor. Seyahat öncesi bu gereksinimleri kontrol etmek ve gerekli aşıları aldığınızdan emin olmak, seyahatinizin sorunsuz geçmesi ve sizi bekleyen sağlık risklerine karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacak.

Seyahat aşıları nerede yapılır sorusu devreye giriyor bu noktada. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü merkezlerinde, yurt dışına çıkacak olan kişilere seyahat sağlığı hizmeti sunuluyor. Bu merkezlerde, hastalıklara karşı aşı yapıldıktan sonra bazı ülkelere giriş için zorunlu olarak gösterilmesi istenen ve İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak hazırlanan “uluslararası aşı sertifikası” da düzenleniyor. Uluslararası aşı sertifikası düzenleme yetkisi yalnızca Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü seyahat sağlığı merkezlerinin yetkisinde olduğu için “sarıhumma” aşısı sadece Genel Müdürlüğün yetkili seyahat sağlığı merkezlerinde yapılıyor. Seyahat sağlığı merkezlerinde seyahat öncesi muayene, seyahat süresince karşılaşılabilecek sağlık sorunları ve korunma, aşılama, seyahat süresince ihtiyaç duyulabilecek ilaçlar hakkında da hizmet veriliyor.

Peki seyahat sağlığı merkezine ne zaman gitmeliyiz Buju derseniz, seyahat tarihinizden önce, aşı yapılması gerekiyorsa 4-6 hafta öncesinde gitmelisiniz. Böylece, birkaç doz uygulanması gereken aşılar için ve bağışıklık kazanmak için yeterli zamanınız olacak. Bu bağlantıdan tüm detaylı bilgileri edinebilir, merkezlerin iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

İlaçlar

seyahat sağlığı

İlaçlar, seyahat ederken sağlığınızı korumak ve olası rahatsızlıklara karşı hazırlıklı olmak için önemli bir unsur. Benim valize konulacaklar listemde ilk sıralardadır ilaçlar ve üstüne tik atmadan o çanta kapanmaz. Seyahatten önce, kişisel sağlık durumunuz ve kullanmanız gereken reçeteli ilaçlar hakkında doktorunuzla detaylı bir görüşme yapın. Seyahat esnasında doğru ilaçları yanınızda bulundurmak ve bunları güvenli bir şekilde kullanmak, sağlığınızı korumanın ve sorunsuz bir seyahat deneyimi yaşamanın temeli.

Seyahat Sağlık Sigortası

seyahat sağlık sigortası
Seyahat Sağlığı Önerileri

Seyahat sağlık sigortası, gezilerinizde beklenmedik sağlık sorunlarına karşı mali güvence sağlar. Yurt dışında veya uzun süreli seyahatlerde, sağlık hizmetlerine erişim konusunda karşılaşılabilecek zorlukları ve yüksek maliyetleri göz önünde bulundurursanız, uygun bir seyahat sağlık sigortası seçmek oldukça mantıklı gelecek. Bu sigorta, acil tıbbi yardım, hastane masrafları, ilaç maliyetleri ve hatta seyahatinizi iptal etme durumlarında mali tazminat gibi çeşitli kapsamları içerebilir. Seyahat sağlık sigortası aynı zamanda önceden belirlenmiş bir süre boyunca geçerli olabilir, bu da seyahat süresi boyunca sürekli koruma sağlar.

Seyahat sağlık sigortası seçerken, seyahatinizde karşılaşabileceğiniz potansiyel riskleri göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle ekstrem sporlar, tehlikeli bölgeler veya uzun vadeli seyahatler gibi durumlarda, daha kapsamlı bir sigorta planı tercih edebilirsiniz.

Güvenilir Su ve Yiyecek Tüketimi

seyahat sağlığı

Seyahat edeceğiniz bölgenin su ve gıda güvenliği konusunda bilgi sahibi olmak, sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemek açısından hayati öneme sahip. Öncelikle musluk suyu içmekten kaçının ve içme suyu olarak sadece şişelenmiş veya kaynatılmış su tercih edin.

Musluk suyu, doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz buzlu içecekleri de içmeyin. Eğer mutlaka içmek zorunda kalacağınızı düşünüyorsanız filtre veya iyot tabletleri kullanın. İçecek kutusu veya şişelerinin dış kısmındaki suda da bulaş riski olabilir. O nedenle ıslak kutu ve şişeleri açmadan önce kurulayın ve içerken ağza doğrudan temas edecek yüzeyi temizleyin.

Tazeliğinden ve kaynadığından emin olmadığınız gıdaları yememenizi öneririm. Özellikle hijyen koşullarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Sivrisinek Koruyucuları ve Diğer Önlemler

seyahat sağlığı güvenliği
Seyahat Sağlığı Önerileri

Seyahat sırasında sivrisineklere karşı koruyucu önlemler almanız, bulaşıcı hastalıklardan korunmak açısından kritik bir rol oynayacak. Sivrisinekler, birçok tropikal ve subtropikal bölgede hastalıkların taşıyıcısı olabiliyor, bu nedenle seyahat öncesi ve sırasında sivrisinek ısırıklarından korunmanız epey önemli.

Sivrisinek kovucu losyonlar veya spreyler kullanmak, kapalı giysiler giymek ve geceleri uyurken cilt yüzeyinizi kapatacak şekilde örtüler kullanmak sivrisineklere karşı alabileceğiniz etkili önlemler arasında. Ayrıca, seyahat edilen bölgede sıkça görülen sivrisinek kaynaklı hastalıklar için önerilen aşıları muhakkak yaptırmalısınız zaten.

Soğuk Algınlığı Olayına Dikkat

Türkiye'nin En Popüler Kış Tatili Yerleri

Seyahatlerde en göz ardı edilen konulardan biri de hava durumu. Buna bağlı olarak da bir çok insan yolculuk esnasında soğuk algınlığı durumu ile karşı karşıya kalıyor. Seyahatinizin sağlıklı geçmesi için bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Hava durumu 20 derecenin altında bir yere gidiyorsanız yanınıza muhakkak kalın bir şeyler alın. Biz bu durumu Ürdün’de yaşadık. Hava sıcaktır dedik ve gafil avlandık. Genelde gündüzleri sorun olmuyor ama akşamları hava daha serinlediği için bu konuda tedbirli olmanız lazım. Özetle sağlıklı bir seyahat için soğuk algınlığı durumuna dikkat edin ve hava çok sıcak değilse yanınıza bir ceket ya da hırka bulundurun.

Seyahat Sağlığı Sıkça Sorulan Sorular

Seyahat sağlığı açısından risk faktörleri nelerdir?

Seyahat sağlığı açısından önemli risk faktörleri arasında salgın hastalıklar, su ve yiyecekler, sivrisinekler, iklim ve çevresel faktörler bulunuyor.

Yurtdışına çıkarken aşı nerede yapılır?

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yurtdışı aşılarını yaptırabilirsiniz.

Seyahat sağlığı merkezi ne iş yapar?

Seyahat sağlığı merkezi, seyahat edenlere yönelik sağlık hizmetleri sunan bir kuruluş. Aşı ve İlaç Hizmetleri, Sağlık Danışmanlığı, Seyahat Sağlık Sigortası Bilgilendirmesi, Küresel Salgın Takibi, Sağlık Kontrolleri ve Testler, Acil Durum Hizmetleri işlevleri arasında yer alıyor.

Seyahat aşıları ücretsiz mi?

Seyahat sağlığı merkezlerinde aşılar ücretsiz olarak yapılıyor ve koruyucu ilaçlar veriliyor.

Seyahat sağlığı önerileri yazım umarım işinize yaramıştır. Asla hafife almamanız gereken bu konuyla alakalı seyahat öncesi gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun lütfen. Yepyeni rotalarda sağlıkla buluşalım. ✈️

2 Yorum

 • Avatar of cemre kirkoyun

  cemre kirkoyun

  Merhaba Burcu Hanım, ben Şubat’ta Ürdün’e biletimi aldım fakat birkaç soru sormak istiyorum. Erkek arkadaşım bazen havalimanı polisleri için Türklere karşı tavırlarının çok sevecen olmadığını söyledi. Seyahat sigortanız var mıydı yapmam gerekiyor mu? Birde erkek arkadaşımın evinde konaklayacağım için herhangi bir rezervasyonum yok ama dönüş biletim mevcut sizin gözlemlerinizden kaynaklanarak sizde bir sorunla karşılaşır mıyım tekrar sormak istedim. Bu yorumuma ayırdığınız vakit için teşekkür ederim iyi günler dilerim.

  • Avatar of Bujuyollarda

   Bujuyollarda

   Merhaba,

   Ürdün’de Türkleri seviyorlar. Biz havalimanında hiç sorun yaşamadık aksine güzel karşılandık. Sigorta yaptırmamıştık. Ben herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. gönlünüz ferah olsun.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.