Kıbrıs’ta Yapılabilecek Aktiviteler : En Güzel 9 Şey

Her mevsim birbirinden güzel enerjiler sunan Kıbrıs eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri dört mevsim boyunca ağırlayan Kıbrıs, özellikle yaz aylarında adeta turistlerin akınına uğruyor. Kıbrıs hem doğal güzellikleri ile hem de Kıbrıs’ta yapılabilecek aktiviteleri ile oldukça popüler bir destinasyon.

Her mevsim birbirinden güzel enerjiler sunan Kıbrıs eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri dört mevsim boyunca ağırlayan Kıbrıs, özellikle yaz aylarında adeta turistlerin akınına uğruyor. Oldukça aktif bir tatil beldesi olarak değerlendirilen ve aktivite konusunda da önemli zenginliklere sahip olan Kıbrıs’ta mutlaka yapmanız gereken pek çok aktivite bulunuyor.

Kıbrıs seyahatiniz esnasında konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis bulunuyor. Farklı ihtiyaçları başarılı şekilde karşılayan ve farklı bütçelere hitap eden Kıbrıs otelleri, konforlu bir konaklama deneyimi sunuyor. Her bütçe için uygun bir otel bulmanın mümkün olduğu çeşitlilik ile sunulan otellerde konaklama için ödemeniz gereken ücreti minimize etmek istiyorsanız erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Eğer tatilinizi yapacağınız tarih birkaç ay öncesinden kesinleşmişse bu durumda yapmanız gereken oteller tarafından sunulan erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak olmalıdır.

Kıbrıs Hakkında

kıbrıs gezisi Kıbrısta Yapılabilecek Aktiviteler

Dünyaca ünlü plajları, dört mevsim cezbedici olan iklimi ve hareketli gece hayatı ile dünyanın en sevilen tatil beldeleri arasında Kıbrıs ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin yanı başında ve komşu konumunda olması ise turistlerin büyük bir çoğunluğunun Türkler olmasını sağlıyor. Harika bir tatil noktası olarak değerlendirilen Kıbrıs farklı tatil ihtiyaçlarını başarılı şekilde karşılıyor.

İster sakinlik ve huzur ister eğlence ve aktivite arayanların ortak tercihleri arasında bulunan Kıbrıs, benzersiz fırsatlar sunduğu için dört mevsim boyunca ziyaret ediliyor. Hem uzun hem de kısa süreli tatiller için ideal bir lokasyon olarak değerlendirmenin mümkün olduğu Kıbrıs, özellikle uzun süreli yaz tatilleri için en sevilen destinasyonlar arasındadır. Kıbrıs’ta vakit geçirirken canınızın sıkılacağını düşünüyorsanız bu düşüncenin çok yanlış olduğunu söylemek gerekiyor. Her tatil ihtiyacını başarılı şekilde karşılayacak ve ister ekstrem sporlar ister daha sakin aktiviteler için ideal seçenekler sunan Kıbrıs, dört mevsim boyunca farklı aktivitelerin ülkesi olarak değerlendiriliyor.

Tatiliniz boyunca konaklayabileceğiniz pek çok tesis olması ise bütçe ve ihtiyaç olarak en uygun seçeneği tercih etmenizi kolaylaştırıyor. Her bütçe için uygun bir tercih yapmayı kolaylaştıran Kıbrıs otelleri, konaklamanızın daha konforlu ve keyifli hale gelmesini sağlıyor. Kıbrıs’ı ziyaret etmek için pek çok kişinin tercihi yaz mevsimi oluyor. Bununla birlikte kış aylarında ılıman bir iklime sahip olması kış tatilleri için de tercih edilmesini sağlıyor.

Kıbrıs Gezi Yazılarım

kıbrıs gezi planı

Kıbrıs’ta Yapılabilecek Aktiviteler

Yamaç Paraşütü

Kıbrıs’ın eşsiz güzelliğini havada süzülerek incelemek istiyorsanız yamaç paraşütü sizler için en ideal aktivitelerden biridir. Heyecan verici ve tutkulu bir aktivite olarak değerlendirilen yamaç paraşütü, Kıbrıs seyahatinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürebilir.

Yamaç paraşütü, Kıbrıs’ta yaz aylarından sonbahara kadar yapılıyor. Ortalama yedi aylık bir süre boyunca gerçekleştirilebilecek olan bu aktivite, rüzgârın geliş açısına bağlı olarak gerçekleştiği için kış aylarında uygun bulunmuyor.

Dağlardan ya da yüksek yamaçlardan belirli bir hız kazanarak atlanan ve böylelikle gökyüzüne karışmanıza imkân tanıyan yamaç paraşütü, dünyanın en ekstrem sporlarından biridir. Tek ya da çift kişi olarak yapabileceğiniz yamaç paraşütünü Kıbrıs’ta gerçekleştirmek istiyorsanız en ideal yer Beşparmak Dağları’nda St. Hilarion Kalesi’nin batısındaki 850 metre yüksekliğindeki yer oluyor. Eğer daha alçak ve yumuşak bir uçuş istiyorsanız Karpaz’ın kum tepeciklerini de tercih edebilirsiniz.

Tekne Turu

Kıbrıs denildiğinde akıllara ilk olarak muhteşem koyları ve plajları geliyor. Bu sebeple yaz aylarının vazgeçilmez destinasyonlarından biri olan Kıbrıs, uzun süreli yaz tatillerinde benzersiz deneyimler vadediyor.

Kıbrıs seyahatinizi daha keyifli hale getirecek aktivitelerden bir diğeri ise tekne turu oluyor. Kıbrıs’ın kıyılarını keşfetmek için mükemmel bir yol olarak değerlendirilen tekne turu, masmavi sularda yüzerek yolculuk yapmanıza imkân tanıyor. Yolculuk yaparken durakladığınız koylarda yüzmek, güneşlenmek ve anın tadını çıkartmak için tercih edebileceğiniz tekne turu sezon boyunca en çok gerçekleştirilen aktiviteler arasındadır.

Tekne turu genellikle bütün bir günü kapsayacak şekilde planlanıyor. Bununla birlikte sabah ya da öğle saatlerinde başlayıp yalnızca yarım gün boyunca devam eden tekne turları ya da mehtap turu olarak adlandırılan ve geceleri gerçekleştirilen turlar da bulunuyor. Kendiniz için en uygun turu tercih ederek tek başınıza, partnerinizle ya da kalabalık arkadaş grubunuzla katılabileceğiniz tekne turu güneşin ve denizin tadını çıkarmanın en sevilen yollarından biridir. 

Scuba Diving

Akdeniz’in berrak sularını dalış yaparak keşfetmek istiyorsanız scuba diving Kıbrıs seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken aktivitelerin başında geliyor. Kıbrıs’ta bulunan dalış okulları sayesinde hem bu konuda deneyim elde edebileceğiniz hem de unutulmaz bir aktivite yapabileceğiniz scuba diving, heyecanlı anlar geçirmenize olanak tanıyor.

Scuba diving adı ile anılan ve dalış olarak değerlendirilen bu aktiviteyi Nisan ayının başından yıl sonuna kadar yapabilirsiniz. Kıbrıs seyahatiniz boyunca gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda heyecanlı aktivitenin başında gelen scuba diving, Akdeniz’in alt kısımlarında yer alan adanın berrak sularında dalış yapmanıza imkân tanıyor.

Bir tür su altı dalış çeşidi olan scuba diving su altında nefes almanızı sağlayan bazı özel ekipmanlar aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu durum yüzeye çıkmak zorunda kalmadan belirli bir süre boyunca dalış yapmak ve su altını keşfetmek konusunda sizlere fırsat yaratıyor. Huzurlu ve sakin bir ambiyansta uzun süre vakit geçirmek ancak bu esnada heyecanlı anlar yaşamak için tercih edebileceğiniz aktivite için ödemeniz gereken ücret ise çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiyor.

Paintball

Kıbrıs seyahatinizi daha eğlenceli hale getirmek için tercih edebileceğiniz aktivitelerden bir diğeri ise Paintball’dur. Özellikle kalabalık arkadaş grubu ya da aileleri için tercih edilebilecek en eğlenceli aktivitelerden biri olan paintball, adrenalin dolu saatler geçirmenize imkân tanıyor. Açık hava aktivitesi olması ise hem güzel havanın tadını çıkartmak hem de eğlenceli bir gün geçirmek için tercih edilmesini sağlıyor.

Her takımda en az dörder kişi olması gereken ve toplamda iki farklı takımın birbirine karşı savaşarak oynadıkları paintball, çeşitli senaryolar üzerine kurgulanarak oynanan bir oyundur. Uzun yıllardır oynanan ve dünyanın her yerinde sevilen paintball, özellikle birbirini tanıyan takımların karşılıklı oynadıkları halde çok daha eğlenceli hale getirdikleri bir oyun olarak değerlendiriliyor.

Paintball 14 yaş üzeri bütün oyuncular tarafından tercih edilebilir. Özellikle Lefkoşa’da periyodik aralıklarla düzenlenen paintball aktiviteleri, Kıbrıs seyahatinizin çok daha eğlenceli hale gelmesini sağlıyor. Kıbrıs’ın farklı yerlerinde de deneyebileceğiniz bu aktivite için en uygun yerin ise Lefkoşa olduğunu söylemek gerekiyor.

Kıbrıs seyahatiniz esnasında paintball yaparak vakit geçirmek istiyorsanız hangi tarihlerde bu aktivitenin düzenlendiğine göz atmalısınız. Böylelikle gerçekleşen aktivitelere kendi arkadaş grubunuzla katılabilir ya da yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Lefkoşa’da gerçekleşen paintball aktivitelerine katılmak için ödemeniz gereken ücret çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiyor. Aktivitenin hangi tarihte gerçekleştiği ve takımların sayıları gibi etkenler ödemeniz gereken ücreti değiştiriyor.

Golf

Kıbrıs otelleri ile konaklama yapıp keyifli bir tatil geçirirken deneyebileceğiniz eğlenceli aktivitelerden bir diğeri ise golf oluyor. Kıbrıs denildiğinde pek çok kişinin en sevdiği aktivitelerden biri haline gelen golf, özel olarak yapılmış bir sahada özel ekipmanlar ile oynanan bir tür top oyunu olarak değerlendiriliyor. Sahanın belirlenmiş parkuruna golf topunu en az vuruş yaparak tamamlamayı amaç edinen bu oyun, eğlenirken sakin vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Girne merkezinin yaklaşık 40 km doğusunda bulunan golf kulübü benzersiz tasarımı ve 18 delikli şampiyonluk golf sahası ile Kıbrıs’ta golf oynamak isteyenlerin tercihi oluyor. Golf kulübünü yalnızca golf oynamak için değil, golf dersleri alarak kendinizi geliştirmek ya da doğa içerisinde keyifli bir gün geçirmek için de ziyaret edebilirsiniz. Golf oynamak için ödemeniz gereken ücret mevsim ve yaş gibi etkenler dolayısıyla değişkenlik gösteriyor.

Dalış Yapın

Dalış yapmak özellikle Kuzey Kıbrıs’ın en sevilen aktivitelerinden biridir. Adada bu konuda son derece başarılı eğitimler alabilir, deneme dalışları yapan ve farklı yerlere geziler düzenleyen okulları ziyaret edebilirsiniz. 

Kıbrıs’ın denizi ve mercanlarının sizlere hayat boyu unutulmaz bir deneyim yaşatmasını sağlayacak dalış aktivitesi, oldukça keyifli ve eğlenceli bir aktivitedir. Özellikle hayat boyu dalış yapmak istemiş ancak bunun için uygun organizasyonu gerçekleştirememişseniz, Kıbrıs seyahatinizin bu deneyimi yaşamak için en ideal yerlerden biri olduğunu bilmelisiniz. Deneme dalışlarına katılabilir, uzun süreli kurslar alabilir ve eğer zaman bulursanız gerçek bir dalış yapabilirsiniz.

Dalış olarak adlandırılan ve su altında gerçekleştirilen bu aktivite iki farklı şekilde ele alınıyor. Bunlardan biri scuba diving adı verilen ve su altında belirli bir süre nefes almaya imkân tanıyan özel ekipmanla gerçekleşen şeklidir. Diğeri ise serbest dalıştır. Serbest dalış yapmak için öncesinde belirli bir süre profesyonel eğitmenlerden ders almanız ve bu sayede su altında nefesinizi kontrol edebilmeyi başarmanız gerekiyor.

Kıbrıs’ın en sevilen aktivitelerinden birinin dalış aktivitesi olmasını sağlayan en önemli özellikleri arasında ise bölgede pek çok dalış noktası olması geliyor. Gemi, uçak ya da mağara kalıntılarını görebileceğiniz veya mercan ve bol miktarda balıkla yüzme deneyimi yaşayabileceğiniz dalış, hayat boyu unutulmayacak bir deneyim vadediyor.

Bisiklet Kiralayın

Birbirinden farklı yerleri ile keyifli bir gezi destinasyonu olan Kıbrıs, her tatil ihtiyacını başarılı şekilde karşılıyor. Bir ada ülkesi olan dolayısıyla aktivitelerin arasında bisikletin de merkezde olduğu Kıbrıs’ta gerçekleşebilecek en keyifli aktivitelerden biri bisiklet kiralamaktır.

Kıbrıs’ta bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok işletme bulunuyor. Adanın hemen her şehrinde görebileceğiniz bu işletmeler sayesinde talep ettiğiniz süre boyunca bisiklet kiralayabilir ve şehirleri bisikletle gezebilirsiniz. 

Turistik açıdan sevilen bir destinasyon olarak değerlendirilen Kıbrıs’ta bisikletle seyahat eden pek çok kişiye rastlayabilirsiniz. Belediyeler bu durumun farkında olduğu için yolları bisikletle seyahat edilebilecek şekilde düzenlemiştir. Bu sayede istediğiniz her yere bisikletle ulaşabilir, güzel havanın tadını bisikletle seyahat ederek çıkartabilirsiniz.

Gezmek istediğiniz turistik destinasyonlara ulaşmak için bisiklet kullanabileceğiniz gibi bisiklet turlarına de katılabilirsiniz. Bisiklet turları farklı durakları olan ve genellikle uzmanlar aracılığıyla gerçekleştirilen turlardır. Her iki halükarda da bisiklet ile Kıbrıs’ı gezmenin çok eğlenceli olacağını unutmamalısınız.

Farklı Lezzetler Keşfedin

Kıbrıs'ta Ne Yenir

Adanın farklı yerlerinde bulunan Kıbrıs otelleri konaklama konusunda sizlere konforlu seçenekler sunuyor. Kıbrıs otellerinde konaklarken otellerin restoranlarında dünyaca ünlü lezzetleri deneme şansı yakalayabilirsiniz. Ancak Kıbrıs seyahatiniz esnasında denemeniz gereken yöresel lezzetler olduğunu da unutmamalısınız. Seyahatiniz süresince keşfetmeniz gereken lezzetler:

  • Hellimli: Hellim peyniri Kıbrıs’ta en çok tüketilen peynirdir. Hellim peyniri ve kavrulmuş soğan eklenerek hazırlanan, bir kek türü olarak değerlendirilen hellimli yöre halkı tarafından sevilerek tüketiliyor. Hemen her şehirde fırın ve pastanelerde bulabileceğiniz bu lezzeti sabah kahvaltıları ve beş çayları için tercih edebilirsiniz. 
  • Molehiya: Kıbrıs’ta en çok yetişen bitkilerden bile molehiya bitkisidir. Bu bitki kurutulup saklandıktan sonra kuzu ya da tavuk eti kullanılarak pişirilir. Bu şekilde hazırlanan yemeğe molehiya adı veriliyor. Kıbrıs sofralarının nadide lezzetlerinden biri olan molehiyayı otellerin restoranlarında veya yöresel yemekler hazırlayan dükkanlarda bulabilirsiniz.
  • Lalangı: Tavşan eti ve mayalı hamur ile hazırlanan lalanga adlı bu lezzet yörede hazırlanan en sevilen yemeklerden biridir. Kızartılarak pişirilen ve günün her saati sevilerek tüketilen bu lezzeti denemeden seyahatinizi tamamlamamanızı öneriyoruz.
  • Kolakas: Kıbrıs toprakları yeterince verimli olmadığı için tarım konusunda biraz geridedir. Buna rağmen ülkede farklı sebzeler yetişir. Patatese benzeyen ve kolakas ya da gölevez ismi ile anılan bu sebze ise özellikle tavuk ve kuzu etiyle sıklıkla birleştirilerek yemek haline getiriliyor. Kolakas adı verilen bu lezzet genellikle kış aylarında tüketiliyor.

Alışveriş

Kıbrıs otelleri, uzun ve sıcak kumsalları, çeşitli aktivitelere imkân tanıyan işletmeleri ve alışveriş merkezleri ile dünyanın en sevilen tatil destinasyonlarından biridir. Kıbrıs’ta geçirdiğiniz vakti daha keyifli hale getirmek için gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerin başında ise alışveriş geliyor.

Her tatilcinin kendi zevkine göre kaliteli ürünler bulmasına imkân tanıyan alışveriş merkezleri ile alışveriş için de farklı olanaklar sunan Kıbrıs, farklı bütçelere uygun alışveriş imkânı tanıyor. Kıbrıs’ta dünya markalarından mağazalar bulabileceğiniz gibi, 50 yılı geride bırakan küçük alışveriş dükkanlarında alışveriş yapma şansı da yakalayabilirsiniz.

Kıbrıs seyahatinizi daha otantik hale getirmek ve yöresel lezzetler satın almak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs pazarları, Kuzey Lefkoşa pazarları ve Girne çarşısını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bununla birlikte yalnızca yöresel ürünler değil, kıyafet alışverişi de yapmak istiyorsanız Arasta ya da Bandabuliya Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Genellikle çarşı olarak hizmet veren merkezleri ile Kıbrıs, güzel havada keyifli bir alışveriş imkânı tanıyor. Çarşı içerisinde farklı dükkanlar bulunması her isteğinizi karşılamanız konusunda sizlere imkân tanıyor. Bu sayede yöresel ürünler, hediyelik eşyalar ya da dünyaca ünlü markaların kıyafetlerini satın alabilirsiniz. Kıbrıs’ta alışveriş yapmak için en ideal yerlerin başında ise Lefkoşa ve Girne geliyor.

Gece Hayatı

Kıbrıs’a gerçekleşen seyahatlerin dört mevsim boyunca devam ediyor olmasını sağlayan bazı önemli özellikleri olduğunu söylemek mümkündür. Bunların başında ise gece hayatının hiçbir zaman son bulmaması geliyor. Eğer tatil anlayışınız sabaha kadar bitmeyen bir eğlence ise bu durumda sizler için en ideal seçeneklerden biri Kıbrıs’tır.

Adanın içerisinde bulunan üniversiteler ya da dört mevsim boyunca ziyaretçilerin adeta akın etmesi gibi pek çok etken gece hayatını oldukça geliştirmiştir. Özellikle Lefkoşa, eğlence hiçbir zaman son bulmadığı gece kulüpleri ile adanın turizmi adına en önemli şehirlerinden biridir.

Adanın muhteşem gece hayatının içerisine dahil olmak için tercih edebileceğiniz pek çok gece kulübü bulunuyor. Bununla birlikte bölgede hizmet veren Kıbrıs otelleri de eğlence konusunda benzersiz deneyimler sunuyor. Özellikle lüks hizmet veren otellerin büyük bir çoğunluğunun kendine ait gece kulüpleri bulunuyor. Bu sayede otelinizden uzaklaşmadan istediğiniz süre boyunca eğlenceli anlar yaşayabilir, partilere katılabilir ve tatilinizin unutulmaz bir deneyime dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Büyük bir çoğunluğu Lefkoşa’da yer alan gece kulüpleri merkeze oldukça yakın konumda bulunuyor. Gece kulüplerinin özel servisleri ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz kulüpler, sabahın ilk saatlerine kadar hizmet vermeye devam ediyor. Her eğlence anlayışına ve her bütçeye hitap edebilecek farklı seçeneklere sahip olmaları ise tatilciler tarafından en sevilen özellikleri arasında geliyor.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.