2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır

Bakın bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle söylüyorum Iphone 12 Pro 128 GB telefon Türkiye’de 30000 TL. Yanlış duymadınız 15000 TL. Avrupa ülkeleri ya da ABD’de standart sayılabilecek şeyler Türkiye’de ciddi anlamda pahalıyken istediğiniz şeyleri istediğiniz gibi yapamamak gerçekten üzücü bir durum. Hele ki almak istediğiniz teknolojik cihazları maliyetten dolayı alamıyorken…

Döviz kurları çift haneli rakamlara kavuşmuşken teknolojik aletlerin fiyatları da uçuşa geçti. Hal böyle olunca bir çok kişi yurt dışından telefon getirmeye çalışıyor. Yurt dışından getirilen telefonların da Türkiye’de kullanımı için belli prosedürler var tabiki. İşte bende bu yazımda 2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır – Kayıt İçin Ne Gerekli gibi konumuzla ilgili akla gelen bir çok soruya cevap vermeye çalışacağım.

Not: Yurt Dışı Telefon Kayıt ile ilgili güncel gelişmeleri bu paragrafta vereceğim. Ülkemizde her an her şey değişebiliyor. Yazının güncel olması önemli. Herhangi bir gelişme olursa ya da bu konuyla ilgili tecrübeleriniz olursa yorum kısmında paylaşmayı unutmayın.

Güncelleme-1 : BTK tarafından kayıt için tanınan 120 günlük süre 2 ay daha uzatabiliyordu. 12 Eylül 2022 itibarıyla, e-Devlet üzerinden IMEI uzatma dönemi bitti. Dolayısıyla yurtdışı telefon geçici kayıt yapılır, geçici kayıt uzatma yapılır diyen kişilere itibar etmeyin.

Güncelleme-2 : Normalde 1 kişi üç takvim yılında 1 kez telefon kaydı yaptırabiliyor. Ama bu kişi başkalarına da muafiyet kapsamında her giriş çıkışta telefon getirebiliyordu. İşte bu durumun önüne geçilmesi için 1 Kasım 2022’den itibaren kontrol işlemi başlayacak. Yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında birden fazla telefon getirmesinin önlenmesine yönelik teknik işlemler başlatıldı. X-ray kontrolleri daha sıkı olacak. Yani kuzenime, amcama, dayıma, arkadaşıma telefon getireyim dönemi bitiyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar ?

2021-Yurt-Disi-Telefon-Kayit-Ucreti-Ne-Kadar

Eskiden yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti makul seviyelerdeydi. Telefonların uluslararası garantisi olunca insanlar bu seçeneğe güvenip yurt dışından telefon getiriyordu. Hal böyle olunca devlet işe el attı ve 2012 yılında 100 TL olan kayıt ücretini 2021 yılı itibariyle 2006 TL‘ye çıkardı. Yani güncel 2021 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti 2006 TL. Yüzde 2000’lik bir artış ne kadar hoş değil mi ! Durun durun bir de 2022 yılı var. 2022 yurt dışı telefon kayıt ücreti tam tamına 2732 TL.

Yüzde 2000’lik artıştan daha kötü bir durum var. Ne biliyor musunuz ? Hala yurtdışından telefon getirmek daha uygun fiyata geliyor. Şöyle ki Amerika’da Iphone 12 Pro 128 GB şu an 999 Dolar. Vergilerle ücret 1070 Dolara geliyor. 1070 Dolar, yazıyı yazdığım günkü kur itibariyle 13.700 TL’ye tekabül ediyor. 13700 TL + 2732 TL = 16432 TL. Yani yurt dışı telefon ücretine rağmen Amerika ile Türkiye arasındaki fiyat farkı yaklaşık 15000 TL.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretinin Yıllara Göre Değişimi

Aşağıda yurt dışı telefon kayıt ücretlerinin (IMEI kayıt ücreti) yıllara göre değişimini görebilirsiniz. Gözlerinizden yaş gelmesin. Sakin kalın, derin nefes alın ve soğuk su için. Hele ki 2022 yılı tam uçuş yılı olmuş.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretinin Yıllara Göre Değişimi:

 • 2012 yılında 100 TL
 • 2013 yılında 115 TL
 • 2014 yılında 119,5 TL
 • 2015 yılında 131,5 TL
 • 2016 yılında 138,5 TL
 • 2017 yılında 149,2 TL
 • 2018 yılında 500 TL
 • 2019 yılında 1.500 TL
 • 2020 yılında 1.838,7 TL
 • 2021 yılında 2.006 TL
 • 2022 yılında 2.732 TL

BİLGİ: Yurt dışından getirilen telefon kayıt ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğindeki yeniden değerleme oranı ile hesaplanıyor. 2020 yılı için yeniden değerleme orası yüzde 9,11 olarak tespit edilmişti. Aynı oran 2022 için de geçerli olacaksa 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti ortalama 2189 TL olacak. Edit: 2022 yılı için yeniden değerlendirme yani zam oranı %32 olarak belirlendi ve 2022 yılı için yurt dışı telefon kayıt ücreti 2732 TL oldu.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretini Ödeme Yerleri

Yurt dışından aldığınız telefonun kayıt ücretini vergi dairelerinden, internet vergi dairesinden, mobil bankacılıktan ya da bankalardan ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme mevcut. Ödeme yaparken dekont ile aşağıdaki hususlara bilhassa dikkat edin !

DİKKAT: Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait *#06# tuşlarına basıldığında ekrana gelen 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibine ait ad ve soyad ile TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edin. Çift IMEI numaralı cihazlar için dekont üzerinde cihaza ait 15 haneli tek IMEI numarasının yer alması yeterli.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İşleminden Önce Dikkat !

Yurt dışı telefon kayıt noktasında bilmeniz gereken bazı kurallar var. Yani hemen getireyim ya da birine söyleyeyim getirsin sonrasında kayıt yapar geçeriz gibi bir durum yok. Aşağıda kayıt işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken önemli hususları sıraladım.

 • Yurt dışından getirdiğiniz cihazı kayıt etmeden ilk kullanım tarihinden itibaren azami 120 gün kullanmanız (Sim’i taktığınızda başlar) mümkün olup hizmet almaya devam edebilmek için kayıt işleminizi yurda giriş tarihinizden itibaren 365 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)
 • Daha önce cihaz kaydı yaptıysanız, yeni cihaz kaydı için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihinin üzerinden en az 3 (üç) takvim yılının geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda kaydı gerçekleştirilen cihazlar 3 (üç) takvim yılı boyunca sadece kaydı gerçekleştiren yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlar üzerinden haberleşme hizmeti alabilir.
 • Kayıt işlemine konu olan cihaz kimlik numarası (IMEI), cihazınızda *#06# tuşlanıp aramaya basıldığında ekranda görülebilir Ayrıca; cihazın birden fazla IMEI içerip içermediğini Ayarlar/Menü/Hakkında vb. bölümlerinden veya cihazın ambalajı ya da faturası üzerinden kontrol ederek, işlem sırasında cihaza ait tüm IMEI numaralarının kaydedilmesini sağlayın.
 • Harç bedelinin vergi dairelerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara ya da sisteme entegre ödeme kuruluşlarına başvuru sahibinin T.C. Kimlik numarası ve kayıt edilecek cihaza ait IMEI numarası belirtilerek yatırılması gerekiyor.
 • Yanlış IMEI numarası/numaraları ile kayıt yapmayın çünkü geri dönüşü yok.
 • E-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması için bu adresten (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) gerekli kontrolleri yapın.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt dışından kendiniz ya da tanıdığınız vasıtasıyla telefon getirdiniz peki Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır. Getirdiğiniz telefonu Türkiye’de kullanmak için cihazı ve IMEI’sini kayıt altına almanız gerekiyor. Bunun için aşağıda tek tek anlattığım adımları yapmalısınız.

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ? (Kayıt Aşamaları)

 • 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti olan 2.732 TL’yi bankalara yada veya internet vergi dairesinden ödemelisiniz. Mobil bankacılıktan da ödeme yapabilirsiniz.
 • Ödeme sonrası E-Devlet üzerinden IMEI kaydı yapmalısınız. (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet)
 • Başvuru kayıt ekranında (Başvuru Türü, 15 Haneli IMEI No, IMEI No Türü, Varsa 2. IMEI No ve Türü, Yurda Giriş Yapılan Belge Türü, Belgenin Ait Olduğu Ülke, Giriş Yapılan Belge No, Yurda Giriş Tarihi) doldurmalısınız. Yurt dışından getirilen telefonu kendi pasaportuna kaydettirmek zorundasınız.
 • E-devlet kapısın üzerinden işlemde bulunmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) hat operatörlerinin Abone Kayıt Merkezlerine başvurması gerekir.
 • Başvuruyu tamamlandıktan sonra kaydın onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Durumu Sorgulama

Kayıt yaptırdıktan sonra cihazınızın kayıt durumumu sorgulamak için cihazın IMEI numarasının, e-devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama) alanından sorgulama yapılması suretiyle kayıtlı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. BTK Tüketici İletişim Merkezini (120) arayarak da bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kayıt İşlemi Sırasında Bilmeniz Gerekenler

2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt
 • Yurt dışından getirilen telefon Iphone ise 1. IMEI kısmı türü Fiziksel Sim, 2. IMEI kısmı Elektronik Sim seçilmeli.
 • Yurt dışından getirilen telefon Android ve çift hatlıysa 1. ve 2. IMEI Türünü Fiziksel Sim olarak giriniz.
 • Cihazın kaydı için son 120 günde (Pandemi şartları nedeniyle bu süre 365 güne çıkartıldı) ülkeye giriş şartı sağlamanız lazım. Örneğin yurda 01.01.2022 tarihinde girdiniz. Kayıt hakkı süreniz 01.01.2023’e kadar devam eder. 365 gün içinde telefonu kaydetmeniz gerekiyor. Telefona sim kart taktıktan sonra ise 120 gün içinde IMEI kaydını yapmalısınız.
 • IMEI kaydını yapmazsanız telefonu hatsız kullanabilirsiniz. Yani Whatsapp, kamera, wifi bağlanma özelliklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Telefonuz bozulursa ve yurt dışında değiştirilirse yenileme belgesi almayı unutmayın. Bu belgeyi BTK’ya bildirirseniz tekrar kayıt yapmanıza gerek yok.
 • 18 yaşından küçük T.C. vatandaşları yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek çocuğun bilgileri kullanılmak suretiyle yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Telefon Kaydı İçin Gerekli Belgeler

E-devlet üzerinden yapılan kayıt işleminde aşağıdaki bilgiler gerekiyor.

 • 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti 2732.00 TL‘yi ödemek.
 • Yurda giriş yapan belge sahibi şahsına ait pasaport yada kimlik bilgileri.
 • E-devlet şifresi ile adresinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) cihaz kaydı yapma. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Kontroller elektronik ortamda BTK tarafından yapılıyor.

Telefonların IMEI Numarasını Öğrenme

Telefonunuzun IMEI numarasını 2 şekilde öğrenebilirsiniz. İlk olarak cihazınızdan *#06# numarasını tuşlayarak IMEI numarasını görebilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun ayarlar kısmından Genel-Hakkında bölümünde IMEI numarasını bulabilirsiniz.

Yurt Dışından Getirilen ve Kayıt Ettirilmesi Zorunlu Cihazlar

Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların (IMEI numarasına sahip) tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu cihazların genelini cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar oluşturuyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar ? (Kayıt Hakkı Süresi)

2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)

Örneğin yurda 01.01.2022 tarihinde girdiniz. Kayıt hakkı süreniz 01.01.2023’e kadar devam eder. 365 gün içinde telefonu kaydetmeniz gerekiyor. Telefona sim kart taktıktan sonra ise 120 gün içinde IMEI kaydını yapmalısınız.

Yurt dışı giriş-çıkış tarihlerini kontrol etmek için e-devletten (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama) giriş çıkış yaptığınız günleri öğrenebilirsiniz. Ya da pasaporttaki giriş çıkış mühürlerine bakabilirsiniz.

Yurtdışı Telefon Kayıt İptali Nasıl Olur ?

Kendinize ve/veya 18 yaşın altındaki çocuklarınıza ait pasaporta kayıtlı görünen cihazların kayıt işlemlerini e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydi-iptal adresini kullanarak iptal edebilirsiniz.

Pasaportunuzda kayıtlı görünen cihaz veya cihazların kayıt işlemlerinin iptal edilmesi halinde geri alınması mümkün değil. Pasaportunuza kayıtlı cihaza ait seçtiğiniz IMEI numarası veya numaraları beyaz listeden çıkartılacaktır. Beyaz listeden çıkarılan cihazın kullanılması durumunda cihaz kayıt dışı duruma düşecek, kullanan kişiye bu durum SMS ile BTK tarafından bildirilecektir.

Pasaporta Telefon Kaydetme Kaç Yılda Bir Olur ?

Pasaporta Telefon Kaydetme

Daha önce pasaportunuza telefon kaydı yaptırdıysanız, kayıt yaptırdığınız yıl ve takip eden 2 yıl yeni kayıt hakkınız bulunmaz. Bundan sonraki yılın girmesiyle (1 Ocak itibariyle) kayıt hakkınız doğar. Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihi üzerinden en az üç takvim yılının geçmesi gerekir.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama bağlantısını kullanarak ya da BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

IMEI kaydı kaç TL 2022 ?

2022 yılı IMEI kaydı için ödemeniz gereken tutar 2732 TL‘dir. Ödemeyi kolay bir şekilde mobil bankacılıktan ya da internet verdi dairesinden yapabilirsiniz. Ödeme yaparken dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibine ait ad ve soyadının ve TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

IMEI kayıt yapılmazsa ne olur?

IMEI kaydı yapılmazsa telefonunuza hat takamazsınız ve operatör üzerinden arama-mesajlaşma yapamazsınız. Bunun dışında wifi, whatsapp, kamera gibi araçları kullanabilirsiniz. BTK’da bu telefon “kaçak cihaz” olarak görülecektir.

Yurt dışından getirilen telefon 120 günü geçerse ne olur?

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt süresi mevzuatta belirtilen süreyi geçerse iletişime kapatılıyor. Bu süre sim kartı telefona taktığınız an itibariyle başlar.

Yurt dışına giriş çıkış yapınca telefon açılır mı?

Yurt dışından getirilen telefonun kaydı için telefonun ne zaman, nereden geldiği önemli değil. Yurtdışından gelen kişi 365 içerisinde telefonu kendi üzerine kaydedebilir.

Yurt dışı cihaz kaç ay açık kalır 2022 ?

Yurt dışından getirilen cep telefonları 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınıyorken bu süre pandemi dönemi dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma imkanı getirildi.

Yurtdışı telefonu kayıt olmadan kullanılmaz mı ?

Yurt dışı getirilen telefonunuzu kayıt yaptırmadan kullandığınız operatörün arama ve mesajlaşma özellikleri hariç diğer özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kamera, wifi, uygulama yükleme gibi özelliklerini hali hazırda kullanabilirsiniz.

K.K.T.C giriş çıkış belgesi ile kayıt yaptırabiliyor mu?

Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirilen cep telefonlarının kayıt işlemi için gümrükten alınan, yurda giriş çıkış belgesi ve kimlik fotokopisi yeterlidir.

Kimlik ile yurt dışından getirilen telefonun kaydı yapılabilir mi ?

Kimlik ile gidilebilen ülkelere giriş çıkış yaptıysanız telefon kayıt hakkınız doğuyor. Başvuru ekranında pasaport yerine kimlik kartı seçmeniz gerekiyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili sorularınız olursa aşağıda benimle paylaşabilirsiniz. Bilgim dahilindeyse cevaplamaya çalışırım.

373 Comments

 • Cagla

  Merhaba
  Abd den telefon alıp, Kıbrıs’a gir çık yaparak kayıt yapmayı planlıyorum.
  Kayıt yaparken sadece adıma kayıtlı numara ile kayıt yapacağım bunda da bir sıkıntı yok ama 2 yıl sonra telefonu eşime verdiğimde, eşimin kullandığı hat benim adıma olmadığı için telefon kullanılamaz hale mi gelir?

  • Bujuyollarda

   Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla telefon sadece üzerine kayıt yapılan kişinin hatları üzerinde çalışıyor. Siz bunu BTK ‘dan teyit edin. Eğer dediğim gibiyse en mantıklısı eşinizin hattınızı üstünüze almanız olacaktır.:)

  • Muhammed Sami

   Merhabalar. Ben, sahibinden yurtdışından getirilmiş ikinci el bir iphone 13 almayı düşünüyoerum. Yani 2.el iphone 13 alacağım ve bu telefon yurtdışından getirilmiş. Eğer pasaporta hiç kaydedilmemiş olduğundan emin olabilirsem (nasıl olabilirim bunu da açıklarsanız çok minnettar olurum) bu telefonu aldığımda ilerde farklı bir sıkıntı yaşar mıyım? Bu alışverişi öneriyor musunuz? Ve bu alışverişte nelere dikkat etmem gerekir? (Biraz uzun oldu mazur görün.)

   • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

    Merhabalar, ilk olarak telefonun ımei sorgulamasını yapın apple sitesinden. Daha sonra e devletten ımei sorgulama yapın. bunlarda sıkıntı yoksa model numarasına bakın. model numarası garanti açısından önemli. apple destekten model no’nun garanti kapsamını sorgulatabilirsiniz. bu kısma kadar sorun yoksa cihazı satın alabilirsiniz. tabiki kayıt hakkınız varsa. Kayıt anlamında bunlara dikkat edebilirsiniz.

    https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama (E-devlet imei sorgulamadan pasaporta kayıtlı mı değil mi öğrenebilirsiniz)

    • Batuhan

     Merhaba benim iOS telefonum var pasaport kaydı yapacağım Bulgaristan’a giriş çıkış yaparak cihazı oradan almadığım için sorun olurmu? Simi takalı 4 gün oldu bir mesaj gelmedi telefon kaydıyla ilgili pasaport kaydı için 365 gün veriliyor bu cihaz Türkiye’de açıldığından itibaren mi oluyor ?
     120 gün içinde kayıt yaptıramazsam sonrasında yapabilirmiyim hat açılırmı ? Sınırlı garanti 2023 Haziran

     • Kaan

      Merhaba benim yurt dışına çıkma şansım yok engelliyim pasaportum da yok . Hadi pasaportu aldım kabul edelim. Yurt dışında yaşayan tanıdık ile yurt dışından telefon getirtsem nasıl kullanabilirim? Kaydı kendi üstüme alabiliyor muyum yoksa getirenin mi üstüne olması gerekiyor ? Getiren üstüne olunca bu sefer hat problem ve o geldiğinde kendisi kullanması iÇin kendine de getirebilir o yüzden onu yapamam nasıl bir yol izlemeliyim ?

    • Gökhan

     Arkadaşım bana Almanyadan telefon getirecek kendi pasaportuna kayıt edecek ben kendi hattımı takabilir miyim yoksa onun üstüne bir hat mı almam gerekiyor?Birde harç ücreti sadece 1 kereye mahsus mu?

    • Ece

     Merhaba
     1.5 yıl önce yurtdışından aldığım telefon vardı onu bu yıl içinde (1 Kasım oncesı) zaman ıslettım. Çocuğuma yeni bı telefon alacağım yine yurtdışından 16 yaşında
     1- ben 1 kasımdan önce ıslettıgım ıcın kendi pasaportuma ısletıp telefon alabılıyor muyum
     2- eğer benim pasaporta olmusyorsa oğlumun pasaportuna ısletebılır mıyım. Fıyat sınırı var Mıdır (1300 € sorun olur mu )
     3- kaç yaşından büyüklere telefon getırılebılıyor ? Ve bı ücret tutarı var mıdır

   • Sevgi

    Yurtdışına çıkacak bir arkadaşıma telefon ısmarlayacağım. Bu telefonun hattının benim adıma olması arkadaşımın pasaportuna işlenmesi açısından sorun olur mu?

   • Uğur

    Merhabalar ,

    Amerikadan iphone 14 hediye geldi.
    Ailemdede yakın zamanda yunanistana giriş çıkış yapan oldu.

    Getirttiğim telefona talaçagım hattı ailemdeki kişinin üzerine devretmek ve sonrasındada o kisinin pasaportuna imei kaydini yapiyor olmam yeterli midir?

   • Ceren Ay

    Merhaba, öncelikle bu faydalı yazı için çok teşekkürler. Kuzenim İsviçre’den bana iPhone getirecek. Yunan adalarına(samos,sakız vb.) giriş çıkış yapsam kendi pasaportuma işletebilir miyim? Ürünün aldındığı ülkenin bir önemi var mı?
    Teşekkürler 🌺

   • Büşra

    Merhaba Aralık 2022 de Almanya’dan telefon gelecek bana ben Kasım da italyaya giriş çıkış yaptım
    Almanyadan gelen telefonu kendi üzerime kayıt yaptırabilir miyim

  • Leyla

   Merhaba hiç yurt dışına gitmedim Ekim ayında gitmeyi planlıyorum telefon almak için daha önceden giriş çıkış yapmış olmam mi gerekiyor yoksa ilk seferde gidince alabilir miyim

   • Sıla

    Merhaba. Edevletten kayıt yapacağım fakat belgenin ait olduğu ülke ve giriş yapılan belge no kısmına ne yazıyoruz? Bu belgeyi nereden alıyoruz yardımcı olur musunuz .teşekkürler

  • Fatih

   Merhaba annem mart 2022 yılına ait yurda giriş belgesi var , ben kasım ayında dışarıda satılan kayıtsız telefonları alıp , annemin pasaportuna işletebilir miyim ? Ve kayıtsız telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz daha önce kayıt edilip edilmediğini kontrol edebiliyor muyuz ?

  • Sehram

   ABD den gelen IPHONE u kendi pasaportuma kayit ettirecegim. Ortagi oldugum sirket adina kayitli hatla kullanabilir miyim?
   Tskler

   • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

    En son bildiğim kadarıyla böyle bir düzenleme vardı : Kurumsal hatlar için aldığınız cihazı kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp bu hattı kurumsal hattı sizin kullandığınızı belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

    Fakat kurumsal hatlarla ilgili son bir değişiklik var mı bilemiyorum. BTK danışma hattı 120 ‘yi arayarak teyit etmenizde fayda var. Bizi de bilgilendiriseniz güzel olur.

 • Can Ahmet Çavuşoğlu

  Madem 3 takvim yılı geçmesi gerekiyor o zaman 30 aralıkta kayıt yapınca 2 gün sonra 1 yıl geçmiş oluyor. Yani 1 yıl azaltmış oluyor muyuz acaba 🙂

   • A Furkan

    Merhaba iyi günler ben bi telefon alıcağım yurtdışı ürünüymüş bu telefoncu bana şunu diyor her yıl kayıt yaparım yıllık kayıt olur sadece tek bir numara kullanabiliyor diyor acaba sizce olabilir mi böyle bişey ?

    • Ahmet

     Merhabalar mart ayında yurt dışından geldim. Yurt dışı cihaz alacağım yazınızı okudum 365 günlük hakkım var fakat kullandığım simkart kendi adıma mı olması lazım?

     • aziz

      merhabalar
      öncelikle ben yurt içinden 14 pro alacağım bunu yeni yıla girmeden kayıt ettirmek istiyorum kıbrısa gidip kendi hattıma sadece kimliğimle kayıt ettirebiliyor muyum tekrardan pasaport çıkartıp fazla ücret ödemek istemiyorum ve kayıtı ne zamandan ne zamana yapacağım ve kıbrısa gittiğimde nerede yapacağım

    • Nese

     Merhaba. Internetten alınan telefonların kaydının yapılamayacağı belirtilmiş. Ben telefonumu yurt disindayken internetten almayı düşünüyorum. Bu durumda da kaydı yapılamaz mı?

    • Ali

     Yılık kayıt yapınca i clod kitlenme ve telefonda i cold sorunu yaşata bilir tabi bunlarida sunaki uygun fiyatlara açılır İnternet sitelerinde 1 yılık kayıt 400 lira yakın i cold kitlelese bile onuda 70 ile 100 lira arası kırılıyor insanlar tek hat üzerine açıp üstünde 2700 yakın para vermek yerine bu yolları deniyor

    • Z67

     Kullanım süresi 1 yıl içinde120 gün olduğuna göre aynı sene içinde 120 gün dolmadan telefonla yurtdışına çıkarsam ve aynı Telefonla bir sonraki yıl tekrar giriş yaptığımda 120 gün kullanma süresi tekrar baştanmı sayıyor?

   • KERİM

    Yurt dışından bir yakınımın getirdiği telefonu I mail kaydı yaptırmak istiyorum K Kıbrıs’a git çık yaparsam kayıt ücreti toplam ne kadar ödeyeceğim şimdiden vereceğiniz bilği için teşekkürler

  • Berkan

   Merhabalar almanyadan arkadaşım bana 14 pro getirecek ama kendi üzerime işleteceğim pasaportum yok kimlikle işletsem olurmu yoksa gürcistana girip çıksam yerine sayılırmı ?

  • Beyaz

   Ben yurtdisindan trye giris yaptim yabanci pasaportum ile girdim ama cep tel pasapirta kayit ettirmedim sonra bir turk sim kart faturasiz hat aldim 120 gun sonra kaoancak diyo..e devletten imei 15 haneli nr kontrol ettim kayit yok yaziyo…kayit olmadigi icin tekrar trye girdigimde cep telefonum kapanmaz degiomi cunku btk da kayit yok pasaporta islemedim

 • Doğa

  Merhaba Amerika vatandası arkadasım türkiyeye gelirken iki adet iphone getirdi ve ülkeye giriste herhangi bir sorun olmamıs. Şu anda hattımı taktım ve kullanabiliyorum ama telefon kapanacak mı? Kapanmasına ne kadar süre kaldı bunu nasıl öğrenebilirim? Kayıt yaptırmam icin yurtdısına çıkmam gerek mi?

  • Bujuyollarda

   Telefonu kendi adınıza kullanmanız için yurt dışına giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Şu an kullansanız bile pandemiden dolayı uzatılan 365 gün sonrasında telefonu kullanamazsınız. Detayları BTK’dan öğrenebilirsiniz.

   • Pera

    Merhaba, kasım ayında yurtdışından gelen arkadaşıma iphone aldırmayı planlıyorum. Ben şubat ayıbda yurtdışına çıkacağım. İmei kayıt ücretinin 2023’de ne olacağını bilmediğim için acaba 2022’de harcı ödesem pasaport kaydını 2023 şubatta yapsam (120 gün süre dahilinde) bir problem olur mu bilen var mı?

  • Eminamis

   Abd den Aralık ayında iphone 13 pro gelecek İstanbula kendi üzerime nasıl alabilirim e devlete baktım kayıt hakkım var ne belgeler ile getirsin telefonu üzerime ona göre alabirim pasaport şart mı tarihi geçmiş pasaport olur mu

    • Funda Babayiğit

     Merhabalar, 28 Aralık 2022-1 Ocak 2023 arası almanyaya gidip oradan iphone alacağım. edevlette telefon kayıt hakkım bulunuyor. En son Temmuz 22’de yurt dışı girş çıkışım da var. Eğer telefonu Almanyada alır almaz 1 ocak 2023 öncesi edevletten kaydedersem ülkeye giriş tarihi olarak temmuz 2022 olarak kaydedip zamlanmadan 2022 kayıt ücretini ödeyebilir miyim? o dönemde iphone 14 henüz çıkmamış olsa da?cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

 • Aşkın

  Merhaba Ben yurt dışından telefon alıp devlete kayıt yaptırıp kullanmak ve ya satmak istiyorum pasaportum yok yurt dışına da hiç çıkmadım bu durum da ben telefon sahibi olabilirmiyim.?

  • Kübra

   Merhaba yabancı ülkeden telefon geldi bana ücretini bankaya ödedik kaydı yaptık pasaporta akrabanın adına işlem yaptik enson telefon getirdiği tarihin üstünden 3 yıldan fazla geçti e devlet baktığımız da telefon için kullanım kısıtlama Olcak diyo 2025 kadar btk aradım telefonu kullanmak için sadece pasaport sahinin adına olması gerekiyor hat dedi şuan benim hattım takılı ve çalışıyor kapanır mı acaba

    • Zeynep

     Merhabalar öncelikle böyle bir yazıyı emek vererek paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ben Almanya’dan iPhone 13 pro telefon aldım martın 30 da telefonumu kullanmaya başladım yani 3,5 aydır kullanıyorum. Şu anda yurt dışına çıkamıyorum ancak Eylül’de gidebileceğim herkes 120 gün diyor fakat siz 1 sene demişsiniz doğru anladım değil mi yani 1 seneye kadar kapanmayacak telefonum ve 2 sene bekleme hakkım var? Bir de Yunanistan Rodos’a Fethiye’den günü birlik tekneyle gidip geliniyor o şekilde gidip gelsem ve pasaportuma işletsem olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyor olacağım. Sevgiler.

     • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

      Merhabalar giriş çıkıştan sonra kayıt hakkı süreniz 365 gün. Mesela yurda 1 0cak 2022 de girdiniz diyelim. Siz telefonu 1 ocak 2023 e kadar kaydetmelisiniz. 1 yıl kayıt hakkı süreniz. 120 gün telefonu açtıktan sonra sim kart takarsanız o zaman işler. İkisi farklı şeyler yani. İnce bir detay var. Rodos kıbrıs fark etmez kayıt için yurda giriş çıkış yapmanız yeterli. Detaylar için 120 ‘yi arayabilirsiniz.

    • Ali ihsan

     Merhaba. 14 pro Max telefon Irak dan geldi. İşletmem lazım telefonu. KKTC ye giriş çıkış yapsam olur mu ? Yurtdışı sayılıyor mu KKTC ?Teşekkürler

 • Bulent

  Farzedelim yurt disindan geldigimde yabanci telefona 2021 de Turkiyede bir SIM takip 30 gun kullandim sonra yine yurt disina ciktim. 2022 de tekrar Turkiyeye gelip ayni SIM i ayni yabanci telefona takinca yine 120 gun hakkim oluyormu yoksa 2021 de kullandigim 30 gun hesaba katilip 90 gunluk hakkim mi kaliyor?

 • Nalan

  Merhaba yurt dışından kızıma ve kendime telefon aldım ancak kızımın hattı benim adıma ve sadece benim ülkeye girişim var bu durumda iki telefonu da nasıl kayıt yaptırabilirim

 • Mıstafa

  Merhaba
  Bana yurtdışından telefon gelicek. O kişinin pasaportunun üstüne olucak ve sanırım hatta o kişinin üstüne olucakmış. Belli bir süre geçince telefona kendi üstüme olan bir hattı nasıl takabilirim kullanabilirim.

 • sait

  Telefonu kaydettirdim.5 yıldır kullanıyorum satmak istediğim zaman satabiliyor muyum? veya başka hat takabiliyor muyum? ben kayıt ettirdigimde pasaport sahibinden başka kimse kullanamaz kuralı vardı

  • Bujuyollarda

   Merhabalar, 3 takvim yılı geçtikten sonra satış yapabilirsiniz. Yani siz 5. yılınızda olduğunuzdan satış yapabilirsiniz. Fakat imei kaydı hala sizin üzerinizde olacak. Bu konuya dikkat edin. Yabancı birine satarsanız küçük bir sözleşme yapın.

  • ÇETİN AZİZOĞULLARI

   Kızım Sırbistan vatandaşı,Mavi kartta çıkarttık.Yurtdışından getirdiği telefonu TRde kaydettirmek istiyorum.Şu an Üniversite de öğrenci ve 5 yıldır yurtdışına giriş çıkış yapmadı.Hakkımız var mıdır?Harç ödemeden kayıt yapabilirmiyiz?

  • Gizem Şimşek

   Merhaba, ben cihazımı pandemi şartlarında yapılan toplu imei kaydı ile kullanıyordum, yıllık cüzi bir miktar ödeyip fiziksel sim ile. Fakat 1 Kasımdan itibaren yasaklandığı için e-sime geçtim. Kıbrısa giriş çıkış yapacağım önümüzdeki hafta, yurda giriş çıkış belgesini nerden almam gerekiyor ve tekrar fiziksel sime geçip hemen kayıt ettirebiliyor muyum

 • süheyl

  Merhabalar, Ben arkadaşıma Amerikadan telefon getirtmeyi düşünüyorum. Ülkeye girişinde herhangi bir kayıt veya bilgilendirme yapmasına gerek var mı? Ben de bu arada farklı bir ülkeye giriş çıkış yapacağım. Bu süreçte Amerikadan gelen telefonu kendi üzerime kayıt yaptırabilir miyim?

 • Tolga E.

  Merhaba, Dubai’den aldığım telefonu, Kıbrıs’a giriş çıkış yaptığımda (kimlik ile) kaydettirebilir miyim?

 • CAHİT KILIÇKIRAN

  Merhabalar.

  Yurtdışından gelen telefon ile tekrar yurtdışına çıkış yapıldığı zaman IMEI kayıt süresi uzuyor mu, yoksa telefonu alıp ilk açtığımız tarihten itibaren başlayan geri sayım devam mı etmekte? Eğer her yurtdışınıa gidiş gelişte süre uzuyorsa kayıt yaptırmak istemiyorum.

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   Merhabalar, Yurt dışından getirilen cihazlar, yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Belirtilen süre içerisinde kayıt işlemi gerçekleştirilmeyen cihazlar kayıt dışı olmaları sebebiyle iletişime kapatılmaktadır.
   Telefonu açtıktan sonra 120 gün işlemeye başlar ve size mesaj gönderilir bilginiz olsun. Yani giriş çıkış yapmanız süreyi uzatmaz. 120 günün başladığı gün önemli.

   • Tolga K

    Yurt dışından bir arkadaşım apple telefon getirecek kibrisa giriş çıkış yaptıktan sonra kendi adima kayit yaptirabilirmiyim

   • Sumirad

    Çok sitede araştırma yaptım ama tam cevabı bulamadım . Türkiyeye geldim ve yurtdışı telefonumu kullanmak için açtım ve mesaj geldi 120 gün içinde kayıt ettirin diye . 1 ay kaldım ve yaşadığım ülkeye döndüm 2023 yılının temmuzunda tekrar geldim . Sene geçtiği için tekrar bi 120 gün kullanma hakkım mı var yoksa 2022 temmuzda gelen mesaj üzerinden 120 gün geçince türkiyede olmasam bile telefonum kapatılacak mı ?

    • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

     Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmekte. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmakta.

     120 gün yenilenmiyor diye biliyorum. Zaten telefonu kendi adınıza kullanamıyorsanız iletişime kapatılmıştır demektir. Teyit için BTK 120 telefon no’yu arayabilirsiniz.

   • Selda Özdemir

    Merhaba Batum’a turla gideceğim.İsrail ‘den arkadaşım i phone telefon getirdi kayıt yaptırabilir miyim?

 • hüseyin

  Merhabalar, Amerikadan telefon getireceğim ve kayıt yapacağım. Vergi dairesine IMEI kayıt harcı 2732 TL yatırdığımda ve e devletten kaydını yaptığımda tamamlanmış oluyormu. Maktu ÖİV 117 TL yatması gerekiyormuş ve bu nedir nereye yatırıır? Çok teşekkür ederim.

 • Doğan Sönmez

  merhabalar, Türkiye’de satılan ve yurdışından getirilmiş bir Iphone 11 almak istiyorum.Bu cihazı edevlet üzerinden imei kaydını yaparken kayıt yapılan pasaport sahibi kim ise hat sahibinin de o kişi mi olması gerekiyor.4 yıl önce bir telefon getirip arkadaşımın pasaportu ile imei kayıt yaptırmıştık kendi üzerime olan bir hattı.şuan benzer bir işlem yapılabiliryormu yoksa hat sahibi ile pasaport sahibinin aynı kişi olması şartı mı var kesinlikle?
  teşekkürler

 • Nailə

  Merhaba.
  Birinci sorum: Ben 16 şubat 2022-de Azerbaycandan Türkiyeye giriş yaptım. Üzerimde getirdiğim, 2017-de alınmış ,,android onda,, markalı tablettir. 10 mayıs 2022 tarihine kadar hatsız kullandım. Yani wifi den kullandım. 10 mayıstan bu yana ise hatt kullanıyorum. Şimdi ben tabletimi hatla hangi tarihe kadar kullanabilirim?

  İkinci sorum: Ben 2022, 14-15 mayıs tarihlerinde Nahçivana giriş çıkış yaptım. Şimdi tabletimin kaydedime tarihi bu tarihe göremi hesaplanacaktır? Teşekkürler

 • Yunus

  Merhaba arkadaşım ABD den kutusu açılmamış telefon getirdi. Gümrük geçişinde kayıt yaptırmadı. Ben bu telefonu KKTC ye günübirlik giriş çıkış yaparak ve devletin istediğini kayıt bedelini ödeyerek yasal bir şekilde kullanabilir miyim?

 • Levent

  Merhabalar,
  Amerika’dan gelen iphone 13 telefonumu 120 gün kullandım ve yaşadığım bir problem sebebiyle kayıt ettiremedim. Yani telefonum kullanıma kapandı. Şimdi, telefonu bir tanıdığımın üstüne hat ve pasaport ile kaydettiricem.
  Bu durumda 120 günü geçip kullanıma kapandığı için, cihazın imei kaydını yapıp kullanıma açtırırken problem yaşar mıyım?
  (Not: Telefonun yurda girişi 365 günü geçmedi.)
  Teşekkürler

 • Selim Berk

  Merhaba ben eylül 2021 de yurt dışından aldığım Iphone 12 model telefonu halen kayıt ettirmedim ancak bu süre zarfında 2 ay yurt dışındaydım acaba ben uzun süreli giriş çıkış yapınca imeinin süresi en başa sıfırlanmış olabilir mi ?
  Neden böyle düşündünüz diye sorucaksanız bu gelen gurbetçiler o zaman hepsi telefonlarını kayıt mı ettiriyor yılda 1 ay kullanmak için ?

 • ALİ PINAR

  TELEFON HATTIM ŞİRKET KURUMSAL HAT. TELEFONU YURTDIŞINDAN GETİREN VE PASAPORTA İŞLETEN ŞİRKETİN SAHİBİ VE İMZA YETKİLİSİ. GETİRİLEN CİHAZI KULLANDIĞIM HATTA KULLANABİLECEKMİYİM. KURUMSAL HAT KULLANAN KİŞİLERDE SİSTEM NASIL OLUYOR.
  TEŞEKKÜRLER…

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   En son bildiğim kadarıyla böyle bir düzenleme vardı : Kurumsal hatlar için aldığınız cihazı kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp bu hattı kurumsal hattı sizin kullandığınızı belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

   Fakat kurumsal hatlarla ilgili son bir değişiklik var mı bilemiyorum. BTK danışma hattı 120 ‘yi arayarak teyit etmenizde fayda var. Bizi de bilgilendiriseniz güzel olur.

 • Muktedir

  Ben almanyadan iphone 13 getirecem kayıt yaptırmadan e sim özelliği ile istediğim şekilde kullanamam mı bunu merak ediyorum

  • Emre

   Merhaba. Kaydettiğimiz cihaz bozulursa veya 3 yıl dolmadan eskidiği için yenilemek istersek, eski imei e-Devlet üzerinden iptal edilip (iptal mümkün biliyorum) yeni cihaz yine aynı yollar ile kaydedilebiliyor mu?

   Yani 3 yıl geçmeden cihazı değiştirmek istersem, eskisini iptal edip, yenisini 3 yıl beklemeden, yine giriş çıkış yaparak kaydettirebiliyor muyum? Sonuçta eski noyu iptal ettiğim için kayıt tarihinde üzerime kayıtlı bir cihaz yok.. yine de 3 yıl beklemek zorunda mıyız?

   Teşekkürler.

  • Meryem

   Merhaba almanyadan bize telefon gelicek eşim 4 sene önce yurt dışına giriş çıkış yaptı telefonu onun pasaporta kayıt yaptırabilirmiyiz teşekkürler

 • Ayşe çelik

  Merhaba, Almanyadan telefon satın aldım. Ancak 12 yaşında kuzenimin pasaportuna kaydettireceğim. Bu durumda hattı onun üzerine nasıl alacağım 12 yaşında birinin üzerine hat alamıyorum. Veya kıbrısa giriş çıkış yapmış birinin üzerine de kaydedebilir miyim?

 • Ziya

  Merhaba,
  Yurtdışı cihazlardaki 120 gün açık kalma süresi her yıl yenileniyor mu? Yani çift sim kartlı bir iphone, 1.sim için 4 ay, 2.sim için 4 ay, bir de e-sim için 4 ay olarak 1 sene kapanmadan kullanılıp, yeni yılda tekrar bu haklar elde edilerek hiç kapanmadan kullanılabilir mi?
  Bir internet sitesinde buna benzer birşeyler okudum, pek mantıklı gelmedi, sormak istedim.
  Teşekkürler şimdiden.

 • Sergen

  İyi günler. Arkadaşım yurtdışından bana iPhone getirecek. Ama biliyorum ki kendi hattımı o telefonda kullanamam. O getiren arkadaş hattımı üzerine alsa ve benim hattımı kayıt yaptırsak olur mu?

 • Hakan Albayrak

  Bugün (27.07.2022) yurtdışından abim 13 pro max telefon getirdi…. 120 gün kendi sim artımla kullanacağım.. Sonrasında 2023 yılbaşında bu süre tekrar 120 gün olarak sıfırlanacak mı?… Ayrıca 120 gün sonunda 2 aylık yasal uzatma yapıldığı söylüyorlar bilginiz var mı? teşekkurler…

 • esra ozkaya

  o kadar harika ve faydalı bilgiler paylaşmışsınız ki! bugün telefonumu kaydederken size bin tane dua ettim! 🙂 ellerinize ve emeklerinize sağlık. kendi adıma çok çok teşekkür ederim!

 • MU****

  Merhabalar,
  En son Esra Özkaya Hanımın mesajına cevap vermişsiniz ama Hakan Albayrak beyefendinin mesajı daha doğrusu sorusu askıda kalmış. Benim de sorum aşağı yukarı aynı gibi eğer Hakan Bey’in sorusunu cevaplarsanız ben de soruma cevap bulmuş olurum.
  Şimdiden teşekkür ederim!

 • bahadır

  merhaba farz edelim ben kktc için pasaport çıkarttım fakat ülkeye giriş yapadan burda yine de katıt yapabiliyor muyum

 • Bilo

  Su anda yurtdışında yaşıyorum ve yurtdışından getirdiğim kendi telefonuma Türk sim kart taktim. 120 gün uyarısını aldım. Kayıt yaptırmayacağım. 2 hafta sonra yurtdışına geri dönüyorum. Gelecek sene Ağustos’ta Türkiye’ye 2 hafta geri geldiğimde bu telefonu kullanamayacak miyim? Yanı sorum, geçici bir şekilde Türkiye’ye gelenler kayıt yaptırmazsa telefonlarını kullanamıyorlar mi?

 • Yaren

  Merhabalar is arkadısım kuveytten telefon getiriyor yurt dısına gidip gelmedim fakat baska kisi buldum onlarin uzerine yapip kendim kullanabiliyor muyum ve telefonlar 2 tane 2 kisi getirecek

 • Yaren

  Merhabalar is arkadısım kuveytten telefon getiriyor yurt dısına gidip gelmedim fakat baska kisi buldum onlarin uzerine yapip kendim kullanabiliyor muyum yani hattı onların uzerine yapacagim fakat ben kullanicam

 • Gurkan

  Merhabalar:)

  amerikadan kuzenim geliyor ekimde. ben 2019 kasimda hong kongtan 11pro almistim. 2022 aralikta kendi pasaportuma kaydettirebilirim degil mi? kuzenim de sadece amerikadan aldigi telefonu bana verse ben de hic acmadan kibrisa giris cikis yapsam kimligim ile kendi adima sorunsuz kayit ettirebilirim degil mi 2700 tl harc parasini yatirarak?

 • emre

  Selam, tam olarak anlamadığım bir detay var. kuzey kıbrıstan aldığımız telefonu kayıt ettirirken yine 2700TL ödeyecek miyiz?

 • Kerem

  Merhaba.
  Amerikadan İOS telefon getirtiyorum. Pasaportum vizem vs hazır. Kos’a (yunanistan) giriş çıkış yapmam yeterli olur dimi. Bir de amerikadan getiren kişinin bilgilerine ihtiyaç var mı onu tam anlamadım ?

 • Mehmet

  Merhaba Benim bi sorum var ben yeni türkiyeye Geldim (dün) bana bugün bir Mesaj geldi, mesaj da yaziyorki 60 gün icinde : IMEI Numarasi Kayit altinda olmadigindan 60 gun icinde Kapatilcaktir yani cihaz. Ama ben bu Cihazi gecen sene sonunda aldim ondan sonra 2 sefer türkiyeye geldim yani ondanmi 60 gün kaldi anlamadim cünkü o kadar uzun gelmemistim tatile bundaki önceler?

 • ERDEM

  Merhaba Bulgaristandan 2020 yılında bir telefon aldım onu kayıt yaptırdım ve birdaha ki kayıt hakkım 1 Ocak 2023 diyor. Şimdi başka bir telefon geldi Almanyadan 120 gün geçtikten sonra kayıt yaptırsam cihaz kayıt olur mu ? En son 27/11/2021 ülkeye girişim var bu yıl (2022) içerisinde girip çıkmam lazım mi 365 gün kayıt hakkı için ?

 • Furkan

  Merhaba yurt dışından kuzenim eski iphone12 sini getirecek. Ben kendi öğrenci pasaportuma kaydedebilir miyim, hiç yurt dışına gir çık yapmadım.

 • Ayse N

  Merhabalar.. ağustos ayında kktc giriş çıkışı yaptım şimdi almanyadan iphone 14 getirtmeyi istiyorum. Ancak o dönemde henüz o telefon piyasaya sürülmemişti kayıtta bu sorun olur mu yoksa yine de kktc giriş çıkışıyla üzerime kaydettirebilir miyim ona göre 13 alıp işimi garantiye mi almalıyım

 • efe

  merhabalar, arkadaşım yurtdışından telefon getirdi açıp kendi hattımla kullandım diyelim bunun için 120 gün sürem var, ama benim yurtdışı çıkış girişim o zaman için yok. Bu 120 gün içerisinde yurtdışına çıkıp girsem üstüme kaydettirmemde sıkıntı olur mu? Çünkü telefon benim yurtdışına çıkıp girmemden önce bir miktar kullanılmış olacak ben telefona hat takıldıktan sonra yurtdışına çıkmış olacağım, bir sıkıntı yaratır mı?

 • Hakan

  Merhaba yurtdışından ıphone 14 promax getirdi pilot arkadaşımız ve şu anda hattımı taktım ve kullanabiliyorum ama telefon kapanacak mı?
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine nufüs cüzdanı ile giriş yapıp kayıt yaptırabilir miyim?

 • Ali

  Merhaba , yurtdışından gelirken iPhone 14 pro eşime vermek üzere aldım, 1. si elimde kendi telefonum ve valizde açılmamış kutudaki telefon İle gümrükten geçebilirmiyim, veya kutusunu açıp elimemi alıp öylemi geçeyim, 2. Si yurda girdim ben şirket sahibiyim, eşimin hattıda kendi şirketime ait kurumsal bir hat , bu telefonu kayıt yaptırırken nasıl bir yol izlemeliyim, sonuçta kendime ait kurumsal bir şirket hattında kullanılacak, acil yardımcı olursanız sevinirim

  • Nihat

   Merhaba bütün yazı ve yorumları okudum bilgileriniz için teşekkür ederim bende bir şey sormak istiyorum Türkiye’den yurtdışından getirilen sıfır bir iPhone 14 alıp bir iki ay kadar kullanıp sonrasında Gürcistan’a giriş çıkış yapsam cihazı kendi adıma kayıt yaptırabilir miyim ? Cevap için şimdiden teşekkürler 🙏

 • İsrafil özinal

  Merhabalar bana hediye yurt dışı bi telefon geldi ben günü birlik kıbrısa gir çık yapmayı düşünüyorum fakat kıbrısa gittiğim zaman giriş çıkış belgesini nereden alıcam havaalanından verilecek mi ya da sistemden yurt dışına çıktığım gözükücek mi kıbrısa gittiğim zaman havaalanında bir işlem yapacak mıyım şimdiden çok teşekkürler

 • Nuri

  merhaba,

  yurtdışından telefon ve simi olan bir saat alsam ikisini birden imei kayıt yapılabiliyor mu? Imei kayıt hakkı 1 adet sadece telefon için midir? 1 telefon 1 saat kayıt yapılabilir mi sizce?

   • Aleyna

    Merhaba, ingiltereden kktcye kardeşim eski telefonu iPhone’unu getirdi. Ben de kktcye gittim ve telefonu alıp içine kktc sim kartımı taktım 90 gün içinde kayıt yaptırmam gerektiğine dair mesaj geldi. Kktcde 10 gün kadar kalıp içinde hala kktc hattım varken Türkiye’ye döndüm ve tc hattımı taktım. Sorun yaşamadan kullanmaya başladım. Herhangi bir mesaj gelmedi. Kayıt yaptırmak icin kaç günüm kaldığını nasıl öğrenebilirim?

 • Kubi

  Merhaba herkese tek tek cevap vermeniz ne hoş teşekkür ediyorum kendi adıma. Benim sorum biraz karışık bilginiz dahilinde cevaplarsanız sevinirim. Kıbrıstan 10 eylül 2022 itibar ile türkiye gelmiş biri giriş belgesi aldı. Tüm bu belgeleri türkiyede bıraktığında kendi tekrar kıbrısa dönüş yaptı. Türkiyede kullanılacak telefon hattı onun üzerineyken e devlet üzerinden onun bilgileriyle kayıt yaptırabilir miyiz? Bir de telefonun kişinin gelirken kendi getirmesi gibi bir zorunluluk var mı btk da bu minimalde bir şey okudum fakat anlayamadım. Yardımlarınız için teşekkürler.

 • Kadir

  Mrblar. Yurt disindaki bi arkadasimdan 1 adet iphone teymin ettim, fakat onun arkadaşı tr’ye gelerek telefonu ona verecek, kapalı kutusuyla gumrukten giriş yapabilicekmi? Veya kontrol uzerinden istenilen ucret verilirse munkunmu?

 • Mehmet

  Öncelikle bu yararlı ve detaylı bılgıler için çok teşekkürler. Peki cihaz sahibi yurt dışından kısa sürelert için Türkiye’ye geliyorsa, örneğin her defasında 30 gün kalıp geri dönüyosa bu durumda telefonu Türkiye’de kullanmaya başladığı tarihten itibaren Türkiye’de geçirdiği toplam süre baz alınacak sanırım, doğru mudur?

  Diğer sorum da telefon sahibi kayıt yaptıktan sonra en erken ne zaman telefonu bir başkasına (farklı bır telefon numarasıyla kullanılmak üzere) satabilir ya da gerekmesi duuemunda kendi numarasını en erken ne zaman değiştirebilir?

 • Feride Yılmaz

  Merhaba. Bu kayıt vergilerine sanırım genelde yıl başından itibaren zam uygulanmaya başlanıyor. Eğer öyle ise yılbaşından önce Türkiye ye gitme şansı olmayan biri yurt dışından da kayıt yapabilir mi?

 • Gizem

  Öncelikle açıklamaşarınız için teşekkür ederiz, güzel bir bilgilendirme olmuş. Mayıs 2022 tarihinde almanyadan dönüş yaptım türkiyeye yurt dışına giriş çıkış yapmamın üzerinden 365 gün geçmedi yani. Arkadaşımdan amerikadan iphone 13 istedim Ekim 2022 de aldı kendi pasaportuma kayıt ettirebilir miyim, telefonun nereden geldiği ne zaman alındığı önemli mi acaba, alınma tarihi benim yurtdışı çıkışımdan sonra olduğu için sorun yaşar mıyım ?

 • Erdem

  Merhaba,

  2 adet bordo pasaportum var ve ikisi ile de son 6 ayda yurtdışı çıkışım var. 2 adet telefon getirsem her bir pasaporta bir telefon kayıt yapabilir miyim?

 • Kadir

  Tekrar slmlar, yurt disindan 2 yil dolmadan yine telefonu alıp gumrukten tr’ye alma sansımız varmı kutusuz felan, yada ucreti varsa ne kadar acaba

 • Mehmet

  Merhaba
  Pasaportsuz olarak kıbrısa aynı gun ıcınde gidiş dönüş yaparsam da kayıt hakkı elde edebiliyormuyum acaba
  Yoksa 1 gun kalmak zorundamıyım?

 • mehmet

  merhaba oncelıkle teskkur ederım bu bılgılendırmeler ıcın
  ben aynı gun ıcınde kıbrısa gırıs cıkıs yaptıgımda kayıt hakkı elde edermıyım bunu ogrenmek ıstıyorum

 • Ceku

  Merhabalar 8 ay önce bir telofon hediye gelmişti geçici kyıt ile kullanıyordum bu hafta içi kıbrısa giriş çıkış yapsam kayıt ettirebilirmiyim

 • Volkan ÖZTÜRK

  Merhabalar bana yurtdışından hediye iphone geldi 120 gün olan kullanım süresi dolmak üzere. Bir tanıdığımın pasaportu üzerine işletiğimde hatta o kişinin üzerine mi olmak zorunda. Yoksa ben kendi hattımı kullanabilir miyim ?

 • Hakan

  Merhaba
  Ben yurtdışından iphone 13 pro aldım. Telefon çift simli. Telefonu eşimin pasaportuna kaydedeceğim. Eşimin üstüne yeni bir hat çıkartıp imei yi ona kaydedip ikinci sim olarak da kendi mevcut hattımı kullanabilir miyim?

 • Volkan Açıkgöz

  Merhabalar

  Bir arkadaşıma 10 gün sonra Dubaiden İphone getittireceğim..Bende Kasım ayında Meksika(Dubai ile arasında 300 dolar fark var daha yüksek) seyahatim olacak giriş çıkış yaptıktan sonra pasaportuma işletebilirim sanırım..120 gün hakkım var diye düşünüyorum..

  Cevaplarsanız sevinirim.. Ve diğer tüm bilgiler için teşekkürler..

 • SERPİL

  MERHABA;

  ARKADAŞIM AMERİKADAN İPHONE 12 KENDİ KULLANDIĞI TLF TR YE BANA GETİRECEK. PASAPORTUM VE YURTDIŞI (KİMLİK DAHİL) GİRİŞ ÇIKIŞIM YOK. BAŞKASININ ÜZERİNE PASAPORTA İŞLETTİĞİMDE MESAJLARDAN ANLADIĞIM KADARIYLA HATTA KAYDI YAPILAN ÜZERİNE OLMALI..
  PEKİ BEN BU TELEFONU TR DE KENDİ HATTIMLA NASIL KULLANABİRİM?
  SAYGILARIMLA,

  SERPİL

 • altan

  Merhaba, hattım annemin üzerine. telefonu aldıktan sonra hattı kendi üzerime alamadan simi takacağım. 1 hafta sonra Türkiyeye dönünce o hattı henüz kayıt ettirmeden kendi üzerime alsam sonra kaydettirsem sorun olur mu? çünkü telefon benim pasaportuma kayıtlı olacak. yani henüz kaydı yapılmamış hattın sahibinin değişmesi problem yaratır mı? (ilk takılan (ama kayıt yapılmayan) sim hattının sahibi pasaport sahibiyle aynı mı olmalı)

 • onur

  merhaba yurt dışından telefon getirtip hattı o kişi üzerine devretsem hattı daha sonra tekrar üzerime ne kadar süre sonra geri alabilirim? ne kadar o şekilde kullanmak gerekiyor?

 • nur

  Merhaba, Almanyadan kuzenim 14 pro getirecek annem de bir kaç güne Kıbrıs’a gidecek 2-3 gün kalacak. Almanyadan getirttiğim telefonu annemin üstüne hattımı kayıt ettirebilir miyim?
  Teşekkürler,

 • cem samet altunpul

  merhaba , 24 ekımde yurt dışı seyahatim olacak telefon alıp kaydettirmeyi düşünüyorum. ancak kullandığım hat şirketime ait şirket yetkilisi olarak beyanım da olacaktır. telefonu genede kullanamazmıyım illa şahsıma ait mı olması gerekli hattın

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   En son bildiğim kadarıyla böyle bir düzenleme vardı : Kurumsal hatlar için aldığınız cihazı kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp bu hattı kurumsal hattı sizin kullandığınızı belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

   Fakat kurumsal hatlarla ilgili son bir değişiklik var mı bilemiyorum. BTK danışma hattı 120 ‘yi arayarak teyit etmenizde fayda var. Bizi de bilgilendiriseniz güzel olur.

 • Yunus

  Yurtdışından gelen telefonumu kaydettirmek için Kıbrıs’a gir-çık yapacağım. Fakat 24 saatten az bir süre kalacağım. Bu kayıt yaptırmama engel mi ?

 • Melisa D.

  Merhabalar,
  ben yaklaşık 6 ay öncesinde yurtdışı giriş çıkışı yaptım,annem de yakın zamanda yurtdışına giriş çıkış yapıp bana telefon aldı,fakat şöyle bir durum var ki çifte vatandaşım ve yabancı pasaportumla TR’ye giriş çıkış yaptım en son.Yabancı pasaportuma telefonu işletebilir miyim?

 • Boran

  Merhabalar. Aile dostumuz amerikadan iphone 14 pro getirecek. Hem onlar oradan getirip hem hattı kendi üzerime nasıl alabilirim ? Gürcistana kimlik kartı ile giriş çıkış yapma imkanım var. Yani onlar daha telefonu getirmeden benim gürcistana giriş çıkışmı yapmam lazım ? Gerçekten beynim yandı.

 • Emre A.

  Merhabalar. 1 Kasımdaki düzenlemeden kaçmak için aklımda bir fikir var bir konuda kafamda soru işaretleri var. İngiltereden bir tanıdığıma iphone 14 pro getirtmek istiyorum. Yeni düzenlemeyle 3 yılda 1 adet kayıtsız telefon getirebilme hakkı var. Benim aklımdaki fikir şöyle: İngilteredeki tanıdığıma telefonu açtırıp imei numarasını bana söylemesini siticem ve ben Türkiyedeyken ama telefon İngilteredeyken imei kaydı yapılır mı? Eğer telefon kaydı için telefonun ülkeye girmesi ya da türkiyedeki hatlardan birinden şebeke alması gerekmiyorsa bu dediğim planı yapmak istiyorum. Eğer geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 • enes

  merhaba bu sene kayıt yaptırdım telefonuma ama 14 e geçmeyi düşünüyorum şuanda kullandığım telefondan kaydı kaldırıp yeni telefona kayıt yapabilir miyim yoksa bunun içinde 3 yıl geçmesi şartmı. Telefonun başına bişey geldi diyelim zorunlu değişim olursa mecbur kaydı taşımam gerekecek yani olması lazım ama 3 yıl çok saçma geldi bana kayıt için

 • Kasım

  Merhabalar ingilteredeyim öğrenci vizesi ile geldim. buradan bir telefon alıp ingiltere hattı ile kullanmaya başlarsam ve yazın türkiyeye geldiğimde kendi türk hattımı takıp kullanabilir miyim. Veya alıp kutusundan çıkarıp burada kurup Türkiyeye döndüğümde ablama verebilir miyim?

 • Esra

  Merhabalar, Kasım ayında yurt dışına çıkıp 4 ay kalacağım. Gider gitmez Iphone alacağım. Oradayken Türk hattımı kullanmaya devam etmek istiyorum. Yurt dışındayken Türk SIM kartını takıp kullanıyor olmak da 120 günlük IMEI kayıt olma süresini başlatıyor mu yoksa Türkiye’ye giriş yapmadığım için süreç başlatılmaz mı? Çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.

 • ŞEYDA AYDIN

  MERHABA İMEİ KAYDININ BİR SÜRESİ VAR MI YANİ BİR KERE KAYDETTİRDİKTEN SONRA YENİLEME GEREKİYOR MU YOKSA BİR SEFER ÜCRET ÖDEYİP İSTEDİĞİMİZ KADAR KULLANMAYA DEVAM MI EDİYORUZ?

 • utku

  Merhaba,bir akrabam yakın zamanda yurt dışına çıkacak,gelirken yanında bir telefon getirecek ve kendi üzerine kaydettirecek,GSM no ile pasaportuna kaydettikten sonra o kaydettiği GSM numarasını bana devrederse ben o hatla telefonu kullanabilir miyim ?

 • Baran

  Merhaba,

  Yurtdisindan iphone telefon alip kayit ettirmek istiyorum. 2 imei yi de kayit ettirebiliyorum olarak anladim. Kullandigim hatlardan biri benim adima digeri sirket adina. Kendi adima olan hatta sorun yok ancak Sirket adina kayitli olan hatti da esim e cevirip telefonu 2 hatli olarak kullanmak istiyorum. Esim imei si kapanir mi? Kapanmasi halinde 1. Sim de de problem yasarmiyim?

  2. Sorum, bir akrabam ayni sekilde iphone almak istiyor. Kullandigi hat sirket adina ve ayni zamanda hattin sahibi olan sirketin ortagi. Bu sekilde kullanabilir mi? Yoksa hatti kendi uzerine mi gecirmek zorunda. Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

 • Bekir Hoyuk

  Telefonu aldım. 120 gün Türkiyede kullanım süresini başlattım. Bu süre içinde yurt dısına cıkıp döndüm. Kayıt yaptırmamda bir problem cıkar mı? Yani kullanmaya başladıktan sonra yurt dısına çıkıp gelsem kayıtta bir sıkıntı çıkar mı?

 • soru 1

  Merhabalar, İtalya uyruklu birinden ıphone 14 pro getirteceğim. Eşim bir ay önce italyaya gitti ve 1.5 ay kaldı. Fakat telefonu bu tarihte alacağım. Telefon geldiğinde eşimin pasapaortunda başka telefon da kayıtlı olmadığı için kaydettirebilir miyim? Yani burdan online sipariş vereceğim eşimin üzerine faturası olmuş olacak ve telefon geldiğinde eşimin üzerine kayıt yaptıracağım. Telefonu aldığım tarih ile yurtdışı giriş çıkış tarihi aynı olmak zorunda mı kayıt yaptıracağım kişinin?

 • Zeynep

  Merhabalar. 1 Kasım 2022’den itibaren 3 yılda 1 telefon getirme izni veriliyor, malum. Bu kanun geçmişe yönelik getirilen telefonlara da bakıyor mu yoksa 1 Kasım’dan itibaren mi bu 3 yıllık süre başlıyor? Aralık’ta Amerika’dan gelecek arkadaşımla telefon getirtme planım vardı. Kendisi geçen yıl zaten bir telefon getirdi bir başkası için. Bu yeni kanunla geçmişte getirdiği telefon sebebiyle sıkıntı yaşar mı? Anlatabilmişimdir umarım.

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   Merhabalar, gayet iyi anlattınız . geçmişe dönük bir kontrol mekanizması şu an yok. Bence kısa vadede bu düzenleme gelmez. Aralık ayı için çok sorun olacağını düşünmüyorum. Ama yine de gelişmeleri takip edin. Hatta bizi de bilgilendirin.:)

 • mehmet

  merhaba oglum yurtdışından telefon getirdi ben kendi üzerime kayıt ettirmek istiyorum size sormak istediğim benim pasaportuma kayıt için geriye dönük giri-çikiş için yıl zorunluluğu var mı ? Eskiden yaptığım giriş çıkışlar ile Pasaportuma kayıt yaptırabilirmiyim teşekkürler

 • TOLGA

  MERHABA,

  YURTDIŞINDAN TELEFON GETİRDİM. ANCAK YENİ HAKKIM 1 OCAK 2023 DE BAŞLAYACAK. 120 GÜN İÇİNDE 2023 ŞUBAT SONUNDA TEKRAR YURDA ÇIKIŞ-GİRİŞ YAPACAĞIM. DOLAYISI İLE TELEFONU KULLANMAYA BAŞLADIM.
  BENİM SORUM ŞU : 2732 TL ODEMEYİ ŞİMDİ YAPSAM VE 2023 ŞUBAT SONUNDA TEKRAR GİRİŞ YAPTIĞIMDA HAK ETTİĞİM KAYIT İŞLEMİNİ YAPSAM OLUR MU ?
  BURADAKİ TEMEL AMAÇ 2732 TL NİN 2023 DE YENİDEN DEĞERLEME ORANI KAPSAMINDA 6000 TL CİVARINDA ÖN GÖRÜLMESİ VE BU MALİYETTEN KAÇINMA.
  TEŞEKKÜRLER.

 • LEO

  merhabalar benim sorum şu :
  1- mart sonunda kıbrıstan türkiyeye döndüm aralıkta ingiltereye gidiyorum orda cihaz satın alıp 1 ocak gelmeden ( artan kayıt ücreti için ) ingilteredeyken kıbrıs dönüşümü kullanarak cihazı kaydettirebilir miyim
  2- kendi kullandıgım hat babamın üzerine bugün hattı kendi üzerime almaya gittigimde fazla bir ceza ödememiz gerektigini söylediler bildiğim kadarıyla iphone 14 pro max cihazları çift sim destekliyor acaba kendi üzerime basit bir hat çıkarıp onu takıp cihazı aktif hale getirdikten sonra 2. hat olarak şu an kullandıgım ( babamın adına olan ) hattı da aktif olarak kullanabilir miyim ?
  3- 1.5 yaşında bir oğlum var eşimle beraber 3 kişi gidiyoruz btk sitesinde 18 yaş altındaki şahıslar ebeveynleri aracılıgıyla cihaz alabilir diyordu biz 3 kişi ingiltere dönüşü 3 cihaz alabilir miyiz ? ( yani 1.5 yaşındaki oğlumun da cihaz getirme ve işletme hakkı var mıdır?

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   Merhaba, 1 ocak gelmeden eski ücretle kayıt yapabilirsiniz. 2. sorunuz oldukça mantıklı bir yol. Hattı üzerine alamıyorsanız deneyebilirsiniz. Ama garanti sonuç mu BTK ya danışın daha güzel olur hatta bizi de aydınlatın.:)
   Son soru için, “18 yaşından küçük T.C. vatandaşları yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek çocuğun bilgileri kullanılmak suretiyle yapılabilmektedir.” ibaresi var. Yani 3 kişi 3 ayrı cihaz getirebilirsiniz.

   • LEO

    BTK ile görüştüm e sim bile olsa başkasının hattını o cihazda kullanamazsınız mutlaka kendi üzerinize olan hatlarla çalıştırabilirsiniz dediler.( 2. soru)
    3. soru için de çocugum adına da yaşından bağımsız cihaz tanımlayabilirsiniz ancak yine kendi üzerinize bir sim takabilirsiniz dediler.

 • Ahsen

  Merhaba, sorulari cevapladiginiz ve boyle bilgilendirici bir yazi yazdiginiz icin cok tesekkurler.

  Ben 28 kasim 2021 tarihinden Berlinden Turkiyeye giris yaptim. Edevlet uzerinden sorguladigimda hakkim var gozukuyor.
  Suudi arabistanda yasayan arkadasim bneim icin telefon alacak ancak o Turkiyeye 2023 yilinin basinda gelecek.
  Ben yurtdisina giris cikisim dolmadan kayit yapmak istiyorum. Telefonun imei numarasini alarak, telefon gelmeden kayit edebilir miyim

   • Ahsen

    BTK ile görüştüm. E-devlet üzeriden yapıldığı için kayıt yapıldığı herhangi bir problem olmayacağını söylediler. Gümrük hakkında bilgi sahibi değiller

     • Ertan

      Merhabalar, gayet net ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Türkiye şartları malumunuz bir iPhone alabilmek için. Amerika’da yengem yaşıyor 10 gün sonra Türkiye’ye gelecek gelirken de iPhone 14 pro getirecek. Soruma gelicek olursam; yengem Türk vatandaşı değil telefonu getirirken sorun olurmu? E-devlete kayıt vs.işlemleri nasıl yapılabilir? Birde benim üzerime kayıtlı hattı yengemin üzerine devir yapabilir miyim?

     • Bujuyollarda

      Merhabalar, sorun olacağını sanmıyorum çünkü şu an için gümrükte herhangi bir kayıt vs gibi durum yok. Kayıt detayları yazımda yazıyor. Vergiyi ödedikten sonra edevletten kayıt işlemleri yapabilirsiniz. Bu arada benimle ınstagramdan irtibata geçebilir misiniz telefon ile ilgili.

 • MUhammed

  Merhaba 2 adet telefon aldım amerıkadan ıkısıde tek sım kart, e devletten kayıt ıcın baktıgımda ımeı no 1 2 3 seceneklerı ve bunların her bırı ıcın fızıksel sım ve e sım var. aldıgım telefonlardan her ıkısıne kayıt yapabılır mıyım. Örnegın ımeı 1 kısmına pro max telefonu, ımeı 2 kısmına pro telefonumun ımeı numarasını gırebılır mıyım? NOt: tabı fızıksel veya e sım hangı butonu sececegım veya bırısı ıcın fızıksel dıgerı ıcın e sım secsem olur mu ? veya her ıkısı ıcın de fızıksel sım secsem acılır mı? tesekkurler.

 • Deniz

  Merhaba,abim amerika’dan bana iphone 14 pro alacak.Fakat telefon elime ocak da ulaşacak.telefon türkiyeye gelmeden ımeı numarası ile önceden kayıt yaptırabiliyor muyum¿ Annemin pasaportuna işleteceğim çünkü.

 • FATİH

  merhaba ben apple cihazımı kayıt yaptırcam kıbrısa gitmeyi planlıyorum gidip ilk ucakla geri döneceğim yani kıbrısa giriş yapıp 3-4 saat içinde geri dönücem ülkede kaç saat kaldığımın önemi varmı yani 1 günü doldurmam gerekiyormu

 • Ruzgar

  Merhaba,

  Yurtdisindan alinan iphone telefonlar bozuldugu takdirde Turkiyedeki apple servisler kabul etmiyor yurtdisina goturun diyorlarmis. Dogru mu bu konu hakkinda fikriniz var mi?

 • Ramazan

  Merhaba Gürcistan’a geçip telefon alacaktım ama şuanda stokta teklefon yok. İlerleyen dönemde de oraya gitme şansım yok. Şuan yine de giriş çıkış yapsam, başka ülkeden telefon getirtsem onu kaydettirebilir miyim üzerime? Belli süresi var mıdır gir çıktan şu kadar süre geçerli gibi? Ve bir de Telefon geldikten sonra mı giriş çıkış olmalı ?

 • Muttalip Benli

  Ben Kanada dan Iphone 14 getirdim. Yurda girişte, gümrükte uyarmama rağmen telefon ile ilgili hiç bir işlem yapmadılar. Pasaportuma kayıt işlemi nasıl olacak?

 • Batuhan

  Benim 4 akıllı telefonum var hepsi yasal yollarla kayıt edilmiş herhangi birisine hat takmasam 1 yıl sonra imei gidermi aynı hattı yada başka hattı takarsan düzelirmi

 • TAHA

  Merhabalar yurdışından 2 hafta iphone 13 hediye aldım kayıt için kıbrısa 1 günlük gidip gelmeyi düşünüyorum. 1 günlük gidiş gelişle pasaport kullanmadan kimlik kartı ile kayıt yaptırabilir miyim? bilginiz var mı acaba? Ayrıca kayıt işlemi kıbrıs gümrüğünde mi oluyor yoksa e devlet üzerinden oluyor mu? teşekkürler

 • MUTTALİP BENLİ

  Bugün, Yurt dışından getirdiğim telefonun Kayıt girişini yaptım.
  Kontrol için baktığımda ;
  Durum :
  IMEI NUMARASI KAYITLI (01/01/2025 tarihine kadar 24*******62 T.C. kimlik numaralı kişi adına kayıtlı hatlarla kullanımı kısıtlanmıştır.
  mesajı veriyor.
  Niçin kısıtlanmış anlamadım.
  İyi akşamlar.

 • Mehmet

  Merhaba. Günübirlik yurtdışı giriş çıkışları imei kayıt ettirmek için yeterlimi yoksa, gidilen ülkede 1 günden fazla kalmammı gerekiyor (Gürcistana gitmeyi düşünüyorum)

 • Ömer

  Dayım almanyada iflas bildirdi gelirken bana iphone 12 getirse dayımın pasaportu üzerine açtırıp kullanabilirmiyim dayımın üzerine olacak bir sim kartla

 • melek

  merhaba ben yurt dışından telefon getirttim yasal kullanım süresi doldu telefonu şu an sadece wifi şeklinde kullanabiliyırum. kıbrısa kimlikle aynı gün içinde gir cık yapsam e devletten üstünden kimlikle telefonumu kayıt ettirebiliyor muyum? yoksa yasal süre olan 120 gün dolduğu ikayıt yaptıramıyor muyum. birde yurt dışına cıkarken bu telefonumu da yanımda götürmek istiyorum fakat kaçak diye elimden alma gibi bir durum olur mu ?

 • Yeşim

  Merhaba yurt dışındaki kardeşime yıl başı olmadan cihaz aldırmak istiyorum.ama kardeşim 2023 de türkiyeye gelecek yeni yıl olmadan cıhazı aldığımda 2023 den önce kayıt yaptırabilirmiyim cihaz fransada ben türkiyedeyim. Telefon ondayken açtırıp kayıt yaptırabilirmiyim.Yeni yılda malum kayıt yaptırmak daha pahalı olacak.telefonun içinde hat olmadan kayıt yaptırabiliyormuyuz. Yani cihaz yanımda olmadan

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.