2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır

Bakın bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle söylüyorum Iphone 12 Pro 128 GB telefon Türkiye’de 30000 TL. Yanlış duymadınız 15000 TL. Avrupa ülkeleri ya da ABD’de standart sayılabilecek şeyler Türkiye’de ciddi anlamda pahalıyken istediğiniz şeyleri istediğiniz gibi yapamamak gerçekten üzücü bir durum. Hele ki almak istediğiniz teknolojik cihazları maliyetten dolayı alamıyorken…

Döviz kurları çift haneli rakamlara kavuşmuşken teknolojik aletlerin fiyatları da uçuşa geçti. Hal böyle olunca bir çok kişi yurt dışından telefon getirmeye çalışıyor. Yurt dışından getirilen telefonların da Türkiye’de kullanımı için belli prosedürler var tabiki. İşte bende bu yazımda 2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır – Kayıt İçin Ne Gerekli gibi konumuzla ilgili akla gelen bir çok soruya cevap vermeye çalışacağım.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar ?

2021-Yurt-Disi-Telefon-Kayit-Ucreti-Ne-Kadar

Eskiden yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti makul seviyelerdeydi. Telefonların uluslararası garantisi olunca insanlar bu seçeneğe güvenip yurt dışından telefon getiriyordu. Hal böyle olunca devlet işe el attı ve 2012 yılında 100 TL olan kayıt ücretini 2021 yılı itibariyle 2006 TL‘ye çıkardı. Yani güncel 2021 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti 2006 TL. Yüzde 2000’lik bir artış ne kadar hoş değil mi ! Durun durun bir de 2022 yılı var. 2022 yurt dışı telefon kayıt ücreti tam tamına 2732 TL.

Yüzde 2000’lik artıştan daha kötü bir durum var. Ne biliyor musunuz ? Hala yurtdışından telefon getirmek daha uygun fiyata geliyor. Şöyle ki Amerika’da Iphone 12 Pro 128 GB şu an 999 Dolar. Vergilerle ücret 1070 Dolara geliyor. 1070 Dolar, yazıyı yazdığım günkü kur itibariyle 13.700 TL’ye tekabül ediyor. 13700 TL + 2732 TL = 16432 TL. Yani yurt dışı telefon ücretine rağmen Amerika ile Türkiye arasındaki fiyat farkı yaklaşık 15000 TL.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretinin Yıllara Göre Değişimi

Aşağıda yurt dışı telefon kayıt ücretlerinin (IMEI kayıt ücreti) yıllara göre değişimini görebilirsiniz. Gözlerinizden yaş gelmesin. Sakin kalın, derin nefes alın ve soğuk su için. Hele ki 2022 yılı tam uçuş yılı olmuş.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretinin Yıllara Göre Değişimi:

 • 2012 yılında 100 TL
 • 2013 yılında 115 TL
 • 2014 yılında 119,5 TL
 • 2015 yılında 131,5 TL
 • 2016 yılında 138,5 TL
 • 2017 yılında 149,2 TL
 • 2018 yılında 500 TL
 • 2019 yılında 1.500 TL
 • 2020 yılında 1.838,7 TL
 • 2021 yılında 2.006 TL
 • 2022 yılında 2.732 TL

BİLGİ: Yurt dışından getirilen telefon kayıt ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğindeki yeniden değerleme oranı ile hesaplanıyor. 2020 yılı için yeniden değerleme orası yüzde 9,11 olarak tespit edilmişti. Aynı oran 2022 için de geçerli olacaksa 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti ortalama 2189 TL olacak. Edit: 2022 yılı için yeniden değerlendirme yani zam oranı %32 olarak belirlendi ve 2022 yılı için yurt dışı telefon kayıt ücreti 2732 TL oldu.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretini Ödeme Yerleri

Yurt dışından aldığınız telefonun kayıt ücretini vergi dairelerinden, internet vergi dairesinden, mobil bankacılıktan ya da bankalardan ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme mevcut. Ödeme yaparken dekont ile aşağıdaki hususlara bilhassa dikkat edin !

DİKKAT: Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait *#06# tuşlarına basıldığında ekrana gelen 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibine ait ad ve soyad ile TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edin. Çift IMEI numaralı cihazlar için dekont üzerinde cihaza ait 15 haneli tek IMEI numarasının yer alması yeterli.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İşleminden Önce Dikkat !

Yurt dışı telefon kayıt noktasında bilmeniz gereken bazı kurallar var. Yani hemen getireyim ya da birine söyleyeyim getirsin sonrasında kayıt yapar geçeriz gibi bir durum yok. Aşağıda kayıt işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken önemli hususları sıraladım.

 • Yurt dışından getirdiğiniz cihazı kayıt etmeden ilk kullanım tarihinden itibaren azami 120 gün kullanmanız (Sim’i taktığınızda başlar) mümkün olup hizmet almaya devam edebilmek için kayıt işleminizi yurda giriş tarihinizden itibaren 365 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)
 • Daha önce cihaz kaydı yaptıysanız, yeni cihaz kaydı için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihinin üzerinden en az 3 (üç) takvim yılının geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda kaydı gerçekleştirilen cihazlar 3 (üç) takvim yılı boyunca sadece kaydı gerçekleştiren yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlar üzerinden haberleşme hizmeti alabilir.
 • Kayıt işlemine konu olan cihaz kimlik numarası (IMEI), cihazınızda *#06# tuşlanıp aramaya basıldığında ekranda görülebilir Ayrıca; cihazın birden fazla IMEI içerip içermediğini Ayarlar/Menü/Hakkında vb. bölümlerinden veya cihazın ambalajı ya da faturası üzerinden kontrol ederek, işlem sırasında cihaza ait tüm IMEI numaralarının kaydedilmesini sağlayın.
 • Harç bedelinin vergi dairelerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara ya da sisteme entegre ödeme kuruluşlarına başvuru sahibinin T.C. Kimlik numarası ve kayıt edilecek cihaza ait IMEI numarası belirtilerek yatırılması gerekiyor.
 • Yanlış IMEI numarası/numaraları ile kayıt yapmayın çünkü geri dönüşü yok.
 • E-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması için bu adresten (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) gerekli kontrolleri yapın.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt dışından kendiniz ya da tanıdığınız vasıtasıyla telefon getirdiniz peki Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır. Getirdiğiniz telefonu Türkiye’de kullanmak için cihazı ve IMEI’sini kayıt altına almanız gerekiyor. Bunun için aşağıda tek tek anlattığım adımları yapmalısınız.

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ? (Kayıt Aşamaları)

 • 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti olan 2.732 TL’yi bankalara yada veya internet vergi dairesinden ödemelisiniz. Mobil bankacılıktan da ödeme yapabilirsiniz.
 • Ödeme sonrası E-Devlet üzerinden IMEI kaydı yapmalısınız. (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet)
 • Başvuru kayıt ekranında (Başvuru Türü, 15 Haneli IMEI No, IMEI No Türü, Varsa 2. IMEI No ve Türü, Yurda Giriş Yapılan Belge Türü, Belgenin Ait Olduğu Ülke, Giriş Yapılan Belge No, Yurda Giriş Tarihi) doldurmalısınız. Yurt dışından getirilen telefonu kendi pasaportuna kaydettirmek zorundasınız.
 • E-devlet kapısın üzerinden işlemde bulunmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) hat operatörlerinin Abone Kayıt Merkezlerine başvurması gerekir.
 • Başvuruyu tamamlandıktan sonra kaydın onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Durumu Sorgulama

Kayıt yaptırdıktan sonra cihazınızın kayıt durumumu sorgulamak için cihazın IMEI numarasının, e-devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama) alanından sorgulama yapılması suretiyle kayıtlı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. BTK Tüketici İletişim Merkezini (120) arayarak da bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kayıt İşlemi Sırasında Bilmeniz Gerekenler

2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt
 • Yurt dışından getirilen telefon Iphone ise 1. IMEI kısmı türü Fiziksel Sim, 2. IMEI kısmı Elektronik Sim seçilmeli.
 • Yurt dışından getirilen telefon Android ve çift hatlıysa 1. ve 2. IMEI Türünü Fiziksel Sim olarak giriniz.
 • Cihazın kaydı için son 120 günde (Pandemi şartları nedeniyle bu süre 365 güne çıkartıldı) ülkeye giriş şartı sağlamanız lazım. Örneğin yurda 01.01.2022 tarihinde girdiniz. Kayıt hakkı süreniz 01.01.2023’e kadar devam eder. 365 gün içinde telefonu kaydetmeniz gerekiyor. Telefona sim kart taktıktan sonra ise 120 gün içinde IMEI kaydını yapmalısınız.
 • IMEI kaydını yapmazsanız telefonu hatsız kullanabilirsiniz. Yani Whatsapp, kamera, wifi bağlanma özelliklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Telefonuz bozulursa ve yurt dışında değiştirilirse yenileme belgesi almayı unutmayın. Bu belgeyi BTK’ya bildirirseniz tekrar kayıt yapmanıza gerek yok.
 • 18 yaşından küçük T.C. vatandaşları yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek çocuğun bilgileri kullanılmak suretiyle yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Telefon Kaydı İçin Gerekli Belgeler

E-devlet üzerinden yapılan kayıt işleminde aşağıdaki bilgiler gerekiyor.

 • 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti 2732.00 TL‘yi ödemek.
 • Yurda giriş yapan belge sahibi şahsına ait pasaport yada kimlik bilgileri.
 • E-devlet şifresi ile adresinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) cihaz kaydı yapma. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Kontroller elektronik ortamda BTK tarafından yapılıyor.

Telefonların IMEI Numarasını Öğrenme

Telefonunuzun IMEI numarasını 2 şekilde öğrenebilirsiniz. İlk olarak cihazınızdan *#06# numarasını tuşlayarak IMEI numarasını görebilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun ayarlar kısmından Genel-Hakkında bölümünde IMEI numarasını bulabilirsiniz.

Yurt Dışından Getirilen ve Kayıt Ettirilmesi Zorunlu Cihazlar

Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların (IMEI numarasına sahip) tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu cihazların genelini cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar oluşturuyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar ? (Kayıt Hakkı Süresi)

2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)

Örneğin yurda 01.01.2022 tarihinde girdiniz. Kayıt hakkı süreniz 01.01.2023’e kadar devam eder. 365 gün içinde telefonu kaydetmeniz gerekiyor. Telefona sim kart taktıktan sonra ise 120 gün içinde IMEI kaydını yapmalısınız.

Yurt dışı giriş-çıkış tarihlerini kontrol etmek için e-devletten (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama) giriş çıkış yaptığınız günleri öğrenebilirsiniz. Ya da pasaporttaki giriş çıkış mühürlerine bakabilirsiniz.

Yurtdışı Telefon Kayıt İptali Nasıl Olur ?

Kendinize ve/veya 18 yaşın altındaki çocuklarınıza ait pasaporta kayıtlı görünen cihazların kayıt işlemlerini e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydi-iptal adresini kullanarak iptal edebilirsiniz.

Pasaportunuzda kayıtlı görünen cihaz veya cihazların kayıt işlemlerinin iptal edilmesi halinde geri alınması mümkün değil. Pasaportunuza kayıtlı cihaza ait seçtiğiniz IMEI numarası veya numaraları beyaz listeden çıkartılacaktır. Beyaz listeden çıkarılan cihazın kullanılması durumunda cihaz kayıt dışı duruma düşecek, kullanan kişiye bu durum SMS ile BTK tarafından bildirilecektir.

Pasaporta Telefon Kaydetme Kaç Yılda Bir Olur ?

Pasaporta Telefon Kaydetme

Daha önce pasaportunuza telefon kaydı yaptırdıysanız, kayıt yaptırdığınız yıl ve takip eden 2 yıl yeni kayıt hakkınız bulunmaz. Bundan sonraki yılın girmesiyle (1 Ocak itibariyle) kayıt hakkınız doğar. Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihi üzerinden en az üç takvim yılının geçmesi gerekir.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama bağlantısını kullanarak ya da BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

IMEI kaydı kaç TL 2022 ?

2022 yılı IMEI kaydı için ödemeniz gereken tutar 2732 TL‘dir. Ödemeyi kolay bir şekilde mobil bankacılıktan ya da internet verdi dairesinden yapabilirsiniz. Ödeme yaparken dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibine ait ad ve soyadının ve TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

IMEI kayıt yapılmazsa ne olur?

IMEI kaydı yapılmazsa telefonunuza hat takamazsınız ve operatör üzerinden arama-mesajlaşma yapamazsınız. Bunun dışında wifi, whatsapp, kamera gibi araçları kullanabilirsiniz. BTK’da bu telefon “kaçak cihaz” olarak görülecektir.

Yurt dışından getirilen telefon 120 günü geçerse ne olur?

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt süresi mevzuatta belirtilen süreyi geçerse iletişime kapatılıyor. Bu süre sim kartı telefona taktığınız an itibariyle başlar.

Yurt dışına giriş çıkış yapınca telefon açılır mı?

Yurt dışından getirilen telefonun kaydı için telefonun ne zaman, nereden geldiği önemli değil. Yurtdışından gelen kişi 365 içerisinde telefonu kendi üzerine kaydedebilir.

Yurt dışı cihaz kaç ay açık kalır 2022 ?

Yurt dışından getirilen cep telefonları 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınıyorken bu süre pandemi dönemi dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma imkanı getirildi.

Yurtdışı telefonu kayıt olmadan kullanılmaz mı ?

Yurt dışı getirilen telefonunuzu kayıt yaptırmadan kullandığınız operatörün arama ve mesajlaşma özellikleri hariç diğer özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kamera, wifi, uygulama yükleme gibi özelliklerini hali hazırda kullanabilirsiniz.

K.K.T.C giriş çıkış belgesi ile kayıt yaptırabiliyor mu?

Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirilen cep telefonlarının kayıt işlemi için gümrükten alınan, yurda giriş çıkış belgesi ve kimlik fotokopisi yeterlidir.

Kimlik ile yurt dışından getirilen telefonun kaydı yapılabilir mi ?

Kimlik ile gidilebilen ülkelere giriş çıkış yaptıysanız telefon kayıt hakkınız doğuyor. Başvuru ekranında pasaport yerine kimlik kartı seçmeniz gerekiyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili sorularınız olursa aşağıda benimle paylaşabilirsiniz. Bilgim dahilindeyse cevaplamaya çalışırım.

68 Comments

 • Cagla

  Merhaba
  Abd den telefon alıp, Kıbrıs’a gir çık yaparak kayıt yapmayı planlıyorum.
  Kayıt yaparken sadece adıma kayıtlı numara ile kayıt yapacağım bunda da bir sıkıntı yok ama 2 yıl sonra telefonu eşime verdiğimde, eşimin kullandığı hat benim adıma olmadığı için telefon kullanılamaz hale mi gelir?

  • Bujuyollarda

   Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla telefon sadece üzerine kayıt yapılan kişinin hatları üzerinde çalışıyor. Siz bunu BTK ‘dan teyit edin. Eğer dediğim gibiyse en mantıklısı eşinizin hattınızı üstünüze almanız olacaktır.:)

  • Muhammed Sami

   Merhabalar. Ben, sahibinden yurtdışından getirilmiş ikinci el bir iphone 13 almayı düşünüyoerum. Yani 2.el iphone 13 alacağım ve bu telefon yurtdışından getirilmiş. Eğer pasaporta hiç kaydedilmemiş olduğundan emin olabilirsem (nasıl olabilirim bunu da açıklarsanız çok minnettar olurum) bu telefonu aldığımda ilerde farklı bir sıkıntı yaşar mıyım? Bu alışverişi öneriyor musunuz? Ve bu alışverişte nelere dikkat etmem gerekir? (Biraz uzun oldu mazur görün.)

   • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

    Merhabalar, ilk olarak telefonun ımei sorgulamasını yapın apple sitesinden. Daha sonra e devletten ımei sorgulama yapın. bunlarda sıkıntı yoksa model numarasına bakın. model numarası garanti açısından önemli. apple destekten model no’nun garanti kapsamını sorgulatabilirsiniz. bu kısma kadar sorun yoksa cihazı satın alabilirsiniz. tabiki kayıt hakkınız varsa. Kayıt anlamında bunlara dikkat edebilirsiniz.

    https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama (E-devlet imei sorgulamadan pasaporta kayıtlı mı değil mi öğrenebilirsiniz)

 • Can Ahmet Çavuşoğlu

  Madem 3 takvim yılı geçmesi gerekiyor o zaman 30 aralıkta kayıt yapınca 2 gün sonra 1 yıl geçmiş oluyor. Yani 1 yıl azaltmış oluyor muyuz acaba 🙂

 • Doğa

  Merhaba Amerika vatandası arkadasım türkiyeye gelirken iki adet iphone getirdi ve ülkeye giriste herhangi bir sorun olmamıs. Şu anda hattımı taktım ve kullanabiliyorum ama telefon kapanacak mı? Kapanmasına ne kadar süre kaldı bunu nasıl öğrenebilirim? Kayıt yaptırmam icin yurtdısına çıkmam gerek mi?

  • Bujuyollarda

   Telefonu kendi adınıza kullanmanız için yurt dışına giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Şu an kullansanız bile pandemiden dolayı uzatılan 365 gün sonrasında telefonu kullanamazsınız. Detayları BTK’dan öğrenebilirsiniz.

 • Aşkın

  Merhaba Ben yurt dışından telefon alıp devlete kayıt yaptırıp kullanmak ve ya satmak istiyorum pasaportum yok yurt dışına da hiç çıkmadım bu durum da ben telefon sahibi olabilirmiyim.?

  • Kübra

   Merhaba yabancı ülkeden telefon geldi bana ücretini bankaya ödedik kaydı yaptık pasaporta akrabanın adına işlem yaptik enson telefon getirdiği tarihin üstünden 3 yıldan fazla geçti e devlet baktığımız da telefon için kullanım kısıtlama Olcak diyo 2025 kadar btk aradım telefonu kullanmak için sadece pasaport sahinin adına olması gerekiyor hat dedi şuan benim hattım takılı ve çalışıyor kapanır mı acaba

 • Bulent

  Farzedelim yurt disindan geldigimde yabanci telefona 2021 de Turkiyede bir SIM takip 30 gun kullandim sonra yine yurt disina ciktim. 2022 de tekrar Turkiyeye gelip ayni SIM i ayni yabanci telefona takinca yine 120 gun hakkim oluyormu yoksa 2021 de kullandigim 30 gun hesaba katilip 90 gunluk hakkim mi kaliyor?

 • Nalan

  Merhaba yurt dışından kızıma ve kendime telefon aldım ancak kızımın hattı benim adıma ve sadece benim ülkeye girişim var bu durumda iki telefonu da nasıl kayıt yaptırabilirim

 • Mıstafa

  Merhaba
  Bana yurtdışından telefon gelicek. O kişinin pasaportunun üstüne olucak ve sanırım hatta o kişinin üstüne olucakmış. Belli bir süre geçince telefona kendi üstüme olan bir hattı nasıl takabilirim kullanabilirim.

 • sait

  Telefonu kaydettirdim.5 yıldır kullanıyorum satmak istediğim zaman satabiliyor muyum? veya başka hat takabiliyor muyum? ben kayıt ettirdigimde pasaport sahibinden başka kimse kullanamaz kuralı vardı

  • Bujuyollarda

   Merhabalar, 3 takvim yılı geçtikten sonra satış yapabilirsiniz. Yani siz 5. yılınızda olduğunuzdan satış yapabilirsiniz. Fakat imei kaydı hala sizin üzerinizde olacak. Bu konuya dikkat edin. Yabancı birine satarsanız küçük bir sözleşme yapın.

 • süheyl

  Merhabalar, Ben arkadaşıma Amerikadan telefon getirtmeyi düşünüyorum. Ülkeye girişinde herhangi bir kayıt veya bilgilendirme yapmasına gerek var mı? Ben de bu arada farklı bir ülkeye giriş çıkış yapacağım. Bu süreçte Amerikadan gelen telefonu kendi üzerime kayıt yaptırabilir miyim?

 • Tolga E.

  Merhaba, Dubai’den aldığım telefonu, Kıbrıs’a giriş çıkış yaptığımda (kimlik ile) kaydettirebilir miyim?

 • CAHİT KILIÇKIRAN

  Merhabalar.

  Yurtdışından gelen telefon ile tekrar yurtdışına çıkış yapıldığı zaman IMEI kayıt süresi uzuyor mu, yoksa telefonu alıp ilk açtığımız tarihten itibaren başlayan geri sayım devam mı etmekte? Eğer her yurtdışınıa gidiş gelişte süre uzuyorsa kayıt yaptırmak istemiyorum.

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   Merhabalar, Yurt dışından getirilen cihazlar, yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Belirtilen süre içerisinde kayıt işlemi gerçekleştirilmeyen cihazlar kayıt dışı olmaları sebebiyle iletişime kapatılmaktadır.
   Telefonu açtıktan sonra 120 gün işlemeye başlar ve size mesaj gönderilir bilginiz olsun. Yani giriş çıkış yapmanız süreyi uzatmaz. 120 günün başladığı gün önemli.

   • Tolga K

    Yurt dışından bir arkadaşım apple telefon getirecek kibrisa giriş çıkış yaptıktan sonra kendi adima kayit yaptirabilirmiyim

   • Sumirad

    Çok sitede araştırma yaptım ama tam cevabı bulamadım . Türkiyeye geldim ve yurtdışı telefonumu kullanmak için açtım ve mesaj geldi 120 gün içinde kayıt ettirin diye . 1 ay kaldım ve yaşadığım ülkeye döndüm 2023 yılının temmuzunda tekrar geldim . Sene geçtiği için tekrar bi 120 gün kullanma hakkım mı var yoksa 2022 temmuzda gelen mesaj üzerinden 120 gün geçince türkiyede olmasam bile telefonum kapatılacak mı ?

    • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

     Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmekte. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmakta.

     120 gün yenilenmiyor diye biliyorum. Zaten telefonu kendi adınıza kullanamıyorsanız iletişime kapatılmıştır demektir. Teyit için BTK 120 telefon no’yu arayabilirsiniz.

 • hüseyin

  Merhabalar, Amerikadan telefon getireceğim ve kayıt yapacağım. Vergi dairesine IMEI kayıt harcı 2732 TL yatırdığımda ve e devletten kaydını yaptığımda tamamlanmış oluyormu. Maktu ÖİV 117 TL yatması gerekiyormuş ve bu nedir nereye yatırıır? Çok teşekkür ederim.

 • Doğan Sönmez

  merhabalar, Türkiye’de satılan ve yurdışından getirilmiş bir Iphone 11 almak istiyorum.Bu cihazı edevlet üzerinden imei kaydını yaparken kayıt yapılan pasaport sahibi kim ise hat sahibinin de o kişi mi olması gerekiyor.4 yıl önce bir telefon getirip arkadaşımın pasaportu ile imei kayıt yaptırmıştık kendi üzerime olan bir hattı.şuan benzer bir işlem yapılabiliryormu yoksa hat sahibi ile pasaport sahibinin aynı kişi olması şartı mı var kesinlikle?
  teşekkürler

 • Nailə

  Merhaba.
  Birinci sorum: Ben 16 şubat 2022-de Azerbaycandan Türkiyeye giriş yaptım. Üzerimde getirdiğim, 2017-de alınmış ,,android onda,, markalı tablettir. 10 mayıs 2022 tarihine kadar hatsız kullandım. Yani wifi den kullandım. 10 mayıstan bu yana ise hatt kullanıyorum. Şimdi ben tabletimi hatla hangi tarihe kadar kullanabilirim?

  İkinci sorum: Ben 2022, 14-15 mayıs tarihlerinde Nahçivana giriş çıkış yaptım. Şimdi tabletimin kaydedime tarihi bu tarihe göremi hesaplanacaktır? Teşekkürler

 • Yunus

  Merhaba arkadaşım ABD den kutusu açılmamış telefon getirdi. Gümrük geçişinde kayıt yaptırmadı. Ben bu telefonu KKTC ye günübirlik giriş çıkış yaparak ve devletin istediğini kayıt bedelini ödeyerek yasal bir şekilde kullanabilir miyim?

 • Levent

  Merhabalar,
  Amerika’dan gelen iphone 13 telefonumu 120 gün kullandım ve yaşadığım bir problem sebebiyle kayıt ettiremedim. Yani telefonum kullanıma kapandı. Şimdi, telefonu bir tanıdığımın üstüne hat ve pasaport ile kaydettiricem.
  Bu durumda 120 günü geçip kullanıma kapandığı için, cihazın imei kaydını yapıp kullanıma açtırırken problem yaşar mıyım?
  (Not: Telefonun yurda girişi 365 günü geçmedi.)
  Teşekkürler

 • Selim Berk

  Merhaba ben eylül 2021 de yurt dışından aldığım Iphone 12 model telefonu halen kayıt ettirmedim ancak bu süre zarfında 2 ay yurt dışındaydım acaba ben uzun süreli giriş çıkış yapınca imeinin süresi en başa sıfırlanmış olabilir mi ?
  Neden böyle düşündünüz diye sorucaksanız bu gelen gurbetçiler o zaman hepsi telefonlarını kayıt mı ettiriyor yılda 1 ay kullanmak için ?

 • ALİ PINAR

  TELEFON HATTIM ŞİRKET KURUMSAL HAT. TELEFONU YURTDIŞINDAN GETİREN VE PASAPORTA İŞLETEN ŞİRKETİN SAHİBİ VE İMZA YETKİLİSİ. GETİRİLEN CİHAZI KULLANDIĞIM HATTA KULLANABİLECEKMİYİM. KURUMSAL HAT KULLANAN KİŞİLERDE SİSTEM NASIL OLUYOR.
  TEŞEKKÜRLER…

  • Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   En son bildiğim kadarıyla böyle bir düzenleme vardı : Kurumsal hatlar için aldığınız cihazı kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp bu hattı kurumsal hattı sizin kullandığınızı belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

   Fakat kurumsal hatlarla ilgili son bir değişiklik var mı bilemiyorum. BTK danışma hattı 120 ‘yi arayarak teyit etmenizde fayda var. Bizi de bilgilendiriseniz güzel olur.

 • Muktedir

  Ben almanyadan iphone 13 getirecem kayıt yaptırmadan e sim özelliği ile istediğim şekilde kullanamam mı bunu merak ediyorum

  • Emre

   Merhaba. Kaydettiğimiz cihaz bozulursa veya 3 yıl dolmadan eskidiği için yenilemek istersek, eski imei e-Devlet üzerinden iptal edilip (iptal mümkün biliyorum) yeni cihaz yine aynı yollar ile kaydedilebiliyor mu?

   Yani 3 yıl geçmeden cihazı değiştirmek istersem, eskisini iptal edip, yenisini 3 yıl beklemeden, yine giriş çıkış yaparak kaydettirebiliyor muyum? Sonuçta eski noyu iptal ettiğim için kayıt tarihinde üzerime kayıtlı bir cihaz yok.. yine de 3 yıl beklemek zorunda mıyız?

   Teşekkürler.

 • Ayşe çelik

  Merhaba, Almanyadan telefon satın aldım. Ancak 12 yaşında kuzenimin pasaportuna kaydettireceğim. Bu durumda hattı onun üzerine nasıl alacağım 12 yaşında birinin üzerine hat alamıyorum. Veya kıbrısa giriş çıkış yapmış birinin üzerine de kaydedebilir miyim?

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.