2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır

Bakın bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle söylüyorum Iphone 12 Pro 128 GB telefon Türkiye’de 30000 TL. Yanlış duymadınız 15000 TL. Avrupa ülkeleri ya da ABD’de standart sayılabilecek şeyler Türkiye’de ciddi anlamda pahalıyken istediğiniz şeyleri istediğiniz gibi yapamamak gerçekten üzücü bir durum. Hele ki almak istediğiniz teknolojik cihazları maliyetten dolayı alamıyorken…

Döviz kurları çift haneli rakamlara kavuşmuşken teknolojik aletlerin fiyatları da uçuşa geçti. Hal böyle olunca bir çok kişi yurt dışından telefon getirmeye çalışıyor. Yurt dışından getirilen telefonların da Türkiye’de kullanımı için belli prosedürler var tabiki. İşte bende bu yazımda 2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır – Kayıt İçin Ne Gerekli gibi konumuzla ilgili akla gelen bir çok soruya cevap vermeye çalışacağım.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar ?

2021-Yurt-Disi-Telefon-Kayit-Ucreti-Ne-Kadar

Eskiden yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti makul seviyelerdeydi. Telefonların uluslararası garantisi olunca insanlar bu seçeneğe güvenip yurt dışından telefon getiriyordu. Hal böyle olunca devlet işe el attı ve 2012 yılında 100 TL olan kayıt ücretini 2021 yılı itibariyle 2006 TL‘ye çıkardı. Yani güncel 2021 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti 2006 TL. Yüzde 2000’lik bir artış ne kadar hoş değil mi ! Durun durun bir de 2022 yılı var. 2022 yurt dışı telefon kayıt ücreti tam tamına 2732 TL.

Yüzde 2000’lik artıştan daha kötü bir durum var. Ne biliyor musunuz ? Hala yurtdışından telefon getirmek daha uygun fiyata geliyor. Şöyle ki Amerika’da Iphone 12 Pro 128 GB şu an 999 Dolar. Vergilerle ücret 1070 Dolara geliyor. 1070 Dolar, yazıyı yazdığım günkü kur itibariyle 13.700 TL’ye tekabül ediyor. 13700 TL + 2732 TL = 16432 TL. Yani yurt dışı telefon ücretine rağmen Amerika ile Türkiye arasındaki fiyat farkı yaklaşık 15000 TL.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretinin Yıllara Göre Değişimi

Aşağıda yurt dışı telefon kayıt ücretlerinin (IMEI kayıt ücreti) yıllara göre değişimini görebilirsiniz. Gözlerinizden yaş gelmesin. Sakin kalın, derin nefes alın ve soğuk su için. Hele ki 2022 yılı tam uçuş yılı olmuş.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretinin Yıllara Göre Değişimi:

 • 2012 yılında 100 TL
 • 2013 yılında 115 TL
 • 2014 yılında 119,5 TL
 • 2015 yılında 131,5 TL
 • 2016 yılında 138,5 TL
 • 2017 yılında 149,2 TL
 • 2018 yılında 500 TL
 • 2019 yılında 1.500 TL
 • 2020 yılında 1.838,7 TL
 • 2021 yılında 2.006 TL
 • 2022 yılında 2.732 TL

BİLGİ: Yurt dışından getirilen telefon kayıt ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğindeki yeniden değerleme oranı ile hesaplanıyor. 2020 yılı için yeniden değerleme orası yüzde 9,11 olarak tespit edilmişti. Aynı oran 2022 için de geçerli olacaksa 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti ortalama 2189 TL olacak. Edit: 2022 yılı için yeniden değerlendirme yani zam oranı %32 olarak belirlendi ve 2022 yılı için yurt dışı telefon kayıt ücreti 2732 TL oldu.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretini Ödeme Yerleri

Yurt dışından aldığınız telefonun kayıt ücretini vergi dairelerinden, internet vergi dairesinden, mobil bankacılıktan ya da bankalardan ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme mevcut. Ödeme yaparken dekont ile aşağıdaki hususlara bilhassa dikkat edin !

DİKKAT: Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait *#06# tuşlarına basıldığında ekrana gelen 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibine ait ad ve soyad ile TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edin. Çift IMEI numaralı cihazlar için dekont üzerinde cihaza ait 15 haneli tek IMEI numarasının yer alması yeterli.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İşleminden Önce Dikkat !

Yurt dışı telefon kayıt noktasında bilmeniz gereken bazı kurallar var. Yani hemen getireyim ya da birine söyleyeyim getirsin sonrasında kayıt yapar geçeriz gibi bir durum yok. Aşağıda kayıt işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken önemli hususları sıraladım.

 • Yurt dışından getirdiğiniz cihazı kayıt etmeden ilk kullanım tarihinden itibaren azami 120 gün kullanmanız (Sim’i taktığınızda başlar) mümkün olup hizmet almaya devam edebilmek için kayıt işleminizi yurda giriş tarihinizden itibaren 365 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)
 • Daha önce cihaz kaydı yaptıysanız, yeni cihaz kaydı için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihinin üzerinden en az 3 (üç) takvim yılının geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda kaydı gerçekleştirilen cihazlar 3 (üç) takvim yılı boyunca sadece kaydı gerçekleştiren yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlar üzerinden haberleşme hizmeti alabilir.
 • Kayıt işlemine konu olan cihaz kimlik numarası (IMEI), cihazınızda *#06# tuşlanıp aramaya basıldığında ekranda görülebilir Ayrıca; cihazın birden fazla IMEI içerip içermediğini Ayarlar/Menü/Hakkında vb. bölümlerinden veya cihazın ambalajı ya da faturası üzerinden kontrol ederek, işlem sırasında cihaza ait tüm IMEI numaralarının kaydedilmesini sağlayın.
 • Harç bedelinin vergi dairelerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara ya da sisteme entegre ödeme kuruluşlarına başvuru sahibinin T.C. Kimlik numarası ve kayıt edilecek cihaza ait IMEI numarası belirtilerek yatırılması gerekiyor.
 • Yanlış IMEI numarası/numaraları ile kayıt yapmayın çünkü geri dönüşü yok.
 • E-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması için bu adresten (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) gerekli kontrolleri yapın.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt dışından kendiniz ya da tanıdığınız vasıtasıyla telefon getirdiniz peki Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır. Getirdiğiniz telefonu Türkiye’de kullanmak için cihazı ve IMEI’sini kayıt altına almanız gerekiyor. Bunun için aşağıda tek tek anlattığım adımları yapmalısınız.

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ? (Kayıt Aşamaları)

 • 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti olan 2.732 TL’yi bankalara yada veya internet vergi dairesinden ödemelisiniz. Mobil bankacılıktan da ödeme yapabilirsiniz.
 • Ödeme sonrası E-Devlet üzerinden IMEI kaydı yapmalısınız. (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet)
 • Başvuru kayıt ekranında (Başvuru Türü, 15 Haneli IMEI No, IMEI No Türü, Varsa 2. IMEI No ve Türü, Yurda Giriş Yapılan Belge Türü, Belgenin Ait Olduğu Ülke, Giriş Yapılan Belge No, Yurda Giriş Tarihi) doldurmalısınız. Yurt dışından getirilen telefonu kendi pasaportuna kaydettirmek zorundasınız.
 • E-devlet kapısın üzerinden işlemde bulunmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) hat operatörlerinin Abone Kayıt Merkezlerine başvurması gerekir.
 • Başvuruyu tamamlandıktan sonra kaydın onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Durumu Sorgulama

Kayıt yaptırdıktan sonra cihazınızın kayıt durumumu sorgulamak için cihazın IMEI numarasının, e-devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama) alanından sorgulama yapılması suretiyle kayıtlı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. BTK Tüketici İletişim Merkezini (120) arayarak da bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kayıt İşlemi Sırasında Bilmeniz Gerekenler

2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt
 • Yurt dışından getirilen telefon Iphone ise 1. IMEI kısmı türü Fiziksel Sim, 2. IMEI kısmı Elektronik Sim seçilmeli.
 • Yurt dışından getirilen telefon Android ve çift hatlıysa 1. ve 2. IMEI Türünü Fiziksel Sim olarak giriniz.
 • Cihazın kaydı için son 120 günde (Pandemi şartları nedeniyle bu süre 365 güne çıkartıldı) ülkeye giriş şartı sağlamanız lazım.
 • IMEI kaydını yapmazsanız telefonu hatsız kullanabilirsiniz. Yani Whatsapp, kamera, wifi bağlanma özelliklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Telefonuz bozulursa ve yurt dışında değiştirilirse yenileme belgesi almayı unutmayın. Bu belgeyi BTK’ya bildirirseniz tekrar kayıt yapmanıza gerek yok.
 • 18 yaşından küçük T.C. vatandaşları yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek çocuğun bilgileri kullanılmak suretiyle yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Telefon Kaydı İçin Gerekli Belgeler

E-devlet üzerinden yapılan kayıt işleminde aşağıdaki bilgiler gerekiyor.

 • 2022 yılı yurt dışı telefon kayıt ücreti 2732.00 TL‘yi ödemek.
 • Yurda giriş yapan belge sahibi şahsına ait pasaport yada kimlik bilgileri.
 • E-devlet şifresi ile adresinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) cihaz kaydı yapma. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Kontroller elektronik ortamda BTK tarafından yapılıyor.

Telefonların IMEI Numarasını Öğrenme

Telefonunuzun IMEI numarasını 2 şekilde öğrenebilirsiniz. İlk olarak cihazınızdan *#06# numarasını tuşlayarak IMEI numarasını görebilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun ayarlar kısmından Genel-Hakkında bölümünde IMEI numarasını bulabilirsiniz.

Yurt Dışından Getirilen ve Kayıt Ettirilmesi Zorunlu Cihazlar

Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların (IMEI numarasına sahip) tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu cihazların genelini cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar oluşturuyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar ? (Kayıt Hakkı Süresi)

2021 Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)

Yurt dışı giriş-çıkış tarihlerini kontrol etmek için e-devletten (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama) giriş çıkış yaptığınız günleri öğrenebilirsiniz. Ya da pasaporttaki giriş çıkış mühürlerine bakabilirsiniz.

Yurtdışı Telefon Kayıt İptali Nasıl Olur ?

Kendinize ve/veya 18 yaşın altındaki çocuklarınıza ait pasaporta kayıtlı görünen cihazların kayıt işlemlerini e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydi-iptal adresini kullanarak iptal edebilirsiniz.

Pasaportunuzda kayıtlı görünen cihaz veya cihazların kayıt işlemlerinin iptal edilmesi halinde geri alınması mümkün değil. Pasaportunuza kayıtlı cihaza ait seçtiğiniz IMEI numarası veya numaraları beyaz listeden çıkartılacaktır. Beyaz listeden çıkarılan cihazın kullanılması durumunda cihaz kayıt dışı duruma düşecek, kullanan kişiye bu durum SMS ile BTK tarafından bildirilecektir.

Pasaporta Telefon Kaydetme Kaç Yılda Bir Olur ?

Pasaporta Telefon Kaydetme

Daha önce pasaportunuza telefon kaydı yaptırdıysanız, kayıt yaptırdığınız yıl ve takip eden 2 yıl yeni kayıt hakkınız bulunmaz. Bundan sonraki yılın girmesiyle (1 Ocak itibariyle) kayıt hakkınız doğar. Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihi üzerinden en az üç takvim yılının geçmesi gerekir.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama bağlantısını kullanarak ya da BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

IMEI kaydı kaç TL 2022 ?

2022 yılı IMEI kaydı için ödemeniz gereken tutar 2732 TL‘dir. Ödemeyi kolay bir şekilde mobil bankacılıktan ya da internet verdi dairesinden yapabilirsiniz. Ödeme yaparken dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibine ait ad ve soyadının ve TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

IMEI kayıt yapılmazsa ne olur?

IMEI kaydı yapılmazsa telefonunuza hat takamazsınız ve operatör üzerinden arama-mesajlaşma yapamazsınız. Bunun dışında wifi, whatsapp, kamera gibi araçları kullanabilirsiniz. BTK’da bu telefon “kaçak cihaz” olarak görülecektir.

Yurt dışından getirilen telefon 120 günü geçerse ne olur?

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt süresi mevzuatta belirtilen süreyi geçerse iletişime kapatılıyor. Bu süre sim kartı telefona taktığınız an itibariyle başlar.

Yurt dışına giriş çıkış yapınca telefon açılır mı?

Yurt dışından getirilen telefonun kaydı için telefonun ne zaman, nereden geldiği önemli değil. Yurtdışından gelen kişi 365 içerisinde telefonu kendi üzerine kaydedebilir.

Yurt dışı cihaz kaç ay açık kalır 2022 ?

Yurt dışından getirilen cep telefonları 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınıyorken bu süre pandemi dönemi dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma imkanı getirildi.

Yurtdışı telefonu kayıt olmadan kullanılmaz mı ?

Yurt dışı getirilen telefonunuzu kayıt yaptırmadan kullandığınız operatörün arama ve mesajlaşma özellikleri hariç diğer özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kamera, wifi, uygulama yükleme gibi özelliklerini hali hazırda kullanabilirsiniz.

K.K.T.C giriş çıkış belgesi ile kayıt yaptırabiliyor mu?

Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirilen cep telefonlarının kayıt işlemi için gümrükten alınan, yurda giriş çıkış belgesi ve kimlik fotokopisi yeterlidir.

Kimlik ile yurt dışından getirilen telefonun kaydı yapılabilir mi ?

Kimlik ile gidilebilen ülkelere giriş çıkış yaptıysanız telefon kayıt hakkınız doğuyor. Başvuru ekranında pasaport yerine kimlik kartı seçmeniz gerekiyor.

2022 Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar – Kayıt Süresi – Nasıl Yapılır başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili sorularınız olursa aşağıda benimle paylaşabilirsiniz. Bilgim dahilindeyse cevaplamaya çalışırım.

9 Comments

 • Cagla

  Merhaba
  Abd den telefon alıp, Kıbrıs’a gir çık yaparak kayıt yapmayı planlıyorum.
  Kayıt yaparken sadece adıma kayıtlı numara ile kayıt yapacağım bunda da bir sıkıntı yok ama 2 yıl sonra telefonu eşime verdiğimde, eşimin kullandığı hat benim adıma olmadığı için telefon kullanılamaz hale mi gelir?

  • Bujuyollarda

   Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla telefon sadece üzerine kayıt yapılan kişinin hatları üzerinde çalışıyor. Siz bunu BTK ‘dan teyit edin. Eğer dediğim gibiyse en mantıklısı eşinizin hattınızı üstünüze almanız olacaktır.:)

 • Can Ahmet Çavuşoğlu

  Madem 3 takvim yılı geçmesi gerekiyor o zaman 30 aralıkta kayıt yapınca 2 gün sonra 1 yıl geçmiş oluyor. Yani 1 yıl azaltmış oluyor muyuz acaba 🙂

 • Doğa

  Merhaba Amerika vatandası arkadasım türkiyeye gelirken iki adet iphone getirdi ve ülkeye giriste herhangi bir sorun olmamıs. Şu anda hattımı taktım ve kullanabiliyorum ama telefon kapanacak mı? Kapanmasına ne kadar süre kaldı bunu nasıl öğrenebilirim? Kayıt yaptırmam icin yurtdısına çıkmam gerek mi?

  • Bujuyollarda

   Telefonu kendi adınıza kullanmanız için yurt dışına giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Şu an kullansanız bile pandemiden dolayı uzatılan 365 gün sonrasında telefonu kullanamazsınız. Detayları BTK’dan öğrenebilirsiniz.

 • Aşkın

  Merhaba Ben yurt dışından telefon alıp devlete kayıt yaptırıp kullanmak ve ya satmak istiyorum pasaportum yok yurt dışına da hiç çıkmadım bu durum da ben telefon sahibi olabilirmiyim.?

 • Bulent

  Farzedelim yurt disindan geldigimde yabanci telefona 2021 de Turkiyede bir SIM takip 30 gun kullandim sonra yine yurt disina ciktim. 2022 de tekrar Turkiyeye gelip ayni SIM i ayni yabanci telefona takinca yine 120 gun hakkim oluyormu yoksa 2021 de kullandigim 30 gun hesaba katilip 90 gunluk hakkim mi kaliyor?

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.