Isic Kart : Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı

ISIC KART NEDİR?

Isic kart, kısaca öğrenci olduğunuzu uluslararası alanda kanıtlayan bir karttır. Öğrenci olmak Türkiye’de olduğu gibi dünyada da ayrıcalık sağlayan bir durum. Eğer özellikle Avrupa ülkelerine seyahat edecekseniz ve Türkiye’de öğrenciyseniz bu kartı temin etmenizi şiddetle öneririm.

Bizim ISIC kart ile tanışmamız, Yunanistan’da Blue Star Ferries’in sitesinden bilet alırken ISIC karta %50 indirimi görmemizle oldu. Biletler Euro üzerinden olunca ve indirimi görünce gözümüze ışık geldi bi anda 🙂 Daha sonra ufak bir araştırma yaparak 3 gün içinde sanal olarak kartımız olmuş oldu ve biletleri Blue Star Ferries’ten %50 indirim ile aldık ki bu da bizim toplamda 140 Euro’ya mal olan seyahat masraflarımızı hooop 70 Eura’ya düşürmemizi sağladı. Yunanistan’daki maceralarımız için ise sizi buraya (Kos AdasıSantoriniRodos) alabilirim.

isic kard

ISIC KART NEREDEN ALINIR?

ISIC karta, internet üzerinden ISIC Türkiye sitesinden ilk olarak kişi başı 20 TL (2019 Ücreti) ödeyip daha sonra başvuru formunu doldurarak başvurabilirsiniz. ISIC kartı açık öğretim, örgün öğretim ve yüksek lisans öğrencileri çıkartabiliyor. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Kartın geçerlilik süresi aldığınız günden itibaren 1 yıldır. Kartlar 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında yıllık olarak düzenlenir ve Eylül ayından sonra başvuru yapmışsanız son kullanım tarihi bir sonraki yılın 31 Aralık günü olacaktır, yani 1 Eylül 2016 tarihinden sonra alırsanız son kullanım tarihiniz 31 Aralık 2017 olur. Kartınızın kullanım süresi bittiğinde her yıl 1 Ocak itibariyle güncel öğrenci belgeniz ile başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz. Senenin hangi ayında başvuru yaparsanız yapın son kullanma tarihi 31 Aralık olacaktır ve bu tarihten sonra kartınızı yenilemeniz gerekir.

SONRAKİ AŞAMA

ISIC Kart yetkilileri size ulaşıp sizden mail yolu ile öğrenci kimlik belgesi ve yüzünüzün net olduğu herhangi bir fotoğrafınızı isteyecek. E-devletten alınan öğrenci belgesini de kabul ediyorlar. Biz e-devletteki sistemindeki sıkıntıdan dolayı onu da alamadık ama sağ olsun yetkililer öğrenci kartımızın fotoğrafı ile de bizim başvurumuzu işleme aldılar. Bunları mail yolu ile gönderdikten sonra 3 gün içinde kart sanal ortamda size gönderilecektir. Normalde fiziksel olarak da bu kartı alabilirsiniz ama bence hiç kargo, taşıma işleriyle uğraşmaya değmez. Telefonunuza indireceğiniz ISIC kart uygulaması ile sanal kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun dışında ISIC kart başvurunuzu İstanbul, Ankara, İzmir ya da Eskişehir’de bulunan başvuru ofislerinden de yapabilirsiniz.

ISIC KART NE İŞE YARAR?

ISIC kart alışveriş, eğitim, eğlence, kültür, seyahat ve daha bir çok alanda size özel fırsatlar sunuyor. ISIC kart ile bizim gibi Blue Star Ferries ile %50 indirimle Yunan adalarını gezebileceğiniz gibi Avrupa’nın bir çok yerinde birbirinden farklı indirimden faydalanabilirsiniz. Ama bazı Avrupa ülkelerinde ISIC kartınız olsa bile, Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde öğrenci değilseniz indirimlerden faydalanamayabiliyorsunuz. Bu istisnayı da göz ardı etmemek lazım. ISIC kart ile ilgili dünya çapında fırsatları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir detay olursa aşağıya yorum bırakırsanız severek yardımcı olurum.

13 Comments

 • Avatar of Ertan

  Ertan

  Merhaba,

  Blue Star Ferries ile Atina’ya seyehat etmeyi planlıyorum. Sanal ISIC Kart’ı Feribot’a biniş sırasında mı gösteriyorsunuz? Kartın sanal olması konusunda bir sıkıntı yaşadınız mı acaba? Kartınızı feribot bileti dışında başka noktalarda kullanma şansınız oldu mu? Aslında şu an fiziksel karta başvurma aşamasındayım, ancak sanal kart konusunda özellikel feribot bileti konusunda sorun yaşamadıysanız hiç fiziksel kart ile uğraşmadan doğrudan Sanal Kartada başvurabilirim. Teşekkürler.

  • Avatar of Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   Bujuyollarda (Seyahat Yazarı)

   Merhabalar seyahat edeli yaklaşık 4 yıl oldu. Ama hatırladığım kadarıyla sanal kartı feribota binerken kontrolde gösterdik ve sorun olmadı. Blue star’ın hala kampanyası devam ediyorsa bence çok güzel fırsat. Biz % 50 indirimli bilet almıştık.

    • Avatar of Musa

     Musa

     Bu yunan adalari icin senelerce full para odemem canimi cok yakti.neyse zararın neresinden dönersek…

     İsic sayfasina girince firmalar cikiyor.hicbirinin elinde card yok.uluslararasi kendi sayfasindan odeme yapilip aliniyor mu bu kart.fiziksel olarak elimde olmasa da olur.uygulama uzerinde de kullanirim dedim fakat firmalar da bilmiyor.izmirde ankarada istanbukda yok.
     Napsam??

 • Avatar of Ahmet Berk

  Ahmet Berk

  Arkadaşlar merhaba,isic kart başvurusu yaptım fakat telefon uygulaması üzerinde kayıt olabilmem için kart numarası istiyor kartı aldıktan sonra mı kayıt olabilirim?

 • Avatar of Canay

  Canay

  Merhabalar, ISIC sanal karta 28 eylülde başvuru yaptım ödememi aldı ama online kartımı göndermedi. (3 Ekimdeyiz) tekrar başvuru yapmalı mıyım? Yada öğrenci belgesini İngilizce mü yüklemeliyim?

 • Avatar of Ayşenur

  Ayşenur

  Merhaba. Ben yeni mezun oldum ve erasmus staj kapsamında prag’a gideceğim. Sizce ISIC kart alabilir miyim?

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.