Isic Kart : Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı

ISIC KART NEDİR?

Isic kart, kısaca öğrenci olduğunuzu uluslararası alanda kanıtlayan bir karttır. Öğrenci olmak Türkiye’de olduğu gibi dünyada da ayrıcalık sağlayan bir durum. Eğer özellikle Avrupa ülkelerine seyahat edecekseniz ve Türkiye’de öğrenciyseniz bu kartı temin etmenizi şiddetle öneririm.

Bizim ISIC kart ile tanışmamız, Yunanistan’da Blue Star Ferries’in sitesinden bilet alırken ISIC karta %50 indirimi görmemizle oldu. Biletler Euro üzerinden olunca ve indirimi görünce gözümüze ışık geldi bi anda 🙂 Daha sonra ufak bir araştırma yaparak 3 gün içinde sanal olarak kartımız olmuş oldu ve biletleri Blue Star Ferries’ten %50 indirim ile aldık ki bu da bizim toplamda 140 Euro’ya mal olan seyahat masraflarımızı hooop 70 Eura’ya düşürmemizi sağladı. Yunanistan’daki maceralarımız için ise sizi buraya (Kos AdasıSantoriniRodos) alabilirim.

isic kard

ISIC KART NEREDEN ALINIR?

ISIC karta, internet üzerinden ISIC Türkiye sitesinden ilk olarak kişi başı 20 TL (2019 Ücreti) ödeyip daha sonra başvuru formunu doldurarak başvurabilirsiniz. ISIC kartı açık öğretim, örgün öğretim ve yüksek lisans öğrencileri çıkartabiliyor. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Kartın geçerlilik süresi aldığınız günden itibaren 1 yıldır. Kartlar 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında yıllık olarak düzenlenir ve Eylül ayından sonra başvuru yapmışsanız son kullanım tarihi bir sonraki yılın 31 Aralık günü olacaktır, yani 1 Eylül 2016 tarihinden sonra alırsanız son kullanım tarihiniz 31 Aralık 2017 olur. Kartınızın kullanım süresi bittiğinde her yıl 1 Ocak itibariyle güncel öğrenci belgeniz ile başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz. Senenin hangi ayında başvuru yaparsanız yapın son kullanma tarihi 31 Aralık olacaktır ve bu tarihten sonra kartınızı yenilemeniz gerekir.

SONRAKİ AŞAMA

ISIC Kart yetkilileri size ulaşıp sizden mail yolu ile öğrenci kimlik belgesi ve yüzünüzün net olduğu herhangi bir fotoğrafınızı isteyecek. E-devletten alınan öğrenci belgesini de kabul ediyorlar. Biz e-devletteki sistemindeki sıkıntıdan dolayı onu da alamadık ama sağ olsun yetkililer öğrenci kartımızın fotoğrafı ile de bizim başvurumuzu işleme aldılar. Bunları mail yolu ile gönderdikten sonra 3 gün içinde kart sanal ortamda size gönderilecektir. Normalde fiziksel olarak da bu kartı alabilirsiniz ama bence hiç kargo, taşıma işleriyle uğraşmaya değmez. Telefonunuza indireceğiniz ISIC kart uygulaması ile sanal kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun dışında ISIC kart başvurunuzu İstanbul, Ankara, İzmir ya da Eskişehir’de bulunan başvuru ofislerinden de yapabilirsiniz.

ISIC KART NE İŞE YARAR?

ISIC kart alışveriş, eğitim, eğlence, kültür, seyahat ve daha bir çok alanda size özel fırsatlar sunuyor. ISIC kart ile bizim gibi Blue Star Ferries ile %50 indirimle Yunan adalarını gezebileceğiniz gibi Avrupa’nın bir çok yerinde birbirinden farklı indirimden faydalanabilirsiniz. Ama bazı Avrupa ülkelerinde ISIC kartınız olsa bile, Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde öğrenci değilseniz indirimlerden faydalanamayabiliyorsunuz. Bu istisnayı da göz ardı etmemek lazım. ISIC kart ile ilgili dünya çapında fırsatları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir detay olursa aşağıya yorum bırakırsanız severek yardımcı olurum.

19 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.