Türkiye'de Yaşanacak Yerler

Türkiye’de Yaşanacak Yerler : En Güzel 13 Şehir ve İlçe

Emeklilik planları mı yapıyorsunuz ya da büyük şehirlerin keşmekeşinden bunalıp nefes alabileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz? O zaman Türkiye’de yaşanacak yerler başlıklı bu yazım sizin reçeteniz olacak. Minaresinden yükselen ezanın nağmeleriyle çınlayan bu güzel coğrafya, tarihle dans eden sokakları, zengin kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla her bölgesinde yaşaması keyifli şehirlerle dolu.

Türkiye’de yaşanılabilecek şehirler listem biraz kişisel tercihlerime ağırlık verdiğim bir liste olmuş olabilir ama tarafsız da olmaya çalıştım elbette.😊 Özellikle Ege bölgesindeki bazı yerler listemin en can alıcı tarafını oluşturuyor. Yaşayacağınız yeni yeri arıyorsanız ve bu yazıya denk geldiyseniz umarım güzel fikirler edinebilirsiniz. Keyifli okumalar diyorum.

Türkiye’de Yaşanacak Yerler : En Güzel 13 Şehir

Ege’nin masmavi denizleriyle çevrili taş evli köyler veya Karadeniz’in yeşilliklerle dolu yaylaları, sakin bir yaşam arayanların ilgisini çekiyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin şehir yaşamında da keyif bulanlar için büyük metropollerdeki modern konutlar ve yaşam alanları da oldukça çekici seçenekler sunuyor. Herkesin ideal yaşam yeri farklıdır elbette. Önemli olan, Türkiye’nin sunduğu zengin seçenekler arasında kendinize en uygun olanı bulabilmek.

Eğer yaşanabilir, pratik ve huzurlu bir yer arayışındaysanız, Türkiye’nin göz kamaştıran coğrafyasında sizin için ideal bir köşe kesinlikle var. İşte, sadece kartpostallardan fırlamış gibi görünen değil, bizzat gerçeğin ta kendisi olan Türkiye’nin yaşanacak en keyifli yerlerinden bazıları!

Not: Türkiye’de yaşanabilecek yerleri yazarken özellikle doğa açısından güzel olan yerleri yazdım. Bu yerler doğa ve tarih açısından oldukça zengin fakat imkanlar açısından bir metropoldeki imkanlar elbette yok. Yani listeme İstanbul gibi bir yeri eklemedim. Bu noktada bir doğa sever olarak anlayışınıza sığınıp hemen listeme geçiyorum. İlk durağımız Antalya’daki favori noktam Demre ilçesi.

Demre-Antalya

demre gezilecek yerler
Türkiye’de Yaşanacak Yerler – Myra Antik Kenti

Demre, adeta bir tarih kitabının sayfalarından sıyrılarak günümüze uzanan büyülü bir ilçe. Antalya’nın batısında, Akdeniz’in kucakladığı bu şirin yerleşim, sadece güneşin ve denizin kucakladığı bir tatil beldesi olmanın ötesinde, tarihiyle de büyüleyici bir destinasyon.

Demre’nin doğal güzellikleri ve temiz havası, sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Akdeniz iklimi, yıl boyunca ılıman sıcaklıklar ve bol güneşle birlikte gelirken, çevresindeki yeşil alanlar ve deniz, doğa ile iç içe bir yaşam vaat ediyor. Bir zamanlar Likya Uygarlığı’nın kalbinde yer alan Demre, Türkiye’de huzurlu yaşanacak yerler arayanlar için ideal bir yer bana göre. Demre ile ilgili detaylı yazdığım Demre gezilecek yerler başlıklı yazıma muhakkak göz atın. Eminim buranın sessizliğinde huzuru yakalayabilecekseniz.

Finike-Antalya

türkiyede yaşanacak yerler

Hani bazı yerler aklınızda bir renk bir kokuyla özdeşleşir ya, Finike deyince burnumda buram buram tüten bir portakal çiçeği kokusu oluyor. Mayıs ayında gitmiştim ve aşık olmuştum Demre’ye. Taşına, toprağına derler ya, doğasına, tarihine, sunduğu her güzelliğe vurulmuştum.

Finike’nin onu seçmeniz için en büyük kozlarından biri, doğal güzelliklerle çevrili olması. Turkuaz renkli denizi, palmiye ağaçlarıyla süslü kumsalları, dağlardan gelen muhteşem su kaynakları, nehirleri ve tarihi zenginlikleriyle Finike, adeta bir cennet köşesi.

Şehir hayatının gürültüsünden uzak, huzurlu bir yaşam hayal edenler için ideal bir konumda bulunması, Finike’yi yaşamak için cazip kılan unsurlardan biri. İleride benim yaşamak isteyeceğim yer olmaya kesinlikle aday. 💚

Datça-Muğla

Datça tekne turu


Muğla, Türkiye’de yaşaması en kolay şehir
olabilir bana göre. Tüm ilçeleri birbirinden güzel ve özel. Datça’nın havası bilimsel araştırmalara göre ömrü uzatıyormuş. Alın size burada yaşamanız için ala sebep. 😍 Kendi halinde, doğallığını koruyan Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri Datça. Akdeniz’le Ege’nin birleştiği noktada eşsiz koylara ev sahipliği yapan, köklü bir tarihi geçmişi olan seveceğiniz onlarca detay bulacağınız bir yer hayal edin.

Muhteşem gün batımları izleyeceğiniz, huzur dolu doğa yürüyüşleri yapacağınız, derin mavi sularda tarihi kalıntıların arasında yüzeceğiniz, bademin, balın en lezzetlisini yiyeceğiniz bir yaşam hayal edin. Datça size tüm bunları ve daha fazlasını sunmaya hazır. Bu güzel ilçeyi daha yakından tanımak isterseniz mutlaka Datça rehberlerimizi okuyun.

Fethiye-Muğla

Ölüdeniz Türkiye'nin doğal güzellikleri

Eğer büyük şehirlerin kalabalıklığından, keşmekeşinden yoruldum ama olanaklarından da vazgeçemiyorum diyorsanız çok sessiz sakin yerlere alışmanız zor olabilir. Peki bir sahil kasabasına yerleşme hayalleriniz ne olacak? Hem çok büyük bir yer olmasın hem de imkanları gelişmiş olsun derseniz Fethiye tam da aradığınız yer olabilir.

Sağlık ve eğitim olanakları, yeme-içme, alışveriş seçenekleri anlamında birçok tatil ilçesine göre daha geniş olanaklar var. E zaten tarih desen, doğa desen en güzelleri Fethiye’de. Fethiye yaşayacağınız yer olabilir mi? Bu soruya cevap verebilmek için yazılarımızdan daha detaylı fikir edinin.

Köyceğiz-Muğla

Köyceğiz gezi rehberi
Türkiye’de Yaşanacak Yerler – Yuvarlakçay

Fahri Muğlalı olduğum için buraya torpil geçme hakkını kendimde görüyorum. 😄 2 ilçesinin bu listede olmaya fazlasıyla hakkı var bence. Köyceğiz de şehirden kaçıp yaşaması kolay ve keyifli sakin bir yer arayanlar için oldukça ideal.

Türkiye’nin 16. cittaslow yani sakin şehir unvanına sahip Köyceğiz’de göl, şelale, muhteşem koylar, nefes kesici tarihi kalıntılar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Muğla merkez ve Fethiye arasında bulunduğu için de avantajlı bir konumda. Köyceğiz’de sizi neler bekliyor öğrenmek için yazılarımı detaylı okumalısınız.

Çandarlı-İzmir

türkiyede yaşanacak yerler

Çandarlı, İzmir’in kıyısında, masmavi suların kucakladığı bir saklı cennet. Bu ufak ama etkileyici kasaba, sadece bir tatil destinasyonu olmanın ötesinde, kalıcı bir yaşam arayışında olanlar için de aday. Akdeniz ikliminin sıcak esintileri, tarihi dokusu ve benzersiz doğal güzellikleriyle Çandarlı çok huzurlu bir yer.

Çandarlı’nın renkli pazarları, yerel kafeleri ve sahil boyunca uzanan keyifli yürüyüş yolları, burada yaşayanlara her an yeni dostluklar kurma ve sıcak ilişkiler geliştirme şansı veriyor. Çandarlı, yaşamın kalbine dokunan bir deneyim; burada yaşamak, güzelliklerle çevrili bir hayatın kapılarını aralamak demek.

Ayvalık-Balıkesir

cunda gezi rehberi
Türkiye’de Yaşanacak Yerler – Cunda Adası

Türkiye’de yaşanacak en güzel ilçeler listesinde mutlaka Ayvalık olmalı bana göre. Ayvalık, Balıkesir kıyılarında, tarih kokan sokakları ve masmavi deniziyle tam bir yaşanacak yer. Burası huzur arayanların ruhunu besleyen, her sokak köşesinde tarihle iç içe bir yaşam sunan bir cennet köşesi. Ayvalık, sıcakkanlı insanları, renkli pazarları ve Ege’nin huzur dolu atmosferiyle sizi sarhoş edecek bir yaşam tarzına davet ediyor.

Bu ilçe, tarihi taş evleri, daracık sokakları ile sadece göze hitap etmekle kalmayacak, burada yaşarken her anlamda bir zenginlik içinde hissetmenize olanak tanıyacak. Eğer kalbinizle bağ kurabileceğiniz bir yaşam arıyorsanız, Ayvalık’ın sıcak atmosferinde kendinize bir yer bulabilirsiniz.

Kuşadası-Aydın

Türkiyede yaşanacak yerler

Kuşadası, Aydın’ın güzelliklerini başparmak gibi sergileyen, tarih ve doğanın mükemmel dengesini sunan bir yer. Bu renkli kıyı kasabası, sadece yaz tatili için değil, aynı zamanda kalıcı bir yaşam arayanları da büyüsüne kaptırıyor.

Antik kentlerin tarih kokan izleri, renk cümbüşü pazarlar ve damakları şenlendiren Ege mutfağı, Kuşadası’nın yerlilerine sürekli olarak yeni keşifler ve deneyimler sunuyor. Ayrıca, şehir merkezinin canlılığı, etkinlikler ve festivallerle dolu bir yaşam vaat ediyor.

Kuşadası, yalnızca bir sahil kasabası olmanın çok ötesinde, hayatını zenginleştirmek isteyenler için ideal. Burada yaşama fikrini bir düşünün derim.😊

Bozcaada-Çanakkale

Bozcaada Türkiye'de nerede yaşanır

Türkiye’de en yaşanabilir şehirler bence Ege, Akdeniz şehirleri olabilir. Ege’nin serin meltemiyle sarhoş olmak, organik tarlalardan taze sebzelerle sofranızı donatmak, gün batımında adanın tarih kokan kalbinde bir yürüyüşe çıkmak, Bozcaada’nın sunduğu ayrıcalıklardan sadece birkaçı. Tarihi kalıntıları, eşsiz koyları, unutulmaz gün batımları Çanakkale’nin bu eşsiz adasında sizi bekliyor. Burada yaşamak, sadece bir yerde değil, tam da kalbinizin istediği yerde olmak demek. Hayatınızı renklendireceğiniz bir yaşam durağı arıyorsanız Bozcaada hayallerinizin gerçekleştiği yer olabilir.

Assos-Çanakkale

Assos Türkiye'de yaşanacak yerler

Çanakkale’nin yaşamaya değer bir diğer ilçesi Assos, tarihle iç içe, doğayla bütünleşmiş bir yaşam tarzını arzulayanlara adeta bir çağrı. Zeytin ağaçlarıyla süslü tepelerde nefes kesen manzaralara uyanmak, antik kalıntılar arasında yürüyüş yapmak, sıcacık komşuluk ilişkileri kurmak burada yaşayacaklarınızın yalnızca birkaçı. Ege pazarlarında her şeyin doğalını tadabilir, denizden babam çıksa yerim diyenlerdenseniz tazecik deniz mahsulleriyle ziyafet çekebilirsiniz. Assos yaşamak için aradığınız yer olabilir mi?

Merkez-Eskişehir

Eskişehir


Türkiye’de
 yaşanacak şehirler sıralaması içinde kendine mutlaka yer bulan bir yer bence Eskişehir. Burası, küçük bir yerin cazibesiyle büyük bir şehrin olanaklarını birleştiren, yaşamak için Türkiye’deki en güzel yerlerden biri olabilir. Porsuk Çayı kıyısı boyunca uzanan tarihi evleri, sanat galerileri ve butikleriyle Eskişehir, oldukça keyifli bir atmosfere sahip. Şehir, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’ne ev sahipliği yaptığı için, öğrenci dostu bir ortamı da beraberinde getiriyor. Bu da buranın, genç ve dinamik bir yer olmasını sağlıyor.

Eskişehir, kültür ve sanatseverler için de ideal bir yer. Birçok müze, tiyatro ve konser gibi etkinliklerle vaktinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Eskişehir’de yaşamanın bir diğer avantajı da uygun yaşam maliyetleri diyebiliriz. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere göre daha uygun fiyatlı bir yaşam sunuyor.

Mudanya-Bursa

Mudanya nerede yaşanır

Mudanya, Bursa’nın kıyı ilçesi olarak Marmara Denizi’ne kıyısı olan muhteşem bir yer. Özellikle yaz aylarında popüler bir tatil beldesi olmasına rağmen, Mudanya aynı zamanda yaşamak için de ideal. Mudanya’da yaşamanın en büyük avantajlarından biri, buranın sakin ve huzurlu atmosferi. Mudanya’da ayrıca, tarihi ve kültürel açıdan da zengin bir yer. Osmanlı dönemine ait birçok tarihi eser bulunan ilçede tarihi bir atmosferin içinde yaşayabilirsiniz. Büyük şehirlerin karmaşasından uzak, doğayla iç içe bir yaşam arayanlar için listede olabilecek yerlerden biri.

Şarköy-Tekirdağ

Türkiye'de yaşanası yerler
Türkiye’de Yaşanacak Yerler : Tekirdağ Şarköy

Şarköy, Tekirdağ’da masmavi suların ve sıcacık güneşin kucaklaştığı bir cennet köşesi. Burası sadece bir sahil kasabası olmanın ötesinde, huzurlu bir yaşamın kapılarını aralayan bir deneyim sunuyor. Şarköy’de yaşamak demek, sabahları taze deniz esintisiyle uyanmak, balıkçı teknelerinin dans ettiği limanda keyifli yürüyüşlere çıkmak demek.

Şarköy’ün kendine özgü kahvehaneleri, renkli pazarları, sizin gibi büyük şehirlerden gelip yerleşenlerin dostlukları her daim sıcak bir karşılama ve günlük yaşamın içinde anlam dolu anlar sunuyor. Burada yaşarken şehir hayatının karmaşasından uzaklaşacak, denizle iç içe bir yaşamın tadını çıkaracak, yerel kültüre dâhil olacak ve gün batımlarını cıvıl cıvıl bir sahil kasabasında izleyeceksiniz. Şarköy, huzur arayanların kalıcı adresi olabilecek bir yer.

Türkiye’de Yaşanacak Yerler Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye'de Yaşanacak Yerler

Türkiye’nin en yaşanabilir şehri neresi?

Bu sorunun cevabı kişisel beklentilerinize, yaşam standartlarınıza göre değişir. Ama ben biraz da kendimden yola çıkarak bir yanıt vereceğim. Muğla bana göre Türkiye’de en yaşanabilir şehir olabilir.


Türkiye’de en yaşanabilir şehirler
?

Forbes dergisinin yaptığı bir açıklamaya göre 2024’te Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Antalya, Yalova, Bursa, Eskişehir, Trabzon.

Türkiye’de hangi ilçede yaşanır?

Türkiye’nin en yaşanası ilçeleri genellikle Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Ege’nin havası ve doğası tarihiyle birleşince en yaşanılası yerler Ege’de oluyor. Türkiye’de bana göre en yaşanılası yerler Datça, Köyceğiz, Demre, Fethiye, Çandarlı, Ayancık ve Bozcaada olabilir. Bu yerleri iyi araştırıp birinde yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.