en güzel manzaralar

En Güzel Manzaralar : Dünyadaki En Harika 40 Manzara

Hazır mısınız bomba gibi bir liste geliyor. İnanıyorum ki bir çoğunuzun bucketlist’inde olan ve ölmeden önce gezilmesi gereken yerlerin bir kaçı bu yazımda mevcut. Dünyadaki en güzel manzaralar listemde gezegenimizin dört bir yanından nefes kesici yerler var. Bu yerlerden bir ya da bir kaçını hatta hepsini görmek bir seyahat sever için şart !

Baştan belirteyim en güzel manzaralar listesi insanın ruhunu açıyor ve içinizdeki gezme aşkını depreştiriyor. Bizim temel felsefemiz olan “neverstopexploring” , “aslakeşfetmeyibırakma” sizde de varsa o zaman yazımızı keyifle okuyacaksınız. Okuduktan sonra hayal kurmaya başladıysanız yani seyahat ruhunuza dokunabildiysek ne mutlu bize.😊

Bu güzel yerlere herhangi bir tatil planı yapmadan önce sitemin köşe taşı yazılarını okumayı ihmal etmeyin. Malum bu yerlere gitmek bir maliyet gerektiriyor dolayısıyla maliyetleri minumuma indirmek şart.

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları : En Etkili 12 Taktik
Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler (2022)
Ucuza Gezme Yöntemleri : En Etkili 11 Yol

Seyahat Aşkınızı Depreştirecek En Güzel Manzaralar

Gezegenimizin dünya olağanüstü bir yer. Her türlü yaşamın ince dengeler üzerine kurulu olduğu dünya bize müthiş güzellikler sunuyor. Kanyonlardan şelalelere, sarp uçurumlardan olağanüstü doğal şekillere kadar her şey inanılmaz etkileyici. Dünyadaki tüm güzel yerleri listelemek imkansız olsa da, bizim seçtiğimiz 40 yeri eminim ki çok seveceksiniz. Sizin de listede olmayan fakat favori manzara noktanız varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

En güzel manzaralar listemizde insan eliyle yapılmış yerler de var doğanın bize sunduğu güzellikler de. Hatta listemizin sonlarına doğru Türkiye’ye biraz kıyak geçtik ve cennet ülkemizden listeye 6 tane yer ekledik. Ekledik ama gerçekten bu listeye girmeyi hak eden yerleri ekledik. Öyle sıradan yerler kesinlikle değil. Bu listeyi çok sever bucketlist yaparsanız listemdeki Türkiye’deki en güzel manzara noktalarını keşfetmekle işe koyulabilirsiniz.

Listemin sonunda en güzel manzaralardan en en favorimiz olan 15 yeri liste halinde görebilirsiniz. Neyse daha uzatmayayım ve Dünyanın en güzel 40 manzarasını huzurlarınıza sunayım.

Machu Picchu – Peru

en güzel manzaralar

Dünyadaki en güzel manzaralar listemize doruklardan başlıyoruz. Bir İnka Antik Şehri olan ve bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş Machu Picchu hayallerimizi süsleyen bir yer. Ömrü hayatımızda inşallah bir gün nasip olurda gideriz temennisiyle yaşıyoruz.😊

Machu Picchu 20. yüzyıla kadar hiç keşfedilmemiş. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilmiş. And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.430 metre yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olan Machu Picchu Peru’nun Cusco şehrine 88 km mesafede yer alıyor.

Machu Picchu’ya istediğiniz zaman kafanıza göre giremiyorsunuz. Hazırlamanız gereken evraklar ve almanız gereken bir bilet var. Tüm detayları bu bağlantıda (https://www.ticketmachupicchu.com/prices-of-machu-picchu-tickets/) bulabilirsiniz.

Burj Khalifa – BAE

en güzel manzaralar

İnsanoğlunun çölü büyük bir şehre çevirdiği yer olan Dubai, ticaret olsun turizm olsun artık dünyanın önemli yerleri arasında yer alıyor.

Burj Khalifa inşaatı 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni. Eski ismi Burc Dubai olan gökdelen ismini Halife bin Zayid el-Nehyan’dan almıştır.

Burj Khalifa, 828 metrelik yüksekliğe sahip ve 160 kattan oluşuyor. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmış. Bu da Khalifa’ya dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmış.

Binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamış. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmış. Dünyanın en güzel manzaralarından bir tanesi sunan bu güzel gökdeleni Dubai tatilinizde ziyaret edebilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü – ABD

en güzel manzaralar

Bu listeye insan yapımı yerleri çok koymak istemesem de ne yapalım insanoğlu sağlam yapmış, manzarası da mükemmel olmuş diyiyorum. Bu efsane manzaralardan biri de San Francisco’da bulunan Golden Gate köprüsü.

Golden Gate şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprü. Köprü uzunluğu 2,73 km, yüksekliği ise yaklaşık 235 metre. Köprünün taşıt trafiği için altı şerit bulunuyor.

Köprünün yapımı 5 Ocak 1933-27 Mayıs 1937 tarihleri arasında, baş mühendis Josef B. Strauss’un yönetiminde gerçekleştirildi. Ne yazık ki köprünün yapım sürecinde 11 işçi yaşamını yitirmiş.

Empire State – ABD

en güzel manzaralar

Dünyanın en çok bilinen binalarından biri olan ABD’nin New York şehrinde bulunan Empire State Binası, 102 kattan oluşuyor. 443,2 metre uzunluğundaki bina Amerika’daki İkiz Kuleler kurulana kadar dünyanın en uzun binasıydı. İkiz Kuleler (Dünya Ticaret Merkezi) 11 Eylül saldırısında yıkıldıktan sonra ünvanını tekrar üzerine aldı fakat 2012’de ise tekrar kaybetti.

Bir çok köle işçinin yapımında çalıştığı bina inanılmaz bir şekilde sadece 18 ayda tamamlanmış. Burada belediyeler 18 ayda yol yapamıyor.😀

Eşsiz bir New York manzarası sunan Empire State’in en üst katına çıkmak için bilet almalısınız. Bilet için adres burada.

Christ the Redeemer – Brezilya

en güzel manzara

Eminim bu heykeli bir çoğunuz internetten görmüşsünüzdür. Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan Kurtarıcı İsa Heykeli Corcovado Dağı üzerinde yer alıyor. Şehrin sembolleri arasında yer alan heykelde Hz. İsa tasvir ediliyor.

Heykelin yapımı 1922’de o dönemde ülkenin başkenti olan Rio de Janeiro’da Brezilya’nın bağımsızlığının 100. yılı şerefine başlatılmış ve 12 Ekim 1931’de resmi törenle açılmış. 30 metre boyundaki heykel 8 m yükseklikteki bir kaide üzerinde durur ve 1.145 ton ağırlığında.

Heykel Tijuca Milli Parkı sınırlarında bulunuyor ve 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş. Bence bu heykelin ne kadar büyük olursa olsun 7 harikadan biri olmaması gerekiyor. Çünkü nihayetinde bir heykel !

Tac Mahal – Hindistan

dünyadan en güzel manzaralar

İslam mimarisinin en büyük eserlerinden biri olan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde bulunuyor. Burası 1631-1654 yıllarında inşa edilmiş anıt mezar.

Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın 17 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Bânû Begüm (Mümtaz Mahal) için o zamanki imparatorluğun başkenti olan Agra’da Yamuna Nehri’nin kıyısında yaptırılmış. Türbede Mümtaz Mahal’in ve 1666’da ölen imparator Şah Cihan’ın mezarlarını bulunuyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen mimarların yaptığı Tac Mahal tam bir sanat eseri. Mimar Sinan’ın öğrencileri de bu türbenin yapımına katkıda bulunmuş. Fakat türbenin asıl mimarının kim olduğunun yönünde şüpheler bulunsa da son yapılan çalışmalarda Nâdirü’l-asr Üstad Ahmed’in yapının asıl mimarının olduğu görüşü kabul görmüş.

Cinque Terre – İtalya

dünyadan en güzel manzaralar

Cinque Terre İtalya’nın La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alıyor. Cinque Terre Türkçede “Beş Toprak” demek yani burası 5 köyden oluşuyor. Köyler sırasıyla: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore.

Köyler, sahilleri Cinque Terre Ulusal Parkı’nın içinde yer alıyor ve bu bölge UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Cinque Terre çok popüler bir turistik bölge. Gideceğiniz zamanı iyi seçmeniz gerekiyor. Yazın çok kalabalık olan Cinque Terre‘ye mart nisan gibi gitmek en mantıklısı.

Antelope Kanyonu – ABD

Gerçek Doğa Manzaraları

En güzel manzaralar listemize doğal bir oluşum olan Antilop Kanyonu ile devam ediyoruz. Burası Amerika’nın Arizona eyaletinin doğusunda yer alan Navaho’da sınırlarında bulunuyor.

Antilop kanyonu, erozyon etkisiyle Alt Kanyon ve Üst Kanyon olarak iki ayrı bölüme ayrılmış. Buraya “Antilop” ismi verilmesinin nedeni ise, zamanında bölgede antilopların yaşamış olmasıymış.

Antilop Kanyonu, gezginler ve fotoğrafçılar tarafından oldukça popüler bir yer. Kanyonlar sadece rehberli turlar ile ziyaret edilebiliyor, bağımsız olarak ziyaret gerçekleştirmek mümkün değil. Bunun sebebi ise muson mevsimi boyunca yağan yağmurların hızlı bir şekilde kanyonda baskına yol açabilmesiymiş. Konum burada.

Hallstatt – Avusturya

dünyadan en güzel manzaralar

Hallstatt, Alp dağlarına özgü, 16. yüzyıldan kalma evleriyle bir tuz madeni köyü. Nüfusu yaklaşık 1000 olan bu köy son yıllarda çok ama çok popüler.

Öyle ki bu ün başkent Viyana’nın bile önüne geçmiş durumda. Hallstatt Güneydoğu Asya’da “dünyanın en Instagramlanabilir şehri” ünvanını taşıyor. Hatta Çinliler buranın kopyasını yapmış bile.😀

Rainbow Dağları – Peru

Gerçek Doğa Manzaraları

En güzel manzaralar listemize Peru’da bulunan Rainbow Dağları ile devam ediyoruz. Gökkuşağının toprağa saklanmış hali olan Rainbow Dağları, deniz seviyesinden 5200 metre yükseklikte, bembeyaz bulutlarla birleşen dağ, kestane rengi, hardal sarısı, yeşil ve yumuşak mavi tonlarından oluşuyor.

Rainbow Dağları henüz 5 yıl önce yani 2016 yılında keşfedilmiş. And Dağları’nın bir uzantısı olan Vinicunca Dağı’nın, yoğun volkanik faaliyetlerle oluşan ve farklı minerallere sahip katmanları, binlerce yıl boyunca hava koşullarının etkisiyle dağa farklı renkler almış.

Türkiye’de de Gökkuşağı Tepeleri var biliyor musunuz ? Şaka yapmıyorum gerçekten var. Erzurum gezilecek yerler listemizi okuyunca göreceksiniz. Erzurum’a ek olarak Ankara’nın Nallıhan ilçesinde de benzer oluşumlar var.

Victoria Şelaleleri – Zambiya

gerçek doğa manzaraları

Dünyanın en görkemli şelalelerinden biri olan Viktorya Şelaleleri, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunuyor. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğinde.

İskoç kâşif David Livingstone şelaleleri 1855’te ziyaret etmiş ve Kraliçe Victoria’nın anısına buraya Victoria Şelaleleri ismini vermiş.

Kuzey Amerika’daki Niagara Şelaleleri’nden daha geniş olan Victoria Şelaleleri sadece Güney Amerika’nın Iguazu Şelaleleri ile karşılaştırılabilir. Şelale 100 metreden yüksek ve 1,5 km’den geniş, tek su yatağından dökülmekte.

Victoria Şelalesi’nin üzerinde hiç kaybolmayan bir gökkuşağı bulunuyor. Dünyanın en iyi manzara noktalarından biri olan bu şelaleleri umarım bir gün görürüz.

Giethoorn Köyü – Hollanda

hollanda'nın masalsı köyü giethoorn

Dünya üzerinde görüp görebileceğiniz en güzel köyler arasında yer alan Giethoorn Köyü, Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alıyor. Steenwijkerland Belediyesi’ne bağlı olan bu güzel köy, güney batısında yer alan Steenwijk’e yaklaşık 6 km mesafede bulunuyor.

Hollanda‘nın Venedik’i olarak anılan bu güzel köy birbirinden güzel evleri ve bu evler arasında yer alan kanallarıyla biliniyor. Giethoorn’un haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu köyü bizim de görme fırsatımız oldu. Detaylı bilgi için Giethoorn Köyü : Hollanda’nın Venedik’i başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Deadvlei – Namibya

gerçek doğa manzaraları

Dünyanın en doğal manzarasını sunan Deadvlei’ye geldik. Güney Afrika’da Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Namibya, dünyanın en eski çölü olarak adlandırılan Namib Çölü’ne ev sahipliği yapıyor.

Namib Çölü’nün en büyük kumulu Big Daddy kumulu. Deadvlei düzlüğünün engin manzarasını seyredebileceğiniz bu bölgede, devedikeni ağaçları çöle eşsiz bir manzara katıyor. Deadvlei’nin beyaz toprağı üzerinde yükselen kuru devedikeni ağaçlarının yarattığı manzara muazzam ötesi. Turistler bu manzara için genelde ışıktan dolayı gün doğumunu ya da gün batımını tercih ediyor. Konum burada.

Santorini – Yunanistan

gerçek doğa manzaraları

Aşık olduğumuz bir ada Santorini. Gezme fırsatı da yakaladığımız bu güzel ada kayalıklar üzerine kurulu bembeyaz evleri ile size görsel şölen sunuyor.

Santorini’ye gelirseniz Thira ve Oia bölgelerini gezmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle Oia’da gün batımını izlemek size inanılmaz bir haz veriyor. Adanın her yerini keşfetmek için 1-2 gün yeter. Santorini ile ilgili detaylı yazılarım aşağıda. Giderseniz işinize oldukça yarayacaktır.

Santorini Gezilecek Yerler : En Güzel 18 Yer (Detaylı Liste)
Santorini Nerede, Santorini’ye Nasıl Gidilir ?

Tiger’s Nest – Butan

İnanilmaz manzara fotoğrafları

Manzarası ve mimarisiyle efsane bir yer olan Tiger’s Nest bir Budist manastırı. Manastır, Butan ülkesi Paro vadisi sınırları içerisinde bulunuyor.

1692 yılında Taktsang Senge Samdup mağarasının etrafında inşa edilen manastır, günümüzde Bhutan’ın kültürel bir simgesi olarak kabul ediliyor.

Teotihuacan – Meksika

İnanilmaz manzara fotoğrafları

En güzel manzaralı yerler listesinden dünyanın en gizemli yerlerinden biri olan Teotihuacan Piramitlerine geldik. Meksika sınırları içerisinde yer alan Teotihuacan Piramitleri, Aztek kültüründen önce yaşayan Toltekler tarafından inşa edilmiş. Bu kente dair tarihi veriler yok denecek kadar az. Bu kentteki insanlar birden yok olmuşlar. Kentte herhangi bir yazı ya da figür olmaması da çok tuhaf.

Meksiko City’ye 40 km uzaklıkta bulunan kentin arkeolojik çalışmalarına 20. yy’da başlanılmış. Kentin Mısır Piramitleri ile yakın ilişkileri ve bazı gizemleri var. Kentin gizemleri aşağıda yer alıyor.

 • Teotihuacan kentiyle ilgili gizemlerden biri kentte yaşayanların henüz anlaşılamamış bir nedenle kenti aniden terk etmiş olmaları.
 • Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Giza’daki piramitler gibi, Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiş.
 • Arkeologlar 1906’da Güneş Piramidi’nin belirli bir yüksekliğinde ve ayrıca tapınaklarda kara mika kaplamalarının olduğunu saptamışlar. Bu kara mika kaplamaları arkeologların hâlen açıklığa kavuşturamamış.

Ha Long Bay – Vietnam

İnanilmaz manzara fotoğrafları

Çoğu seyahat severin favori destinasyonu olan Vietnam doğal güzellikleri ile insanları kendine çekmeyi başarıyor. Vietnam’da mutlaka görülmesi gereken bir yer var ki burası doğal güzellikleri ile akılları baştan alacak cinsten.

Kuzey Vietnam’da Çin sınırına yakın bir bölgede, 1600’den fazla adacığa ev sahipliği yapan Ha Long Körfezi her yıl altı milyondan fazla turisti ağırlıyor. Vietnam dilinde “alçalan ejderha” anlamına gelen Ha Long hakkında çok sayıda efsane var ve bunlardan en çok bilineni kuzeyden gelen istilacıları defetmeye çalışan Vietnamlıların ejderhalarla birlikte yürüttükleri mücadele hakkında olanı.

Yolunuz Vietnam’a düşerse efsane manzara fotoğrafları yakalamak için buraya gelmelisiniz.

Güvercin Kayalıkları – Lübnan

Gerçek Doğa Manzaraları

Lübnan gezimizde bize müthiş bir manzara sunan Güvercin Kayalıkları Beyrut merkezde bulunuyor. Raouche kıyılarında, Raouche Kayası olarak da bilinen Güvercin Kayalıkları hem yerel halk hem de turistler için oldukça popüler bir destinasyon. Raouche Kayaları’nın Yunan kahramanı Perseus’un Andromeda’yı kurtarmak için öldürdüğü bir deniz canavarının kalıntıları olduğu efsanesine inanılıyor.

Pigeon Rocks‘da aşağı doğru inen patika bir yol göreceksiniz, acaba kayalıklar oradan nasıl görünüyordur diye merak edip indik. Biz yaptık siz yapmayın.😀 Arka taraftan kayalıklar pek de hoş görünmüyor. En iyi fotoğraflar yukarı taraftan çekiliyor. Güvercin kayalıklarının etrafında botla özel bir tur atabilirsiniz. Zaten yanınıza muhakkak birileri gelip bot turunu teklif edecektir. Bot turu yapacaksanız fiyatta pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Bizim için güneşin batışını burada izlemek gerçekten keyifliydi. Akşam yemeği için burada bulunan kafeleri değerlendirebilirsiniz. Güvercin Kayalıkları’nın konumu burada.

Beyrut’a tatil planlıyorsanız Beyrut Gezilecek Yerler için (https://bujuyollarda.com/beyrut-gezilecek-yerler/) bağlantısındaki yazımı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Preikestolen – Norveç

en güzel doğa manzaraları

Dünyanın en güzel doğa manzaralarından birini mi arıyorsunuz alın size Preikestolen Kayalıkları. Preikestolen veya Prekestolen, Norveç’in Rogaland ilçesindeki Strand belediyesinde bulunuyor. Preikestolen, Lysefjord’un 604 metre üzerinde yükselen dik bir uçurum. Uçurumun tepesinde, yaklaşık 25 x 25 metrelik neredeyse düz bir tepe var. Tam olarak burası size inanılmaz bir manzara sunuyor.

Bu büyüleyici kayayı görmeniz için, öncelikle Norveç’in Stavanger şehrine gelmeniz gerekiyor. Kaya, Stavanger’e yaklaşık 40 km mesafe uzaklıkta bulunuyor. Buraya genellikle şu iki seçenekle geliniyor. Biri Bergen, diğeri ise Oslo üzerinden. Baya bir tırmanışla ile ulaşabileceğiniz Preikestolen Kayalıkları Norveç’e giderseniz gezilecek yerler listenizde olsun.

Charles Köprüsü – Çekya

en güzel manzaralar

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag tarihi dokusuyla ve birbirinden güzel sokaklarıyla bir çok turisti kendine çekmeyi başarıyor. Prag’ın en önemli sembollerinden biri de tarihi Charles Köprüsü.

600 yıllık tarihe sahip Karl Köprüsü (Charles Bridge), Vltava Nehrinin iki yakasındaki Prag Old Town ve Lesser Town’ı birbirine bağlıyor. 14. yüzyılda Kral IV. Karl tarafından yaptırılan Karl Köprüsü, Prag’ın en bilindik yerleri arasında sayılıyor.

Charles Bridge, 520 metre uzunluğa ve 13 metre yüksekliğe sahip. Prag’ın en eski köprüsü olan Karl Köprüsü, her iki yakasını on beşer heykelin süslediği oldukça görkemli bir yapı. Burada çok güzel manzara fotoğrafları yakalaybilirsiniz. Konum burada.

Anse Source D’argent – Seyşeller

doğa resimleri manzara

Hayallerimi süsleyen, hatırladıkça gezme aşkımın depreştiği Seyşeller sadece güzel manzaraları değiş her şeyi ile efsane bir yer. Adalar ülkesi olan Seyşeller özellikle sahillerindeki büyük kayaları ile meşhur bir yer.

Anse Source d’Argent da bu kayalıkların en güzel örneklerinden biri. Sığ, berrak su, altın kum ve heybetli granit oluşumlarının karışımı, burayı dünyanın en güzel yerlerinden biri yapıyor. Tam bir doğa harikası olan Anse Source d’Argent Seyşeller’e gittiğinizde kesinlikle gitmeniz bir yer.

Seyşeller aşığı olarak buraya umarım bir gün gideceğiz. Kafaya koyduk ya bir kere olacak ! Konum burada.

Erawan Falls – Tayland

dünyanın en güzel manzaraları

En güzel manzaralar listemize Tayland’dan Erawan Şelaleleri ile devam ediyoruz. Batı Tayland’da, Kanchanaburi Eyaletinin Tenasserim Tepeleri bölgesinde yer alan Erawan Ulusal Parkı, ülkedeki en popüler şelalelerden birine ev sahipliği yapıyor. 1975 yılında Tayland’ın 12. Milli Parkı olarak kurulan park 550 km²’lik bir alanı kaplıyor.

Parkın en önemli cazibe merkezi, zümrüt yeşili göletlere sahip 7 katmanlı Erawan Şelalesi. Ayrıca parkın içinde birkaç etkileyici ve uzun mağara var, bazıları parkın daha derinlerinde, birkaçı da parkın etrafındaki yollarda.

Stonehenge – İngiltere

dünyanın en güzel manzaraları

Stonehenge, İngiltere’nin Wiltshire kenti Salisbury Düzlüğü’nde bulunan, Amesbury’nin 3 km batısında yer alan tarih öncesi bir anıt.

Yapı, her biri yaklaşık 4.1 m yüksekliğinde, 2.1 m genişliğinde ve yaklaşık 25 ton ağırlığında bir dikili taş halkasından oluşuyor.

Anıtın neden yapıldığı hâlâ tam olarak bilinmese de, eskiden çevresinde dini yapılar bulunduğu tespit edilmiş. Buradaki taşlar ile Göbeklitepe’deki taşlar arasında bir bağlantı var mı acaba !

Yellowstone Ulusal Parkı – ABD

dünyanın en iyi manzaraları

1 Mart 1872’de dönemin ABD Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğini kazanan Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Büyüklüğü yaklaşık olarak 8987 kilometre kare olan Yellowstone Ulusal Parkı’nın yüzde 96’sı Wyoming’de, yüzde 3’ü Montana’da ve yüzde 1’lik bir kısmı da Idaho eyaletinde bulunuyor.

Yellowstone Ulusal Parkı’nın içerisinde üç yüzden fazla gayzer (bunların en ünlüsü her doksan bir dakikada bir püsküren Old Faithful’dur. Parkta iki yüz doksandan fazla da irili ufaklı şelale var. Tam bir doğal cennet olan park dünyanın en güzel manzaralarına sahip.

Zakintos Adası – Yunanistan

en güzel manzaralar

Dünyadaki en güzel manzaralar listesinde yer alan Zakintos Adası bizim Fethiye’deki Kelebekler Vadisi’ne benziyor. Yunanistan’ın popüler yerlerinden biri olan Zakintos büyüleyici manzarası ile her yıl on binlerce turisti kendine çekiyor.

Zakintos Adası’nın en popüler yeri Shipwreck Plajı. Diğer adı Navagio Plajı olan bu yer dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip. Kelebekler Vadisi mi derseniz bura mı sanırım burayı tercih ederim.

Faroe Adaları – Danimarka

dünyanın en iyi manzaraları

Doğa resimleri manzaralar noktasında en güzel yerlerden biri olan Fareo Adalarına geldik. Şu dünyada en çok görmek istediğimiz yerlerden biri olan Faroe Adaları gerçekten cennetin yeryüzü şubesi gibi. 18 adadan oluşan, Atlantik Okyanusu’nun ortasında bulunan bu küçük ülkede birbirinden güzel doğal manzaralar var.

Şelaleler, fiyortlar, küçük şirin köyler tam fotoğraflık hepsi. Umarım bir gün yolumuz senle kesişir Faroe Adaları.

Petra – Ürdün

ürdün rehberi

Ürdün, Amman’ın 185 km güneybatısında bulunan Petra, kırmızı çöl kayalıklarına oyulmuş bir antik kent. Dünyanın 7 harikasından biri olan Petra dünyanın her yerinden on binlerce turist çekiyor.

MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapan Petra, Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürmüş.

Petra antik kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmış. Bu yapılardan en önemlisi olan El-Hazne ve Roma döneminde yapılan amfi tiyatro en bilinen yapılar arasında yer alıyor.

Eyfel Kulesi – Fransa

dünyanın en güzel manzaraları

Paris’in sembolleri arasında yer alan Eyfel Kulesi, demirden yapılmış bir demir yığını. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çekiyor.

3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirerek yapmış burayı. Hiç ölüm vakası yaşanmamış.

Eyfel Kulesi 300 m yüksekliğe sahip. Zirvesindeki televizyon vericileri kuleye 27 m daha yükseklik kazandırıyor. Çok popüler olduğu için en güzel manzaralar listeme koydum yoksa çok fazla koyasım yoktu.

Lavender Fields – Fransa

en güzel doğal manzaralar

Isparta Kuyucak Köyü’nde de bulunan lavanta tarlaların aslı Fransa ‘da yer alıyor. Kokusuyla insanı mest eden lavantalar her yıl ağustos ayında hasat ediliyor.

Bu aylarda Fransa’ya yolunuz düşerse lavanta tarlalarını ziyaret edebilirsiniz. Bu güzel lavanta tarlalarına en iyi yakışan renk sarı. Elbiselerinizi sarı renk tercih etmenizi tavsiye ederim.😊

Lapland – Finlandiya

en güzel doğal manzaralar

Bu listeyi yazdıkça bir yandan gezme aşkım depreşiyor bir yandan da döviz kurlarını düşünüyorum. O kadar güzel yerler var ki buraların hepsine gitmek istiyorum. Bu yerlerden biri de Finlandiya sınırlarında bulunan Lapland Bölgesi.

Lapland şehirlerinin karlarla kaplı masalsı görünümü tam kartpostallık. -30’larda soğukları, doğal hayvan parkları, kutup ayıları, haskili ve ren geyikli kızak gezileri, üzeri cam tavanlı meşhur igloo otelleri ve en önemlisi bir doğa harikası olan Kuzey ışıkları Lapland’ı efsane bir yer yapıyor.

Kuzey ışıkları ve efsane manzarası için Lapland ve Norveç en tercih edilesi yerler arasında sayılıyor. Donma riskiniz var bilginiz olsun.😁

Giza Piramitleri – Mısır

dünyanın en güzel manzaraları

Gize Piramitleri Mısır’ın başkenti Kahire’nin Gize semtinde bulunuyor. Piramitler 3 görkemli yapıdan oluşuyor. Bunlar sırasıyla;

 • Keops Piramidi
 • Kefren Piramidi
 • Mikerinos Piramidi

Bu üç piramitten yalnızca Keops (Khufu veya Büyük Piramit olarak da bilinir) Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri ve Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinin de onur üyesi olarak kabul edilmiş.

Dünyanın en güzel manzaraları arasında yer alan Giza Piramitleri bana göre herkesin ömrü hayatında bir kere de olsa görmesi gereken bir yer.

Çin Seddi – Çin

en güzel doğal manzaralar

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısında yer alıyor. Duvarın kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 8851.8 kilometredir. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir.

Türk ve Moğol istilasına karşı inşa edilen Çin Seddi MÖ 221 ile MS 608 yılları arasında yapılmış. Bir diğer arkeolojik araştırmaya göre Çin Seddi tüm kollarıyla birlikte toplam 21.196 km uzunluğa sahip. Bu nasıl bir korkuysa binlerce km’lik duvar yapmışlar.

Iguazu Şelaleleri – Arjantin

en güzel doğal manzaralar

Iguazu Şelaleleri, volkanik bir patlamayla oluşan çatlaktan gelen suların oluşturduğu bir şelale. Dünyanın en büyük şelalesi olan Iguazu doğal manzara açısından dünyanın en güzel yeri arasında sayılıyor. Usta yönetmen Steven Spielberg’ün de Indiana Jones serilerinden birine set olarak seçtiği duraklardan olan şelale kesinlikle 1 kere de olsa görülmeyi hak eden bir yer.

İlginç bir özellik olarak Iguazu Şelaleleri Güney Amerika’nın orta yerinde, Arjantin-Brezilya-Paraguay üçlüsünün kesişim noktasında yer alıyor. Iguazu genişlik olarak Victoria’yı, uzunluk olarak da Niagara’yı geride bırakıyor.

Venedik Kanalları – İtalya

dünyanın en güzel manzaraları

İtalya denilince akla ilk gelen yerler arasında olan Venedik’tir. Venedik denilince de akla ilk kanallar gelir. Kanallar birbirine çok yakın bir şekilde bir araya getirilen ahşap kazıklar üzerine inşa edilmiş. Kanallar arasında Gondol ile tur yapabiliyorsunuz.

Venedik’in altında bulunan ahşap kazıklar, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen hala sağlam. Binaların temelleri bu kazıklardan oluşur ve taştan binalar bu temelin üzerine oturtulmuş. Venedik’in inşasında kullanılan kazıklar şuan Slovenya olan bölgeden getirtilmiş.

En güzel manzaralar listemizin en cool yeri olan Venedik kesinlikle görülmesi gerek bir yer.

Pamukkale – Türkiye

en güzel manzaralar türkiye

En güzel manzaralar Türkiye listesine hoş geldiniz. Pamukkale ile birlikte en güzel manzaralar listemize Türkiye’den devam ediyoruz. Listemizde Türkiye’den 6 yer koyduk ve hepsi de bize göre bu listeye girmeyi hak eden yerler.

Pamukkale, Denizli ilinde yer alan doğal bir oluşuma sahip bir yer. Pamukkale Travertenlerini yaratan sular, termal turizmde Pamukkale’nin önemli ve benzersiz bir yer edinmesini sağlamış. Pamukkale’nin bulunduğu coğrafya, Çürüksu (Lykos) Vadisi termal su kaynakları ile özel bir yapıya sahip. Termal sular sayesinde Pamukkale dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olmuş.

Kentte ayrıca dünyada eşine az rastlanır antik bir havuz bulunuyor. Ülkemizin bu güzel cenneti sadece Türkiye için değil dünya için önemli bir değer niteliğinde.

Not: Pamukkale ile ilgili tüm detayları Pamukkale Gezi Rehberi başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi – Türkiye

en güzel manzaralar türkiye kelebekler vadisi

2500 yıllık bir geçmişe sahip Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz Mahallesinde bulunan eşsiz bir güzelliğe sahip bir cennet.

Ölüdeniz’de paraşütçülerin atlayış yaptığı yer olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 1995 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş yani burada yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Birçok endemik türü içinde barından Kelebekler Vadisi, ismini aldığı 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Bu kelebeklerden en bilineni kaplan kelebeği.

Derinliği 350-400 metreyi bulan Kelebekler Vadisi’nin içinde kaynağı Faralya Köyü olan ve 50 metre yükseklikten dökülen bir şelale bulunuyor. Kelebekler Vadisi Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerler arasında eminim ilk 3’e girer. Vadinin yukarıdan manzarası efsane.

Ölüdeniz Blue Lagün – Türkiye

ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz blue lagün dünyaca ünlü bir yer. Belcekız Plajı ve Kumburnu Plajı’nın oluşturduğu Lagün inanılmaz güzel bir manzaraya sahip.

Ölüdeniz manzarasını en iyi şekilde izlemek için ya Montana Tepesine çıkmalısınız ya da Babadağ’dan paraşütle atlamalısınız. Paraşütle atlamak gerçekten inanılmaz bir deneyim. Her yerden atlanabilir belki ama Ölüdeniz olunca olay bambaşka oluyor.

Sümela Manastırı – Türkiye

en güzel manzaralar türkiye

Trabzon’un Maçka ilçesinde gezilecek yerler listesinin en başına koyacağımız Sümela Manastırı tam bir sanat eseri. Manastıra aşağıdan bakınca ayrı bir etkileyicilik doğururken içine girdiğinizde ayrı bir büyüye kapılıyorsunuz. Burası insanın aklını başından alan bir yer.

Türkiye’nin en iyi doğa manzarasına sahip Sümela Manastırı ülkemizin en büyük zenginlikleri arasında sayılıyor. Son yıllarda ciddi bir restorasyon geçiren manastıra gitmeden önce açık olup olmadığını kontrol edin.

Kapadokya – Türkiye

en güzel manzaralar türkiye

Türkiye’de manzara denilince akla Kapadokya, Kapadokya denilince akla sıcak balon gelir. En güzel manzaralar listesinde baş rol oynayan Kapadokya Nevşehir ilçemizde yer alıyor.

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış.

Altında büyük bir tarih yatan Kapadokya’da en güzel manzara resmini yakalamak için sabah erken saatlerde uçmaya başlayan sıcak balonları yakalamak ya da bunlarla tur atmak lazım.

İstanbul Boğazı – Türkiye

en güzel manzaralar türkiye

Bu yazıyı İstanbul’dan okuyan takipçilerimiz kızar diye listemize İstanbul Boğazı’nı da aldık. Şaka tabiki dünya üzerinde bu denli önemli bir yer tabiki bu listede olacaktı.

İstanbul Boğazı ya da tarihî ismiyle Bosporus, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran ve Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan bir boğaz. Boğaz İstanbul şehrini Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası olarak ikiye bölüyor.

Tarihsel, siyasal ve ticari olarak dünyanın en önemli bölgelerinden biri olan Boğaz’da Türkiye’nin en güzel manzaralarını yakalayabilirsiniz.

Dünyadaki En Güzel Manzaralar : Bizim Favori 15 Yerimiz

O kadar yazdık çizdik gelelim bizim favori manzaralarımıza. Listemizde görmeyi çok ama çok istediğimiz manzara noktaları var. Bazılarına gitsek de çoğu yer hala bizi bekliyor. En çok görmeyi istediğimiz yer neresi sorsanız tek bir yer söylemem mümkün değil. Ama en enlerimiz aşağıda.

Dünyadaki En Güzel Manzaralar ve Favori 15 Yerimiz

 1. Machu Picchu – Peru
 2. Taj Mahal – Hindistan
 3. Hallstatt – Avusturya
 4. Victoria Şelaleleri – Zambiya
 5. Giethoorn Köyü – Hollanda
 6. Santorini – Yunanistan
 7. Teotihuacan – Mexico
 8. Preikestolen – Norveç
 9. Anse Source D’argent – Seyşeller
 10. Zakintos Adası – Yunanistan
 11. Faroe Adaları – Danimarka
 12. Petra – Ürdün
 13. Giza Piramitleri – Mısır
 14. Iguazu Şelaleleri – Arjantin
 15. Ölüdeniz Blue Lagün – Türkiye

En güzel manzaralar listemin sonuna geldik. Umarım görseller ve bilgiler ile yazım faydalı ve güzel olmuştur. Bu yerlerin hepsini görmek ve keşfetmek bizim en önemli hayalimiz. Bu listede bu da olmalı derseniz aşağıda yorum kısmında paylaşmayı unutmayın. Hatta favori yerlerinizi de bizimle paylaşırsanız çok daha mutlu oluruz. Bol gezmeli bir hayatınız olsun. Musmutlu gezmeler.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.