Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi

Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi ?

Seyahatlerimiz ile ilgili bize en çok sorulan 2 tane soru var. Birincisi Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi, ikincisi ise sürekli seyahat ediyorsunuz ve bu değirmenin suyu nereden geliyor sorusu. İkinci soru genelde sosyal medya üzerinden yaptığımız işi basit görüp soracağı soruyu bilmeyenler tarafından soruluyor. Birinci soru ise yazılarımızı okuyup ne yapmalıyım diye araştırma yapan bilinçli kişiler tarafından soruluyor. İşte biz de bu araştırmayı yapan kişilerin bu sorusuna detaylı bir cevap vermek istedik ve bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi sorusu çok önemli bir çıkış noktası. Bu sorunun cevabını artıları ve eksileri ile aşağıda çok detaylı şekilde cevaplayacağım fakat sorunun cevabı bir noktada size ve tercihlerinize bağlı. Bunun dışında gideceğiniz rota da bu noktada çok önemli. Dünyada belli yerler var ki bu yerleri tur ile gezmek çok daha mantıklı. Yani cevap bir çok değişkene bağlı olarak oldukça detaylı olacak.

Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi ?

Turla mı gezmeli yoksa bireysel mi sorusunda hemen tarafımı belli etmek isterim. Biz işimiz gereği çok büyük bir oranda bireysel gezmeyi tercih ediyoruz. Gittiğimiz yerlerde çekim yaptığımız için normal bir insan bir yeri 10 dakikada geziyorken biz yarım saatte anca geziyoruz. Turla gezmede vakit sınırlı olduğu için bireysel gezmek bizim için daha tercih edilesi oluyor. Bu durum tamamen bizim işimizle ilgili. Ben artıları ve eksileri ile aşağıda detayları yazacağım. Yine de sormak istediğiniz soru olursa yorum kısmında buluşalım ve fikir alışverişi yapalım.

Yazım 4 bölümden oluşacak. İlk olarak turla gezmenin avantajları ve dezavantajları sonrasında ise bireysel gezmenin avantajları ve dezavantajları şeklinde olacak. Gezi planı yaparken bu ikilemde kalırsanız bu yazım size ışık olacak. Yıllardır bireysel seyahat eden tecrübeli biri olarak bu deneyimlerimi sizinle paylaşacağım. Hadi gelin şimdi başlayalım.

Not: Yazıma başlamadan önce bu konuyla ilgili çok önemli yazılarımın bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Bu yazıdan sonra onlara da göz atmanızda fayda var.

Bireysel Gezmenin Avantajları

el-hazne

Bireysel gezmeyi düstur edinmiş biri olarak hemen bireysel gezmenin avantajlarından bahsetmek istiyorum. Yurt içinde yurt dışında neredeyse her yeri bireysel şekilde gezdik ve gezmeye devam ediyoruz. Bireysel gezme derken biz çift olarak bu işi yaptığımız için 2 kişi gezmekten bahsediyorum aslında. Siz 3-4 kişi de olup kendi planınızı yaparak da bireysel gezebilirsiniz. Yani bireysel gezmek sadece tek başınıza gezme anlamı taşımıyor. Bireysel gezme bir tur şirketinin kontrolü ya da programı olmadan gezmek demek. Bu durumun bir çok avantajı yanında da dezavantajı var. Şimdi gelelim avantajlarına.

Bireysel Gezmenin Avantajları Neler ?

 • Özgürlük: Bireysel gezmek özgürlük demek. Kuralları sizin koymanız demek. İstediğiniz yere istediğiniz vakti ayırmak demek. Bireysel gezmenin en büyük artısı kesinlikle özgür olmaktır. Düşünsenize Ürdün’e gidiyorsunuz ve orada Petra Antik Kenti’ne tur ile gidiyorsunuz ve turda size burada 2 saat vaktiniz var deniliyor. Neden 2 saat ile sınırlı kalasınız ki? İşte bireysel gezdiğinizde istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Bireysel gezmenin en güzel yanı özgürce takılabilmek.
 • Esneklik: Bireysel gezmek, seyahat planlarınızı tamamen kontrol etme özgürlüğü sağlar. Rotanızı istediğiniz gibi ayarlayabilir, istediğiniz zaman duraklayabilir veya rotanızı değiştirebilirsiniz. Bu esneklik seyahatlerinizde daha fazla spontanlık ve beraberinde özgürlük sağlar.
 • Erken Kalkma Durumu: Tur ile gezdiğinizde genelde program erken başlar ve sabah erken kalkmak durumunda kalabilirsiniz. Erken kalkmayı sevmiyorsanız bireysel gezmek sizin için daha iyi olur. Bu durum bizim için geçerli değil çünkü iyi bir gezi rehberi çıkarmak için sabah erkenden kalkmamız lazım.
 • Kişiselleştirilmiş Deneyim: Bireysel gezmek kişiselleştirilmiş deneyimi çok daha güzel sunuyor. Grup ile gezdiğinizde grup psikolojisi olduğu için gezdiğiniz yerlere grup gözüyle bakıyorsunuz. Fakat bireysel gezme tamamen size özgü bir deneyim sunuyor. İlgilendiğiniz yerlere daha fazla zaman ayırabilir, kendi ilgi alanlarınıza göre aktiviteler planlayabilir ve kendi hızınızda gezinti yapabilirsiniz.
 • Yerel Etkileşim: Tur gruplarıyla seyahat etmek genellikle daha büyük gruplarla yapıldığından, yerel halkla etkileşim daha zor oluyor. Bireysel gezi yaparken, yerel kültürü daha derinden keşfetme fırsatınız olur. Yerel restoranlarda yemek yiyebilir, yerel halkla sohbet edebilir ve gerçek bir yerel deneyim yaşayabilirsiniz.
 • Daha Uygun Bütçe: Bireysel gezmenin en önemli artılarından biri kesinlikle daha az bütçe ile seyahat etme durumu. Sonuçta tur şirketlerine ekstra para vermiyorsunuz ve daha uyguna seyahat edebiliyorsunuz. Tur firmaları size paket turlar sunduğu için bireysel gezmede tur paketlerinin dışına çıkıp daha ekonomik seçenekler yakalayabiliyorsunuz. Sadece bu noktada iyi bir gezi planı yapmanız lazım.

Bireysel Gezmenin Olumsuz Yanları

kıbrıs gezisi

Bireysel gezmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Kişinin yalnız seyahat etmesi kısmi anlamda risklere daha çok açık olması demek. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bu risk çok daha minimum düzeye inmiş duruda. Şimdi gelelim bireysel gezmenin olumsuz yanlarına.

 • Güvenlik Endişesi: Bireysel gezmenin belki de en önemli sıkıntısı güvenlik endişesi olabilir. Fakat bu durum daha çok yurt dışı seyahatlerde ve gelişmemiş ülkelerde var olabilecek bir durum. Yani Avrupa’da bir çok yerde bireysel gezmek herhangi bir risk getirmez. Tabi insanın başına gelecekse en güvenilir yerde de sıkıntılı durum yaşayabilir. Bu noktada özellikle yurt dışına ilk defa çıkacakların yukarıdaki yazılarımı çok iyi özümsemesi lazım.
 • Yalnızlık Duygusu: Bireysel seyahat edenler yalnızlık duygusuyla başa çıkmak zorunda kalabilir. Yeni yerlerde veya farklı kültürlerde tek başına olmak bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Fakat bireysel gezmeye alıştıktan sonra bu durum olumsuz olmaktan çıkabilir.
 • Sosyal Etkileşim Eksikliği: Bireysel gezginler, gruplar halinde seyahat eden kişilerle kıyaslandığında daha az sosyal etkileşime sahip. Bu durum, seyahat deneyimini diğer insanlarla paylaşma ve deneyimlerin tadını çıkarma fırsatını azaltabilir.
 • Maliyet Artışı: Bazı durumlarda bireysel seyahat etmek gruplar halinde seyahat etmeye göre daha pahalı olabilir. Örneğin otel odası kiralamak veya taşıma masraflarını paylaşmamak, bireysel gezginlerin maliyetlerini artırabilir. Yine de bireysel gezmek özgürlük getirdiği için maliyet açısından genelde daha iyidir.
 • Planlama ve Organizasyon Yükü: Bireysel seyahat eden kişiler, seyahat planlarını tamamen kendileri organize etmek durumunda. Uçuşlar, konaklama, ulaşım, aktiviteler gibi bir çok detayın iyi planlanması gerekiyor. Detayların tamamını tek başlarına planlamak ve yönetmek oldukça stresli bir durum. Bu durumda bizim gibi bloggerları yakından takip etmek çok önemli.😊

Bu dezavantajlar bireysel seyahat eden kişilerin karşılaşabileceği yaygın zorluklar arasında. Bu zorluklar bana göre kolayca aşılabilir. Sadece ve sadece en önemli şey iyi bir gezi planı yapmaktan geçiyor. Bana göre kusursuz planlanmış bir seyahat her zaman işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Plan derken A, B hatta C planı yapmanız lazım. İyi araştıran her zaman daha önde olur.

Bireysel gezmenin olumlu ve olumsuz yanlarını anlatmaya çalıştım. Bireysel seyahat eden biri olarak tarafsızca tüm detayları yazmaya çalıştım. Karar elbette sizin ama bireyseli tercih edin özgürlüğü yakalayın.😊

Turla Gezmenin Avantajları

Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi ?
Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi ?

Şimdi gelelim turla gezmenin avantajlarına. Biz çoğu zaman bireysel gezmeyi tercih etsek de bazen yurt dışında gittiğimiz ülkenin sınırları içinde yerel turları tercih ediyoruz. Meksika’da, Bali’de bu bahsettiğim yerel turlara katıldık ve oldukça memnun kaldık. Bu bahsettiğim tur dediğim gibi ülke içindeki yerel turlar. Turla gezmekten kastım ise tamamen tüm organizasyonu tur şirketine bırakmak ve onlar ne derse ona göre hareket etmek demek. Aşağıda tur şirketleri ile gezmenin avantajlarını bulabilirsiniz.

Turla Gezmenin Avantajları Neler ?

 • Kolaylık ve Rahatlık: Tur şirketleri, seyahat planınızın büyük bir kısmını hazırlar ve size sunar. Ne zaman, nereye gideceğiniz bellidir ve plan içinde hareket edersiniz. Yani bu noktada standart bir düzen arıyorsanız tur firmalarını tercih edebilirsiniz. Uçuşlar, konaklama, yemekler ve geziler genellikle paket halinde sunulur. Bu durumda seyahat ederken daha az stres yaşamanızı ve tatilinizin keyfini çıkarmanıza odaklanmanızı sağlar.
 • Profesyonel Rehberlik: Tur sırasında genellikle profesyonel rehberler size eşlik eder. Bu rehberler, ziyaret ettiğiniz yerler hakkında detaylı bilgi verir. Bireysel gezilerde bu durum olmadığı için bilgi eksikliği yaşayabilirsiniz. Fakat biz popüler yerlerde tur rehberi gördüğümüzde hemen ekibe katılıp rehberden istifade edebiliyoruz.😀
 • Sosyal Etkileşim ve Arkadaşlık: Tur içinde farklı insanlarla tanışma ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı bulabilirsiniz. Ortak ilgi alanlarına sahip olan insanlarla birlikte seyahat etmek, deneyimlerinizi paylaşmak seyahatinizi daha keyifli geçirmenizi sağlayabilir.
 • Yerel Kültürlerin Keşfi: Tur sırasında, yerel rehberler ve organizatörler tarafından düzenlenen etkinlikler sayesinde yerel kültürleri daha derinlemesine keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Bu durum özellikle yurt dışında yerel tur firmaları ile tura çıkarken güzel oluyor. Sonuçta firma yetkilileri oranın yerlisi olduğu için çok daha ince ipuçları verebiliyor.
 • Güvenlik ve Destek: Tur sırasında, bir grup içinde seyahat etmek güvenlik ve destek açısından avantajlı. Acil durumlar veya sorunlar ortaya çıktığında tur rehberleri ve diğer tur katılımcıları size yardımcı olabilir. Tur ile gezmenin en önemli artısı bu olabilir.
 • Ekonomik Olabilirlik: Tur paketleri, toplu olarak satın alındığından genellikle bireysel olarak ayarlamaktan daha ekonomik olabilir. Özellikle erken rezervasyon yaparak turları çok çok uyguna kapatabilirsiniz. Sadece tercih edeceğiniz firma kurumsal olsun. Bilmediğiniz, Türsab’a kayıtlı olmayan firmalardan uzak durun.
 • Zaman ve Enerji Tasarrufu: Turlar genellikle önceden planlanmış rotaları takip eder ve popüler turistik yerleri kapsar. Bu durum da seyahat ederken zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir.

Turla gezmenin bu avantajları seyahat deneyiminizi daha keyifli, kolay ve konforlu hale getirebilir. Ancak, her tür seyahatin avantajları ve dezavantajları olduğu gibi, turla seyahatin de bazı sınırlamaları olabilir ve herkesin tercihlerine uygun olmayabilir. Şimdi gelelim turla gezmenin olumsuz yanlarına.

Turla Gezmenin Dezavantajları

tatil dolandırıcılığı ve kazıklanma
Turla Gezmek mi Bireysel Gezmek mi ?

Yukarıda turla gezmenin olumlu yanlarına değindim. Şimdi gelelim olumsuz yanlarına. Bu olumsuzluklardan en büyüğü bana göre özgürlüğün kısıtlanması ve diğer katılımcıları bekleme durumu. Bu nokta bizim için ciddi handikap olduğu için turla gezmeyi mümkün mertebe tercih etmiyoruz. Eğer bu durumlar sizin için önemsiz ise turla seyahati tercih edebilirsiniz.

Turla Gezmenin Dezavantajları Neler ?

 • Esneklik ve Özgürlük Eksikliği: Turlar genellikle önceden belirlenmiş bir programı takip ederler ve katılımcıların hareketlerini sınırlarlar. Bu durum katılımcıların zaman ayarlamasını etkileyeceğinden olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Zorla Turistik Yerlere Gitme: Tur şirketleri genellikle popüler turistik yerleri ziyaret etmeyi tercih eder. Bu turistik yerler de genellikle kalabalık oluyor. Bu durumda gezdiğiniz yerden hiç bir şey anlamama durumu ortaya çıkıyor. Örneğin Roma gibi popüler turist destinasyonlarına tur ile gittiğinizde bu durum ile karşılaşabilirsiniz.
 • Sürpriz Maliyetler: Tur paketleri genellikle birçok öğeyi kapsar, ancak bazı öğeler ek ücretler gerektirebilir. Tur firmaları bu ek organizasyonlardan para kazanmayı çok seviyor !
 • Kalabalık Gruplar: Tur grupları genellikle kalabalık oluyor. Dolayısıyla sürekli bu kalabalıkla hareket etmeniz lazım. Kalabalıktaki bir kişinin hatası zaman kaybına neden olabilir. Bu bence tur ile gezmenin en kötü yanı. Çünkü tur ile gezmede beklemek kaderdir. Fakat daha butik turları tercih ederek bu durumdan kısmen de olsa kaçınabilirsiniz.
 • Sınırlı Yerel Etkileşim: Turlar genellikle popüler turistik noktalara odaklanırken yerel halkla gerçek bir etkileşim yaşamak daha zor oluyor. Bu da destinasyonun gerçek kültürünü ve yaşam tarzını keşfetme fırsatını ne yazık ki azaltabiliyor.
 • Zaman Baskısı: Tur programları genellikle yoğun bir şekilde planlanıyor. Katılımcılar için sınırlı zaman sunan bu turlarda gezdiğiniz yerin keyfini çıkarma durumunuz ne yazık ki çok ama çok azalıyor.

Bu dezavantajlar, turla gezmenin bazı sınırlamalarını ve olası zorluklarını yansıtan faktörler. Turla gezerken dikkat edilmesi gereken hususların da başında geliyor. Tur mu bireysel mi tamamen sizin tercihiniz. Fakat bizim gönlümüz her zaman bireysellikten yana.

Turla mı Gezmeli Bireysel mi Sıkça Sorulan Sorular

Tur ile gezmek mantıklı mı?

Tur ile gezmek, genellikle zamanı kısıtlı olanlar, yabancı ülkeleri ziyaret edenler veya güvenlik endişeleri olanlar için mantıklı olabilir. Turlar, genellikle programlanmış rotaları takip eder, profesyonel rehberlik sağlar ve sosyal etkileşim fırsatı sunar. Ayrıca, önceden planlanmış bir paket içinde sunuldukları için kolaylık ve rahatlık sağlayabilirler. tüm detayları yazımda bulabilirsiniz.

Bireysel tur ne demek?

Bireysel tur” terimi, kişinin kendi başına bir tur düzenlemesini veya tur hizmetlerinden faydalanmamasını ifade eder. Bu, genellikle bir tur şirketi tarafından organize edilen ve belirli bir rotayı takip eden bir grup tur değildir. Bunun yerine, bireysel bir tur kişinin kendi tercihlerine, ilgi alanlarına ve zaman planlamasına göre seyahat düzenlemesidir.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.