uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak Merkezde Gezilecek Yerler (Güncel)

Doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle ve doğal oluşum yerleriyle bizi büyüleyen Uşak bizi kendine aşık etmeyi başardı. Uşak gezilecek yerler için biz 3 tam gün ayırdık ve Uşak’ı doya doya gezdik. Uşak merkezde gezilecek yerler listesi için ise 1 tam gün ayırdık ve Uşak merkezin neredeyse tamamını gezdik. Uşak merkez gezilecek yerler birbirine oldukça yakın bir konumda olduğu için gezimiz oldukça kolay ve güzel oldu. Hadi hemen listemize geçelim.

UŞAK MERKEZDE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Uşak merkezde gezilecek yerler listesinin içinde tarih, kültür ve doğa yatıyor. Şimdiden söyleyeyim bu yerler arasında favorilerim Uşak Arkeoloji Müzesi ve Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi oldu. Uşak merkezde gezilecek yerler için vaktiniz darsa listenize bu iki yeri kesinlikle alın derim.

Uşak merkezde gezilecek yerler listesindeki yerleri yakınlık durumlarına göre sıraladım. Uşak küçük demeyin gezilecek yerleri oldukça fazla. Listemize Uşak’ın kalbinin attığı yer olan Çakaloz Cami ve İsmet Paşa Caddesi ile başlıyorum.

ÇAKALOZ CAMİ
uşak'ta gezilecek yerler
uşak'ta gezilecek yerler
UŞAK ÇAKALOZ CAMİ TARİHİ

Çakaloz Cami Uşak’ın Kurtuluş Mahallesinde yer alan tarihi camilerden biri. 19. yy’da yapıldığı tahmin edilen Çakaloz Cami çeşitli tarihlerde yangın geçirmiş ve onarılmış. Osmanlı camilerinden biri olan Çakaloz Cami batı kültüründen etkilenerek yapılmış. Caminin giriş kısmının üstünde II. Abdülhamid’e ait bir tuğra bulunuyor.

UŞAK ÇAKALOZ CAMİ NEREDE ?

Uşak merkezde bulunan Çakaloz Cami’nin konumu burada.

İSMET PAŞA CADDESİ
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak İsmet Paşa Caddesi araç girişine kapalı Uşak’ın en önemli caddelerinden biri. Burası halk arasında mecburiyet caddesi olarak da anılıyor.:) Uşak’ın kalbinin attığı yer burası. Gezilecek yerlere çok yakın konumda bulunan İsmet Paşa Caddesinde alışveriş yapabilir Uşak’a özgü şeyleri alabilirsiniz. Konum burada.

UŞAK BEDESTENİ
uşak'da gezilecek yerler

Uşak Bedesteni İtalyan bir mimar tarafından 1901’de yaptırılmış. İki katlı ve taş kullanılarak yapılan bina 1980’li yıllarda restore edilerek Sarraflar Çarşısı haline getirilmiş. Avizeleri bizi oldukça etkilese de son yapılan restorasyon çalışması gerçekten çok amatörce. Dükkanları kaplayan basit basit tahtalar gerçekten binanın güzelliğine gölge düşürmüş. Uşak Bedesteni nerede sorusunun cevabı için konum burada.

CİMCİM ÇEŞMESİ
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak merkezde yer alan Cimcim Çeşmesi yol üstü görebileceğiniz ve çeşmeden akan su ile serinleyebileceğiniz bir yer. 1896 yılında yapılan bu çeşme Uşak’ın en eski çeşmeleri arasında yer alıyor. Restorasyon için yeri değiştirilmiş. Ama şu an için bakıma muhtaç.:(

TARİHİ UŞAK EVLERİ
uşak gezilecek yerler

Uşak merkezde gezerken Uşak tarihi evlere denk gelebilirsiniz. Bu evler şu anda Uşak’ta sayı halde. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan eski Uşak evlerini Aybey Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde görebilirsiniz.

TARİHİ UŞAK EVLERİNİN ÖZELLİKLERİ & UŞAK TARİHİ EVLER HAKKINDA BİLGİ

Tarihi Uşak evleri genellikle iki katlı yapıya sahip. Birinci katları taştan olan evlerin ikinci katları ahşaptan yapılmış. Uşak’ta sadece 86 tane kalan tarihi evler Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış durumda.

TARİHİ UŞAK EVLERİ NEREDE ?

Rengarenk Uşak tarihi evleri görmek için Aybey, Kurtuluş, Karaağaç ve Işık mahallelerini ziyaret edebilirsiniz. Biz merkezde yürürken karşımıza bu evler çıktı ve bol bol fotoğraf çekildik.

UŞAK PAŞA HANI
uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak Paşa Hanı Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından bir Fransız mimara yaptırılmış. Uşak’ın mimari güzelliğini gösteren yapılardan biri olan Paşa Hanı iki katlı yapımında taş kullanılmış. Alt katta içli dışlı dükkanlar ve üst katta 30 kadar dükkan var. Şu anda burada bir otel konaklama hizmeti veriyor. Konum burada.

UŞAK ULU CAMİ
uşak gezilecek yerler

Uşak’ta tarihi camiler bolluğu var. Bu camilerden biri de Ulu Cami. Ulu Cami’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de eldeki bilgilere göre cami Germiyanoğlu Beyi II. Alaaddin zamanında yaklaşık 1400 yılında yapılmış. Uşak’ın bilinen en eski camisi olan Ulu Cami de restorasyon çalışmaları yapılmış ama buraya camlı kapı hiç ama hiç yakışmamış. Konum burada.

BURMA CAMİ
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak merkezde gezilecek yerler arasında yer alan ve Uşak’ın Küme Mahallesi’nde, Ulu Cami’nin doğusunda bulunan Burma Cami’nin yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Minare burması yivli olarak inşa edilen ve adını da bu özelliğinden alan Burma Cami, mimarisinden ziyade minaresindeki burma kıvrımlarıyla dikkat çekiyor.

BURMA CAMİ NEREDE ?

Uşak’ta gezilecek tarihi camiler arasında yer alan Burma Cami’nin konumu burada.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ
uşak'ta gezilecek yerler
uşak'ta gezilecek yerler

Atatürk’ün Uşak’ta kaldığı ev olan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesine gerçekten tek kelime ile bayıldık. Uşak merkezde gezilecek yerler listesinde buranın yeri ayrı oldu bizde. Binanın dıştan görünümü ayrı güzel içerisi ayrı güzel. Gerçekten insan o zamanlara ışınlanıp bu evlerin atmosferinde yaşamak istiyor. Uşak’ta gezilecek yerler listesine burayı kesinlikle alın derim.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ
uşak gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi Kurtuluş Savaşı’nın fiilen sonlandırıldığı karargah binasıymış. 1 Eylül 1978 tarihinde açılan müze binası Osmanlı dönemi  yapısı olup İstiklal Savaşından sonra Yunan Baş Komutanı Trikopis’in esir alındığı yerdir. Başkomutan Trikopis esir olmasına rağmen Atatürk tarafından Türk misafirperverliği ile karşılanmış. İki katlı ahşap yapının giriş katında yöresel etnografik malzemeler, eski silahlar, giysiler, takılar ve diğer eserler sergileniyor. Üst katın tamamı Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiş. O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, Atatürk’e ait yatak odası ve yine Atatürk’e ait giysiler bulunuyor.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ

Müze Pazartesi günü hariç haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında açıktır. Girişler ücretsizdir.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ NEREDE ?

Uşak merkezde yer alan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’nin konumu burada.

UŞAK HALI KİLİM MÜZESİ
uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda olan Uşak Halı Kilim Müzesine gittiğimizde müze kapalıydı. Burayı ziyaret edemedik ve oldukça üzüldük. Yine de önünde bir kaç fotoğraf çekilmeden dönmedik.

UŞAK HALISININ ÖZELLİKLERİ
  • Uşak halıları %100 yün kullanılarak üretiliyor.
  • İlmeklerde genelde Türk düğümü uygulanıyor.
  • İplikler %100 doğal kök boya ile boyanıyor.
  • Metrekarede 100 bine yakın düğüm bulunuyor.
UŞAK HALI KİLİM MÜZESİ NEREDE ?

Uşak Halı Kilim Müzesi’nin konumu burada. Gitmeden önce açık olduğunu öğrenmek için arayın derim.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ
uşak'da gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler
uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak Müzeleri gerçekten kendini aşmış durumda. Uşak Arkeoloji Müzesi o kadar güzel dekore edilmiş ki kendinizi tarihin derinliklerinde hissediyorsunuz. Uşak Tren Garı’nın hemen yakınında bulunan Arkeoloji Müzesi binası 3 kattan oluşuyor. Müzede 43.000 koleksiyon ve 2000 eser sergileniyor. İlk kat Uşak sınırları içerisinde bulunan arkeolojik eserlere, 2. katta para ve paranın tarihi, son olarak 3. kat ise Lidya dönemine ve Karun Hazinelerine ayrılmış. Karun Hazinelerinin en değerli parçalarından biri olan “Kanatlı Denizatı Broşu” 3. katta sergileniyor.

NOT: Karun Hazineleri 1960’li yılların 2. yarısında Uşak yakınlarından Amerika’ya kaçırılmış ve Kültür Bakanlığı’nın açtığı dava sonucu 1993 yılında ülkemize geri getirilmiştir.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ HANGİ GÜNLER AÇIK ?
uşak'da gezilecek yerler
uşak'da gezilecek yerler
uşak'da gezilecek yerler

Pazartesi günleri kapalı olan Uşak Arkeoloji Müzesi’ni haftanın diğer günleri saat 09:00’dan 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Uşak Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti kişi başı 10 TL. Müze kartı olanlar burayı ücretsiz ziyaret edebilir.

UŞAK KENT TARİHİ MÜZESİ

Uşak Kent Tarihi Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina, ilkler şehir olan Uşak için geçmişte önemli bir misyona sahip olmuş. Türkiye’de sokakları aydınlatma maksadıyla elektriğin ilk kullanıldığı şehir Uşak’tır. Uşak’ı aydınlatmak amacıyla ilk kez kullanılan elektrik, bu binada üretilmiş ve dağıtımı yapılmış. Uşak Kent Müzesinde Uşak’ın kronolojik tarihi, coğrafyası, kurtuluş mücadelesi, turizm zenginlikleri, doğal güzellikleri, folklorik değerleri, Uşak tarhanası; belgeler, canlandırmalar, görsel sunumlar ve maketlerle anlatılıyor.

UŞAK TREN GARI
uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak Arkeoloji Müzesine çok yakın konumda olan Uşak Tren Garı fotoğraf çekilmek için oldukça güzel yapılara sahip. Hazır müzeye gelmişken buraya da uğrayalım dedik. Tren garında bulunan kara trende ya da buradaki evlerin önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.

ATAPARK
uşak'da gezilecek yerler

Uşak şehir merkezinde yeşille buluşmak isterseniz Atapark’ı gezebilirsiniz. Atapark’ta bi bina dikmişler ama neye hizmet ediyor biz çözemedik. Burada Karun AVM bulunuyor isterseniz buradan alışveriş yapabilirsiniz. Bir de burada belediyenin işlettiği uygun fiyatları olan güzel bir işletme var aklınızda bulunsun. Atapark’ın içinde tenis sahası, paten kayma pisti, çocuk parkı da mevcut. Atapark’ta yapılacak en güzel şey çimlere yayılıp keyif yapmak.:)

UŞAK HUZUR PARKI
uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak merkezde gezilecek yerler listemizde adı gibi huzurlu olan Huzur Parka geliyoruz. Huzur Parkı Uşaklıların şehir hayatından kaçış noktalarından biri. Biz Huzur Park’a bayıldık. Yeşillikler içindeki atmosferi, parkın içindeki havuz ve havuzdaki kuğular size huzur veriyor. Burada bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Huzur Parkın içinde piknik alanı, havuz, tenis kortu, spor alanı, oyun parkı ve market bulunuyor.

Uşak Merkezde Gezilecek Yerler başlıklı yazım umarım faydalı olmuştur. Uşak ile ilgili diğer yazılarım için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz. Bir de Uşak’a yakın konumda olan Denizli ili var. Denizli Gezilecek Yerler için ise bu bağlantıma göz atabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.

UŞAK GEZİLECEK YERLER
UŞAK’TA NE YENİR & EN İYİ UŞAK RESTORANLARI

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.