yeşil ve gri pasaport ön vize şartı yeşil ve gri pasaport ön izin şartı yeşil ve gri pasaport izin şartı

Yeşil ve Gri Pasaporta Ön Vize Uygulaması

Yeşil ve gri pasaporta ön vize uygulaması hakkında yazdığım yazı ile ilgili 10 Aralıkta Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya istinaden güncelleme yapılması ihtiyacı doğmuştur. Açıklamadan anlaşılacağı üzere yeşil ve gri pasaporta ön izin uygulaması hala net değildir. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını aşağıya bırakıyorum.

http://www.mfa.gov.tr/sc_-75_-hizmet-ve-hususi-pasaportlar-hk-sc.tr.mfa

Evet biz bordo pasaporta Schengen Vizesi kalksın diye beklerken, Avrupa Birliği yeni bir karar alarak yeşil ve gri pasaporta ön vize (izin) şartı getirdi. Yeşil ve gri pasaporta ön vize şartı ne demek ? Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaportu sahipleri sorgusuz sualsiz Schengen Bölgesine rahatlıkla girerken, 2020 sonrasında ön izin alarak Schengen Bölgesine giriş yapacaklar.

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN YEŞİL VE GRİ PASAPORTA ÖN VİZE UYGULAMASI

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen ülkeler başlıklı yazımda da belirttiğim üzere AB ülkeleri yeşil ve gri pasaporta sahip vatandaşlarımızdan Schengen Vizesi istemiyordu. Fakat Avrupa Birliği aldığı kararla, Schengen Bölgesine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getirdi. Önceden izinsiz şartsız Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, 2020’den itibaren AB’ye giriş işlemleri için önceden kayıt olmak zorunda. Kayıt işlemi sırasında vatandaşların, giriş izni alabilmek için harç bedeli ödemesi gerekiyor.

YEŞİL VE GRİ PASAPORTA ÖN İZİN ŞARTI ÜCRETİ

Yeşil ve gri pasaporta ön vize almak için ödenecek ücret ya da harç bedeli : 7 Euro. Uygulamadan 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak.
2020 yılından itibaren yeşil ve gri pasaport sahipleri Avrupa ülkelerine gidebilmek için bu ücreti ödemek zorunda. Biz neyi bekliyorduk ne oldu. Daha 2016 yılında vizesiz seyahat planları yapılırken ne yazık ki şu an yeşil ve gri pasaporta ön vize (izin) şartı getirildi.

ÖN İZİN İÇİN KAYIT YAPTIRILIP, HARÇ ÖDENECEK

Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat hakları, alınan karar gereğince sınırlandırılırken, Avrupa Parlementosu’nun 2018 yılındaki duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk Vatandaşlarının seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcular giriş izni alabilmek için 7 Euro harç bedeli ödeyecek.

YEŞİL VE GRİ PASAPORTA ÖN İZİN ŞARTININ GEREKÇELERİ

Yeşil ve Gri pasaporta ön izin şartı getiren yasanın öncelikli amacı güvenlik. Daha sonra Avrupa Parlementosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasa dışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir kararı aldığını belirtiyor.

ÖN İZİN / KONTROL ŞARTI BAŞVURULARI

yeşil ve gri pasaport ön vize şartı yeşil ve gri pasaport ön izin şartı yeşil ve gri pasaport izin şartı

Yeşil ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Avrupa’ya giriş izni başvurusunda bulunması 2020 yılı itibariyle geçerli olacak. Başvurular ETIAS sistemi üzerinden yapılacak. Ben başvurdun kesin kabul edilecek diye bir durum da yok. Başvurunuz ön kontrolden geçecek. Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehdidi unsuru ile karşılaşılması halinde başvurular reddedilecek. Yani Schengen bölgesine yeşil ve gri pasaportla giriş çıkış eskisi gibi kolay olmayacak.

ÖN İZİN ŞARTINDA 3 YIL GEÇERLİLİK DURUMU

Avrupa’ya seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk Vatandaşlarına verilen giriş izni süresi alınan karara bağlı olarak 3 yıl geçerliliğini koruyacak. Yani yeşil ve gri pasaport sahipleri ön izni aldıktan sonra 3 yıl boyunca rahat giriş-çıkış yapabilecek.

YEŞİL VE GRİ PASAPORTA ÖN İZİN ŞARTININ ARKA PLANI

Ülkemizde yeşil, gri ya da diplomatik pasaportlar, resmi görevlilere ve kamu görevi yapacak olanlara verilen bir pasaport türüdür. Son yıllarda bu pasaport çeşitlerini alanların artması ve bu kişilerin Schengen bölgesine giriş yapması AB’nin dikkatini çekmiş. Özellikle Schengen ülkelerinin başı konumundaki Almanya önceliğinde bu ön izin şartının getirilmesi etkili olmuş. Almanya tarafından bu tip pasaportların amacı dışında kullanıldığı ve bazı TIR şoförlerinde bile yeşil pasaporta rastlandığı ileri sürülüyor.

Yukarıdaki konulara ilaveten ülkemizde 2016 yılında yaşanan darbe ve buna bağlı olarak ortaya çıkan siyasi durumlar da yeşil ve gri pasaporta ön izin şartının koyulmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Seyahat severler açısından bu işin sonucu tabi ki olumsuz. Biz seyahatler önündeki engeller kalksın derken bu tarz kısıtlamalar insanların gezgin ruhuna negatif etki yapıyor. Umarım gelecekte bu durum değişir.

2 Comments

  • Önder TÜRKYILMAZ

    Basında, Türk hizmet (gri renk) ve hususi (yeşil renk) pasaportlarının, Schengen alanına girmeden önce, Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi-ETIAS çerçevesinde elektronik olarak ön onay almaları gerekeceği yönünde haberlerin yayımlandığı görülmüştür.

    Esasen, 2018 yılında kabul edilen ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan ETIAS sisteminin Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımıza uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde sağlanmıştı.

    Yine benzer haberlerin geçtiğimiz günlerde basında tekrar yer alması üzerine, AB Komisyonu nezdinde yapılan girişim sonucunda, ETIAS sisteminin hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanmayacağı bir kez daha teyit edilmiştir.

    Bu çerçevede, son dönemde basında çıkan aksi yöndeki haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.