toparlar şelalesi

Toparlar Şelalesi : Köyceğiz’in Saklı Cenneti

Köyceğiz’in saklı cenneti Toparlar Şelalesi son yıllarda keşfedilmeye başlanan enfes güzellikte bir yer. Muğla’ya temelli olarak geldiğimizde şelaleye ilk o zaman gitmiştik ve buraya tam anlamıyla bayılmıştık. Yüksek sezonda gezmeyi çok sevmeyen bir çift olarak bahar aylarında gezmeyi daha çok tercih ediyoruz.

En son 2020 Ekim ayında hadi bi Toparlar Şelalesi’ne gidelim dedik ve yola koyulduk. Köyceğiz gezilecek yerlerin üstünden tekrar geçtik ve son durak olarak Toparlar Şelalesi’ni tekrar ziyaret ettik.

TOPARLAR ŞELALESİ

Tamamen doğal oluşum olan Toparlar Şelalesi yaklaşık 3-4 metre yükseklikten dökülen mini bir şelale. Ormanların içinde kalmış bu güzel şelale döküldüğü yerde çok da güzel bir havuz oluşturuyor. Bu havuz yaklaşık 3-4 metre derinliğinde.

Yazın Muğla sıcaklarının ilacı olan Toparlar Şelalesi’nde bir de suya atlamak için ağaçtan sarkan bir ip bulunuyor. Kendinizi burada Tarzan sanabilirsiniz.:) Muğla’nın gizli cennetlerinden Toparlar Şelalesiyle ilgili tüm detaylar aşağıda sizi bekliyor.

TOPARLAR ŞELALESİ NEREDE ?

köyceğiz toparlar şelalesi gezi blog
Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi Nerede ? Toparlar Şelalesi, Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Köyceğiz’in Toparlar Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Toparlar Mahallesi, Köyceğiz – Muğla yolu üzerinde bulunan bir mahalle. Toparlar Mahallesi ile Toparlar Şelalesi’nin arasında yaklaşık 3-4 km var. Toparlar Şelalesi’nin Google haritadaki belirtilen konumu yanlış. Buraya şelalenin doğru konumunu bırakıyorum. Bir de şunu belirtmek istiyorum Toparlar Şelalesi Nerededir sorundan ziyade Toparlar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir sorusunun cevabı çok daha önemli.

Köyceğiz – Toparlar Şelalesi arası 7 km,
Yuvarlakçay – Toparlar Şelalesi arası 19 km,
Marmaris – Toparlar Şelalesi arası 62 km,
Muğla Merkez – Toparlar Şelalesi arası 61 km,
Fethiye – Toparlar Şelalesi arası 71 km,
Akyaka – Toparlar Şelalesi arası 38 km,
Dalyan – Toparlar Şelalesi arası 35 km
.

TOPARLAR ŞELALESİ’NE NASIL GİDİLİR ?

toparlar şelalesi gezi yorumları
Toparlar Şelalesi Drone Görüntüsü

Toparlar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ? Toparlar Şelalesi, Köyceğiz’in saklı cenneti derken ciddiydim. Şelale gerçekten doğanın içine gizlenmiş bir noktada yer alıyor. Dolayısıyla şelaleye ulaşmak biraz zorlu bir mesele. Bir de şelaleye gidenler doğal olarak Google Maps kullanıyor, haritadaki konumda yanlış olunca şelaleyi bulmak zor bir hal alıyor.

NOT: Toparlar Şelalesi’ne ulaşım için direkt dolmuş vs. bulunmuyor. Şelaleye ulaşmak için 2 yol var. İlki şahsi ya da kiraladığınız araç ile ulaşım. İkincisi de dolmuş ile ulaşım. Dolmuş ile ulaşım için Toparlar Şelalesi’nin Muğla – Köyceğiz yolu üzerinde olan dönüş yolunda inmelisiniz. Bundan sonrası da iş yürümeye kalıyor. Dönüş yolundan sonra yaklaşık 2-3 km yürüdükten sonra şelaleye ulaşabilirsiniz.

Gelelim Toparlar Şelalesi’nin araç ile yol tarifine. Toparlar Şelalesi’nin dönüş yolu Köyceğiz – Muğla anayolu üzerinde bulunuyor. Dönüş yolu Köyceğiz’den Muğla’ya giderken sağda, Muğla’dan Köyceğiz’e giderken de solda kalıyor. Muğla’dan Köyceğiz’e giderken şelalenin dönüş yoluna ulaşmak için U çekmelisiniz. Şelalenin dönüş yolunun doğru konumu burada. Zaten dönüş yolunun girişinde şelalenin tabelasını göreceksiniz.

Döndükten sonra araba ile toprak yoldan 1 km ilerleyip aracınızı park ediyorsunuz. Aracınızı park ettikten sonra patika yoldan ilerlemeye başlıyorsunuz. Yaklaşık 300 metre ilerledikten sonra kurumuş bir derenin karşısına geçiyorsunuz. Burada küçük bir yokuş sonrası mini bir dereyi de taşlar üzerinden geçtikten sonra ormana paralel ilerliyorsunuz ve yaklaşık 600-700 metre sonra şelaleye ulaşıyorsunuz.

NOT: Patika yolda kayaların üzerindeki kırmızı beyaz işaretleri takip etmeniz önemli.

TOPARLAR ŞELALESİ’NDE NE YAPILIR ?

Köyceğiz gezilecek yerler listesinin en başında olan Toparlar Şelalesi henüz çok keşfedilmemiş bir yer. Bu yazımızdan sonra buna çok da garanti veremiyorum.:) Bu güzel şelaleye gelince yapmanız gerekenler aşağıda. Öneriler bizden deneyimlemesi sizden.

Toparlar Şelalesi’nde Ne Yapılır ?

  • Tabiki Muğla’nın yaz sıcağında Toparlar Şelalesi’nin serin sularında yüzülür. Bunun için yanınıza şort, mayo ve havlu almayı unutmayın. (Şelaleden akan su tatlı su olduğundan yüzme bilmeyenler dikkatli olsun !)
  • Şelalede bulunan ip ile şelaleye cumburlop atlanır.:)
  • Toparlar Şelalesi manzaralı bol bol fotoğraf çekinilir.
  • Ormanların içinde bol oksijenli doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
  • Şelaleye giderken anayol üzerinde köylülerin sattığı enfes nar suyu ya da portakal suyu içilir.
  • Yine anayol üzerinden Köyceğiz’in ünlü balından satın alabilir.
  • Aşağıda yazdığım bonus nokta keşfedilir. (Burayı bilen çok az)

TOPARLAR ŞELALESİ’NDE KAMP

Toparlar Şelalesi ve bulunduğu alan kamp için uygun. Burada herhangi bir özel kamp alanı bulunmuyor. Şelale ve çevresinde kamp yapmak isteyenler çadırından matına tüm malzemeleriyle hazırlıklı bir şekilde gelmesi lazım. Şelalenin bulunduğu yerde herhangi bir işletme vs. yok. Yiyecek içecek noktasında da hazırlıklı gelinmesi lazım. Bu alanda kamp yapmak isteyenlere şöyle bir uyarıda bulunayım. Toparlar Şelalesi’nin bulunduğu yer tamamen orman olduğu için burada kamp yaparken kesinlikle ateş yakmayın.

TOPARLAR ŞELALESİ GİRİŞ ÜCRETİ 2021

Doğanın içinde gizlenmiş güzeller güzeli Toparlar Şelalesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Şelaleyi ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Aracınızı park ettiğiniz yerde de herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

TOPARLAR ŞELALESİ’NDE BONUS 2. ŞELALE

muğla köyceğiz'de gezilecek yerler
Toparlar Şelalesi 2. Şelale

Toparlar Şelalesi’nde genel olarak herkes ilk şelaleyi bilir. Fakat bu ilk şelaleye inen patika yolu pas geçip devam ettiğinizde patika yolun sonundan küçük bir yokuş indiğinizde diğer küçük şelaleyi görüyorsunuz. Burası bizim özel havuzumuz gibi, kimsecikler yok. Doğanın içinde özel havuz gibi. Bonus bizden keşfetmesi sizden.:)

Köyceğiz Toparlar Şelalesi yazımın sonuna geldik. Muğla’ya veya Köyceğiz’e gelirseniz bu eşsiz güzellikteki şelaleyi kesinlikle keşfetmelisiniz. Şelale ile ilgili bizim deneyimlerimiz için Instagrama sabitlediğim Köyceğiz hikayelerime bakabilirsiniz. Bu cennetle ilgili değerli yorumlarınızı da aşağıya bekliyorum. Musmutlu gezmeleriniz olsun.:)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.