Portekiz oturum izni

Portekiz Oturma İzni İçin Güncel Bilgiler

Portekiz en güzel Avrupa şehirlerinden biri. Öyle ki birbirinden farklı şehirleri, doğal güzellikleri ve zengin kültürü her yıl nüfusunun yaklaşık üç katı olan 28 milyon turisti kendisine çekiyor. Bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde ‘ben burada yaşarım’ hissi geliyor insana. Bu güzel ülkeye yerleşme gibi bir hayaliniz varsa Portekiz oturma izni için güncel bilgiler bu yazıda. Burada oturma izni nasıl alınır sorusunun yanıtına ve ailenize sağlayacağı avantajlara gelin birlikte bakalım.

Global Peace Index’e göre Portekiz, İzlanda, Yeni Zelanda ve Danimarka’dan sonra dünyanın en güvenli dördüncü ülkesi. Ayrıca yatırımla hızlıca AB vatandaşlığı almak isteyen tüm TC vatandaşları için en cazip Avrupa ülkesi.

Portekiz Türkiye’ye benzer ılıman iklimi, güçlü eğitim ve modern sağlık sistemiyle yüksek bir yaşam standardı vadediyor. Golden Visa programı, Portekiz oturma izni edinmek isteyen TC vatandaşlarına
önemli avantajlar sunuyor.

Portekiz yatırımla AB vatandaşlık açısından en avantajlı ülke. Başvuru yapan yatırımcıya ve aile fertlerine süreli ve süresiz Portekiz oturma izni seçenekleri sunuyor. Portekiz oturma izni kapsamında TC vatandaşlarının en çok tercih ettiği yöntem Golden Visa yatırımı ile Portekiz oturma izni alma programı.

Golden Visa ile Portekiz Oturma İzni Başvurusu

Portekiz oturum izni

Portekiz, Kasım 2012’den günümüze, Golden Visa programı ile TC yatırımcılara Portekiz oturma izni fırsatı sunuyor. Portekiz TC yatırımcılarına ve ailelerine sunduğu bu program ile Ağustos 2022 itibariyle 530 kişiye oturma izni sağlamıştır.

Türk aileler Portekiz oturma izni programı olan Golden Visa’ya en çok ilgi gösteren üçüncü ülkedir. Birinci ülke Çin ikinci ülke ise Brezilya’dır. Ağustos 2022 itibariyle tüm dünyadan 11.060 yatırımcı Portekiz Golden Visa almaya hak kazandı. Buna ek olarak 18.193 aile ferdi de Portekiz Oturma İzni aldı.

Yatırım Yaparak Portekiz Oturma İzni Alma Fırsatı

Portekiz Golden Visa uygulaması, Avrupa’daki bütün vatandaşlık programları arasında en düşük yatırım tutarı olan 280.000 Euro ile öne çıkıyor. Lizbon Porto gibi dinamik yerlerden 350.000 Euro’luk emlak satın alma veya 500.000 Euro’luk yatırım fonu gibi alternatifler sunan program, yatırımcılara ve ailelerine Portekiz’de oturma hakkı sağlarken, avantajlı bir yatırım yapma fırsatı sunuyor. Portekiz Golden Visa programına başvuran tüm Türk yatırımcılar, hem kendileri hem de aile fertleri için Portekiz oturum izni alma hakkı kazanıyor. Bu oturum kartlarıyla ek bir izne gerek duyulmadan Portekiz’de çalışılabilir veya şirket kurulabilir.

Portekiz Golden Visa kapsamında kat mülkiyet tapulu bir gayrimenkul alındığında Euro cinsinden düzenli kira geliri elde edilebilir. Risk sevmeyen ve garantili pasif bir gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için mülk almak oldukça avantajlı.

Bir diğer seçenek ise fon yatırımı. Risk seven yatırımcılar için bir seçenek. Herhangi bir hukuki güvencesi olmayan bu seçenekte, yatırım yapılacak fon şirketinin başarılı olacağına inanmak ve güvenmek gerekiyor.

Beş Yıl Sonra Portekiz Vatandaşı Olma İmkânı

Portekiz Oturma İzni

Golden Visa programına başvurarak Portekiz oturum izni alınıyor, beş yıl sonra ise ailece Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkı elde ediliyor. İlk kartın süresi iki yıllık. Yılda yedi gün Portekiz’de kalmanız
yeterli.

Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz, Türk yatırımcılara çok önemli avantajlar sunuyor. Başlıca avantajları çocukların Avrupa’nın eğitim imkânlarından faydalanabilmesi, 188 ülkeye vizesiz seyahat edebilme ve Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde yaşayabilme fırsatı sunması.

Portekiz Oturma İzni ile Vizesiz Gidebilecek Ülkeler

Portekiz oturum izni ile aşağıdaki Schengen ülkelerine vizesiz giriş çıkış yapılabilir.

 1. Avusturya
 2. Almanya
 3. Belçika
 4. Bulgaristan
 5. Çek Cumhuriyeti
 6. Danimarka
 7. Estonya
 8. Finlandiya
 9. Fransa
 10. Hollanda
 11. İzlanda
 12. İtalya
 13. İspanya
 14. İsveç
 15. İsviçre
 16. Letonya
 17. Litvanya
 18. Lüksemburg
 19. Macaristan
 20. Malta
 21. Norveç
 22. Polonya
 23. Portekiz
 24. Slovakya
 25. Slovenya
 26. Yunanistan

Golden Visa ile Portekiz’de Oturma İzni Almak için Gerekli Belgeler

Portekiz Oturma İzni

Portekiz oturma izni başvurusu için gerekli belgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Pasaport kopyası
 • Portekiz’deki yatırımınızın belgesi
 • Portekiz’den banka dekontu
 • Adli sicil kaydı
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Avukata verilecek vekâletname
 • Evlenme kaydı

2023 Portekiz Kalıcı Oturma İzni Başvuru Şartları

Portekiz'de oturum izni

Golden Visa sahibi olan kişiler beş yıl sonra Portekiz kalıcı oturma izni başvurusu yapabilir.

 • Golden Visa kapsamında yapılan yatırımın satılmamış olması
 • Golden Visa kapsamında iki yıl süresince minimum 14 gün Portekiz’de bulunmak
 • Başvuran kişinin en az beş yıl süreyle oturum kartına sahip olması
 • Başvuru yapacak kişilerin adli sicil belgelerinin temiz olması
 • A2 seviyesinde temel Portekizce bilmek

Yukarıdaki şartları karşılayanlar Portekiz kalıcı oturum izni başvurusunda bulunabilir beş yıl süreyle geçerli olacak bir oturum izni kartına sahip olabilirler.

2023 Portekiz Oturma İzni Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Portekiz oturma izni aldıktan sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilir miyim?

Evet, Portekiz Golden Visa kartınızı aldıktan beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa başvuruma ailemi de dâhil edebilir miyim?

Evet. Eşinizi, 18 yaşının altındaki çocuklarınızı ek bir yatırım yapmadan dâhil edebilirsiniz. Ek olarak, 25 yaşından küçük, ekonomik olarak size bağımlı olan ve eğitimleri devam eden çocuklarınızı da dâhil edebilirsiniz.

Portekiz Ev Alana Oturma İzni Veriyor mu?

Evet. Portekiz Golden Visa kapsamında minimum 280.000 Euro tutarında ev yatırımı yapan tüm TC vatandaşları ve tüm aile fertleri Portekiz oturma izni veriyor.

Portekiz Golden Visa ile elde edilecek Portekiz pasaportu size ve tüm aile fertlerinize Avrupa Birliği vatandaşlarıyla aynı hakları sunuyor. Portekiz pasaportuyla ister İtalya’da ister Almanya’da ister Hollanda’da yani dilediğiniz AB ülkesinde, dilediğiniz zaman yerleşip tüm hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Portekiz Golden Visa kapsamında Portekiz’de hedeflerinize en uygun evi bulma, yatırım seçenekleri ile detaylı değerlendirme yapma, alım işlemlerinizin yürütülmesi, Golden Visa başvurunuzun başarıyla tamamlanması konusunda EUPorto’nun uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

EUPorto başvuru dosyanızın hazırlamasında, başvurunuzun tamamlanması ve takibi süresince tek muhatap olarak danışmanlık veriyor. Başvurunuzun her adımı İstanbul’daki EUPorto yetkilileri tarafından özel olarak yürütülüyor. Bir başka ifadeyle yatırımcılarının tüm başvuru süreci EUPorto yöneticileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom
hesabını takip edebilirsiniz.

www.euporto.com
www.instagram.com/euportocom
Tel: 0 212 302 90 40

https://bujuyollarda.com/

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.