pcr testi nedir

Pcr Testi Nedir – Nerede Yapılır – Fiyatları

Hayatımızda görmediğimiz bir pandemi kalmıştı sağ olsun 2020 yılı onu da önümüze getirdi. Gerçekten 2020 kabuslar yılı olarak devam ediyor. Depremler, pandemiler, felaketler daha neler neler. 2020 yılının sonunda hani haberlerde yılın özeti geçiliyor ya özette 2020 için sanırım hiç bir güzel an olmamış olacak. Neyse umudumuz 2021 yılı. Yaşadığımız pandemi günlerini en kısa zamanda atlatır ve seyahatlerimize eskisi gibi devam ederiz. Pandemi döneminde seyahat etmek oldukça sıkıntılı olduğundan ülkeler arası geçiş belli prosedürlere bağlandı. Bu yazımda da bu prosedürlerden biri olan PCR Testi konusuna değinmeye çalışacağım.

PCR Testi nedir, PCR Testi Nerede Yapılır, PCR Testi Nasıl Yapılıyor, PCR Testi Ücretleri Ne Kadar, PCR İsteyen Ülkeler Listesi gibi konuları detaylı anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur.

PCR TESTİ NEDİR ?
pcr nedir nasıl yapılır

PCR testi nedir ? İlk olarak şunu belirtmekte fayda var. PCR Testi sadece korona virüsle mücadelede kullanılan bir test olmamakla birlikte korona virüs öncesinde de hastalıkları (Hepatit B, Hepatit C) tespit etmek için kullanılan bir test çeşidi. PCR ingilizce açılımı Polymerase Chain Reaction, Türkçesi ise Polimeraz Zincir Reaksiyonu. Pratik bir test çeşidi olan PCR Testi kişinin vücudundaki virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösterebiliyor. PCR testini farklı kılan özellik Covid-19 virüsünü taşıyan fakat belirti göstermeyen hastaları tespit etmekte oldukça pratik bir yötem olması PCR Testini ön plana çıkartıyor. Bu durum da yurtdışı seyahatlerde ülkelerin PCR Testini tercih etmesini sağlıyor.

Tıbbi olarak PCR Nedir sorusunun cevabı burada: PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanıyor.

Özetle PCR Testinin tanımı; burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü gibi veya akciğerde bir belirti varsa balgam ile çalışılan veya kişi entübe hasta ise direkt solum yolu içerisinden alınan sekresyon ile çalışılan ve virüsün varlığını ortaya koyan bir ileri tanı testidir.

PCR TESTİ NEREDE YAPILIR ?
pcr testi sonucu nereden alınır

PCR testi, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı sağlık kuruluşlarında (özel ya da devlet hastanesi) yaptırılabilir. Yetkili laboratuvar listesine, “https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html” adresinden ulaşabilirsiniz.

PCR TESTİ NASIL YAPILIYOR ?
korona virüs testleri

PCR Nasıl Yapılıyor sorusu biraz hasta için sancılı olabilir. Ama kesin tanı için bu test oldukça önemli olduğu için yapılması gerekiyorsa yapılmalı.

PCR Testi Nasıl Yapılır ? Test için hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan örnekler virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve test sonuçlanır. Bunun yanı sıra öksürdükten sonra çıkan balgamdan da örnek alınabiliyor. Hastalık ileri seviyeye ulaşmışsa entübe hastanın akciğerlerinden de örnek alınabiliyor.

PCR TESTİ GÜVENİLİR Mİ ?

PCR, hızlı tanı kitlerine göre çok daha güvenilir bir yöntem. Yukarıda bahsettiğim gibi bu test corona virüs taşıyan ve belirti göstermeyen taşıyıcılara yapılıyor. Yani bu test oldukça güvenilir ileri tanı sağlayan bir yöntem.

PCR TESTİ NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR ?

Covid-19 PCR testi genellikle 3 – 4 saat arasında sonuçlanıyor. Fakat bu durum testin yapılış şekline, laboratuvar koşulları ve yoğunluğuna göre değişebilir. Test sonucunun pozitif çıkması durumunda, kesin tanı için test 3 kez tekrarlanabiliyor.

Covid-19 hızlı tanı testlerinde ise, ortalama 15 dakika içerisinde bir sonuç elde etmek mümkündür. Hızlı sonuç veriyor olsalar da, güvenilir PCR testine göre çok daha düşük.

PCR TESTİ YAPAN SONUCU NEREDEN ALINIR ?
pcr testi yapan hastaneler

Test sonuçlarınızı testi yaptırdığınız hastane laboratuvarından alabilirsiniz. Ülkemiz havalimanlarında test yaptıran hem yabancı ülke vatandaşları hem de Türk vatandaşları sonuçlarını e-nabız uygulaması üzerinden görebiliyor.

PCR TESTİ FİYATLARI NE KADAR ?
pcr testi ücretleri ve fiyatları

PCR Testi için fiyat 2020 yılı için 250 TL. Türk Vatandaşı yabancı ayrımı olmaksızın, yurtdışına çıkışlarını belgeyen (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe gibi. ) kişiler belgeler ile birlikte il sağlık müdürlüğünce belirlenecek yerlere başvuruyor. Başvuru esnasında 250 TL tetkik ücretini belirlenen hesap numarasına yatırıyorlar ve yatırmış olduklarına dair belgeyi de ibraz ederek PCR testini yaptırıyorlar.

PCR TESTİ İSTEYEN ÜLKELER
korona virüs testleri

PCR, ülkeler için oldukça önemli bir nokta oldu. Testin neredeyse kesin sonuç vermesinden dolayı ülkeler yurtdışından gelenler için bu testi zorunlu şekilde istemektedirler. Aşağıdaki listede hangi ülke PCR testi istiyor ya da istemiyor sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Son ki güncellemeler neticesinde en net bilgiyi ülkelerin yetkili makamlarından almanızda fayda var.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.