Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2021

2022 Pasaportsuz Gidilen Ülkeler (Sadece Kimlikle)

Her zaman diyorum “Vize yok bol bol seyahat var.” Bir de buna pasaportsuz (sadece kimlikle) seyahat eklendimi gelsin güzel güzel seyahatler. Pasaportsuz seyahat son yıllarda ülkeler arası turizmi ve ticareti geliştirmek adına devletler arası atılan karşılıklı adımlar neticesinde ortaya çıkmış enfes bir durum.

Pasaportsuz gidilen ülkeler arttıkça hiç yurt dışına çıkmamış seyahat severler için büyük fırsatlar ortaya çıkıyor. Çünkü bazı insanlar için sırf seyahat nedeniyle pasaport ya da vize almak mantıksız gelebiliyor. Dolayısıyla ilk yurt dışı deneyimini yaşamak isteyenler pasaportsuz gidilebilen ülkeleri tercih ediyor. Şimdi gelelim hangi ülkeler pasaportsuz sadece kimlikle seyahat edebilirsiniz noktasına.

Not: Yurt dışına ilk defa çıkacaksanız Yurt dışına İlk Kez Gideceklere 14 Önemli Tavsiye başlıklı yazımı muhakkak okumanızı öneririm.

2022 Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listemiz biraz kısa. Gönül istiyor ki bu listede onlarca ülke olsun ama şu an için listemiz kısa ve öz. Listemizde bulunan ülkelere pasaportsuz kimliğinizle gidebilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi 2022 yılı için toplamda 5 ülkeden oluşuyor ve liste aşağıdaki gibi.

2022 Pasaportsuz gidilebilen ülkeler (Sadece Kimlikle)

  1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
  2. Gürcistan
  3. Ukrayna 
  4. Moldova
  5. Azerbaycan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2021
Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi 2022 – KKTC

“Kıbrıs’a pasaportsuz gidiliyor mu ?” sorusunun cevabı olarak yavru vatan KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor yani Kıbrıs’a kimlikle seyahat edebilirsiniz. 30 güne kadar vize almaya ihtiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dur durak bilmeden keşfedebilirsiniz.

EDIT: Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidecek olan Türk vatandaşların, 30 Haziran 2021 tarihinden sonra eski nüfus cüzdanıyla Türkiye’den çıkış yapamayacağını açıkladı.

Gürcistan

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2021
Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi 2022 – Gürcistan

Pasaportsuz gidilen ülkeler listesinde olan Gürcistan’ı turist olarak ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Pasaportsuz sadece kimliğinizle Gürcistan’a kolayca giriş çıkış yapabilirsiniz. 

NOT: 01.09.2019 tarihi itibariyle Gürcistan’a Eski Kimlik Kartları Yerine, Çipli Yeni Kimlik Kartlarıyla giriş yapmanız gerekiyor.

KİMLİKLE GÜRCİSTAN’DA KAÇ GÜN KALABİLİRSİNİZ ?

Türk vatandaşlarının Gürcistan’da vizesiz olarak (daha önce 90 gündü) kalış süresi 1 yıl. Bu süreden daha fazla ikamet etmek isteyen Türk vatandaşlarının, ikamet amaçlarına uygun olarak Gürcistan’ın dış temsilciliklerinden uzun dönemli vize alması, daha sonrada söz konusu vizeye dayanarak Gürcistan’da ikamet izni alması gerekiyor.

Ukrayna

kimlikle gidilebilen ülkeler listesi 2021
2022 Pasaportsuz Gidilen Ülkeler – Ukrayna

Ukrayna, pasaportsuz gidilen ülkelerden olması nedeniyle son zamanlarda Türk vatandaşlarının favori destinasyonu oldu. Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz (kimlikle) gidebilirsiniz. 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat etmek istiyorsanız yeni tip çipli kimlik kartınızın olması gerekiyor. Ukrayna eski nüfus cüzdanını kabul etmiyor !

KİMLİKLE UKRAYNA’DA KAÇ GÜN KALABİLİRSİNİZ ?

Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları karşılıklı olarak yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak pasaportsuz seyahat ediyor ve diğerinin ülkesinde her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabiliyor.

Ukrayna demişken karış karış gezdiğimiz Kiev’e siz de gitmek isterseniz Kiev Gezilecek Yerler yazımıza, Lviv için Lviv Gezilecek Yerler yazımı mutlaka okumalısınız.

Moldova

kimlikle gidilebilen ülkeler listesi 2021
2022 Pasaportsuz Gidilen Ülkeler – Moldova

Pasaportsuz gidilen ülkeler listemize 2020 yılında eklenen Moldova’ya geldik. Türkiye ve Moldova arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 19 Şubat 2019 tarihinde başladı. Yani Türk vatandaşları Moldova’ya pasaportsuz kimlikle seyahat edebiliyor.

KİMLİKLE MOLDOVA’DA KAÇ GÜN KALINIR ?

İki ülke vatandaşları karşılıklı olarak yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak seyahat edebiliyor ve diğerinin ülkesinde birbirini takip eden 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabiliyor.

Azerbaycan

kimlikle gidilebilen ülkeler listesi 2021
Türkiye’den Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2022 – Azerbaycan

Pasaportsuz gidilen ülkeler listesine son bir ülke daha eklendi. Bu ülke Can Azerbaycan. 2020 yılında Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırmasının hemen sonrasında, 25 Şubat 2020 tarihinde iki ülke vatandaşlarının vizesiz ikamet süreleri 30 günden 90 güne çıkartılmıştı. Bunun hemen sonrasında 9-10 Aralık 2020 tarihlerinde iki ülke arasında yapılan görüşmeler neticesinde imzalanan protokol ile iki ülke vatandaşları sadece kimlik kartı ibraz etmek suretiyle Türkiye ve Azerbaycan’a gidebileceklerdir.

Pasaportsuz Yurt Dışına Çıkılır Mı ?

Yukarıda belirttiğim gibi pasaportsuz sadece kimlikle yurt dışına kolayca çıkabiliyorsunuz. Listemizde şu anda pasaportsuz sadece 5 ülkeye gidebiliyoruz. Nüfus cüzdanı yani kimlikle giriş hakkı tanıyan ülkelere Türk vatandaşları pasaportu olmadan gidebiliyor. Ancak, aklınızda bulunsun Ukrayna ve Moldova sadece çipli kimlik kartlarını pasaportsuz seyahat için kabul ediyor.

Pasaportsuz Yurt Dışına Nasıl Çıkılır ?

Pasaportsuz yurtdışı seyahati için sınır kapılarında verilen yurt dışı çıkış formunu eksiksiz doldurulmanız ve yurt dışı çıkış harcını yatırmış olmanız yeterli.

Önemli Not: Giriş yaptığınız ülke polisinin damga vurduğu giriş-çıkış formunu geziniz boyunca saklayıp Türkiye’ye dönene kadar kaybetmemeniz gerekiyor. Bu form sizin ülkeye yasal girdiğinizi ıspatlayan bir belge ve dolayısıyla önemli. Pasaport istemeyen ülkelerin sınır kapısından giriş yaparken sorun yaşamamak için yanınızda kalacak yer bilgilerinizi ve dönüş biletinizin fotokopisini almayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir ?

Kıbrıs, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldova’ya kimlik ile pasaportsuz şekilde seyahat edilebiliyor. Kimliğinizin yeni olması çok önemli. Kimliğiniz eskiyse Nüfus Müdürlüklerinden kolayca yeni çipli kimlik kartı alabilirsiniz.

Kaç ülkeye pasaportsuz gidilir ?

2022 itibariyle şu an 5 ülkeye pasaportsuz sadece kimlik ile gidilebiliyor. Umarım bu rakam yıllar geçtikçe daha da artar.

Gürcistan’a pasaportsuz gidilir mi ?

Evet Gürcistan’a pasaportsuz gidilebiliyor. Batum’a, Tiflis’e yeni çipli kimlik ile kolayca giriş yapabilirsiniz.

2022 Pasaportsuz gidilen ülkeler başlıklı yazımın sonuna geldik. Vize ve pasaport noktasında güncel gelişmeler için Dış İşleri Bakanlığı’nın bu bağlantısındaki verileri takip edebilirsiniz. Pasaport ile ilgili diğer yazdığım tüm yazıların bağlantısı aşağıda. Musmutlu gezmeler.

TÜRKİYE’DEN VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER (2022)
YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER (2022)
2022 PASAPORT HARÇLARI VE DEFTER BEDELİ
UCUZ UÇAK BİLETİ BULMA YOLLARI : EN ETKİLİ 12 YÖNTEM
UCUZA GEZME YÖNTEMLERİ

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.