pasaportsuz gidilen ülkeler

PASAPORTSUZ GİDİLEN ÜLKELER – SADECE KİMLİKLE – GÜNCEL LİSTE

Her zaman diyorum “Vize yok bol bol seyahat var.” Bir de buna pasaportsuz seyahat eklendimi gelsin dolu dolu seyahatler. Pasaportsuz seyahat son yıllarda ülkeler arası turizmi ve ticareti geliştirmek adına devletler arası atılan karşılıklı adımlar neticesinde ortaya çıkmış enfes bir durum. Pasaportsuz gidilen ülkeler arttıkça hiç yurtdışına çıkmamış seyahat severler için büyük fırsatlar ortaya çıkıyor. Çünkü bazı insanlar için sırf seyahat nedeniyle pasaport ya da vize almak mantıksız gelebiliyor. Dolayısıyla ilk yurtdışı deneyimini yaşamak isteyenler pasaportsuz gidilebilen ülkeleri tercih ediyor. Şimdi gelelim hangi ülkeler pasaportsuz seyahat edebilirsiniz noktasına.

PASAPORT NEDİR & PASAPORT TÜRLERİ NELERDİR ?

pasaportsuz gidilebilen ülkeler

İlk olarak pasaportla ilgili aklınıza gelen her soruya cevap vermeye çalıştığım Pasaport İşlemleri ve Pasaport Türleri ve Tüm Detayları başlıklı yazılarımı okuyabilirsiniz. Pasaportla işim olmaz derseniz okumaya devam 🙂

PASAPORTSUZ GİDİLEN ÜLKELER

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listemiz biraz kısa. Gönül istiyor ki bu listede onlarca ülke olsun ama şu an için listemiz kısa ve öz. Listemizde bulunan ülkelere pasaportsuz kimliğinizle gidebilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi toplamda 4 ülkeden oluşuyor ve liste aşağıdaki gibi.

  1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
  2. Gürcistan
  3. Ukrayna 
  4. Moldova
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

“Kıbrıs’a pasaportsuz gidiliyor mu ?” sorusunun cevabı olarak yavru vatan KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor, yani cevap evet. Kimlikle KKTC’ye gidebilirsiniz. 30 güne kadar vize almaya ihtiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dur durak bilmeden keşfedebilirsiniz.

GÜRCİSTAN

Pasaportsuz gidilen ülkeler listesinde olan Gürcistan’ı turist olarak ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Pasaportsuz kimliğinizle Gürcistan’a kolayca giriş çıkış yapabilirsiniz. 

NOT: 01.09.2019 tarihi itibariyle Gürcistan’a Eski Kimlik Kartları Yerine, Çipli Yeni Kimlik Kartlarıyla giriş yapmanız gerekiyor.

Kimlikle Gürcistan’da Kaç Gün Kalabilirim ?

Türk vatandaşlarının Gürcistan’da vizesiz olarak (daha önce 90 gün olan) kalış süresi 1 yıl. Bu süreden daha fazla ikamet etmek isteyen Türk vatandaşlarının , ikamet amaçlarına uygun olarak Gürcistan’ın dış temsilciliklerinden uzun dönemli vize alması, daha sonrada söz konusu vizeye dayanarak Gürcistan’da ikamet tezkeresi alması gerekiyor.

UKRAYNA

Ukrayna, pasaportsuz gidilen ülkelerden olması nedeniyle son zamanlarda Türk vatandaşlarının favori destinasyonu oldu. Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz (kimlikle) gidebilirsiniz. 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat etmek istiyorsanız yeni tip çipli kimlik kartınızın olması gerekiyor. Ukrayna eski nüfus cüzdanını kabul etmiyor !

Kimlikle Ukrayna’da Kaç Gün Kalabilirim ?

Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları karşılıklı olarak yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak pasaportsuz seyahat ediyor ve diğerinin ülkesinde her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabiliyor.

kimlikle gidilen ülkeler ukrayna

Ukrayna demişken karış karış gezdiğimiz Kiev’ e siz de gitmek isterseniz Kiev Gezilecek Yerler yazımızı mutlaka okumalısınız.

MOLDOVA

Pasaportsuz gidilen ülkeler listesine son olarak eklenen Moldova’ya geldik. Türkiye ve Moldova arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 19 Şubat 2019 tarihinde başladı. Yani Türk vatandaşları Moldova’ya pasaportsuz kimlikle seyahat edebiliyor.

https://www.chasingthedonkey.com/things-to-do-in-chisinau-moldova-travel-blog/
Kimlikle Moldova’da Kaç Gün Kalınır ?

İki ülke vatandaşları karşılıklı olarak yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak seyahat edebiliyor ve diğerinin ülkesinde birbirini takip eden 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabiliyor.

PASAPORTSUZ YURTDIŞINA ÇIKILIR MI ?

Yukarıda belirttiğim gibi pasaportsuz yurtdışına kolayca çıkabiliyorsunuz. Listemizde şu anda pasaportsuz sadece 4 ülkeye gidebiliyoruz. Nüfus cüzdanı yani kimlikle giriş hakkı tanıyan ülkelere Türk vatandaşları pasaportu olmadan da gidebiliyor. Ancak, aklınızda bulunsun Ukrayna ve Moldova sadece çipli kimlik kartlarını pasaportsuz seyahat için kabul ediyor.

PASAPORTSUZ YURTDIŞINA NASIL ÇIKILIR ?

Pasaportsuz yurtdışı seyahati için sınır kapılarında verilen yurt dışı çıkış formunu eksiksiz doldurulmanız ve yurt dışı çıkış harcını yatırmış olmanız yeterli.

Önemli Not: Giriş yaptığınız ülke polisinin damga vurduğu giriş-çıkış formunu geziniz boyunca saklayıp Türkiye’ye dönene kadar kaybetmemeniz gerekiyor. Bu form sizin ülkeye yasal girdiğinizi ıspatlayan bir belge ve dolayısıyla önemli. Pasaport istemeyen ülkelerin sınır kapısından giriş yaparken sorun yaşamamak için yanınızda kalacak yer bilgilerinizi ve dönüş biletinizin fotokopisini almayı unutmayın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir