Doğayla İç İçe Tatil : En Güzel 7 Yer

Tatiller, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için stresten arınmak ve kalabalık ortamlardan uzaklaşmak anlamına gelir. Çoğu gezgin, bu amaç doğrultusunda doğayla iç içe olmayı tercih eder. Eğer siz de benzer bir düşünce içerisindeyseniz, bu yazının devamında sıralanan yedi seçeneğe göz atabilirsiniz. Böylece uzun süredir hayalini kurduğunuz doğa tatilinin tadını doyasıya tatma fırsatına kavuşabilirsiniz. İşte seçim aşamasında işinizi kolaylaştıracak tatil destinasyonu önerileri.

Doğayla İç İçe Tatil : En Güzel 7 Yer

İğneada

Doğayla İç İçe Tatil

Doğayla iç içe birkaç gün geçirmek için Trakya’ya gitmek niyetindeyseniz, İğneada’yı tercih edebilirsiniz. Çünkü Karadeniz kıyısındaki bu doğa harikası bölge, Avrupa’nın en büyük longoz ormanına ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla hayvan ve bitki gözlemi yapmak, şehir yaşamının beraberinde getirdiği stresten arınmak, eşsiz kamp deneyimleri yaşamak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan niteliği taşıyor.

İğneada’yı merkezine alan bir tatil programı hazırlarken, 7 kilometre uzaklıktaki Limanköy’ü ve Bulgaristan sınırı yakınındaki Beğendik Köyü’nü de gezilecek yerler listene dâhil edebilirsiniz. Yalnız İğneada gezisine çıkmadan önce mutlaka fotoğraf makinenizi yanınıza aldığınızdan emin olun. Yoksa karşılaştığın enfes manzaraları ölümsüzleştiremediğiniz için fazlasıyla pişman olabilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası

Doğayla İç İçe Tatil

İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için aslında Kefke, Kerpe, Ağva ve Maşukiye gibi birçok bilindik seçenek bulunuyor. Ancak siz, doğal güzelliklerin tadına varmak için alternatif arayışındaysanız, rotanızı Kapıdağ Yarımadası’na çevirebilirsiniz. Böylece yarımadanın bünyesinde barındırdığı uzun patikalarda yürüyüş yapabilir, bisikletle çevreyi gezebilir ve karşınıza çıkan enfes manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Gezinti sırasında ayrıca bölge tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için Kyzikos Antik Kenti, Zeytinli Adası, Seyitgazi Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bölge, aynı zamanda denize girilebilecek yerler bakımından da oldukça zengin profil çiziyor. Özellikle Erdek ve çevresindeki kumsallar, deniz keyfi yapmak isteyenleri adeta kendine çekiyor.

Yedigöller

Doğayla İç İçe Tatil

Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, doğayla iç içe olmak isteyenler için harika fırsatları bünyesinde barındırıyor. Gezginler, yılın hangi döneminde Yedigöller’e giderlerse gitsinler, farklı manzaralar ve fırsatlar ile karşılaşabiliyor. Bölgede yapılabilecek alternatiflerin başında yedi gölü birbirine bağlayan yürüyüş parkurlarını arşınlamak ve kamp yapmak geliyor. Bu aktivitelere ilaveten ışık kirliliğinin az olmasından yararlanıp gökyüzü gözlemi yapabilirsiniz.

Ayrıca seyahatinizi ziyaretçi sayısının çok daha az olduğu dönemlere denk getirip doğa gözlemine odaklanabilirsiniz. Eğer bir süredir Yedigöller tatili planları kuruyorsanız, daha fazla beklemenize hiç gerek yok. Hemen bilet.com aracılığıyla Bolu otobüs bileti alarak, enfes doğanın keyfini en kısa zamanda sürebilirsiniz!

Sarıkamış

doğa tatili

Sarıkamış, bir kayak merkezine ev sahipliği yapmasından dolayı genelde kış turizmi için ideal tatil rotaları arasında sayılıyor. Oysa bakir doğası sayesinde yılın diğer üç mevsiminde de konuklarına farklı yönlerini sergilemekten geri kalmıyor. Özellikle ilkbahar aylarında, doğanın canlanması ile birlikte ortaya rengârenk manzaralar çıkar. Daha fazlasını keşfetmek içinse çam ağaçlarıyla çevrelenmiş yürüyüş rotalarını arşınlamak yeter. Bu gezinti sırasında ayrıca ilçenin köklü tarihine ışık tutan yapıları ziyaret etme fırsatı da bulabilirsiniz. Hatta gezi programına, tatil sürene bağlı olarak, yakın mesafedeki Ani Harabeleri’ni de ekleyebilirsiniz.

Kapadokya

doğa tatili

Doğayla iç içe tatil söz konusu olduğunda, eşine az rastlanır güzellikteki Kapadokya’yı unutmamak gerekir. Binlerce yıllık yer altı yerleşimlerine ev sahipliği yapan bölgedeki vadileri at sırtında, ATV’ye binerek ya da iki teker üzerinde gezebilirsiniz. Alternatif olarak elinize bir harita alıp yürüyüş parkurlarında ilerleyerek, Zelve Açık Hava Müzesi; Aşk, Kızılçukur ve Devrent vadileri gibi bölgenin simgesi haline gelmiş yerlerde sizi bekleyen detayları keşfe çıkabilirsiniz. Eğer yürüyerek ya da bir araç üzerinde gezinti yapmanın Kapadokya doğasını tanımak için yeterli olmayacağını düşünürseniz, sabahın erken saatlerinde başlayan balon turlarında yerinizi alabilirsiniz.

Kaz Dağları

Doğayla İç İçe Olmak İsteyenlerin Gidebileceği 7 Harika Yer

Görkemi ile birçok mitolojik hikâyenin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş Kaz Dağları, Kuzey Ege’de en çok ilgi gören doğa tatili destinasyonu olarak öne çıkar. Çanakkale ile Balıkesir arasında yer alan bölge, yoğun orman dokusu ve sakinliği nedeniyle görülmeyi fazlasıyla hak eder. Siz de tatilinizi bu tarz bir yerde geçirmeye niyetliyseniz, hemen kamp malzemelerini hazırlayıp Kaz Dağları’na gidebilirsiniz. Dört mevsim serin havanın hüküm sürdüğü milli parkta, patikaları takip ederek soluk kesici güzellikteki vadileri, şelaleleri ve gölleri keşfedebilirsiniz. Karnınız acıktığında, otantik atmosferleri ile insanı büyüleyen köylerde mola verebilirsiniz.

Antalya

antalya

Antalya, genelde eğlence ağırlıklı turizm faaliyetleri ile akla gelir. Ancak doğayla iç içe olmak isteyenlere de birçok farklı fırsat sunuyor. Kent sınırları içerisinde Olimpos Antik Kenti’ne bir taş atımı uzaklıktaki Adrasan Koyu, doğal güzelliklerle çevrelenmiş Kaş ve Kalkan, bakir yapısıyla konuklarını kendisine hayran bırakan Göynük Kanyonu gibi seçenekler, birbirinden farklı alternatifler sunuyor. Daha önceki Antalya seyahatlerinde bu yerleri gezdiyseniz, bu sefer Kemer ve Alanya çevresindeki doğa harikalarına odaklanmayı düşünebilirsiniz. Ucuz uçak biletini bulun ve hemen Antalya’ya bilet alın.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.