UCUZ UÇAK BİLETİ BULMA YOLLARI

     Bir seyahatin maliyetini oluşturan kısımlarından en önemlisi uçak bileti. Alacağınız ucuz uçak bileti size ciddi bir kar getirebilir. Bu açıdan hedefi on ikiden vurmanız lazım. Kafanızda gideceğiniz yönü belirledikten sonra da pusuda kalıp bilet bakabilirsiniz ya da herhangi bir yere ucuz bilet bulup seyahat programınızı bilete göre yapabilirsiniz. Amaç her ikisinde de gezmek olduğu için bu konuda karar sizin. Seyahatleri ucuza getirmek için bu yazıma da göz atabilirsiniz. Şimdi ucuz bilet bulma yollarına geçelim.

ERKEN REZERVASYON & GİDECEĞİNİZ SEZON

ucuz uçak bileti bulma yolları

Erken rezervasyon otel ayarlamada oldukça işe yarayan bir faktör olsa da uçak bileti noktasında bu durum değişebiliyor. Gideceğiniz zaman aralığı ve bilet fiyatları birbiriyle yakın ilişkili. Yaz dönemi taleplerin artmasından dolayı erken rezervasyon oldukça işe yarıyor.  Yaz döneminde 3 ay öncesine kadar bilet almak maliyetleri oldukça düşürebiliyor. Fakat bazı destinasyonlarda bilet fiyatları uçuşa 6 ay kala daha pahalı iken 1 ay kala çok daha düşük olabiliyor. Bu söylediğim Asya rotasında daha fazla geçerli olabiliyor. Kış dönemlerinde bilet fiyatları daha düşük oluyor. Bu konuda planlarınızı kış döneminde yapmanız sizin için artı olacaktır. Ucuz uçak bileti için en uygun zaman ne zaman derseniz bunun kesin bir cevabı yok. Skyscanner bunun istatistiklerini bu bağlantıda size veriyor. Erken rezervasyonla uygun bilet bulduysanız rezervasyonunuzun bitiş saatini kaçırmayın. Ayrıca gideceğiniz rotalar ile ilgili kafanızda ortalama bir rakam belirlediyseniz bilet arama motorlarında alarm kurmanız mantıklı olacaktır.
UÇUŞ NOKTALARI

     Eğer rotanızı belirlediyseniz uygun uçak bileti bulmak için sadece size yakın havalimanı değil diğer havalimanı alternatiflerini de değerlendirmelisiniz. Aktarmalı uçuşlar genel itibariyle uygun fiyatlı oluyor. Örneğin Abd kıtasında herhangi bir ülkeye uçacaksanız sadece İstanbul aktarmalı değil Kiev gibi diğer şehirleri de düşünmelisiniz. Kiev’den 150 dolara Newyork bileti de gördük 🙂 Bu konu ile ilgili Momondo çok güzel bir istatistik çalışma yapmış buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

İNTERNET HİLELERİ

     Bu konu belki ucuz bilet bulmanın en önemli basamağı olabilir. Çünkü karşınızda her açıdan çok daha fazla uyanık firmalar var. Hepimiz iyi kötü bilet alırken aynı yöne aynı saatte baktığımız biletin 10 dk sonra arttığını hatta 20 dk sonra daha fazla arttığını görmüşüzdür. Bu noktada bilet baktığınız site sizin niyetinizi anlıyor ve panik havası yaratmaya çalışıyor. Site resmen bilinçaltınıza şunu diyor: Kardeşim sen bilet alana kadar bak biletler tükeniyor hızlı ol ve hemen al bileti diyor. Şimdi bu tuzağa düşmemeniz için şunu yapmanız gerekiyor. Bileti 2. Kez aramadan önce sitedeki çerezleri temizlemelisiniz. Ayrıca tarayıcınızı hayalet moda da alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki küçük işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.
Chrome ve Safari için: Command (PC’de Control)+Shift+N
Mozilla Firefox ve Internet Explorer için: Command (PC’de Control)+Shift+P

     Diğer bir oyun ise bileti Türkiye’den gibi değil de başka bir ülkeden arıyormuş gibi yapmanız. Bazen ülkeden ülkeye aramalarda bilet fiyatı değişebiliyor. Bunu yapabilmeniz için tabiki VPN kullanmanız gerekecek. VPN kullanarak sanki başka bir ülkeden bilet arıyormuş gibi bilet arayabilirsiniz. Bunun için ayrıca Google translate de kullanmalısınız. Bu durumda bilet fiyatlarında farkların çıkmasındaki nedeni kurlar olarak görüyorum.

UÇAK BİLETİ ARAMA MOTORLARI

ucuz uçak bileti bulma yolları

Arama motorlarıyla aranız ne kadar iyiyse ucuz bilet bulma şansınız o kadar fazla demektir. Bu arama motorlarını bazen mobil uygulama şeklinde bazen de bilgisayardan kullanmak farklı kolaylıklar sağlayabiliyor. Benim en sevdiğim ve sıklıkla kullandığım mobil uygulamalara gelecek olursak;

1)SKYSCANNER

Bu arama motorunun mobil uygulaması benim sıklıkla başvurduğum bir uygulama. Keşfet bölümüne tıklıyorsunuz. Sadece kalkış noktasını seçiyorsunuz. Örneğin İstanbul’dan herhangi bir tarihte herhangi bir yere en uygun fiyatlı uçuşları sizin için listeliyor. Hiç aklınızda olmayan bir yere hiç aklınızda olmayan bir tarihte bilet alırsanız sorumluluk kabul etmem söyleyeyim 😀

2)TURNA

Turna uygulamasını benim gibi kullanan var mıdır bilmiyorum ancak alışkın olduğunuz arama yöntemlerinden farklı şekilde kullandığım kesin. Örneğin Google’a Seyşeller ucuz uçak bileti yazıyorum, çıkan sayfada Turna’ya tıklıyorum. Ve ta tam 🙂 Seyşeller’e gidiş dönüş en uygun fiyatlı tarihi, tek yön fiyatı, ve Türkiye dışı herhangi bir yerden Seyşeller’e en ucuz biletleri gösteriyor. Bunun dışında Turna’da gitmek istediğim yeri ve düşündüğüm tarihleri girip arattığımda tüm ayın fiyatını grafik olarak göstermesi ve tarihleri değiştirip tek tek aratmak yerine buradan görmek çok daha kolay oluyor.

3)AERO BİLET

Aero bilet de mobil uygulamasını kullanmayı sevdiğim arama motorlarından. Uçuş fırsatları bölümünden kalkış hava alanı seçip nereye ve tarih kısmına dokunmadan arattığınızda tüm charter uçuşları görebilirsiniz. Ayrıca Aero bilet sık sık yurt içi uçuşlarda 50, yurt dışı uçuşlarda 75 TL indirim yapıyor.
TEK YÖN MÜ GİDİŞ DÖNÜŞ MÜ ?

ucuz uçak bileti bulma yolları

     Ucuz uçak bileti ararken daha kolay olur diye genelde gidiş dönüş arama yapıyoruz. Bu noktada şunu söylemek gerekiyor. Her zaman geçerli bir durum olmasa da bilet ararken tek yön aramak daha uygun fiyatlarla karşılaşmamıza neden oluyor. Yani iki adet tek yön bilet aramanız daha faydalı olabilir.

ALTERNATİF HAVA YOLLARI

     Bu noktada şunu önerebilirim. Gideceğiniz ülkenin kendi havayolu firmasından bilet arayabilirsiniz. Bazen bilet arama motorları size her havayolu firmasını sunmayabilir. Bu noktada iyi bir araştırma yapıp bu firmaları bulup uygun bilet bulabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz yerde birden fazla havalimanı varsa uygun bilet bulmak için bu alternatifleri de değerlendirmelisiniz.

KAMPANYALAR

ucuz uçak bileti bulma yolları

     Ucuz uçak bileti bulmanın en önemli noktası kampanyalar. Bir çok havayolu firması dönem dönem kampanya yapmakta ve fiyatları %50 ye kadar aşağıya çekebilmektedir. Bu kampanyaları çok iyi takip edip nokta atışıyla uygun bilet bulabilirsiniz. Tabi bu kampanyalar her zaman cazip olmayabiliyor. Bunu 2018 black friday denilen günde çok iyi gördük. Pegasus’un site kitlendi ve fiyatlar normalden daha yüksek olduğu için avucumuzu yaladık 🙂
DİĞER YOLLAR

  1. Özellikle ucuz maliyetli şirketlerin çalıştığı kısa mesafelerde (Ör: Yurtiçi, Avrupa, Orta Doğu) tek yön bilet de bakabilirsiniz. Yani gidişi ayrı, dönüşü ayrı almak biletinizi daha ucuza getirebilir. WhichBudget sayfasından gitmek istediğiniz yere uçan Low Cost havayollarını bulabilirsiniz.
  2. Uçak arama motorları ve havayollarının mail listelerine üye olabilirsiniz. Kampanya zamanlarından haberdar olursunuz. Bilet fiyatları için alarm kurabilirsiniz.
  3. Bankaların seyahat ile ilgili kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Yaptığınız her alışverişte uçuş için bonus kazanabilirsiniz.
  4. Havayollarının mil programlarına kayıt olup mil biriktirip sonraki uçuşlarınızı uyguna getirebilirsiniz..
  5. Eğer programınız uygunsa varsa gidiş geliş  tarihlerinizi  +3/-3  gün esnek şekilde oluşturmayı seçin. Daha uygun bir fiyat yakalayabilirsiniz.
  6. Asya ya da Amerika kıtalarına gidecekseniz kesinlikle aktarmalı uçun.

    Ucuza uçak bilet bulma yollarımız umarım işinize yarar ve bol bol seyahat ederseniz. Sizin de kendinize özgü yollarınız varsa alta yorum bırakarak bizle paylaşırsanız seviniriz 🙂