EKONOMİK SEYAHAT ETMENİN YOLLARI

     Bu yazımızda ekonomik seyahat etmenin yollarını anlatmaya çalışacağız. Bir gezgin için ucuza seyahat etmenin en güzel tarafı bir sonraki seyahatin bütçesine katkı sağlamaktır. Seyahatinizi ne kadar tasarruf önlemleri kapsamında yaparsanız sonraki seyahatin bütçesini o kadar kolay ayarlayabilirsiniz. Aslında sık sık seyahat etmenin yolu da buradan geçiyor. Hadi şimdi ekonomik seyahat etmenin yollarına geçelim.

     İlk olarak bir seyahatin en önemli maliyet aşamalarından bahsetmemiz gerekir. Bunlar sırasıyla uçak bileti, şehir içi ulaşım, araç kiralama, konaklama, gideceğiniz zaman dilimi, müze giriş ücretleri, döviz bozdurma işlemleri, iletişim maliyeti, yeme-içme ve alışveriş.

     Şimdi sırayla başlıkları detaylıca açıklamaya çalışalım.

UÇAK BİLETİ

     Bu konuda ince ipuçları için hali hazırda yazmış olduğum ucuz uçak bileti bulma yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

ucuz seyahat

     Şehir içi ulaşımdan kastımız özellikle taksi, otobüs, metro, tren gibi araçlarla yapılan ulaşımdır. Özellikle taksi kullanımına harcanan paralar küçük maliyetler gibi gelse de toplama baktığınızda karşınıza ciddi bir rakam çıkabiliyor. Şehir içi ulaşım gideceğiniz ülkenin gelişip gelişmediği ile yakından ilişkili. Bazı ülkelerde taksi tek alternatifken bazılarında ise otobüs, metro, tren gibi bir çok alternatif bulunabiliyor.

Şehir içi ulaşımda maliyetleri düşürmek için hap bilgileri sıralıyorum.

* UBER kullanmak. UBER ile ilgili tüm detaylı bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz.

*Şehir içi ulaşımlarda taksinin dışında en makul olan yol tabi ki otobüs, metro ve tren. Gideceğiniz ülkenin halk otobüsü sitesini önceden bulup maliyet çıkartabilirsiniz. Biz bunu Santorini’de yaptık çok uygun oldu bizim için. Halk otobüsleri o şehrin ruhunu yakalamak için ayrı bir güzel. Kendinizi sanki o ülkede yaşayan bir yerli gibi hissediyorsunuz. Metro ve tren için de gitmeden önce haritaları indirip ona göre hareket etmeniz maliyet açısından makul olacaktır. Bu noktada çevrimdışı haritalar yazısına ve favori uygulamamız olan Maps.me uygulamasına göz atmanızda fayda var. Ayrıca şehir içi ulaşımda size faydalı olabilecek ve fikir verebilecek https://www.rome2rio.com/ sitesine göz atabilirsiniz.

*Şehir içi ulaşım noktasında en zorluk çekebileceğiniz nokta havalimanı-kalacağınız yer arası ulaşım. Hele ki gecenin bir vakti havalimanına indiyseniz ve otobüs/metro imkanınız yoksa tek alternatif taksi kalıyor. Bu noktada taksicilerle pazarlık yapmanız oldukça önemli. Sonuçta bir çok yerde turist mantığı var.

*Seyahat maliyetlerini düşürmek adına gideceğiniz ülkede UBERin alternatifi uygulamalar olabilir. Özellikle Asya ülkelerinde bu durum olduğundan bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı öneririm.

*Şehir içi ulaşımda en uygun yol ne diye sorarsanız tabi ki tabanvay J Günde en az 20.000 attığımız seyahatlerimiz de oldu. Bunun için gezeceğiniz yerler arasında mesafe yakınsa yürümek maliyetler açısından en makulü olacaktır.
ARAÇ KİRALAMA

ucuz seyahat yolları

*Araç kiralama konusunda en büyük yardımcınız tabi ki internet. Önceden  rezervasyon araç kiralamada oldukça önemli. Maliyetleri düşürmek için tüm planınızı hazırladıktan sonra önceden rezervasyon yapmalısınız. Son dakikaya kalırsanız gittiğiniz yerin şehir merkezinde de piyasa araştırmanızı yapabilirsiniz. Şehir merkezleri daha uygun olacaktır.

*Aracın sigorta kapsamına dikkat etmelisiniz. Geniş kapsamlı sigortalar her zaman tercih edilmelidir. Bunun için geri ödemeli ücret isterlerse ödemeniz faydalı olacaktır.

*Aracın yakıt durumuna dikkat etmelisiniz. Fazla yakıt koymanızın size hiçbir artısı yok. Bunun için km kontrolü yapıp ona göre yakıt almanız maliyetleri düşürecektir.

KONAKLAMA

ucuz seyahat yolları

     Ucuza seyahat etmenin en önemli konularının başında gelir konaklama. Maliyetleri düşürmek için konaklama önerilerimiz aşağıdaki gibi.

* Eğer bütçe derdiniz varsa tabi ki 5 yıldızlı otel yerine daha uygun otel ya da hostel tarzı yerleri seçmeniz gerekecek. Bunun araştırmasını birçok otel uygulamasından yapmalısınız. En iyi fiyatı veren uygulamanın teklifini kaçırmayın. Bu noktada da erken rezervasyon çok önemli. Son olarak ücretsiz iptal seçeneği olan oteller her zaman daha iyidir çünkü son dakika planlar değişebilir.

*Airbnb ile evlerini size açan kişilere misafir olup daha uygun fiyata kalabilirsiniz.

*Couchsurfing’i iyi kullanabilirseniz hem farklı insanlarla tanışıp hem de konaklamayı ücretsiz hale getirebilirsiniz. Couchsurfing ile ilgili yazıma da göz atabilirsiniz.

*Kalabalık giderseniz ve uzun vadeli kalacaksanız ev de kiralayabilirsiniz.

*Gezeceğiniz yerlere çok uzak otel kiralamamaya çalışın. Ucuza getireyim derken ulaşıma daha çok para vermeyin.

SEYAHATE ÇIKACAĞINIZ ZAMAN DİLİMİ

*Bu noktada belirtmek istediğim şey yüksek sezon – düşük sezon karşılaştırması. Seyahatinizi planlarken ekonomik seyahat için düşük sezon seçmeniz çok ama çok tasarruf yapmanıza neden olacaktır. Yüksek sezonda normal olarak popüler yerler doğal olarak çok yoğun olduğundan düşük sezonda seyahat planlamanın diğer bir artısı ferah ferah gezmeniz olacaktır.
Yüksek sezonda bütçe en çok konaklama noktasında zarar görüyor. Örneğin Santorini gezimizi Mayıs ayında gerçekleştirdiğimizde otel ücretimiz 49 Euro iken yüksek sezonda yani yaz aylarında aynı otel 199 Euro idi.
MÜZE GİRİŞ ÜCRETLERİ

müze giriş ücretleri
müze giriş ücretleri

*Bazı şehirlerin özellikle ulusal müzelerini gezmezseniz olmaz. Ülkelerin tarihi, müzelerinde yatıyor. Bu konuda maliyetleri düşürmek oldukça zor ama yine de 2 yol belirtmek istiyorum.

*İlk olarak bazı müzeler belli günlerde (ki bunlarda o ülkenin önemli bir günü olabiliyor) ücretsiz olabiliyor. Bu bize 2 yerde denk geldi. Biri Rodos diğeri de Beyrut’ta. Bunu öğrenmenin yolu müzenin resmi web sayfasına girmeniz. Bu tatil günlerine göre gezi planlamanız tabi ki mantıklı olmayacak ama sizin şansınız artık.

*İkinci olarak bazı ülkelerde kombine bilet olayı var. Diyelim ki gittiğiniz yerde gezeceğiniz 4 tarihi yer var. Alacağınız kombine biletle bu 4 yeri daha uyguna gezme durumunuz olabiliyor. Yani ayrı ayrı gezseniz hepsine toplamda 20 Euro verecekken, kombine biletle 12 Euro veriyorsunuz gibi bir durum.

DÖVİZ BOZDURMA İŞLEMLERİ

*Döviz bozdurma işlemlerinde ekonomik seyahat açısından dikkat etmeniz gereken nokta komisyon oranları. Bazen tefeci gibi yerler yüksek komisyon oranıyla ücret alabiliyor. Bunun için tavsiyem daha kurumsal bir yerde döviz bozdurma işlemlerinizi yapmanız. Şehir merkezleri bunun için her zaman idealdir.

*Havalimanlarında para bozdurma ihtiyacınız olursa size yetecek kadar bozdurmanız her zaman faydalı olacaktır. Geri kalanını şehir merkezinden bozdurabilirsiniz.

İLETİŞİM MALİYETİ

*Seyahat edeceğiniz yerde internetim olsun isterseniz sim kart almanız gerekir. Bunun için gideceğiniz yerde hangi operatörler var önceden araştırmanız faydalı olacaktır. Kalacağınız güne göre kaç gb internet kullanacağınızı iyi hesaplamalısınız. Ekonomik seyahat etmek açısından sim kart işine hiç girmeyip çevrimdışı da takılabilirsiniz. Bunun için önceden hazırlanmış kusursuz bir planınızın olması gerekir. Sim kart almamaya karar verdiyseniz gezdiğiniz şehrin merkezi yerlerinde, meydanlarında bulunan ücretsiz wi-fi ağlarını kontrol edip annenize ben iyiyim diyebilirsiniz 🙂

YEME-İÇME

* Yeme içme konusu maliyetleri artıran bir nokta olduğu için bu konuda planlı hareket edilmesi gerekir. Özellikle kalacağınız yer ile bağlantılı bir konu bu. Eğer otelde konaklayacaksanız kahvaltısı olmasına özen göstermelisiniz. Kahvaltıyı oldukça sağlam yapın. Kahvaltıdan ek öğün çıkarmak da size kalmış. Biz Türkler bu konuda çok marifetliyiz 🙂

* Yeme içme noktasında hostel tarzında bir yerde kalmanız büyük artı sağlar size. Hostelin mutfağı olduğu için gerek Türkiye’den getirdikleriniz gerekse de bulunduğunuz yerdeki marketlerden yaptığınız alışverişle hostelin mutfağını kullanarak öğünleri ucuza getirebilirsiniz. Spagetti yer kaplama noktasında da ideal olduğu için oldukça mantıklı oluyor. Buna ilaveten protein açısından ton balığı da iyi olur. Bu arada gideceğiniz ülkenin gümrük kurallarıyla ilgili yazılara göz atmanızda fayda var. Örneğin Singapur yiyecek noktasında oldukça sert. Bazı ülkeler de bal ve et noktalarında oldukça katı kurallara sahip.

*Eğer kısa bir seyahatiniz (3-4 gün) varsa evinizde hazırladığınız ve streçlediğiniz sandviç, dürüm gibi gıdalarda oldukça iyi iş görüyor. Yüksek performanslı gezeceğinizden öğün arası abur cubur, kuruyemiş gibi enerji verici gıdaları da yanınızda götürebilirsiniz. 

*Ekonomik seyahat için lüks restoranlardan kaçınıp onun yerine sokak lezzetleri ya da daha uygun yerleri tercih etmelisiniz. Sokak lezzetleri noktasında hijyen açısından Asya ülkelerine özellikle dikkat edin. Fast food seçeneğini göz ardı etmeyin.

*Nasıl biz de Bim, Şok gibi marketler varsa gittiğiniz yerde de bu tarz marketler vardır. Bu konuda bu tarz marketleri bulduğunuzda örneğin Avrupa’da Lidl gibi buralardan alışveriş yapabilirsiniz.
ALIŞVERİŞ

ucuz seyahat yöntemleri
Alışveriş

*Alışveriş konusunda turistik yerlerden uzak durmalısınız. Bir çok yerde turist olduğunuz anlaşılırsa fiyatlar değişkenlik gösterebilir J Bunun için yerel halkın alışveriş yaptığı yerleri tercih edebilirsiniz.

*Pazarlık yapmanızda her zaman fayda var. Pazarlık kültürü ile büyüdüğümüz için bu konu çok da yabancı değil bize. Yabancı bir ülkede alacağınız hediyelik eşya için satıcı size ağzını 50 Euro dan açar sonra 10 Euro’ya kadar düşer. Bu konuda uyanık olmanız lazım. Pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Ha bir de cüzdanınızda çok fazla miktarda para bulundurmayın mümkünse ve cüzdanınızdaki miktarı satıcı asla görmesin.

*Bu maddede bahsedeceğim mesele Floransa’da başımıza geldi.:D  Yolda yürürken Afrika kökenli siyahi satıcı ilk olarak nerelisinizden girdi, çok yakışıyorsunuz birbirinizeden devam etti ve Dembaba’dan çıktı sonrasında size hediye kolye veriyorum dedi gitti ve 10 saniye sonra ailemin ihtiyacı var dedi ve para istedi. Ama bunu çok profesyonel yaptı. O kadar profesyonel yaptı ki sırf bu oyunculuk için adama para verdik:) Yani demem o ki bu tarz size hediye veriyorum diyen kişilere (Edirne Selimiye Cami’de de başımıza geldi) inanmayın dikkat edin.

     Benim ekonomik seyahat için elde ettiğim tecrübeler bunlar. Eğer sizin de bu tarz tecrübeleriniz varsa alta yorum bırakarak bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz 🙂 Unutmamamız gereken tek bir şey varsa o da “Bir seyahati ucuza getirmenin en güzel sonucu başka bir seyahate yelken açabilmek.”