dalaman gezilecek yerler

DALAMAN GEZİLECEK YERLER : MAVİNİN EN SAF HALİ

Muğla bende sorulur diyorum ve Muğla’nın diğer bir güzel ilçesi olan Dalaman’ı anlatmaya başlıyorum. Fakat ilk başta şunu söyleyeyim. Google’da Dalaman gezilecek yerler cümlesini aratıp karşınıza çıkan yerlere giderseniz kendinizi Dalaman değil Muğla’nın diğer uzak ilçelerinde bulabilirsiniz. Eğer Dalaman bölgesine ayıracak vaktiniz fazla ilse Dalaman gezilecek yerler listesine Ortaca ve Köyceğiz ilçelerindeki gezilecek yerleri de ekleyebilirsiniz. Fethiye demiyorum çünkü Fethiye bambaşka bir dünya 🙂

Dalaman gezilecek yerler listesine geçmeden Dalaman Nerede, Dalaman’a Nasıl Gidilir, Dalaman’a Kaç Gün Ayırmalı, Dalaman’a Ne Zaman Gidilir sorularının cevaplarını vermeye çalışayım.

DALAMAN NEREDE & DALAMAN HARİTASI & DALAMAN NEREYE BAĞLI ?

Dalaman Muğla iline bağlı ve Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Ortaca’ya ve Köyceğiz’e oldukça yakın konumda bulunuyor. İlçe olmasını sağlayan en önemli unsur Dalaman Havaalanına sahip olması diye düşünüyorum. Dalaman kendi halinde, mütevazi ve yemyeşil bir ilçe. Burada resmen doğaya doyuyorsunuz. Dalaman’ın haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DALAMAN’A NASIL GİDİLİR & DALAMAN’A ULAŞIM ?

Dalaman’a gitmenin en pratik yolu, tabi ki uçak seyahati. Dalaman’da havaalanı olması çok büyük bir avantaj. Fakat şunu belirtmem de fayda var. Dalaman’a hava yolu ile gelecekseniz uçak biletini ucuza getirmek için önceden rezervasyon çok çok önemli. Dalaman havaalanı yenilenmiş güzel bir havaalanı. Yazın burada turist çok olduğundan kendi kendinize yanlış bir ülkenin havaalanına mı indim diyebilirsiniz. Havaalanı’nın konumu burada.

Dalaman Havaalanı’nın yakınlarında bir çok rent a car şirketi bulunuyor. Bu bölgeyi gezeceksiniz araba şart bence. Dolayısıyla havaalanı içinden veya yakınından araç kiralayabilme imkanınız mevcut. Dalaman Havaalanı otopark tarifesi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DALAMAN’A NE ZAMAN GİDİLİR ?

Dalaman’a yılın her ayı yaz kış demeden gidebilirsiniz. Dalaman’a kar düşmüyor. Deniz,kum istemiyorsanız sezon dışı kalabalık olmayan zamanlarda Dalaman’a rahatlıkla gidebilirsiniz.

DALAMAN KAÇ GÜN GÜNDE GEZİLİR ?

Dalaman bana göre hissede hissede 2 günde çok rahat gezilir. 1 günde bile aslında gezebilirsiniz ama denizin ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız 2 gün size yeter. 

DALAMAN GEZİLECEK YERLER

Dalaman gezilecek yerler listemiz çok uzun değil ama listedeki yerlerimiz doğa harikası. Gerçekten buralarda doğmak ve yaşamak şans. Dalaman gezilecek yerler listemizi size kolaylık olsun diye yakınlık durumuna göre sıraladım. Buraları gezecekseniz şort, mayo, havlu vs kesin yanınızda bulundurun.

SARIGERME

Sarıgerme bizim asla unutmayacağımız bir yer. Neden mi balayımızı biz burada yaptık.♥  Sarıgerme’ye 2. gelişimiz oldu. Gerçekten doğası ile çok güzel bir yer Sarıgerme.

Sarıgerme, 7 kilometre plaj uzunluğuna sahip bir belde. Günübirlik düzenlenen tekne turlarının duraklarından biri olan Sarıgerme, ormanda bisiklet sürebileceğiniz ve Psilis Antik Kenti gibi ören yerlerini görebileceğiniz enfes bir yer.  Ayrıca Sarıgerme’de bulunan mavi bayraklı plajlarda tertemiz denizin tadını çıkarabilirsiniz. Mavi bayraklı plaj demişken TravelMuğla sayfasının Muğla genelinde listelediği Muğla’daki Mavi Bayraklı Plajlar yazısına göz atabilirsiniz.

Sarıgerme’de denize girebileceğiniz 2 yer mevcut. Bunlar imkanları çok çok daha iyi olan Sarçed Plajı ve imkanları çok kısıtlı olan Belediye Plajı.

SARIGERME SARÇED PLAJI
dalaman gezilecek yerler sarıgerme
dalaman sarıgerme

Açılımı Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği olan Sarçed Plajı gerçekten bir çok kesime hitap eden çok güzel bir plaj. Sarçed Plajı kumdan oluşuyor ve çocuklu aileler için oldukça uygun. Plaj uzunluğu 200 metre. Buraya Sarıgerme dolmuşlarıyla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Sarçed Plajı içinde yok yok. İçeride çocuk oyun parkı, tüplü mangal yakmak için piknik alanı, mini hayvanat bahçesi, kafe, emante dolapları (5 TL) gibi bir çok alan ve imkan mevcut. Tuvalatleri, soyunma odaları ve duşu oldukça temiz

Sarçed Plajı Giriş Ücreti (2019)

Sarçed Plajı araç giriş ücreti 20 TL , yaya giriş ücreti kişi başı 4 TL. Şezlong kiralama ücreti 10 TL. Yeme içme imkanı var ve fiyatlar oldukça makul. Aracınızı girişe gelmeden önce park etmeniz gerekiyor.

dalaman sarıgerme sarçed plajı

Sarçed Plajı Nerede ve İletişim

Sarıgerme’de bulunan Sarçed Plajı’nın konumu ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Sarçed Plajı iletişim ve telefon için ise buraya tıklayabilirsiniz.

SARIGERME HALK PLAJI
dalaman gezilecek tarihi yerler

Sarıgerme halk plajı upuzun, kumdan oluşan bir plaj. Ama ne bir tesis ne de bir duş alanı var. Bu kadar güzel, uzun bir plaja yakışmayan bir durum var. Çok daha iyi değerlendirilebilir burası. Biz gittiğimizde Sarıgerme halk plajının biz gittiğimizde (Kasım Ayı) herhangi bir giriş ücreti yoktu fakat yazın 10 TL gibi bir ücret alındığını duyduk. Buraya gelirseniz yiyecek, içecek açısından kesinlikle tedarikli gelmenizde fayda var. Burayı Sarçed Plajı ile karıştırıyorlar genelde. Yukarıda dediğim gibi Sarçed’de imkanlar daha iyi. Sarıgerme belediye plajının yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

SARSALA KOYU : MAVİ İLE YEŞİLİN AŞKI
dalaman gezi rehberi

Sarsala Koyu Muğla’daki en güzel koylardan biri. Burası gerçekten insanoğlu için özel dizayn edilmiş bir yer. Yeşil ile mavi burada o kadar uyumlu ki ruhunuz açılıyor, gönlünüz ferahlıyor. Dalaman Havalimanına oldukça yakın konumda olan Sarsala Koyu denize girmek isteyenler için büyük fırsat. Sarsala Plajı kumdan oluşuyor, deniz suyu sıcak ve çocuklu aileler için oldukça uygun.

Dalaman’a bağlı Kapukargın köyü sınırlarında bulunan Sarsala Koyu’nun yolu oldukça virajlı, giderken dikkatli olun bazen yol tek arabanın geçebileceği şekilde daralıyor. Sarsala’ya giderken  göreceğiniz bir göl var buranın adı da Kocagöl. Sarsala’ya ulaşmak için Kocagöl’ü geçmeniz gerekiyor.

Sarsala Koyu oldukça korunaklı bir bölgede yer alıyor. Sarsala’yı çevreleyen 12 Adalar Sarsala’nın oldukça akıntısız ve korunaklı olmasını sağlıyor. Korunaklı olması teknecileri de buraya çekiyor. Yerel köylüler, piknikçiler, yatçılar herkes burada.

Sarsala’nın temiz ve masmavi sularında yüzdükten sonra yapılacak bir aktivite var. Plajın çevresinde bulunan kayalık alandaki patikaları takip ederek, bölgede yürüyüşe çıkmak. Yürüyüş yapmayı sevenler için Sarsala dan Hamam Koyuna (Kleopatra koyu) kadar 11 km’lik bir bir rota burası. Yanınıza bol su almayı unutmayın.

Sarsala Koyu İmkanları

Dalaman’dan karadan ulaşılabilen tek koy olan ve yazın oldukça kalabalık olan Sarsala Koyunda plaj voleybolu, muz vs. gibi çeşitli eğlence aktiviteleri bulunuyor.Ayrıca koyda cankurtaran hizmeti, tuvalet ve duş imkânı bulunuyor. Plajda yer alan kafenin yiyecekleri de oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı.

Sarsala Koyu Çadır Kampı

Sarsala Koyunda çadır ya da karavana izin verilmiyor. Emin olun burada çadıra izin verilseydi Sarsala çadırdan geçilmezdi. Çadır severler için kötü bir durum ama başka yerler değerlendirilir artık. Sezon dışı bir ihtimal çadır kurulabilir. Siz yine de temkinli olun derim.

Sarsala Koyu Tekne Turu

Sarsala Koyu yukarıda da bahsettiğim gibi korunaklı yapısından dolayı bir çok tekne ve yata ev sahipliği yapıyor. Bol bol mavi tur teknelerini görürsünüz burada. Buraları tekne ile gezmek aslında en güzeli. Sarsala’da tekne turunu seneye biz de gerçekleştireceğiz inşallah.

Sarsala Koyu Giriş Ücreti (2019)

Sarsala Koyu giriş ücreti (2019) kişi başı 2.5 TL, araç giriş ücreti sezonda 5 TL. Burada belediye işletmesi var ve 2 şezlong, 1 şemsiyeye 20 TL. 

dalaman gezilecek yerler sarsala koyu
dalaman gezilecek yerler
Sarsala Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir 

Sarsala Koyu Muğla’nın Dalaman ilçesinde Kapukargın köyü sınırlarında bulunuyor. Sarsala Koyu Dalaman’a 12 km, Ortaca’ya 27 km, Dalyan’a 40 km, Fethiye’ye 55 km, Göcek’e 28 km uzaklıkta yer alıyor. Sezonda Dalaman merkezden sabah 10:00 da Sarsala Koyu’na  servis var akşam 18:00 da geri dönüyor. Sarsala Koyu’na şahsi aracınız ile gitmek en pratik yol. Yol oldukça virajlı olduğundan dikkatli olun. 

Sarsala Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya alalım sizi.

Not: Sarsala Koyu yorumlarından da anlaşılacağı üzere burada çevreye karşı oldukça duyarlı olun ve çöp bırakmayın.

DALAMAN KÜKÜRT KAPLICASI (KÜKÜRT HAVUZU)

Biz burayı Sarsala Koyu’na giderken gördük ama gidemedik. Buranın suyu kükürtlü olduğundan şifalı olduğu söyleniyor. İçinde 17 minarel varmış. Sedef hastalığına, cilt hastalıklarına ve kas hastalıklarına iyi geliyormuş. Zamanınız olursa aklınızda bulunsun.

GÖKGEMİLE KOYU

Kapıdağ Yarımadasında bulunan Gökgemile Koyuna Hamam Koyu’ndan 20 dakikalık bir yürüyüş ile varılabiliyor. Burası kampçılar için uygun bir yer. Burası az bilinen bir koy siz daha bilinen bir yeri tercih etmek istiyorsan Ekincik Koyu taraflarına doğru yol alabilirsin.

HİPPOKOME ANTİK KENTİ : AT ŞEHRİ

Dalama gezilecek yerler listesinde bulunan tek antik kente geldik. Dalaman’a 30 km uzaklıkta bulunan, Çöğmen köyü İt Asarı mevkiinde bir tepeye kurulmuş Hippokome antik kentinde oldukça görkemli kaya mezarları bulunuyor. At Şehri anlamına gelen Hippokome’de şehrin güneydoğusundaki kayalıklarda toplamda 6 kaya mezarı var. Şehrin güneybatı bölümlerindeki kayalıklarda ise tıpkı Fethiye Telmessos’dakine benzer kaya mezarları bulunuyor. Hippokome antik kentinin konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DALAMAN ÇAYI

Dalaman’a geldik tatilimize biraz heyecan katalım derseniz sizi Dalaman Çayına alalım. Dalaman Çayında aradığınız adrenalin bulunuyor. Rafting için biçilmiş kaftan olan bu çayın 12 kilometre uzunluğundaki parkuru, yaklaşık 2 saatte tamamlanıyor. Parkur zorluk derecesine göre iki etaba ayrılıyor. İlk etap acemi raftingcilere hitap ederken ikinci etap ise deneyimli sporcuların tercihi oluyor. Sırf rafting yapmak için buralara kadar gelen insanlar var. Bana yüksek adrenalin sevmiyorum ama siz bu seçeneği unutmayın.

DALAMAN OTEL TAVSİYESİ

dalaman otel tavsiyesi otantik taş ev
dalaman gezilecek yerler otantik taş ev
dalaman otantik taş ev

Muğla’nın her bölgesinde birbirinden güzel konaklama önerileri vermeye çalışıyorum. İşte onlardan biri daha. Dalaman’daki Otantik Taş Ev Butik Otel. Sarıgerme yolu üzerinde, Dalaman Havaalanına oldukça yakın, doğanın içinde şahane bir yer burası. Kocaman bir bahçesi var. Bahçede yapay bir göl ve içinde yüzen ördekler var. Gölün etrafında oturup keyif yapmak insanı müthiş dinlendiriyor. Otel hem taş ev hem de bungalowlardan oluşuyor. Taş evin içinde 2 si aile, 1i engelli odası olmak üzere 8 tane oda bulunuyor. 6 tane ise bungalow var. Yaz aylarında yüzebileceğiniz açık havuzu da arka bahçede yer alıyor. Bir de restoranı var Otantik Taş Ev’in. Cumartesi akşamları canlı müzik oluyor. Ayrıca bahçede kendin pişir&ye alanı da var. Aklınıza yazın, Dalaman’da konaklama önerisi arayanlara tavsiyemizdir.

dalaman otantik taş ev butik otel
dalaman otelleri otantik taş ev
dalaman gezilecek yerler otel otantik taş ev

Dalaman gezilecek yerler listem bu kadar. Muğla’ya geldiyseniz %99 sadece Dalaman’la yetinmeyeceksiniz tabi ki. O zaman Muğla’da gezilecek yerler için diğer yazılarıma göz atmayı, bu yazıma da yorum bırakmayı unutmayın.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.