BODRUM GEZİLECEK YERLER LİSTESİ : EN İYİ 24 YER

Bembeyaz evleriyle, görkemli gece hayatıyla, kendine özgü dar sokaklarıyla ülkemizin en ünlü tatil merkezi Bodrum’dayız. Ünlülerin göz bebeği Bodrum’un kesinlikle ayrı bir havası olduğunu düşünüyorum. Bodrum’a kimle gittiysem çoğu kişinin aklı Bodrum’da kalıyor. Magazin kültürünün bilinç altımıza gönderdiği mesajlardan mıdır nedir Bodrum çoğu insanda hayranlık duygusunu uyandırıyor. Bodrum denilince akla Bodrum gece hayatı geliyor ama ben bu yazımda Bodrum’un gece hayatından sıyrılıp Bodrum’da görülmesi gereken yerleri yazmaya çalışacağım. Sizi dolu dolu Bodrum Gezilecek Yerler listesi bekliyor.

İçindekiler:

BODRUM GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Hemencecik şunu belirteyim. Bodrum’da yazın trafik oldukça sıkıntılı olduğundan size kolaylık olsun diye Bodrum Gezilecek Yerler listesini 2 kısma ayıracağım. İlk kısımda Bodrum Merkez Gezilecek Yerler var, ikinci kısımda Bodrum Çevresinde Gezilecek Yerler var. Ne olursa olsun Bodrum’a gitmeden önce Bodrum’da Gezilecek Yerler listeme muhakkak göz atın hatta yazının çıktısını alın. Bodrum’da gezilecek yerler başlıklı yazım ilaç niteliğinde olup yüksek doz Bodrum havası içerir.:)

BODRUM MERKEZDE GEZİLECEK YERLER

bodrumda-gezilecek-yerler
bodrum-gezilecek-yerler-tavsiye
Bodrum Merkez Gezi Haritası

Bodrum yazın inanılmaz turist çeken bir bölge. Eğer yazın Bodrum’a havayolu ile gelecekseniz bu yoğunluk durumunu Milas Bodrum Havaalanı’nın yoğunluğundan anlayabilirsiniz. Havaalanından Bodrum’a geçerken özellikle akşam saatlerinde Torba Kavşağı sonrasında trafik derdi başlıyor. Eğer araç ile gezecekseniz Bodrum merkezde gezilecek yerler için aracınızı limana yakın ücretli otoparklara ya da Üstün’ün yaptığı gibi Zeki Müren Sanat Müzesi tarafına park edebilirsiniz.

BODRUM KALESİ

Bodrum Kalesi, Bodrum’da gezilmesi gereken tarihi yerlerin en başında geliyor. Bodrum hakim bir konumda bulunan Bodrum Kalesi, Bodrum’un simgesi ve en meşhur yeri durumunda. Her köşesi buram buram tarih kokan Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerine inşa edilmiş. Kalenin surlarına çıktığınızda Bodrum ayaklarınızın altında oluyor. Surlardan Bodrum’un enfes manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bodrum Kalesi’nin büyük bir bölümü bu yazıyı yazdığım tarih (2019 yılı) itibariyle tadilat altında. Restorasyonun tamamının 2020 yılında biteceği tahmin ediliyor. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Bodrum Kalesi’nin bölümleri aşağıdaki gibi:

 • Amphora Sergisi
 • Doğu Roma Gemisi
 • Karyalı Prenses Salonu
 • İngiliz Kulesi
 • Türk Hamamı
 • Cam Batıkları Salonu
 • Sikke ve Mücevher Salonu
 • Alman Kulesi
 • Yılanlı Kule
 • Cam Salonu
 • İşkence Odaları (Zindan) 

Bodrum Kalesi’nin en etkileyici bölümü bana göre Zindan bölümü. Bu kısım girişe biraz uzak ama oldukça ürpertici. Gitmeyi ihmal etmeyin.

Bodrum Kalesi Tarihi ve Özellikleri

Bodrum Kalesi, Saint Jean Şövalyeleri tarafından 1406-1522 yılları arasında üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiş. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Halikarnas Mozolesi’nin taşları kullanılmış. Bodrum Kalesinde, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunuyor. Rodos adası 1522 yılında Osmanlılar tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum’u 1523 yılında terk etmiş. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan Bodrum Kalesi, I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngilizlerin kaleyi bombalamaları ile yarı yıkık hale gelmiş ve daha sonra terk edilmiş. Daha sonra yapılan restorasyon çalışmalarıyla Bodrum Kale’si müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Bodrum Kalesi Ne Zaman Açılacak ?

Bodrum Kalesi yukarıda da belirttiğim gibi 2019 yılı itibariyle tadilat aşamasında. Kale yaklaşık 2 yıldır restore ediliyor. 1. etap restore çalışmalarının tamamlanması ile 18 Mayıs 2019‘da ile kalenin belli bir kısmı ziyarete açılmıştı. Kalenin ziyarete açılan bölümleri Yassıada Batıkları Salonu, Bozburun Batığı Depo Sergileme Alanı, Kale Camii, kalenin güney kısmında düzenlenen seyir terası ve Orta avluda bulunan taş eserler sergilendiği bölümler. Kalenin 2.etabının ziyarete açılması 18 Mayıs 2020 olarak planlanıyor ve 2020 yılında kale tamamen ziyarete açılmış olacak. Umarım aslına uygun bir restore çalışması yapılmış olur. Son olarak kalenin tamamının açıldığı zaman kaleye gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karar sizin.

Bodrum Kalesi Ziyaret Saatleri

Bodrum Kalesi haftanın her günü 08:30 – 18:30 saatleri arasında açık.   

Bodrum Kalesi Giriş Ücreti

Bodrum Kalesi’nin giriş ücreti kişi başı 48 TL. Fakat şu anda Kale’nin büyük bölümü tadilat altında olduğundan kalenin tamamını gezemiyorsunuz. Bana göre bu ücrete kalenin küçücük bir kısmını gezmek mantıklı değil. Bu arada Müze kartı olanlara ve 18 yaş altı çocuklara giriş ücretsiz.

Bodrum Kalesi Nerede ve Yol Tarifi

Bodrum Kalesi Bodrum’un tam kalbinde bulunuyor. Buranın önüne kadar araç ile ulaşım yok. Dolayısıyla aracınızı ya özel otoparka ya da ara sokaklara park edip Kale’ye yürüyerek geçeceksiniz. Bodrum Kalesi’nin yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Adres: Çarşı, Kale Caddesi, 48400 Bodrum/Muğla   
Telefon: (0252) 316 25 16

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi’nin içerisinde yer alıyor. Burası ülkemizin tek, Dünya’nın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri. Müzede, sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergileniyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahip. Müzede Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergileniyor.

Müze yukarıda da bahsettiğim gibi tadilat aşamasında ve belli bir kısmı açık. Müzenin tamamını görmek için 2020’yi beklemelisiniz. Burası Bodrum gezilecek yerler listesinin başında geliyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin Giriş Ücreti

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti kişi başı 48 TL. Müze kart sahiplerine ve 18 yaş altı çocuklara giriş ücretsiz.

BODRUM DENİZCİLİK MÜZESİ

Hemen söyleyeyim burası Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile karıştırılıyor ama bu iki yer farklı müzeler. Bodrum Denizcilik Müzesi özel bir müze. Bu müzede bir çok tekne maketini ve farklı farklı bir sürü deniz kabuklularını görebilirsiniz. 

Bodrum Denizcilik Müzesi’nin giriş ücreti 20 TL. Burası özel müze olduğundan müze kart geçmiyor. Müze pazartesi günü hariç haftanın her günü 09:00 – 19:00 arası açık. Denizcilik müzesinin konumu ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Website: bodrumdenizmuzesi.org

BODRUM EVLERİ
bodrum-gezilecek-yerler-blog
bodrum--gidilmesi-gereken-yerler
Bodrum Gezilecek Yerler – Bodrum Evleri

Bodrum’un bembeyaz evleri dillere destan. Bu güzel evlerin öyle güzel renkte kapıları var ki fotoğraf çekilmeden duramıyorsunuz.:) Bu başlığı açmamın nedeni de Bodrum Merkezde hangi evin önünde en güzel fotoğrafı çekilebilirsiniz sorusunun cevabını verebilmek. Biraz garip de bir soru oldu.:)

Yukarıda fotoğrafımın olduğu mavi kapılı evin haritadaki konumunu buraya bırakıyorum. Bodrum Kalesin’den Zeki Müren Sanat Müzesine sahilden yürürken bu evi görebilirsiniz.

BODRUM SOKAKLARI
bodrum gezilecek yerler
bodrumda-gorulecek-yerler
Bodrum Gezilecek Yerler – Bodrum Sokakları

Bodrum gezilecek yerler listesinde tamamıyla Bodrum ruhunu yansıtan kısma geldik. Bodrum merkezdeki gezilecek yerleri keşfederken zaten yolunuz Bodrum’un dar sokaklarına düşecek. Bodrum’un dar sokakları size ben Bodrum’dayım hissini tam anlamıyla veriyor. Bu başlığı açmamın nedeni özellikle Bodrum’da akşam gezilecek yerler neresi sorusunun cevabını verebilmek. Akşam serinliğinde Bodrum sokaklarını tam anlamıyla hissedebilmek için size iki yürüyüş rotası önerebilirim. İlki Bodrum Adliye Cami’den Bodrum Yat Marina’ya kadar yürümek. İkincisi de ilk rotanın tam tersi yöne yani Adliye Cami’den ara sokakları kullanarak Bodrum Öğretmenevi’ne kadar yürümek. Bu iki yürüyüş rotası ruhunuza ilaç gibi gelecek ve Bodrum bağımlılığı yaratacak.

ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ
bodrumda-gezilecek-yerler
bodrum-gidilecek-mekanlar
Bodrum Gezilecek Yerler – Zeki Müren Sanat Müzesi

Sanat güneşimiz ünlü sanatçı Zeki Müren’in hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 8 Temmuz 2000 tarihinde sanatçının anısına sanat müzesine dönüştürülmüş ve ziyarete açılmış. Burada Zeki Müren’in sahne kostümleri, hayranlarından gelen mektupları, aldığı ödülleri, özel eşyaları, müzenin bahçesinde Buick Regal marka otomobili sergileniyor. Burada duygu dolu anlar yaşayacaksınız. Burası gerçek bir sanatçının evi ve iyi ki müzeye dönüştürülmüş.

Zeki Müren’in Bodrum’daki Evi Nerede

Zeki Müren Sanat Müzesi Bodrum merkezde sayılabilecek bir noktada. Sahil tarafından Bodrum’un güzel sokaklarını hissederek buraya ulaşabilirsiniz. Haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Buraya araç ile de gelebilirsiniz, park sorunu bulunmuyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi Giriş Ücreti

Zeki Müren Sanat Müzesi giriş ücreti kişi başı 7 TL. Müze kartı olanlara ve çocuklara giriş ücretsiz.

Zeki Müren Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri

Zeki Müren Sanat Müzesi pazartesi günleri kapalı. Onun dışında her gün açık. Açılış ve kapanış saatleri Sabah 08:30, Akşam 18:30.

OSMANLI TERSANESİ SANAT GALERİSİ

Bodrum’un gezilecek yerleri bitmez. Her yerden tarih ve sanat fışkırıyor. Bodrum tersanesinin 1775 yılında kurulduğu düşünülüyor. Tarihsel bilgilere göre Bodrum’da ilk gemi, 1784 yılında tezgâha konmuş. Geminin kerestesi Bodrum dağlarından getirilmiş. Korsan saldırılarına karşı gözcü olarak dikilen Osmanlı kulesi ile birlikte 1882 yılında tersanenin surları da genişletilmiş. Tersane şuan için sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Ayrıca burada eski tersanenin arkasında, Adsız Atlı Süvarinin ve Osmanlı Denizcisi Cafer Paşa’nın da türbesi olan, Osmanlı Mezarlığı bulunuyor.
Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi’nin konumuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Şimdiden söyleyeyim buradan beklentiniz büyük olmasın.

BODRUM HALİKARNAS MOZOLESİ
bodrumda-gezilecek-gorulecek-yerler
bodrum-turistik-yerler
Bodrum Gezilecek Yerler – Halikarnas Mozolesi

Bodrum’da gezilecek tarihi yerler bitmez. Antik dünyanın insanları bile bu toprakların ne denli güzel ve bereketli olduğunu anlamışlar ki buralarda yerleşik hayat kurmuşlar. Bodrum havasıyla, doğasıyla her şeyi ile insanı cezbediyor.

Evet şimdi sıra Bodrum’un tarihi yerleri arasında en ünlü yere geldik:
HALİKARNAS MOZOLESİ

Dünya’nın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi’nden geriye ne yazı ki bazı taşlar ve kolonlar kalmış. Burada ilk kazı çalışmaları 1857’de Sultan Abdülmecid zamanında izin alan İngiliz arkeolog Charles Newton tarafından yapılmış. Zamanında buradan çıkarılan eserler şimdi British Museum de sergileniyor. İngiltere sağ olsun burada da sömürgeciliğini göstermiş. Gerçekten çok üzücü bir durum.

Halikarnas Mozolesinin yıkım nedeni şiddetli bir deprem, yağmalanma nedeni de İngilizler. Yani buraya gelip Mozoleyi görüceğim diye ümitlenmeyin. Çünkü mozoleden eser yok. Şu an burası açık hava müzesi olarak kullanılıyor.

Mozole, basit bir anıt mezar olarak görülse de oldukça fazla mimarlık bilgisi gerektirdiği için birçok bilim adamı için hala incelemeye değer bir eser. Sadece dış görünüşle değil iç yapısıyla da oldukça dikkat çekiciymiş, içerisinde ilginç tüneller varmış ve söylenenlere göre bu tüneller Artemis tapınağı ve Amfi tiyatroya kadar devam ediyormuş. Bu kadar gizemli oluşu geçmişte maalesef tarihi eser kaçakçılarının da dikkatini çekmiş ve mozolenin iç yapılarının bir kısmı oldukça fazla zarar görmüş. Şu anda koruma altında olduğu için artık tahribat yok mevcut yapı dikkatle korunmaya çalışılıyor.

Halikarnas Mozolesi Hakkında Bilgi

Halikarnas Mozolesi dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş, Yunan mimarisi ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezar. Kolonlarda Yunan mimarisinin esintilerini, Piramit çatısıyla Mısır mimarisinin özelliklerini taşıyor. Anıt MÖ. 353 yılında ölen Karya kralı Mausolos için, eşi ve kız kardeşi tarafından o dönemdeki adı Halikarnassos olan bugünkü Bodrum’da yaptırılmış. Ebatları oldukça büyük tasarlanmış olan anıt mezar ve buna benzeyen yapılar mozole olarak anılmış. Anadolu’da 1300’lü yıllarda olan büyük depremde Mozole yıkılmış ve daha sonra yıkılan parçalar Şovalyeler tarafından Bodrum Kalesinde kullanılmış. Geriye kalanları eserleri de İngilizler almış ve British Museum’da sergiliyorlar.

Halikarnas Mozolesi Ziyaret Saatleri

Halikarnas Mozolesini pazartesi günleri hariç diğer tüm günler saat 08:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi Giriş Ücreti

Halikarnas Mozolesine giriş ücreti kişi başı 12 TL. 18 yaş altına ve müze kartı olanlara giriş ücretsiz.

Halikarnas Mozolesi Nerede ve Yol Tarifi

Halikarnas Mozolesi Bodrum Merkezde bulunuyor. Adres ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Araç parkı biraz sıkıntılı. Yoğun saatlerde gitmemeye çalışın.

MYNDOS KAPISI

Halikarnassos’un giriş kapılarından olan Myndos Kapısı’nın MÖ 360’larda yapıldığı düşünülüyor. Burası Büyük İskender’in askerlerinin, önüne kazılan hendekler nedeniyle geçemediği kapı. Myndos kapısı, “Bodrum Antik Sur Restorasyonu” projesi çerçevesinde restore edilmiş. 1998 yılı Haziran ayında başlayan bu çalışmalar sırasında, antik yazarlardan Arrianus ve Diodoros’un bahsettiği hendekler ortaya çıkarılmış. 2.5-3 metre derinliğinde olan hendekler kuşatma sırasında mancınık, kuşatma kuleleri ve koç boynuzu gibi savaş aletlerini surlardan uzak tutmak için kazılmış. Myndos Kapısı, iki anıtsal kule ve onların ardında, şehre girilen kapının da yer aldığı bir avludan ibaret. Bu kapıdan şehre girenler kendilerini Mausoloeion’a götüren antik Halikarnossos şehrinin ana caddesinin başlangıcında buluyorlarmış. Kapıya yakın yerlerde Türk mezarlığı ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait tonozlu mezarları görebilirsiniz.

Myndos Kapısı Giriş Ücreti

Myndos Kapısı’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretsiz.

Myndos Kapısı Nerede

Myndos Kapısı (Gate) Bodrum merkezde bulunuyor. Konum için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

BODRUM ANTİK TİYATRO
bodrum-yakini-gezilecek-yerler
bodrum-turistik-yerler
Bodrum Gezilecek Yerler – Antik Tiyatro
Bodrum Antik Tiyatronun Tarihi

Bodrum’dan Yalıkavak, Turgutreis tarafına giderken yol üstünde görebileceğiniz Bodrum Antik Tiyatrosu, Halikarnassos Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri. Oturma kapasitesi 3000-4000 kişi olan Bodrum Antik Tiyatronun M.Ö. IV. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Tiyatro üç bölümden oluşuyor. Bunlar sırasıyla,

 • Oturma sıraları bölümü
 • Orkestra Bölümü
 • Sahne Yapısı

Bodrum Antik Tiyatro günümüzde kültürel etkinlikler için kullanılıyor ve bir çok sanatçı burada konser veriyor. Buranın akustiği gerçekten mükemmel.

Bodrum Antik Tiyatro Konser Etkinlikleri ve Tarihleri

Bodrum Antik Kentinde bir çok etkinlik ve konser düzenleniyor. Burada düzenlenen etkinlikleri takip edin ve sevdiğiniz bir sanatçı gelirse konserine katılmayı ihmal etmeyin. Buraya Şebnem Ferah’tan tutun Ajda Pekkan’a bir çok sanatçı geliyor. Bodrum antik kentinde düzenlenen konser etkinliklerini bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.

Bodrum Antik Kenti Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri:

Bodrum Antik Kentinin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Tiyatroyu, hafta içi 09:00-17:00 , hafta sonu 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro Nerede

Bodrum Antik Kentinin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Arabanızı etkinlik yoksa rahatça park edebilirsiniz, etkinlik varsa otopark şart.
Adres: Yeniköy Mah. Kıbrıs Şehitleri Caddesi Bodrum / Muğla / Türkiye

BODRUM YEL DEĞİRMENLERİ
bodrum gezilecek yerler
Bodrum Gezilecek Yerler – Yel Değirmenleri

Bodrum Gezilecek Yerler listesinde Bodrum’da en iyi manzara nerede izlenir sorusunun cevabı geldik. Eğer Bodrum manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız adres Bodrum Yel Değirmenleri. Burası Bodrum’un en meşhur yerlerinden biri. Bir tarafta Bodrum Merkez diğer tarafta Gümbet tarafı. Bodrum’a gelirseniz burada kesinlikle gün batırın ve güneşin süzülüşünü izleyin. Burayı Bodrum’da akşam gezilecek yerler listesine de ekleyebilirsiniz.

Gelelim yel değirmenlerine. Değirmenlerin durumu içler acısı. Geceleri alkolü fazla kaçıranların uğrak mekanı burası. Burası çöp yuvası. Umarım yetkililer buraya bir gün el atar. Çünkü gerçekten iyi değerlendirilmesi gereken bir yer.

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede ve Nasıl Gidilir

Bodrum Yel Değirmenlerinin yol tarifi ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yolu çok az yokuş. Araç parkı sorunu yok.

PEDASA ANTİK KENTİ

Bodrum’un tarihi yerlerinden biri olan Pedasa Antik Kenti, Bodrum’un dış mahallesi Konacık’tan biraz yukarıda bulunuyor. Bodrum tarihinin bilinen en eski milleti Leleg’lerin başkenti olan bu kent MÖ 2000’li yıllarda kurulduğu düşünülüyor. Ormanlık bitki örtüsü içinde izlerini bırakmış bu antik şehir. Burada kazı çalışmaları hala devam ediyor. Pedasa antik kentine ulaşım için araba ile belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz, daha sonra kente ulaşmak için yaklaşık 1-2 km yürüyüş yapmak zorundasınız.

Pedasa Antik Kenti Giriş Ücreti

Pedasa antik kentinin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Pedasa Antik Kenti hakkında çok detaylı bilgi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

GÜMBET

Gümbet Bodrum şehir merkezine dolmuşla 5 dk mesafede. Gümbet’te bulunan Gümbet Koyu Bodrum tatilcilerinin yakınlık açısından denize girmek için tercih ettikleri ilk koy. Gümbet gezilecek yerler Bodrum merkezden sıkılanların ilk durağı. Gümbet’te bir çok otel, bar ve restaurant bulunuyor. Yazın geç saatlere kadar Gümbet’e dolmuş var. Bodrum gece hayatının en canlı olduğu yerlerden biri Gümbet barlar sokağı. Burada bir çok ünlünün performans sergilediği kulüpler var. Gümbet barlar sokağında en bilinen gece kulüpleri: Posh Club, Sapphire Gece Kulübü, Pasha Club, Sebastian Club.

NOT: Bodrum Gümbet gezilecek yer denildiğinde akla direkt Gümbet Barlar Sokağı geliyor. Gümbet barlar sokağı eğlence açısından fena sayılmasa da bazı nedenlerden dolayı seviyesi bana göre biraz düşük ! Gümbet’e gitmeden önce Gümbet barlar sokağını canlı kameradan izlemek için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Gümbet Barlar Sokağı Nerede ?

Gümbet Bodrum’a oldukça yakın konumda. Gümbet Barlar sokağına ulaşmak için Bodrum Merkezden ya da çevre yerlerden Gümbet’e ulaşmalısınız. Gümbet barlar sokağı yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Araç parkı için ara sokakları veya özel otoparkları kullanabilirsiniz.

BİTEZ

Bodrum gezilecek yerler listesine Gümbet’e yakın olan Bitez ile devam ediyoruz. Bitez’i hemencecik türkülerden hatırlayabilirsiniz. Çökertme türküsünde diyor ya “Bitez de yalısına varmadan Halilim
Aman koptu kıyamet”
işte burada geçen Bitez, Bodrum’da bulunan Bitez’dir.

Bitez ile Gümbet birbirine oldukça yakın konumda. Bitez – Gümbet arası 2,5 km ve yaklaşık 5 dakika. Bitez, yarım ay şeklinde upuzun bir kumsala, sığ bir denize, denize sıfır otellere ve çok güzel restoranlara sahip bir yer.

Bodrum merkeze en yakın nerede denize girilir sorusunun cevabı Gümbet ve Bitez Plajları’dır. Bitez Plajı, Bitez Yalısı olarak da anılıyor. Bitez Plajı’nın denizi hem sığ hem de deniz suyu sıcaklığı oldukça iyi. Çocuklu aileler için ideal bir plaj. Normalde halk plajı olan ve girişi ücretsiz olan Bitez Plajı’nda bir çok özel işletme var isterseniz buraları da değerlendirebilirsiniz. Bitez Plajı’nın haritadaki konumu ve yol tarifi için bağlantıdaki konuma tıklayabilirsiniz.

Bitez Dondurması

Bitez denilince akla ilk gelenlerden biri dondurma. Bitez dondurması tamamen organik. Bizim favorilerimiz ve size önerebileceğim aromalar mandalina, bal badem ve karadut. Bodrum’da bir çok yerde şubesi olan Bitez Dondurmacısında sütlü tatlı ve waffle da yiyebilirsiniz. Bitez dondurmasının topu 4 TL.

BODRUM ÇEVRESİ GEZİLECEK YERLER

Bodrum gezilecek yerler listesinde Bodrum merkezde olan yerleri tamamladık. Bodrum yarımada şeklinde olduğu için Bodrum’um mahalle ve köyleri oldukça fazla. Bu yerler size Ege havasını fazlasıyla hissettirecek ve buraları gezmeye doymayacaksınız. Bodrum gezilecek yerler yazıma Bodrum etrafında gezilecek yerler ile devam ediyoruz.

ORTAKENT YAHŞİ PLAJI

Yahşi Plajı Bodrum’un Ortakent Mahallesinde bulunuyor. Bodrum çevresinde gezilecek yerlerde bol bol plaj ve koy var. Denize doyacaksınız. Ortakent Mahallesi pırıl pırıl masmavi denizi, mavi bayraklı plajları ve mandalina bahçeleri ile gelenleri cezbediyor. Ortakent Mahallesi Bodrum merkeze 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buraya Bodrum Merkezden dolmuş minibüslerle gelebilirsiniz.

Ortakent Halk Plajı’nın genel bilgilerine. Ortakent merkeze 3, Bodrum merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan plajı Temmuz – Ağustos aylarında tercih etmemenizi öneriyoruz. O derece kalabalık oluyor ki deniz artık bulanık gibi görünmeye başlıyor. En doğru zaman Mayıs – Haziran ve Eylül – Ekim ayları.

Ortakent sahili 2 kilometrelik uzunluğa sahip. Halk plajı bu sahilin sadece 200 metrelik alanını kapsıyor. Diğer bölgeler ise özel işletmelere var. Halk Plajı yazın çok ama çok kalabalık oluyor.

Yahşi plajı mavi bayraklı bir plaj. Suyun ne kadar berrak ve temiz olduğunu gittiğinizde göreceksiniz. Plaj ve denizin tabanı ince kum. Zaman zaman çakıl gibi yerlere de denk gelebiliyorsunuz. Su sıcaklığı diğer yerlere göre biraz soğuk. Yahşi Plajı çocuklu aileler için ideal. Kıyıdan yaklaşık 6-7 metre sığ suya sahip.

Ortakent Yahşi Plajı Giriş Ücreti

Ortakent Yahşi Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

ASPAT KOYU

Aspat, Bodrum merkeze 14 km uzaklıkta bulunuyor. Bağla Koyu’nun yanındaki tepeyi aşarak ulaşılan Aspat’ta yer yer yıkılmış, kalıntıları kalmış Aspat Kalesi bulunuyor. Bu kaleye gitmeye bence gerek yok. Aspat’ta denize girmek için Aspat Koyu’na gidebilirsiniz. Buranın denizi oldukça temiz. Plaj alanı çok geniş ve her zaman esintili. Palmiye ağaçlarının altında, kalabalıktan uzak keyif yapabilirsiniz.

Aspat koyundaki işletmenin giriş ücreti kisi başı 80 TL. 13 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz. Ödediğiniz ücreti bilekliğinize yüklüyorlar, işletmede yeme içme olarak kullanabiliyorsunuz.

KARAİNCİR

Bodrum Akyarlar bölgesinin güzel plajlarından biri olan Karaincir halk plajı kumdan oluşuyor. Buranın suyu oldukça soğuk. Karaincir Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok.

AKYARLAR

Akyarlar Bodrum merkeze 22 km, Turgutreis’e 8 km, Milas-Bodrum Havalimanı’na 58 km uzaklıkta bulunuyor.Burası Bodrum Yarımadası’nın en uç noktası. Akyarlar’ın tam karşısı bizim de 3 ay kaldığımız ve güzel anılar biriktirdiğimiz Kos Adası. Akyarlar’da esen püfür püfür rüzgardan dolayı burası sörfçülerin uğrak yeri konumunda. Balıkçı restoranları, Kemer Köyü ve 1931 yılında Fransızlar tarafından yapılmış Hüseyin Burnu Feneri ve kum hamamını Akyarlar’da görebilirsiniz. Akyarlar otel noktasında da gelişmiş imkanlara ve tesislere sahip. Bodrum’da sakin bir tatil istiyorsanız buradaki otelleri tercih edebilirsiniz.

Akyarlar’daki Plajlar

Bodrum’un Akyarlar bölgesinde deniz tertemiz. Akyarlar yazlıkçıların mekanı. Buraya geldiğinizde gidebileceğiniz halk-özel plajlar aşağıdaki gibi:

 • Karaincir Plajı
 • La Brezza Beach
 • Site Plajları
 • Akçabük Tatil Koyu Plajları
TURGUTREİS

Turgutreis, yarımadanın Bodrum’dan sonraki en büyük yerleşim yeri. Adını Osmanlı Kaptanı olarak Akdeniz’de bir çok yeri fetheden Turgut Reis’ten almış. Turgutreis’in yaklaşık 2,5 km’lik kumsalı bulunuyor ve bu kumsal üzerinde bir çok otel ve pansiyon var. Turgutreis’e gelirseniz D-Marin Turgutreis Marinasını gezmeyi ihmal etmeyin. D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivaline ev sahipliği yapıyor.

Turgutreis’e giderseniz Turgutreis dağına çıkıp buradan bölgeyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan tarihi yel değirmenlerini de ziyaret edebilirsiniz. Turgutreis’te yapılacak diğer bir aktivite ise her cumartesi kurulan yerel pazardan alışveriş yapmak. Bu pazardan Ege’ye özgü otlar, yöresel yemekler ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Turgutreis Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Turgutreis’e Bodrum Otogar’dan kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akyarlar’dan dolmuş ile Turgutreis’e 15 dakikada varıyorsunuz. Dolmuş saatleri yazın erken saatlerde başlayıp geç saatlere kadar devam ediyor. Turgutreis’in haritadaki konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

GÜMÜŞLÜK

Bodrum gezilecek yerler listesinin en romantik yerlerinden birine geldik. Antik Myndos kentinin üzerine kurulmuş olan Gümüşlük, balıkçı restaurantlarıyla nam salmış bir yer. Küçük kendi halinde bir köy olan Gümüşlük tarihi ve doğasıyla Bodrum Yarımadasında oldukça özel bir yere sahip. Özel günlerinizi kutlayacaksanız burası atmosfer açısından oldukça uygun. Koyun ilerisinde yüzerek de gidebileceğiniz Tavşan Adası bulunuyor. Buradan denize daldığınızda Myndos Antik Kenti’nin kalıntılarını da görebilirsiniz. Şnorkel şart. Çarşamba günleri Gümüşlük sahilde kurulan pazarda yöresel ürünler dahil olmak üzere bir çok şey alabilirsiniz. Myndos antik kenti ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Bodrum Gümüşlük Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Gümüşlük Milas Bodrum Havalanına 60 km, Bodrum Merkez’e 25 km uzaklıkta.Bodrum’a bağlı bir mahalle olan Gümüşlüğe Bodrum merkezden dolmuşla geçebilirsiniz. Dolmuş saatleri için bu bağlantıya bakabilirsiniz.  Gümüşlük konum ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YALIKAVAK
bodrum gezilecek yerler yalıkavak marina

Bodrum’un en elit ve cool yeri Yalıkavaktayız. Bodrum merkeze 18 km uzaklıkta bulunan Yalıkavağa Bodrum’dan dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Buraya gelirken Yalıkavağın manzarasının ne kadar mükemmel olduğunu göreceksiniz. Bir çok ünlünün burada evi bulunuyor. Yalıkavak’ta 43 yıldan beri her perşembe kurulan Yalıkavak Pazarını gezmeyi unutmayın. Yunan adalarından gelen bir çok yabancı da bu pazara ilgi gösteriyor. 

Yalıkavak denilince akla gelen şeylerden biri olan Yalıkavak Marina’dan (Palmarina) bahsetmek istiyorum. Burası gerçekten lüks ve kaliteli bir marina. Buranın mimarisine ve peyzajına büyük önem vermişler. Güvenlik üst düzey, garip tipli insan göremezsiniz. Lüks mağazalar ve restaurantların adresi burası. Yatçıların favori yeri olan Palmarina’da fiyatlarda kaliteyle doğru orantılı yüksek.

Bodrum Yalıkavak yol tarifi ve konumu için sizi buraya alalım.

GÜNDOĞAN

Yalıkavak ile Göltürkbükü arasındaki yol üzerinde kayalık tepenin yamacında yer alan Gündoğan, Bodrum Yarımadasının en uzun plajlarından birine sahip. Gündoğan rüzgar sörfü, sualtı balıkçılığı, sünger avcılığı, dalış ve su altı fotoğrafçılığını oldukça elverişli bir denize sahip. Buradan kalkan tur tekneleri ile 15 dk’da Apostol Adasına (Küçüktavşan Adası) gidebilirsiniz. Sarkıt ve dikitleriyle bölgedeki en eski yerleşim buluntularının ele geçtiği Peynir Çiçeği Mağarasında bulunan izlerde bu bölgede yerleşimin 5000 yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor.

GÖLTÜRKBÜKÜ

Bodrum Gezilecek Yerler listesinin en ünlü yerlerinden biri Göltürkbüküne geldik. Türkiye’nin Ibıza’sı olarak anılan Göltürkbükü ünlülerin uğrak yeri olduğu kadar yabancı turistlerin de yatlarıyla uğradığı oldukça popüler bir yer. Göltürkbükü Bodrum-Milas Havaalanına 45 km, Bodrum’a 14 km uzaklıkta. Göltürkbüküne yakın Torba Koyu’da oldukça sakin ve huzurlu bir yapıya sahip. Torba’da gezerken birbirinden sevimli tatil köylerini ve Bodrum’un kendine özgü taş evlerini görebilirsiniz.

Göltürkbükü’nde belediyenin işlettiği halk plajı var. Burada şezlong ve şemsiye ücretsiz. Fiyatlar oldukça makul. Göltürkbükü halk plajının konumu burada.

Türkbükü, Göl Köy, Göltürkbükü Köyü neresi ?

Gölköy denizden 1 km uzaklıkta bulunan şirin bir köy. Türkbükü magazin programlarında sıkça duyduğunuz ünlülerin boy gösterdiği sahil bölgesi, Mandarin Hotel ve Hilton Otel’e doğru devam eden bölüm. Büyükşehir yasası ile bu mahalle ve köy birleşmiş ve adı Göltürkbükü olmuş.

CENNET KOYU
bodrum gezilecek yerler cennet koyu

Göltürkbüküne oldukça yakın, adının hakkını veren bir yer Cennet Koyu. Burası Bodrum’a 20 km, Türkbükü’ne ise sadece 3 km uzaklıkta. Yeşil ile mavi iç içe. Deniz tertemiz. Cennet Koyu’nda herhangi bir tesis yok. El değmemiş ve kirletilmemiş bir yer. Bodrum gezilecek yerler listesinin denize girme açısından en güzel yeri diyebilirim.

Bodrum Cennet Koyunda Kamp:

Bodrum Cennet Koyunda kamp da yapabilirsiniz. Yalnız burada herhangi bir camping tesisi yok. Siz yiyecek açısından hazırlıklı gitmelisiniz. Mangal yakmak yasak. Duş, wc, soyunma kabini imkanı yok. Sinek ilacı kesinlikle alın. Bir de bu Cennet gibi koy insanlarımız tarafından oldukça kirletilmiş. Her yerde çöp var. Bu konuda maksimum özeni gösterin:(

Bodrum Cennet Koyu Ulaşım ve Yol Tarifi:

Bodrum Cennet Koyu’na gitmek için aracınızın olması gerekiyor. Ya da Göltürkbükü’ne geldiyseniz 3 km’lik bir yürüyüşle Cennet Koyuna ulaşabilirsiniz. Bodrum dışından aracınızla buraya gelecekseniz Torba Kavşağından sağa dönmelisiniz. Otobüsle geliyorsanız yolu uzatmamak için yine Torba Kavşağında inmelisiniz. Bodrum Cennet Koyu konum ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

BODRUM GÜVERCİNLİK

Bodrum gezilecek yerler listesinde artık Bodrum Yarımadası’nın dışına çıkıyoruz. Burayı ister gezinizin başında ister sonunda gezebilirsiniz. Güvercinlik, Bodrum’a gitmek için yol üzerinden geçmek zorunda olduğunuz bir yer. Denizi ilk Güvercinlik’te görürsünüz.

Güvercinlik Muğla iline 100 km, Bodrum merkeze 20 km uzaklıkta bulunuyor. Bodrum’un en meşhur ve lüks otelleri Güvercinlikte bulunuyor.

Bodrum Güvercinlik gezilecek yerler noktasında özellikle Güvercinlik sahilinde yürüyüş yapmayı tavsiye edebilirim. Ayrıca Güvercinlik’te sessiz sakin bir yerlere gitmek istiyorsanız Meşelik ve Mumcular Mahallelerine gidebilirsiniz. Civardaki köylerin pazarlarında organik ürünler alabilirsiniz. Bu civarlarda kahvaltı yapmak isterseniz Zıpzıp Kahvaltı yerini önerebilirim. Güvercinlik’in karşısında Salih Adası bulunuyor. İsterseniz buraya tekne ile geçebilirsiniz.

KOS (İSTANKÖY)

Bodrum’da vaktiniz varsa ve farklı bir yer görmek istiyorsanız hemen Bodrum’un karşısında bulunan Kos Adasına gidebilirsiniz. Biz Üstün’ün iş durumundan dolayı Kos’ta 3 ay kaldık ve bu adayı alt üst ettik. Eğer Kos’a giderseniz Kos Adası Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı kesinlikle okuyun.

BODRUM PLAJLARI VE KOYLARI

Bodrum haritasına baktığınızda kıyıların oldukça girintili ve çıkıntılı olduğunu görüyorsunuz. Bu da bu kıyılarda eşsiz güzellikte koyların ve plajların olmasını sağlıyor. Aşağıda saydığım koyları gezmek için araba şart. Araba ile çok daha rahat edersiniz. Bodrum’a sırf deniz için geldiyseniz bu konuda çok şanslısınız. Masmavi sularıyla aşağıda saydığım Bodrum Plaj ve Koyları sizi bekliyor.

 • Yalıkavak Halk Plajı
 • Karaincir Plajı
 • Torba Sahili
 • Gümüşlük Halk Plajı
 • Kumbahçe Plajı
 • Bitez Plajı
 • Gümbet Plajı
 • Aspat Koyu
 • Bardakçı Koyu
 • Camel Plajı
 • Bağla Plajı
 • Ortakent Halk Plajı
 • Peksimet Plajı
 • Cennet Koyu
 • Kargıcak Koyu
 • Gündoğan Halk Plajı
 • Mazı Köyü Sahili

BODRUM GECE HAYATI

Bodrum Gezilecek Yerler bittiyse artık eğlenme vakti. Bodrum denilince çoğumuzun aklına gece hayatı geliyor. Çünkü biz televole’lerle, magazin programlarıyla büyüdük. Bodrum gece hayatının kalbi Bodrum Çarşı’da bulunan Barlar Sokağında atıyor. Gecenin ilerleyen saatlerine dek çılgınlar gibi eğlenen insanlar var. Barlar sokağında diğer cluplara göre fiyatlar daha makul. Barlar Sokağı’na alternatif olarak Gümbet’i değerlendirebilirsiniz.

Bodrum’un En Ünlü Gece Kulüpleri ve Barları:
 • Vittoria Club
 • Marina Club Yacht Bodrum
 • Küba Bar
 • Mandalin
 • Kule Rock City
 • Posh
 • Pasha Club
 • Barine Club Katamaran
 • Karpuz Bar
 • Fenix Yalıkavak Marina

BODRUM’DA NE YAPILIR ?

     Bodrum’da geldiyseniz ve bunları yapmadan dönerseniz Bodrum geziniz eksik kalır.

 • Bodrum Sualtı Müzesi ve Arkeoloji Müzesini gezmeden,
 • Bodrum yerel pazarlara gitmeden,
 • Tekne turu yapmadan,
 • Antik Tiyatro’da bir etkinliğe katılmadan,
 • Bodrum barlar sokağını görmeden,
 • Gümüşlük’te balık yemeden,
 • Bitez dondurması yemeden,
 • Çökertme kebabı yemeden,
 • Bodrum usulü su böreği, kabak çiçeği dolması, sebzeli döner yemeden dönmeyin.

BODRUM’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Eğer Bodrum’a hafta sonu için geldiyseniz ya da Bodrum’a ayıracağınız vakit kısıtlıysa yukarıda yazdığım Bodrum Gezilecek Yerler listesindeki yerlerin tamamını gezme durumunuz çok çok zor. Bu bir iki günü sığdırabileceğiniz ve Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken yerleri hap bilgi şeklinde sıralıyorum:

 • Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi
 • Bodrum Çarşısı ve Sokakları
 • Bodrum Antik Tiyatro
 • Bodrum Halikarnas Mozolesi
 • Zeki Müren Sanat Müzesi

BODRUM’UN NEYİ MEŞHUR ?

Bodrum denilince aklımıza hemen beyaz boyalı evler geliyor. Fakat Bodrum’un beyaz boyalı evlerinin dışında bir çok şeyi meşhur. Bodrum’un nesi meşhur sorusunun cevabını aşağıya teker teker sıralıyorum. Bu listede bulunan yemekleri tatmadan Bodrum’dan dönmeyin. Bizim favorimiz tabi ki Çökertme Kebabı.

 • Bodrum’un Beyaz Boyalı Evleri
 • Çökertme Kebabı
 • Mandalina Kolonyası ve Lokumu
 • Bodrum Sebzeli Döner
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Zeytinyağlı Mezeler
 • Süngerciler
 • Bodrum Sandaletleri 
 • Halikarnas Mozolesi
 • Bodrum Barlar Sokağı

BODRUM ALIŞVERİŞ – BODRUM’DAN NE ALINIR ?

Bodrum merkez ve çevre mahallelerinin belli günlerde yerel pazarları oluyor. Bu pazarlardan hediyelik eşya, yöresel ürünler, meyve ve sebze alabilirsiniz. Her pazartesi Türkbükün’de, her salı Milas’ta, çarşambaları Ortakent ve Gündoğan’da, cumartesileri Turgutreis’te, pazar günüde Mumcular’da pazar kuruluyor. Özellikle önerebileceğim en hareketli ve en zengin pazar olan Yalıkavak pazarı perşembe günleri kuruluyor.

Bodrum’da alışveriş için Avm ihtiyacınız varsa aşağıya Bodrum Merkezde ve çevre mahallelerinde bulunan alışveriş merkezlerini sıralıyorum. Bizim favorimiz Midtown ve Palmarina.

  Bodrum Alışveriş Merkezleri
 • Midtown (Bodrum Merkez)
 • Oasis (Bodrum Merkez)
 • Milta Bodrum Marina (Bodrum Merkez)
 • Bodrum Avenue (Bodrum Merkez)
 • Palmarina (Yalıkavak)
 • D-Marin (Turgutreis)
 Bodrum’dan Ne Alınır ?
 • Mandalina Kolonyası ve Lokumu
 • Bodrum Sandaleti
 • Efil Efil Uçuşan Beyaz Elbiseler
 • Bodrum Süngeri
 • Naturel Zeytinyağı     

Bodrum gezilecek yerler listesi tamamdır. Bodrum her şeyi ile kendine özgü havası olan bir yer. Bu havayı yakalamaya çalışın ve sonuna kadar Bodrum’u hissetmeye ve yaşamaya çalışın. Unutmayın Bodrum’a bir kez geldiğinizde tekrar gelmek isteyeceksiniz. Mutlu gezmeler.:)

Muğla’nın diğer ilçelerini keşfetmek için diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.