bodrum gezilecek yerler

BODRUM GEZİLECEK YERLER : EN İYİ 24 YER ÖNERİSİ

     Bembeyaz evleriyle, görkemli gece hayatıyla, kendine özgü dar sokaklarıyla ülkemizin en ünlü tatil merkezi Bodrum’dayız. Ben Bodrum’un kesinlikle ayrı bir havası olduğunu düşünüyorum. Bodrum’a kimle gittiysem çoğu kişinin aklı Bodrum’da kalıyor. Magazinin, paparazilerin bilinç altımıza gönderdiği mesajlardan mıdır nedir Bodrum çoğu insana kendini farklı hissettirmeyi başarıyor. Muğla’nın en güzel ilçelerinden Bodrum’a gitmeye karar verirseniz Bodrum Gezilecek Yerler listemize muhakkak göz gezdirin. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur.    

bodrum gezilecek yerler

     Bodrum’a sık sık giden bir çift olarak Bodrum ve çevresindeki yerler hakkında size bilgi vermeye çalışacağım. İlk olarak Bodrum Nerede, Bodrum Nereye Bağlı, Bodrum’a Nasıl Gidilir, Bodrum’a Ne Zaman Gidilir, Bodrum’a Kaç Gün Ayırmalı sorularının cevabını bulup daha sonra Bodrum Gezilecek Yerler Neresi, Bodrum Gece Hayatı Nasıl, Bodrum’dan Ne Alınır sorularını cevaplayarak yazımı tamamlayacağım. Hadi hep birlikte yelkenleri açıp Bodrum seferine çıkalım.:)

İçindekiler:

BODRUM NEREDE & BODRUM HARİTASI &
BODRUM NEREYE BAĞLI ?

     Muğla öyle güzel bir şehir ki birbirinden güzel ilçelere sahip. Bu ilçelerden biride Bodrum. Bodrum Muğla’nın nüfus açısından en büyük ilçesi. Üç tarafı denizlerle çevrili ve yarımada şekline sahip olan Bodrum’un karayolu ile tek bir girişi ve aynı yerden çıkışı (Torba Kavşağı) var.

      Bodrum’un haritası ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

      Bodrum Adını Nereden Alıyor ?

  “Bodrum” kelimesi, ansiklopedilere göre 1400’lü senelerin başında Şovalyeler’in yaptırdıkları kaleden gelmektedir. Şovalyeler kaleye mensup oldukları dinin büyüklerinden Aziz Petrus’un isminin Lâtincesi olan “Sanctum Petrum” adını vermişler ve “Petrum” kelimesi zamanla “Bodrum” olarak değişime uğramış. Bodrum isminin öyküsü bu şekilde 🙂

BODRUM’A NASIL GİDİLİR & BODRUM’A ULAŞIM ?

       Bodrum’a Uçak İle Ulaşım:

       Bodrum’a gelmenin en pratik yolu tabi ki uçak. Bodrum’a en yakın havaalanı Milas-Bodrum Havalimanı. Milas-Bodrum Havalimanı ile Bodrum arası yaklaşık 38 km ve yol 45-50 dk sürüyor. Milas-Bodrum Havalimanın’dan Bodrum Merkeze geçmek için Muttaşı kullanmanız gerekiyor. Muttaşa hemen havaalanı çıkışında binebilirsiniz. Bodrum muttaş servislerinin saatleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz. Muttaş sizi Bodrum Merkezde bulunan otogara kadar götürüyor. Buradan eğer Bodrum çevresine gidecekseniz dolmuşlara binebiliyorsunuz. Bodrum çevresine ulaşmak için bu bağlantıdan dolmuş saatlerini kontrol edebilirsiniz.

     Bodrum’dan dönerken yine Bodrum Otogardan, Torba Kavşağı Alt Geçitten ve Güvercinlikteki Jet Migros’un önünden Muttaş’a binebilirsiniz.
Milas Bodrum Havalimanından Bodrum’a Muttaş ile kişi başı ulaşım ücreti 2019 yılı için 23:00 TL. Muttaş’ın fiyat tarifeleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

     Bodrum’a uçak ile ulaşım çok rahat. Her gün İstanbul ve Ankara’dan düzenli uçuş düzenleniyor. Bodrum’a ucuz uçak bileti bulmak için yaz dönemine girmeden biletinizi almanız çok daha uygun olacaktır. Siz bir de ucuz bilet için benim Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları başlıklı yazımı okuyun.

       Bodrum’a Otobüs İle Ulaşım:

     Bodrum’a nasıl gidilir sorusunun diğer cevabı otobüs. Bodrum’a bir çok ilimizden otobüs seferi düzenleniyor. Bodrum otobüsleri sizi son durak Bodrum Otogar’a kadar bırakıyor. Belli başlı yerlerin Bodrum için otobüs fiyatları ve mesafesi aşağıdaki gibi:

 • İstanbul Bodrum arası yaklaşık 710 km ve yol yaklaşık 8 saat 30 dakika sürüyor. (İstanbul – Bodrum Otobüs Bileti ortalama 125,00 TL)
 • Antalya Bodrum arası yaklaşık 420 km ve yol yaklaşık 5 saat 25 dakika sürüyor. (Antalya – Bodrum Otobüs Bileti ortalama 75,00 TL.)
 • İzmir Bodrum arası yaklaşık 235 km ve yol yaklaşık 3 saat sürüyor. (İzmir – Bodrum Otobüs Bileti ortalama 35,00 TL)
 • Ankara Bodrum arası yaklaşık 902 km ve yol yaklaşık 9 saat sürüyor. (Ankara – Bodrum Otobüs Bileti ortalama 100,00 TL)
 • Muğla Bodrum arası yaklaşık 110 km ve yol yaklaşık 1 saat 35 dakika sürüyor. (Muğla – Bodrum Otobüs Bileti ortalama 30,00 TL)

     Not: Fiyatlar firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir.     

BODRUM’A NE ZAMAN GİDİLİR ?

     Bu sorunun cevabını yaz sıcaklarını düşünerek en ideal zaman dilimi diye ayırabilirdim fakat Bodum için bu ayrıma gitmiyorum. Çünkü Bodrum’un yazı püfür püfür esen bir rüzgara sahip. Bodrum’da yaz sıcaklarından korkmanıza gerek yok 🙂 Bodrum’da sezon genel itibariyle 15 Mayıs gibi başlıyor, 01 Ekim’e kadar sürüyor. Üstün kış aylarında Bodrum’da 5 ay kaldı oradan biliyorum, Bodrum’da kışın kimsecikler olmuyor ve çoğu yer kapalı. Siz sakinliği seviyorsanız Bodrum için bahar aylarını da tercih edebilirsiniz.

BODRUM KAÇ GÜN GÜNDE GEZİLİR ?

     Bodrum kaç günde gezilir sorusunun cevabı tatil amacınızla yakından ilgili. Tamamen gezmek üzerine bir tatil planı oluşturuyorsanız Bodrum’u ve çevresindeki yerleri 5 günde tamamen sindire sindire gezebilirsiniz. Eğer sadece Bodrum merkezle yetinecekseniz 3 gün yeter de artar bile ama eğer vaktiniz varsa diğer mahallelerini de gezmenizde fayda var.

BODRUM GEZİLECEK YERLER

BODRUM KALESİ
bodrum gezilecek yerler bodrum kalesi

     Bodrum Merkezde dört bir taraftan görülen Bodrum Kalesi Bodrum’un simgesi durumunda. Her köşesi buram buram tarih kokan Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerine inşa edilmiş. Kalenin surlarına çıktığınızda Bodrum ayaklarınızın altında oluyor. Bodrum Kalesi’nin büyük bir bölümü bu yazıyı yazdığım tarih (Temmuz 2019) itibariyle tadilat altında. Restorasyonun tamamının 2020 yılında biteceği tahmin ediliyor. Şu anda Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Bodrum Kalesi’nin bölümleri aşağıdaki gibi:

 • Amphora Sergisi
 • Doğu Roma Gemisi
 • Karyalı Prenses Salonu
 • İngiliz Kulesi
 • Türk Hamamı
 • Cam Batıkları Salonu
 • Sikke ve Mücevher Salonu
 • Alman Kulesi
 • Yılanlı Kule
 • Cam Salonu
 • İşkence Odaları (Zindan)  Bu bölüm biraz uzakta ama oldukça etkileyici.
       Bodrum Kalesi Tarihi:

     Bodrum Kalesi, Saint Jean Şövalyeleri tarafından 1406-1522 yılları arasında üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiş. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Halikarnas Mozolesi’nin taşları kullanılmış. Bodrum Kalesinde, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunuyor. Rodos adası 1522 yılında Osmanlılar tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum’u 1523 yılında terk etmişler. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan Bodrum Kalesi, I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngilizlerin 1915’de kaleyi bombalamaları ile yarı yıkık hale gelmiş ve daha sonra terk edilmiş.

     Günümüzde Bodrum Kalesi içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Burası ülkemizin tek, Dünya’nın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri. Müzede, sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergileniyor. 

      Bodrum Kalesi Açıldı mı ?

     Bodrum Kalesi yukarıda da belirttiğim gibi şu an (Temmuz-2019) tadilat aşamasında. Kale yaklaşık 2 yıldır restore ediliyor. 1. etap restore çalışmalarının tamamlanması ile 18 Mayıs 2019‘da ile kalenin belli bir kısmı ziyarete açılmıştı. Kalenin ziyarete açılan bölümleri Yassıada Batıkları Salonu, Bozburun Batığı Depo Sergileme Alanı, Kale Camii, kalenin güney kısmında düzenlenen seyir terası ve Orta avluda bulunan taş eserler sergilendiği bölümler. Kalenin 2.etabının ziyarete açılması 18 Mayıs 2020 olarak planlanıyor ve 2020 yılında kale tamamen ziyarete açılmış olacak. Umarım aslına uygun bir restore çalışması yapılmış olur. Son olarak kalenin tamamının açıldığı zaman kaleye gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karar sizin.

       Bodrum Kalesi Ziyaret Saatleri:

       Bodrum Kalesi haftanın her günü 08:30 – 18:30 saatleri arasında açık.     

bodrum gezi rehberi bodrum kalesi
       Bodrum Kalesi Giriş Ücreti (2019):

       Bodrum Kalesi’nin giriş ücreti kişi başı 40 TL. Müze kartı olanlara, 18 yaş altı çocuklara giriş ücretsiz.

       Bodrum Kalesi Nerede ve Yol Tarifi:

      Bodrum Kalesi Bodrum Merkezde bulunuyor. Burada önemli olan kaleye araç ile geldiğinizde park sorunu. Bodrum’da park sorunu ciddi şekilde var. Ya aracınızı otoparka vereceksiniz ya da ara sokaklarda aracınızı uygun bir yere park edip Kale’ye öyle gideceksiniz.

     Bodrum Kalesi’nin yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya göz atabilirsiniz.
     Adres: Çarşı, Kale Cd., 48400 Bodrum/Muğla   Telefon: (0252) 316 25 16

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

     Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içinde yer alıyor ve dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi. Burası Bodrum gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahip. Müzede Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergileniyor.

    Müze yukarıda da bahsettiğim gibi tadilat aşamasında ve kısmi açık. Sadece bazı alanlarını görebiliyorsunuz. Tamamını görmek için 2020’yi beklemelisiniz. Bence belli bir kısmını açana kadar tamamını birden açsalardı çok daha mantıklı olurdu. Çünkü müzenin belli kısımlarını gezseniz de ücretin tamamı alınıyor.

ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ
bodrum gezilecek yerler zeki müren müzesi

     Sanat güneşimiz ünlü sanatçı Zeki Müren’in hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 8 Temmuz 2000 tarihinde sanatçının anısına sanat müzesi olarak ziyarete dönüştürülmüş. Burada Zeki Müren’in sahne kostümleri, hayranlarından gelen mektupları, aldığı ödülleri, özel eşyaları, müzenin bahçesinde buick regal marka otomobili ve heykeli ziyaretçilerine sergileniyor.

     Zeki Müren Sanat Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

 Zeki Müren Sanat Müzesi Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alıyor. Buraya gelmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Burada park sorunu bulunmuyor.

     Zeki Müren Sanat Müzesi Giriş Ücreti:

     Zeki Müren Sanat Müzesi giriş ücreti kişi başı 6 TL. Müze kartı olanlara ücretsiz.

     Zeki Müren Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri:

    Zeki Müren Sanat Müzesi pazartesi günleri kapalı. Onun dışında her gün açık. Açılış ve kapanış saatleri sabah 08:30, akşam 18:30.

BODRUM EVLERİ
bodrum gezilecek yerler bodrum evleri

     Bodrum’un bembeyaz evleri dillere destan. E güzel kapı önleri kalp biz 😀 Bu başlığı açmamın nedeni de Bodrum Merkezde hangi evin önünde en güzel fotoğrafları çekilebilirsiniz sorusunun cevabını vermek. Bujuyollarda’dan dev hizmet 😀 Bodrum’un dar sokaklarında güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ancak benimde fotoğrafımın olduğu mavi kapılı evin tam konumunu aşağıya bırakıyorum. O sokakta güzel fotolar çekilebilirsiniz. Konum burada.

BODRUM DENİZCİLİK MÜZESİ

     Burası Sualtı Arkeoloji Müzesi ile karıştırılıyor ama bu iki yer farklı müzeler. Bodrum Denizcilik Müzesi’nin giriş ücreti (2019) 20 TL ve müze kart burada geçmiyor. Bu müzede bir çok teknenin maketi ve farklı farklı deniz kabuklularını görebilirsiniz. 

     Bodrum Denizcilik Müzesi’nin konumu ve yol tarifi için sizi buraya alalım. Araç ile gelecekseniz uygun yere park ya da otopark şart.

BODRUM ANTİK TİYATRO
bodrum antik tiyatro
     Bodrum Antik Tiyatronun Tarihi:

     Bodrum’dan Yalıkavak, Turgutreis tarafına giderken yol üstünde görebileceğiniz Bodrum Antik Tiyatrosu, Halikarnassos Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri. Oturma kapasitesi 3000-4000 kişi olan Bodrum Antik Tiyatronun M.Ö. IV. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Tiyatro üç bölümden oluşuyor. Bunlar sırasıyla,

 • Oturma sıraları bölümü
 • Orkestra Bölümü
 • Sahne Yapısı

     Bodrum Antik Tiyatro günümüzde kültürel etkinlikler için kullanılıyor ve bir çok sanatçı burada konser veriyor. Buranın akustiği mükemmel.

     Bodrum Antik Tiyatro Konser Etkinlikleri ve Tarihleri:

     Bodrum Antik Kentinde bir çok etkinlik ve konser düzenleniyor. Burada düzenlenen etkinlikleri takip edin ve sevdiğiniz bir sanatçı gelirse konserine katılmayı ihmal etmeyin. Buraya Şebnem Ferah’tan tutun Ajda Pekkan’a bir çok sanatçı geliyor. Bodrum antik kentinde düzenlenen konser etkinliklerini (2019) bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.

      Bodrum Antik Kenti Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri:

      Bodrum Antik Kentinin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Tiyatroyu, hafta içi 09:00-17:00 , hafta sonu 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

      Bodrum Antik Tiyatro Nerede ?

      Bodrum Antik Kentinin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Arabanızı etkinlik yoksa rahatça park edebilirsiniz, etkinlik varsa otopark şart.
Adres: Yeniköy Mah. Kıbrıs Şehitleri Caddesi Bodrum / Muğla / Türkiye

HALİKARNAS MOZOLESİ
bodrum gezilecek yerler halikarnas mozolesi

     Dünya’nın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi’nden geriye kalan bazı taşlar ve kolonlar. Buranın yıkım nedeni deprem, yağmalanma nedeni de İngilizler. Yani buraya gelicem Mozoleyi görücem diye ümitlenmeyin. Şu an burası açık hava müzesi olarak kullanılıyor. Mozole basit bir anıt mezar olarak görülse de oldukça fazla mimarlık bilgisi bilmeyi gerektirdiği için birçok bilim adamı için hala incelemeye değer bir eser. Sadece dış görünüşle değil iç yapısıyla da oldukça dikkat çekici, içerisinde ilginç tüneller bulunuyor ve söylenenlere göre bu tüneller Artemis tapınağı ve Amfi tiyatroya kadar devam ediyormuş. Bu kadar gizemli oluşu geçmişte maalesef tarihi eser kaçakçılarının da dikkatini çekmiş ve mozolenin iç yapılarının bir kısmı oldukça zarar görmüş. Şu anda koruma altında olduğu için artık tahribat yok mevcut yapı dikkatle korunmaya çalışılıyor.

      Halikarnas Mozolesi Hakkında Bilgi

      Halikarnas Mozolesi dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş, Yunan mimarisi ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezar. Kolonlarda Yunan mimarisinin esintilerini, Piramit çatısıyla Mısır mimarisinin özelliklerini taşıyor. Anıt MÖ. 353 yılında ölen Karya kralı Mausolos için, eşi ve kız kardeşi tarafından o dönemdeki adı Halikarnassos olan bugünkü Bodrum’da yaptırılmış. Ebatları oldukça büyük tasarlanmış olan anıt mezar ve buna benzeyen yapılar mozole olarak anılmış. Anadolu’da 1300’lü yıllarda olan büyük depremde Mozole yıkılmış ve daha sonra yıkılan parçalar Şovalyeler tarafından Bodrum Kalesinde kullanılmış. Geriye kalanları da İngilizler almış ve British Museum’da sergiliyorlar.

      Halikarnas Mozolesi Ziyaret Saatleri:

      Halikarnas Mozolesini pazartesi günleri hariç diğer tüm günler saat 08:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

       Halikarnas Mozolesi Giriş Ücreti (2019):

      Halikarnas Mozolesine giriş ücreti kişi başı 12 TL. 18 yaş altına ve müze kartı olanlara giriş ücretsiz.

      Halikarnas Mozolesi Nerede ve Yol Tarifi:

      Halikarnas Mozolesi Bodrum Merkezde bulunuyor. Adres ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Araç parkı biraz sıkıntılı.

BODRUM YEL DEĞİRMENLERİ
bodrum gezilecek yerler gümbet yel değirmenleri

     Bodrum Gezilecek Yerler listesinde Bodrum’da en iyi manzara nerede izlenir sorusunun cevabı burada. Manzara için kesinlikle yel değirmenlerine uğrayın derim. Bir tarafta Bodrum Merkez diğer tarafta Gümbet tarafı. Bodrum’a gelirseniz burada kesinlikle gün batırın ve güneşin süzülüşünü izleyin.

     Gelelim yel değirmenlerine. Değirmenlerin durumu içler acısı. Geceleri alkolü fazla kaçıranların uğrak mekanı burası. Burası çöp yuvası. Umarım yetkililer buraya bir gün el atar.

     Bodrum Yel Değirmenlerinin yol tarifi ve adres için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yolu çok az yokuş. Araç parkı sorunu yok.

BODRUM CAMİLERİ

     Bodrum’da tahmin edemeyeceğiniz kadar güzel camiler var. Bu camilerin bir çoğu denize nazır hem de. Bodrum’da denize nazır camileri aşağıya sıralıyorum.

 • Merkez Adliye Cami
 • Tepecik Cami
 • Kızılhisarlı Mustafa Paşa Cami
 • Kale Cami (Kalenin İçinde)
 • Kumbahçe Cami

BODRUM ÇEVRESİ GEZİLECEK YERLER

     Bodrum gezilecek yerler listesinde Bodrum merkezde olan yerleri tamamladık. Bodrum yarımada şeklinde olduğu için Bodrum’um mahalle ve köyleri oldukça fazla. Bu yerler size Ege havasını fazlasıyla hissettirecek ve gezmeye doyamayacaksınız. Bodrum gezilecek yerler listesine Bodrum’un çevresiyle devam ediyoruz. İlk durağımız Gümbet.

GÜMBET

     Gümbet Bodrum şehir merkezine dolmuşla 5 dk mesafede. Gümbet’te bulunan Gümbet Koyu Bodrum tatilcilerinin yakınlık açısından denize girmek için tercih ettikleri ilk koy. Gümbet’te bir çok otel, bar ve restaurant bulunuyor. Yazın geç saatlere kadar Gümbet’e dolmuş var. Bodrum gece hayatının en canlı olduğu yerlerden biri Gümbet barlar sokağı. Burada bir çok ünlünün performans sergilediği cluplar var. Gümbet barlar sokağındaki belli başlı mekanlar: Posh Club, Sapphire Gece Kulübü, Pasha Club, Sebastian Club. Bu mekanlarda fiyatlar normalin üstünde, bir de aklımdayken hesabı öderken dikkatli olun !

NOT: Gümbet barlar sokağı eğlence açısından fena sayılmasa da işletmelerin kalitesi, apaçilerin yoğunluğu gibi açılardan seviyesi bana göre biraz düşük ! Gümbet barlar sokağını canlı kameradan izlemek için buraya göz atabilirsiniz.

       Gümbet Barlar Sokağı Nerede ?

      Gümbet Barlar sokağına ulaşmak için Bodrum Merkezden ya da çevre yerlerinden Gümbet’e gelmelisiniz. Gümbet barlar sokağı yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Araç parkı için ara sokakları veya otoparkı kullanabilirsiniz.

BİTEZ

     Bodrum gezilecek yerler listesine Gümbet’e yakın olan Bitez ile devam ediyoruz. Bitez Gümbet arası 2,5 km ve yaklaşık 5 dakika. Bitez, yarım ay şeklinde upuzun bir kumsala, sığ bir denize, denize sıfır otellere ve restoranlara sahip. Bodrum merkeze yakınlık açısından Bitez Plajın’da da denize girebilirsiniz. Bitez Plajı, Bitez Yalısı olarak da anılıyor. Bitez plajının denizi hem sığ hem de deniz suyu sıcaklığı iyi. Çocuklu aileler için ideal bir plaj. Normalde halk plajı olan ve girişi ücretsiz olan Bitez Plajında bir çok özel işletme var buraları da değerlendirebilirsiniz. Bitez Plajı nerede ve nasıl gidilir soruları için bağlantıdaki konuma tıklayabilirsiniz.

       Bitez Dondurması

     Bitez denilince akla ilk gelenlerden biri dondurma. Tamamen organik olan bitez dondurmasının topu 4 TL. Bizim favorilerimiz ve size önerebileceğim aromalar mandalina, bal badem, karadut. Bodrum’da bir çok yerde şubesi olan Bitez Dondurmacısında sütlü tatlı ve waffle da yiyebilirsiniz.

ASPAT KOYU

     Bodrum merkeze 14 km uzaklıkta Bağla Koyu’nun yanındaki tepeyi aşarak ulaşılan Aspat’ta yer yer yıkılmış Aspat Kalesi bulunuyor. Bu kaleye gitmeye bence gerek yok. Aspat’ta denize girmek için Aspat Koyu’na gidebilirsiniz. Buranın denizi çok temiz. Plaj alanı çok geniş ve her zaman esintili. Palmiye ağaçlarının altında, kalabalıktan uzak keyif yapabilirsiniz. Aspat koyundaki işletmenin giriş ücreti kisi başı 80 TL. 13 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz. Ödediğiniz ücreti bilekliğinize yüklüyorlar, işletmede yeme içme olarak kullanabiliyorsunuz.

KARAİNCİR

     Bodrum Akyarlar bölgesinin güzel plajlarından biri olan Karaincir halk plajı kum. Suyu oldukça soğuk. Burada herhangi bir giriş ücreti yok. Şezlong yetersizliği var. Gelirken hazırlıklı gelin. Spontane geldiyseniz işletmeler de mevcut.

AKYARLAR

     Akyarlar Bodrum merkeze 22 km, Turgutreis’e 8 km, Milas-Bodrum Havalimanı’na 58 km uzaklıkta bulunuyor.Burası Bodrum Yarımadası’nın en uç noktası. Akyarlar’ın tam karşısı bizim de 3 ay kaldığımız ve güzel anılar biriktirdiğimiz Kos Adası. Akyarlar’da esen püfür püfür rüzgardan dolayı burası sörfçülerin uğrak yeri. Balıkçı restoranları, Kemer Köyü ve 1931 yılında Fransızlar tarafından yapılmış Hüseyin Burnu Feneri ve kum hamamını Akyarlar’da görebilirsiniz. Akyarlar otel noktasında da gelişmiş imkanlara ve tesislere sahip. Daha sakin bir tatil istiyorsanız buradaki otelleri tercih edebilirsiniz.

      Akyarlar’daki Plajlar

     Bodrum’un Akyarlar bölgesinde deniz tertemiz. Akyarlar yazlıkçıların mekanı. Buraya geldiğinizde gidebileceğiniz halk-özel plajlar aşağıdaki gibi:

 • Karaincir Plajı
 • La Brezza Beach
 • Site Plajları
 • Akçabük Tatil Koyu Plajları
TURGUTREİS

    Turgutreis, yarımadanın Bodrum’dan sonraki en büyük yerleşim yeri. Adını Osmanlı Kaptanı olarak Akdeniz’de bir çok yeri fetheden Turgut Reis’ten almış. Turgutreis’in yaklaşık 2,5 km’lik kumsalı bulunuyor ve bu kumsal üzerinde bir çok otel ve pansiyon var. Turgutreis’e gelirseniz D-Marin Turgutreis Marinasını gezmeyi ihmal etmeyin. D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivaline ev sahipliği yapıyor.

     Turgutreis’e giderseniz Turgutreis dağına çıkıp buradan bölgeyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan tarihi yel değirmenlerini de ziyaret edebilirsiniz. Turgutreis’te yapılacak diğer bir aktivite ise her cumartesi kurulan yerel pazardan alışveriş yapmak. Bu pazardan Ege’ye özgü otlar, yöresel yemekler ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

       Turgutreis Nerede ve Nasıl Gidilir ?

      Turgutreis’e Bodrum Otogar’dan kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akyarlar’dan dolmuş ile Turgutreis’e 15 dakikada varıyorsunuz. Dolmuş saatleri yazın erken saatlerde başlayıp geç saatlere kadar devam ediyor. Turgutreis’in haritadaki konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

GÜMÜŞLÜK

     Bodrum gezilecek yerler listesinin en romantik yerlerinden birine geldik. Antik Myndos kentinin üzerine kurulmuş olan Gümüşlük, balıkçı restaurantlarıyla nam salmış bir yer. Küçük kendi halinde bir köy olan Gümüşlük tarihi ve doğasıyla Bodrum Yarımadasında oldukça özel bir yere sahip. Özel günlerinizi kutlayacaksanız burası atmosfer açısından oldukça uygun. Koyun ilerisinde yüzerek de gidebileceğiniz Tavşan Adası bulunuyor. Buradan denize daldığınızda Myndos Antik Kenti’nin kalıntılarını da görebilirsiniz. Şnorkel şart. Çarşamba günleri Gümüşlük sahilde kurulan pazarda yöresel ürünler dahil olmak üzere bir çok şey alabilirsiniz. Myndos antik kenti ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

     Bodrum Gümüşlük Nerede ve Nasıl Gidilir ?

     Gümüşlük Milas Bodrum Havalanına 60 km, Bodrum Merkez’e 25 km uzaklıkta.Bodrum’a bağlı bir mahalle olan Gümüşlüğe Bodrum merkezden dolmuşla geçebilirsiniz. Dolmuş saatleri için bu bağlantıya bakabilirsiniz.  Gümüşlük konum ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YALIKAVAK

     Bodrum’un en elit ve cool yeri Yalıkavaktayız. Bodrum merkeze 18 km uzaklıkta bulunan Yalıkavağa Bodrum’dan dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Buraya gelirken Yalıkavağın manzarasının ne kadar mükemmel olduğunu göreceksiniz. Bir çok ünlünün burada evi bulunuyor. Yalıkavak’ta 43 yıldan beri her perşembe kurulan Yalıkavak Pazarını gezmeyi unutmayın. Yunan adalarından gelen bir çok yabancı da bu pazara ilgi gösteriyor. 

     Yalıkavak denilince akla gelen şeylerden biri olan Yalıkavak Marina’dan (Palmarina) bahsetmek istiyorum. Burası gerçekten lüks ve kaliteli bir marina. Buranın mimarisine ve peyzajına büyük önem vermişler. Güvenlik üst düzey, garip tipli insan göremezsiniz. Lüks mağazalar ve restaurantların adresi burası. Yatçıların favori yeri olan Palmarina’da fiyatlarda kaliteyle doğru orantılı yüksek.

     Bodrum Yalıkavak yol tarifi ve konumu için sizi buraya alalım.

GÜNDOĞAN

     Yalıkavak ile Göltürkbükü arasındaki yol üzerinde kayalık tepenin yamacında yer alan Gündoğan, Bodrum Yarımadasının en uzun plajlarından birine sahip. Gündoğan rüzgar sörfü, sualtı balıkçılığı, sünger avcılığı, dalış ve su altı fotoğrafçılığını oldukça elverişli bir denize sahip. Buradan kalkan tur tekneleri ile 15 dk’da Apostol Adasına (Küçüktavşan Adası) gidebilirsiniz. Sarkıt ve dikitleriyle bölgedeki en eski yerleşim buluntularının ele geçtiği Peynir Çiçeği Mağarasında bulunan izlerde bu bölgede yerleşimin 5000 yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor.

GÖLTÜRKBÜKÜ

     Bodrum Gezilecek Yerler listesinin en ünlü yerlerinden biri Göltürkbüküne geldik. Türkiye’nin Ibıza’sı olarak anılan Göltürkbükü ünlülerin uğrak yeri olduğu kadar yabancı turistlerin de yatlarıyla uğradığı oldukça popüler bir yer. Göltürkbükü Bodrum-Milas Havaalanına 45 km, Bodrum’a 14 km uzaklıkta. Göltürkbüküne yakın Torba Koyu’da oldukça sakin ve huzurlu bir yapıya sahip. Torba’da gezerken birbirinden sevimli tatil köylerini ve Bodrum’un kendine özgü taş evlerini görebilirsiniz.

    Göltürkbükü’nde belediyenin işlettiği halk plajı var. Burada şezlong ve şemsiye ücretsiz. Fiyatlar oldukça makul. Göltürkbükü halk plajının konumu burada.

NOT: Türkbükü, Göl Köy, Göltürkbükü Köyü neresi ?
     Gölköy denizden 1 km uzaklıkta bulunan şirin bir köy. Türkbükü magazin programlarında sıkça duyduğunuz ünlülerin boy gösterdiği sahil bölgesi, Mandarin Hotel ve Hilton Otel’e doğru devam eden bölüm. Büyükşehir yasası ile bu mahalle ve köy birleşmiş ve adı Göltürkbükü olmuş.

CENNET KOYU
bodrum cennet koyu

     Göltürkbüküne oldukça yakın, adının hakkını veren bir yer Cennet Koyu. Burası Bodrum’a 20 km, Türkbükü’ne ise sadece 3 km uzaklıkta. Yeşil ile mavi iç içe. Deniz tertemiz. Cennet Koyu’nda herhangi bir tesis yok. El değmemiş ve kirletilmemiş bir yer. Bodrum gezilecek yerler listesinin denize girme açısından en güzel yeri diyebilirim.

      Bodrum Cennet Koyunda Kamp:

     Bodrum Cennet Koyunda kamp da yapabilirsiniz. Yalnız burada herhangi bir camping tesisi yok. Siz yiyecek açısından hazırlıklı gitmelisiniz. Mangal yakmak yasak. Duş, wc, soyunma kabini imkanı yok. Sinek ilacı kesinlikle alın. Bir de bu Cennet gibi koy insanlarımız tarafından oldukça kirletilmiş. Her yerde çöp var. Bu konuda maksimum özeni gösterin:(

      Bodrum Cennet Koyu Ulaşım ve Yol Tarifi:

     Bodrum Cennet Koyu’na gitmek için aracınızın olması gerekiyor. Ya da Göltürkbükü’ne geldiyseniz 3 km’lik bir yürüyüşle Cennet Koyuna ulaşabilirsiniz. Bodrum dışından aracınızla buraya gelecekseniz Torba Kavşağından sağa dönmelisiniz. Otobüsle geliyorsanız yolu uzatmamak için yine Torba Kavşağında inmelisiniz. Bodrum Cennet Koyu konum ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

GÜVERCİNLİK VE YALIÇİFTLİK

     Bodrum gezilecek yerler listesinde artık Bodrum Yarımadası’nın dışına çıkıyoruz. Buraları ister gezinizin başında ister sonunda gezebilirsiniz.

     Bodrum Milas karayolunun üzerinde bulunan Güvercinlik Muğla iline 100 km, Bodrum ilçesine 20 km uzaklıkta. Mahallenin karşısında Salih Adası bulunuyor. Güvercinlik’te 2 kilometre yoldan uzak deniz kenarında sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca Güvercinlik merkez dışında çevrede 7-8 tane yakın lokasyonlu köye gidip organik pazarlarından alış veriş yapılabilir.

GÜLLÜK

     Milas-Bodrum yolu üzerinden sağa ayrılınca 8 km sonra Güllük’e ulaşırsınız. Bu şirin tatil kasabası, Bodrum’un kalabalığından hoşlanmayan tatilciler için daha sakin bir tatil olanağı sunuyor. Güllük’de bölgeye özgü Gulet tekneler de yapılıyor. Güllük’te dolmuş motorlarla ya da aracınızla Kıyıkışlacık Köyüne ve oraya bitişik olan Iassos Antik Kentine’ de uğrayabilirsiniz.

      Bodrum Güllük Nerede ve Nasıl Gidilir ?

      Bodrum Güllük’e gitmek için Bodrum Merkez’den dolmuşlara binmelisiniz. Güllük dolmuş saatlerini bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz. Güllük nerede ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

UYKU VADİSİ VE İNCİRLİ MAĞARA
     Uyku Vadisi

     Uyku Vadisi (Değirmendere Kanyonu), Bodrum Milas Havalimanı’nın batısında (11 km), en yakın yerleşim bölgesi olan Gökçeler Köyü’ne 800 metre mesafede, Hamza Bey Çayı’nın kıyısında, zeytin, çam, çınar, ceviz ve narenciye ağaçlarının içinde bulunuyor. Dört mevsimin bütün özelliklerini yaşayabileceğiniz doğal çevrede şırıl şırıl akan suyun ve şelalenin sesini, kuşların cıvıltılarını, rüzgarın serinleten ıslığını duyabilirsiniz.

     Uyku Vadisine giriş ücreti kişi başı 15 TL. Bu ücreti neden veriyorsunuz anlamıyorsunuz zaten. Uyku vadisine sapmadan önce yolu takip ettiğinizde Kanyon’un güzel manzarasına bakan Teras Cafe’ ye gitmeniz çok daha mantıklı. Uyku Vadisi’nin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

     İncirli Mağarası

     İncirli Mağarası (Gökçeler Mağarası) uzun tarihi geçmişi olan, sarkıt ve dikitleri, doğal kaynak suyu ve birikintileri ile keyifli bir gezi alanı. Mağaraya tepeden 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var biraz yorucu olabiliyor fakat mağaranın yaz-kış 17 derecelik havası bütün yorgunluğunuzu unutturuyor. Mağaranın yolu dar, çocukla gitmeye uygun değil. İncirli Mağarası giriş ücreti kişi başı 10 TL. Buraya giderken yanınıza su almayı unutmayın iniş değil ama çıkış insanı yoruyor.

KARAADA

     Bodrum’un karşısında ve 4 mil uzağında bulunan Karaada, günübirlik tekne turlarının uğrak mekanı. Adadaki mağaradan çıkan suyun ve çamurun çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülüyor. Eğer tekne turuna katıldıysanız burada çamur banyosu yapabilir ve mağara içindeki termal suya girip kendinizi denize bırakabilirsiniz.

KOS (İSTANKÖY)

     Bodrum’da vaktiniz varsa ve farklı bir yer görmek istiyorsanız hemen Bodrum’un karşısında bulunan Kos Adasına gidebilirsiniz. Biz Üstün’ün iş durumundan dolayı Kos’ta 3 ay kaldık ve bu adayı alt üst ettik. Eğer Kos’a giderseniz Kos Adası Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı kesinlikle okuyun.

BODRUM PLAJLARI VE KOYLARI

     Bodrum haritasına baktığınızda kıyıların oldukça girintili ve çıkıntılı olduğunu görüyorsunuz. Bu da bu kıyılarda eşsiz güzellikte koyların ve plajların olmasını sağlıyor. Bodrum’a geldiğinizde aşağıda yazdığım masmavi bu koylarda yüzmeyi ihmal etmeyin.

 • Yalıkavak Halk Plajı
 • Karaincir Plajı
 • Torba Sahili
 • Gümüşlük Halk Plajı
 • Kumbahçe Plajı
 • Bitez Plajı
 • Gümbet Plajı
 • Aspat Koyu
 • Bardakçı Koyu
 • Camel Plajı
 • Bağla Plajı
 • Ortakent Halk Plajı
 • Peksimet Plajı
 • Cennet Koyu
 • Kargıcak Koyu
 • Gündoğan Halk Plajı
 • Mazı Köyü Sahili

BODRUM GECE HAYATI

     Bodrum Gezilecek Yerler bittiyse artık eğlenme vakti. Bodrum denilince çoğumuzun aklına gece hayatı geliyor. Çünkü biz televole’lerle, magazin programlarıyla büyüdük. Bodrum gece hayatının kalbi Bodrum Çarşı’da bulunan Barlar Sokağında atıyor. Gecenin ilerleyen saatlerine dek çılgınlar gibi eğlenen insanlar var. Barlar sokağında diğer cluplara göre fiyatlar daha makul. Barlar Sokağı’na alternatif olarak Gümbet’i değerlendirebilirsiniz.

       Bodrum’un En Ünlü Gece Kulüpleri ve Barları:
 • Vittoria Club
 • Marina Club Yacht Bodrum
 • Küba Bar
 • Mandalin
 • Kule Rock City
 • Posh
 • Pasha Club
 • Barine Club Katamaran
 • Karpuz Bar
 • Fenix Yalıkavak Marina

BODRUM ‘DA YAPMADAN DÖNMEYİN

     Bodrum’da geldiyseniz ve bunları yapmadan dönerseniz Bodrum geziniz eksik kalır.

 • Bodrum Sualtı Müzesi ve Arkeoloji Müzesini gezmeden,
 • Bodrum yerel pazarlara gitmeden,
 • Tekne turu yapmadan,
 • Antik Tiyatro’da bir etkinliğe katılmadan,
 • Bodrum barlar sokağını görmeden,
 • Gümüşlük’te balık yemeden,
 • Bitez dondurması yemeden,
 • Çökertme kebabı yemeden,
 • Bodrum usulü su böreği, kabak çiçeği dolması, sebzeli döner yemeden,

BODRUM’UN NESİ MEŞHURDUR ?

     Bodrum’un neyi meşhurdur derseniz aşağıya teker teker sıralıyorum. Özellikle yemeklerden çökertme kebabını kesinlikle denemelisiniz.

 • Beyaz Boyalı Evleri
 • Çökertme Kebabı
 • Mandalina Kolonyası ve Lokumu
 • Bodrum Sebzeli Döner
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Zeytinyağlılar
 • Süngerciler
 • Bodrum Sandaletleri 
 • Halikarnas Mozolesi
 • Barlar Sokağı

BODRUM ALIŞVERİŞ – BODRUM’DAN NE ALINIR ?

     Bodrum merkez ve çevre mahallelerinin belli günlerde yerel pazarları oluyor. Bu pazarlardan hediyelik eşya, yöresel ürünler, meyve ve sebze alabilirsiniz. Her pazartesi Türkbükün’de, her salı Milas’ta, çarşambaları Ortakent ve Gündoğan’da, cumartesileri Turgutreis’te, pazar günüde Mumcular’da pazar kuruluyor. Özellikle önerebileceğim en hareketli ve en zengin pazar olan Yalıkavak pazarı perşembe günleri kuruluyor.

     Bodrum’da alışveriş için Avm ihtiyacınız varsa aşağıya Bodrum Merkezde ve çevre mahallelerinde bulunan alışveriş merkezlerini sıralıyorum. Bizim favorimiz Midtown ve Palmarina.

         Bodrum Alışveriş Merkezleri
 • Midtown (Bodrum Merkez)
 • Oasis (Bodrum Merkez)
 • Milta Bodrum Marina (Bodrum Merkez)
 • Bodrum Avenue (Bodrum Merkez)
 • Palmarina (Yalıkavak)
 • D-Marin (Turgutreis)
        Bodrum’dan Ne Alınır ?
 • Mandalina Kolonyası ve Lokumu
 • Bodrum Sandaleti
 • Efil Efil Uçuşan Beyaz Elbiseler
 • Bodrum Süngeri
 • Naturel Zeytinyağı     

      Bodrum gezilecek yerler listesi tamamdır. Bodrum her şeyi ile kendine özgü havası olan bir yer. Bu havayı yakalamaya çalışın ve sonuna kadar Bodrum’u hissetmeye ve yaşamaya çalışın. Unutmayın Bodrum’a bir kez geldiğinizde tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.