akyaka gezilecek yerler

AKYAKA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ|EN GÜZEL 10 YER

Nokta atışı Akyaka Gezilecek Yerler yazısı sizi bekliyor. Bu yazıyı Muğla merkezde yaşayan ve her fırsatta Akyaka’ya giden biri olarak yazıyorum ona göre.:)

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, son yıllarda oldukça popüler bir tatil yeri oldu. Akyaka neden bu kadar popüler oldu diye sorarsanız bana göre bundaki en büyük neden Akyaka’nın doğal güzellikleri. Yeşil ile mavinin dans ettiği Akyaka’da doğa her şeyi ile size görsel şölen sunuyor. Akyaka Gezilecek Yerler listesinde doğa harikası yerler, serin nehir suları, tarihi yerler ve el değmemiş koylar-plajlar var. Şimdiden söyleyeyim Akyaka bağımlılık yapıyor ve buraya bir kez gelen tekrar gelmek istiyor.

AKYAKA GEZİLECEK YERLER

Akyaka öyle bir tatil bölgesi ki burada uzun bir yaz tatilli de yapılır, hafta sonu kaçamağı da. Hele ki Cuma’ya ya da Pazartesi’ye gelen bir resmi tatille birlikte 3 gün vaktiniz varsa Akyaka tadından yenmez. Kısa ya da uzun hiç fark etmez kesinlikle Akyaka’ya gelmelisiniz.

Muğla’nın göz bebeği Akyaka’da gezilecek yerleri anlatırken gezi planınızda kolaylık olsun diye Akyaka gezilecek yerleri 2 kısma ayıracağım. İlk kısımda Akyaka Merkezde Gezilecek Yerler , ikinci kısımda Akyaka Çevresinde Gezilecek Yerler var.

AKYAKA MERKEZ GEZİLECEK YERLER

Akyaka merkezde görülmesi gereken yerler neredeyse hep bir arada. Eğer Akyaka’ya araç ile gelecekseniz aracınızı sahile yakın bir yere park ederek merkezde bulunan yerleri yürüyerek gezebilirsiniz.

AKYAKA AZMAK NEHRİ
akyaka gezilecek yerler kadın azmağı

Akyaka merkezde ilk durağımız Azmak Nehri. Gökova Körfezi’nin incisi Akyaka ise Akyaka’nın incisi de Azmak Nehri’dir. Gökova Körfezine dökülen Kadın Azmağı Deresi (Akyaka Azmak Nehri), su samurundan deniz kaplumbağasına kazlardan ördeklere onlarca hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Hemen söyleyeyim Azmak Nehri’nin suyu buz gibi. Yazın buraya yolunuz düşerse Azmak Nehrine girmeden asla Akyaka’dan dönmeyin. Yazın sıcağında Azmak’a girdiğinizde vücudunuzdan cıssss sesi çıkıyor.:)

NOT: Azmak Nehrine girdiğinizde çok dikkatli olun ! Çünkü nehirde sürekli tekne turu yapılıyor yani tekne trafiği oldukça yoğun. Kıyıya yakın yüzmeye çalışın. Ayrıca nehrin akış hızı yüksek olduğundan akıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Azmak Nehri’ne restaurantların olmadığı kıyıya yakın yerlerden girebilirsiniz. Son olarak yanınıza şort, havlu ve deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

akyaka gezilecek yerler azmak nehri
Üstün Azmak sularındayken.:)
Azmak Nehri’nin Hikayesi

Azmak Nehri’nin asıl adı Kadın Azmağı’dır. Peki neden bu nehre Kadın Azmağı demişler. Azmak Nehri’nin su akıntısı çok kuvvetli. Nehrin debisinden kaynaklı akıntı hızından dolayı azmak adı buradan gelmiş. Akyaka’nın eskiden şebeke suyu olmadığı için Akyakalı kadınlar çamaşırlarını Azmak’ta yıkarmış. O nedenle buraya zamanla Kadın Azmağı denilmiş.

Azmak Nehri Hakkında Bilgi
akyaka gezilecek yerler azmak nehri

Azmak Nehri 2 km uzunluğunda bir nehir. Nehir Akyaka Plajı’nın olduğu yerden Ege denizi ile buluşuyor. Azmak’da suyun sıcaklığı yaz-kış 8-10 derece. Nehir suyu çok temiz ve oldukça berrak. Azmak Nehri’nde, suyun % 60’ı sodalı % 40’ı ise kaynak suyu. Azmak Nehri’nin suyu birçok hastalığa da iyi geliyormuş.

Akyaka Azmak Nehri Tekne Turu ve Fiyatı

Akyaka Azmak’da tekne turu da yapabilirsiniz. Tekne turu yaklaşık yarım saat sürüyor. Akyaka Azmak Nehri tekne turu fiyatı en son kişi başı 12,5 TL‘idi. Azmak turundan sonra Azmak kenarındaki restoranlarda Azmak manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Akyaka’da Ne Yenir sorusunun cevabı için Akyaka’da Ne Yenir başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

AKYAKA PLAJI (AKYAKA HALK PLAJI)
akyaka plajı gün batımı
Akyaka Plajı

Akyaka Plajı, Azmak Nehri ve Ege Denizi’nin buluştuğu yerde bulunuyor. Burası gerçekten efsane güzellikte bir plaj. Özellikle burada gün batımını kesinlikle izlemelisiniz. Akyaka gün batımı, Akyaka Plajın’dan izlenir. Burada güneş Gökova Körfezi üzerinden batarken resmen gösteri yapıyor.

Akyaka Plajı Nasıl ve Yorumlar

Biz denize girmek için Akyaka Plajını tercih etmiyoruz. Çünkü yazın burası çok ama çok kalabalık. Bir de biz taşlık deniz seviyoruz. Yazının devamında göreceğiniz Akyaka’daki favori plajlarımız bize göre çok daha güzel.

akyaka gezilecek yerler akyaka plajı

Akyaka Plajı kumdan oluşan ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Akyaka Plajı’nda deniz kolay kolay derinleşmediği için iyi yüzme bilmeyenler burayı tercih edebilir. Deniz sahilden 200 metreye kadar boyunuzu aşmıyor. Mavi bayraklı Akyaka Plajı, 2016 yılında ‘engelsiz plaj’ unvanını da aldı. Akyaka Plajında işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi, kendi havlunuzu serip dilediğiniz gibi plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Akyaka Plajı Giriş Ücreti

Akyaka Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde burada keyif yapabilirsiniz. İsterseniz portatif sandalye atıp manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Akyaka Plajında belediyeden kiraladığınız şezlong ücreti 10 TL.

Akyaka Plajı Nerede ve Yol Tarifi

Akyaka Plajı, Akyaka’nın merkezinde bulunuyor. Akyaka Plajı’nın sol tarafında Azmak Nehri kalıyorken, sağ tarafında Akyaka Orman Kampı tarafı kalıyor. Akyaka Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA ORMAN KAMPI

Akyaka Orman Kampını buraya yazmamın nedeni buranın bizim Muğla’daki favori yürüyüş rotamız olmasıdır. Hafta sonu gerçekten burada yürümek bütün sinir ve stresi alıyor. İncecik, uzun çam ağaçları size o kadar güzel arkadaşlık ediyor ki doğa size huzuru veriyor. Akyaka orman kampında bulunan bungalov evlere aşık olmanız garanti.

Akyaka Plajın’dan sahili takip edip yolun sonundaki merdivenlerden Akyaka Orman Kampına yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bahsettiğim merdivenlerden Gökova Körfezi’nin manzarasını yakalayabilirsiniz.
Akyaka Orman Kampı’nın konumu burada.

AKYAKA ALBAY KOYU

Albay Koyu, Akyaka Orman Kampı sınırları içerisinde kalıyor. Buraya koydan ziyade koycuk diyebiliriz.:) Burada deniz biraz dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız burada denize girmeyin. Burada yapılacak en güzel şeyler kayaların üstüne sandalye atıp manzara eşliğinde keyif yapmak.

Akyaka Albay Koyu’nun Hikayesi

Albay Koyu hakkında bir çok rivayet bulunmakta; Rütbesi albay olan bir asker çok kıskançmış ve eşinin kalabalık bir yerde denize girmesine izin vermiyormuş. Albayın eşi ancak bu koyda albayın askerlerinin denize arkaları dönük dizilmesi ile yüzebiliyormuş. Başka bir rivayete göre de albay oğlunu kaybetmiş. bu acıyla koya gelip kalmaya başlamış.

Albay Koyu’nun gerçek hikayesine gelince; Albay, 1950’lerden beri oğlunu alıp bu bölgede kamp kurarmış. Albay sürekli bu bölgede kalınca halk tarafından burası Albay Koyu olarak anılmaya başlanmış.

Albay Koyu’na Nasıl Gidilir

Akyaka Orman Kampı’nın içinden inen patika bir yol sizi Albay Koyu’na götürecek. Tekrar belirteyim, burada denize merdivenle iniliyor, deniz derin ve dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız burada denize girmeyin.

AKYAKA KAYA MEZARLARI

Akyaka Kaya Mezarları Akyaka’nın çıkışında bulunuyor. Buraya çok fazla vakit harcamanıza gerek yok diyebilirim. Gitmişken şurayı da göreyim diyebileceğiniz bir yer. Kaya mezarları yol üstünde olmasından dolayı oldukça bakımsız ve çöplük içinde. Yani anlayacağınız tarihimize burada da sahip çıkamamışız.:(

Akyaka Kaya Mezarlarının Giriş Ücreti

Akyaka Kaya Mezarlarının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Daha doğrusu girişi yok.:) Burası direkt yol üstünde görebileceğiniz bir yer.

 Akyaka Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir ?

Akyaka Kaya Mezarlarını, Akyaka merkeze çok uzak değil. Aradaki mesafe 2-3 km. İsterseniz yürüyerek isterseniz de bireysel aracınızla buraya rahatlıkla gidebilirsiniz. Akyaka Kaya Mezarlarının yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Akyaka merkezde gezilecek yerler tamam ve şimdi biraz etrafa açılma vakti. Akyaka çevresinde görülmesi gereken yerler listesinde ne ararsanız var. Akyaka çevresindeki plaj ve koylar bizim Muğla’daki en favori yerlerimiz arasında. Bu plaj ve koyların denizine bayılıyoruz. Akyaka çevresindeki yerlere şahsi araç ya da kiraladığını araç ile gidebilirseniz çok daha rahat edersiniz. Akyaka civarı gezilecek yerlerdeki ilk durağımız Sakar Seyir Terası.

SAKAR SEYİR TERASI
akyaka sakar seyir terası

Akyaka gezilecek görülecek yerler listesine manzarası en efsane yer ile devam ediyoruz. Sakar Seyir Terası, sadece Akyaka Değil Muğla’da en güzel manzarayı size sunan yerdir. Burada sanki uçuyormuşsunuz gibi hisse kapılıyorsunuz. Biraz daha yükselseniz bulutlar sanki elinizde. Sakar seyir terasına abartmıyorum methiyeler yetmez.

Sakar Seyir terasında bir işletme de bulunuyor. Dilerseniz burada kahvaltı yapabilir ya da bir şeyler içebilirsiniz.İşletmede kahvaltı ücreti en son kişi başı 25 TL‘idi.

NOT: Sakat seyir terasını, Sakar Geçidinde yol kenarında manzarayı izlemek için durulan yerler ile karıştırmayın. Sakar Seyir Terası Muğla merkez tarafından Sakar’ın hemen başladığı yerden sağa dönmenizle gidebileceğiniz bir yer. Dönemeci kaçırmamanız için aracınızla yavaş gitmenizde fayda var.

Sakar Seyir Terası Nerede
akyaka gezilecek yerler sakar seyir terası
akyakada gezilecek yerler sakar seyir terası

Sakar Seyir Terası’nın konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Muğla merkez tarafından Sakar Geçitine gelmeden sağa dönüyorsunuz. Dönüşten sonra 3 km daha ilerlemeniz gerekiyor. Yol stabilize ve oldukça kötü. Gerçekten sizi zorluyor. Çok yavaş gidin ! Aracınıza güvenmiyorsanız bu yola girmeyin.

AKÇAPINAR KÖYÜ

Akçapınar Köyü, Akyaka’ya oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Şirin bir Ege Köyü olan Akçapınar Köyüne geldiğinizde yapmanız gereken 3 güzel şey var.

Bunlardan ilki isim yapmış Akçapınar Tostçusundan güzel bir tost yemek. Şimdiden söyleyeyim tostla ilgili beklentiniz çok yüksek olmasın. Nihayetinde tost.:)

akyaka gezilecek yerler akçapınar amazon

İkincisi 6 kilometre gidiş, 6 kilometre geliş olmak üzere 12 kilometrelik azmak içinde sazlıklar ve yeşilin her tonunun yer aldığı büyüleyici bir atmosferde Akçapınar Azmak Nehrinde Kano Yapmak. Kano güzergahında Kanunu Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında askerlerin geçişi için yaptırdığı Gelin Duası Köprüsü ve Gelin Yıkığı köprüsü olarak adlandırılan köprüler bulunuyor. Kano gerçekten çok eğlenceli bir aktivite. Aklınızda bulunsun kano yaparken ıslanacaksınız ayakkabı, şort açısından hazırlıklı gidin.

akyaka gezilecek yerler akçapınar aşıklar yolu

Üçüncüsü ise Akçapınar Köyünde bulunan Aşıklar yolunda bol bol güzel fotoğraflar çekilmek. Eski Marmaris yolu veya halk arasında Aşıklar YoluOkaliptüs Yolu olarak bilinen bu yol herkesin görmesi gereken bir yer. 1938 yılında dönemin Muğla Valisi Recai Güreli döneminde 700 Okaliptus ağacı dikilmiş ve ortaya enfes bir yol çıkmış. Aşıklar Yolu’nun konumu burada.

ÇINAR PLAJI

Çınar Plajı ile birlikte Akyaka’dan Akbük’e giderken yol üzerindeki gezilecek yerleri anlatacağım. Akyaka Akbük arası bizim favori güzergahımız. Bu rotada bol bol plaj var. Bizim favori plajımız da burada.

Bu güzergahtaki ilk durağımız Çınar Plajı. Çınar Plajı Akyaka’ya sadece 4 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Ölüdeniz’e çok benziyor ve Ölüdeniz’in minyatürü gibi. Buranın konumu ve doğası gerçekten inanılmaz güzel. Çınar Plajında deniz Azmak Nehriyle birleştiği için deniz suyu biraz soğuk. Plaj küçük taşlardan oluşuyor.

Çınar Plajı’nın işletmesi özel bir işletme tarafından yapılıyor. Burada yazın araç parkı ücretli bunun yerine aracınızı plaja inen yol üzerine park edip plaja yürüyerek geçebilirsiniz. İşletme gerçi yol kenarına duba koyarak uyanıklık yapmaya çalışmış ama bu durum aklınızda bulunsun. Buradaki işletmede fiyatlar pahalı aklınızda bulunsun. İşletmenin kendini geliştirmesi lazım.

NOT: Akyaka Akbük arasında orman ile deniz iç içe olduğundan bu kısımlarda arı sayısı biraz fazla. Çocuk varsa dikkatli olmanızda fayda var.

Çınar Plajı Giriş Ücreti

Çınar Plajı’nın giriş ücreti 25 TL. Bu ücreti ister şezlong kiralamada isterseniz yeme içme noktasında kullanabilirsiniz. Kışın giriş ücreti alınmıyor.

Çınar Plajı Nerede

Çınar Plajı Akyaka’ya oldukça yakın konumda. Çınar Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA TURNALI KOYU
aykaya turnalı plajı

İşte bizim favori yerimize geldik. Turnalı Koyunu gerçekten çok ama çok seviyoruz. Turnalı Koyunda sizi inanılmaz güzel bir deniz bekliyor. Akyaka’nın kalabalıklığından sıkıldıysanız ve masmavi bir denize girmek istiyorsanız burayı şiddetle öneririm. Sessiz sakin enfes bir manzaraya sahip Turnalı Koyu, yazın bile çok kalabalık olmuyor. Burada işletme tarzı bir yer yok. Köylü ablalar ayran gözleme gibi birkaç şey satıyor. Buraya gelirken yiyecek noktasında tedbirli gelirseniz daha güzel olur. Şezlong şemsiye isterseniz koya yakın pansiyonların kiralama hizmeti var. 20-30 TL’ye 2 şezlong ve 1 şemsiye kiralayabilirsiniz. Deniz taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var. Son olarak Akyaka’da kamp yapmak isterseniz burası kamp için oldukça ideal. Kendi çadırınız olması şartıyla burada güzel bir kamp yapabilirsiniz.

akyaka gezilecek yerler turnalı koyu

Burası için özel olarak söylüyorum. Turnalı Koyu’na bizim tavsiyemizle giderseniz ve burayı beğenirseniz yorumlarınızı aşağıda bizle paylaşmayı unutmayın.:)

Akyaka Turnalı Koyu Giriş Ücreti

Turnalı Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Akyaka Turnalı Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Akyaka Turnalı Koyuna gitmenin en kolay ve güzel yolu kendi aracınızla buraya ulaşmak. Akyaka Turnalı Koyu arası yaklaşık 17 km. Akbük’e giderken aracınızla küçük bir patika yoldan denizin kenarına kadar inebiliyorsunuz. Turnalı Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA AKBÜK KOYU
akyaka akbük plajı

Cam gibi bir deniz, masmavi sular ve enfes bir manzara. Akbük, Akyaka gezilecek yerler listesinin parlayan yıldızı. Akbük Koyu, Akyaka merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Akbük Plajı’nın denizi akvaryum gibi burada balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Akbük’te deniz birden derinleşiyor yüzme bilenler için avantajlı, sahili çakıl taşlı ama denize girdikten sonrası ince kum oluyor. Deniz suyu sıcaklığı gayet ılık.

Yazın burası oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığa kalmamak için sabah erkenden buraya gelebilirsiniz. Burada yeme-içme için güzel alternatifler var. Aşırı sıcaklar sizi bunalttığında buranın yerel marketi Çakmak Market’ten Gara Guzu, Bodrum Mandalina Gazozu, Goca Moğla Gazozu gibi yerel lezzetlerle serinlemeyi unutmayın 🙂

Akyaka Akbük Koyu Çadır Kampı

Akyaka Akbük’te çadır kurup, kamp yapmak için oldukça güzel yerler var. Bu konuda çok fazla detaya inmeden çok sevdiğim ve kamp uzmanı ilan ettiğim @geziyağmuru ‘nun videosunu buraya bırakıyorum. Bu videoda Akyaka Akbük’te çadır kurup kamp yapmakla ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Akyaka Akbük Koyu Giriş Ücreti

Akbük Koyu’nun araç ile giriş ücreti 15 TL. Aracınızı girişe gelmeden uygun bir yere park edip ücret vermeyebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye ücreti ise 30 TL. Akbük Plajında halk plajı için en başta alan var ama plajın çoğunu işletmeler şezlonglarla kaplamış.

Akyaka Akbük Koyu’na Nasıl Gidilir

Akbük Koyu’na araçla ya da dolmuşla gidebilirsiniz. Araç ile gidişler için Akyaka Akbük arası 25 km ve yol tek şeritli. Yolun dar olmasından dolayı araç kullanırken dikkatli olun. Dolmuşla buraya gelmek için Akyaka’dan kalkan dolmuşlarla buraya gelebilirsiniz. S.S. 171 Nolu Muğla-Akbük-Ören Taşıyıcılar Kopperatifi dolmuşları yıl boyunca hizmet veriyor. (İrtibat Tel: 0536 834 71 75 – 0535 844 19 51)

Akyaka Akbük Koyu Nerede

Akbük, Bodrum’a 80 km, Marmaris’e 55 km, Milas ilçesine 60 km, Muğla iline ise 52 km mesafededir. Akbük ile Bodrum-Milas Havaalanı arası 70 km Akbük ile Dalaman Havaalanı 85 km. Akbük Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Akyaka Akbük Koyunu, Aydın Didim’de bulunan Akbük ile karıştırmayın. İkisi farklı yerler bilginiz olsun.

Akyaka gezilecek yerler başlıklı yazımdan şimdilik bu kadar. Akyaka’da otel önerisi için “Akyaka Otel Önerileri” başlıklı yazıma, Akyaka’da Ne Yenir sorusunun cevabı için “Akyaka’da Ne Yenir” başlıklı yazıma, Akyaka’da Ne Yapılır sorusunun cevabı için “Akyaka’da Ne Yapılır” başlıklı yazıma, Akyaka Gece Hayatı için “Akyaka Gece Hayatı” başlıklı yazıma, Akyaka koyları ve plajları için “Akyaka Koyları ve Plajları” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Bunların dışında Akyaka sınırları içerisinde sizin de keşfettiğiniz yerler olursa bizle paylaşmayı unutmayın. Muğla’nın diğer ilçeleri için gezi rehberlerim aşağıda sizlerle. Mutlu gezmeler.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.